Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

27.5inç mtb için lastik seçimi

Konu, 'Arşiv' kısmında Tglfrk tarafından paylaşıldı.

1. Tglfrk

Tglfrk Yeni Üye

Adı:
    Tglfrk
    Merhaba arkadaşlar,

Bianchi Rcx 227 dağ bisikleti aldım 31.05.2016 tarihinde. (Hatta kaza bile yaptım :hhhhhh:)

Lastiğimi değiştirmek istiyorum, mevcut lastik ve jantım;
    Lastik: CST 27.5x2.25 57-584
    Jant: 27.5" Freeway Çift kat Alüminyum

lastiğim 2.25inç yani 2.25x2.54= 5,715cm

Bu lastik koşulları ile tek seferde en fazla 41km yaptım.
    Toplamda takriben 250-300kmlik bir yol ve Bursa - Mudanyadan geçit tarafına doğru yokuş inerken 56km, İnkaya'dan Çekirgeye doğru inerkende 47km hız yaptım.

Bu kadar geniş olması beni gerçekten yoruyor. Bisikleti alırken satıcı yorar diye hatırlatmıştı. Bende daha küçük bir lastik tercih etmeyi düşünüyorum ancak bisikleti alırken biraz tecrübesiz olmamdan kaynaklı olarak hiç düşünmeden 27.5" modelini seçtim ve şimdi dış ve iç lastik arayışına geçtiğim zaman anladım ki 27.5" iç ve dış lastik bulmak diğer ebatlarda olanlara göre çok daha zor.

Bisiklet ve yanında aldığım kask, suluk kafesi ve suluk, hız göstergesi ile bisiklet takriben 1100TL ye geldi.

Bu konuda deneyimli bisikletçilere sormak istiyorum;

Doğru araştırıp bulduysam mevcut lastiklerimin her ikisinin toplam ağırlığı 1,52Kg.
    Daha hafif ve daha küçük(1,7 - 1,9) mevcut lastiğimden daha dayanıklı, korumalı beni yormayacak bir lastik arayışındayım. Tabii birde alacağım lastik benim bisikletime uyacak mı?
    Amatörce yaptığım araştırmalarda Schwalbe bu alanda en iyisi gibi fakat link vermek yasak olacabileceğini düşünerek sadece forumda adı geçen bir modelin tanesinin 200TL civarı fiyatları olduğunu belirtmek istiyorum. Gerçi tanesi 100TL civar olan daha ekonomik modeli de var ama alsam mı? uyar mı? ya da doğru seçim mi?
    Zaten 1100TLye bisiklet aldıktan sonra tanesi 200TL civarı olan lastiklerin çiftine 400-500TL vermek için bütçem pek uygun değil :).

Kullanım amacımı söylemek gerekirse;
    Asfalt, beton, mıcırlı yol, arada hafif patika ya da toprak yola girerim diyorum. Fotolarda geçtiğim yollar var... Geriye pek yol çeşidi de kalmadı sanırım ;)

Mevcut lastikler ile 25-30km hız yaptığımda ciddi derecede yoruluyorum. Hele yokuş çıkmak...
    Uygulamalı olarak yokuş çıkarken nasıl nefes nefese kaldığımı göstermem gerekirse;
    Instagram video by Furkan • Jun 13, 2016 at 2:17am UTC :aglyrmngaa:

Düz yolda lastiklerimin sürtünmesinden çıkan sesi duymak için şu videoya bakabilirsiniz;
    Instagram video by Furkan • Jun 10, 2016 at 11:12pm UTC (Bunun gerisi bir miktar yokuştu yine nefes nefese :agla:)

Neler çektiğimi sanırım anlatabilmişimdir. :):hhhhhh:
    Lastik konusunda deneyimi olan arkadaşların varsa lastik tavsiyelerini eğer uygunsa önerdikleri iç ve dış lastiklerin linklerini bekliyorum :)

Herkese teşekkür ederim. :srnsml:

Ekli Dosyalar:

2. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    schwalbe energizer plus kullanıyorum ben. 1.75 kalınlığı var.
    marathon bakarsan, n11'de 100 liraya var madem bütçe önemli.
    farklı markaların daha uygun lastikleri de var gerçi.

Tglfrk bunu beğendi.