Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

27,5 jant kullanan arkadaşlar, düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ctnk tarafından paylaşıldı.

?

En ideal jant ölçüsü hangisi ?

Anketin kapanma tarihi 16 Haziran 2015.
  1. 26''

oy sayısı 11
    28,9%
  2. 27,5''

oy sayısı 23
    60,5%
  3. 29''

oy sayısı 4
    10,5%
  1. ctnk

ctnk Yeni Üye

Adı:
    Serhat
    Seviye:
    Yeni bir mtb alamaya karar verdim.Fakat jant ölçüsünde kararsız kaldım.27,5 jant kullanan arkadaşlar düşüncelerini paylaşırlarsa benim gibi tereddütte kalmış veya bu konuda bilgi almak isteyen arkadaşlara yardımcı olmuş olur.

2. aliaslan3506

aliaslan3506 Yeni Üye

Adı:
    ali
    Seviye:
    benim de merak ettiğim bir konu, ben de 27.5 ile 29 arasında gidip geliyorum

3. ctnk

ctnk Yeni Üye

Adı:
    Serhat
    Seviye:
    Bugün 29'' kullanan biriyle konuştum gayet memnun olduğunu söyledi.Bisiklete baktım,gerçekten çok hantal bir görünümü var.Estetik açıdan pek iyi görünmüyor ama kullanan kişi memnun olduğunu söyledi.Asıl merak ettiğim 27,5''

4. sercankaptan

sercankaptan Aktif Üye

Adı:
    Sercan B.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben kullanıyorum 27.5 oldukça atak ve hızlı kontrolü inanilmaz rahat özellikle cross alininda acayip rahat bi kontrol oluyor

ctnk bunu beğendi.
  5. Osman Yener

Osman Yener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bende 27.5" jantlı bir bisiklet kullanıyorum. Daha önce kullandığım 26" 'e göre kullanımda sıkıntı yaşatacak bir şey hissetmedim. Benim düşüncem şuan için 27.5" 'in en optimmum çözüm olduğu yönünde. Kendi 29" denemelerim ve çevremde 29" kullanıp olumsuz görüş bildirenlerin de bu seçimimde etkisi oldu.

ctnk bunu beğendi.
    Son düzenleme: 19 Mart 2015
  6. Çağrı Fatih Yamalı

Çağrı Fatih Yamalı Bisiklet Terbiyecisi

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    26 kadar ani ataklar yapamasada 29 kadar hantal değil.

ctnk bunu beğendi.
  7. Ercan Cebeci

Ercan Cebeci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu daha cok aliskanlik gibi. Ben 26 kullaniyorum, 27.5 bana hantal geliyor. 27,5 a alisanada 26 kucuk geliyodur. Bence cok takilmayin hosunuza giden bir modeli alin derim. janttan cok donanima bakin derim.

Murat Cömez ve ctnk bunu beğendi.
  8. Çağrı Fatih Yamalı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    29 yoldaki engellere fazla takılmıyor temas alanı daha geniş olduğundan. 26 da mesela çukurlar daha çok hissedilir. 27,5 tam ortası mı sanıyorsunuz ? Yanılıyorsunuz. Hepsini kullanmış biri olarak size söylemeliyim ki, 26 ile daha özgür oynarsınız. Scooter cinsi motosikletlerin teker çapları ufaktır ve scooter motosikletlerle yapılan slalomda cbr-yzf-gsxr yanına bile yanaşamaz. Çap küçüldükçe hareket alanı büyür. Belki yoldaki engelleri vs fazla hissedersiniz ama daha kıvrak hareketler sergilersiniz. 27,5 kıvraklık konusunda 29'dan birazcık kıvrak. 26'ya göre kıvraklığı söz konusu dahi olamaz.

9. Antares

Antares Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    27.5" kullanıyorum bende çok memnunum. 26" kadar küçük değil, 29" kadar hantal değil. Yavaş yavaş 27.5" standardına geçiyor üreticiler.

Bu arada boy ölçüleri önemli uzun boyluysanız 26" yakışmaz! kısa boyluysanız 29" de ata binmiş gibi duruyor.. 27.7" arası güzeldir!

Gültekin R. Demirkaya bunu beğendi.
  10. Çağrı Fatih Yamalı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    O yüzden 26'lar klasik araba misali değerlenecek. Bu yorumu buraya park ediyorum, 2-3 sene sonra alıcam. Konuyu takip edeyim :)

aziz otkur bunu beğendi.
  11. Antares

Antares Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    aaa o zaman ben eski bisikletlerimi eskiciye vermeyim :D

Çağrı Fatih Yamalı bunu beğendi.
  12. ERSN PK

ERSN PK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    aslında burada 29 hantal 26 atik falan muhabbetine gerek yok..ben 1,87 boyundayım ve 29 bnm altımda daha atik 26 yla aynı atikliği bulamadım..1,70 lik bir adamada 29 luk hantal gelir...olay tamamen vücut geometrinizle uyuşan sizinle bütünleşen bir bisiklet almakta...bisikletin boyunun avantajmı dezavantajmı olacağı kişinin fiziki yapısına göre değişir aslında..ben 26 ya binmem ama nedeni 1,87 boyum oluşu 1,70 lik adamda 29 luktan tat almaz olay budur :)

thomisus lx ve Antares bunu beğendi.
  13. Çağrı Fatih Yamalı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Abi fiziksel kurallar var ortada. Senin büyük olman tekerleğin çapını büyütmesin. Kadronu büyütsün :) Vücut geometrisi gibi detaylar kadro ile örtüşmeli. Öyle ki aynı boylarda 2 kadronun birisi 26 birisi 29 olabilir. 29 Konforludur, inkâr etmiyorum. Ama hayat be abi, bir yerden alıyorsan bir yerden vereceksin :D Konfor isteyen, kıvraklığı verecek. Kıvraklığı isteyense konforu :D

14. ERSN PK

ERSN PK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @Çağrı Fatih Yamalı dediğin doğru kardeşim ama kadro boyları aynıda olsa 29 luk bir bisiklete ait akdro her zaman daha büyüktür..yerden daha yüksektir..mesela ben 20 inç 26 lık ve 29 lukta kullandm 29 daha devasa..dediğin doru ama ya kıvraklık ya konfor ya hız nasl olcak motormu alsak bütün forum :D

15. Çağrı Fatih Yamalı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @ERSN PK Motosikletforum.com mu yapsalar :) Aynen öyle abi. Ormana girenlere tavsiye etmediğim janttır 29 :D Şehirde ideal :D

16. karankabul

karankabul Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    her zaman boyledir demek yanlis olur.

cube den ornek vereyim,

29 er kadronun arka ucgenin alt boru (yere paralel olan) uzunlugu , 27.5 a gore sadece 1 cm. daha uzun. butun kadro boylari icin boyle ustelik.

27.5 un 20" kadro boyu olani ile 29er in 19" kadro boyu olani arasindaki diger durumlar da soyle:

27.5 ve 29er in yerden yukseklikleri neredeyse ayni.(yani yerden sele borusu kelepcesine kadarki mesafe)
    27.5 un top tube (kadro ust boru) uzunlugu 58.4 cm iken 29er inki 58 cm yani 29erin daha kisa.
    27.5 un gidon-sele uzunlugu ile 29er inki ayni olcude.
    27.5 un on teker gobek - gidon arasi dikey uzunlugu , 29er inkinden 3 cm. kisa
    27.5 un arka teker gobek - on teker gobek arasi uzunlugu 29er inkinden sadece 1 cm. kisa

kadro acilari ise tamamen ayni.

ayrica cok fazla dusulen yanlis: 29" cant capi degildir.29er bisikletin cant capi 24.5" dir...27.5" un ki de 23" dir.

29er bisiklete 1.5" genislikli lastik takarsaniz,yaklasik 27.5" teker capina sahip olursunuz.

------

yine bahsettigim firmanin en ust serisi olan "Elite" serisi sadece 29er uretimidir. falanca firma yapiyor diye dogrudur diyecek degilim ama bir bildikleri ya da saglam gerekceleri olsa gerektir.

ctnk bunu beğendi.
    Son düzenleme: 19 Mart 2015
  17. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Bu konuyu bence genel olarak dağ bisikleti olarak değerlendirmek yanlış olur. Kullanılacak yere, amaca ve kullanacak kişinin özelliklerine göre tavsiye edilebilecek bir konu. Ancak bu özellikler değerlendirildiğinde 26 mı, 27,5 mu yoksa 29 mu olması gerektiği daha doğru karar verilebilir, diye düşünüyorum.

18. ulaş kaya

ulaş kaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bir gezimdeki turumda 26 inçlik bisikletim altımda minicik bense devasa görünmüşsün.

İri biri değilim ama bisiklet yakışmadığını fark ettim.

29 büyük olur deyip 27,5 aldım şimdi görüntümden daha memnunum.

Sürüşle ilgili bir durum yok benim için.

26 ataktır tabiki .

26 satışlarını minimum seviyeye çekti firmalar ,tercih meselesi.

ctnk bunu beğendi.
  19. ctnk

ctnk Yeni Üye

Adı:
    Serhat
    Seviye:
    Arkadaşlar Giant mühendislerinin yapmış olduğu hesaplamalara göre 27,5 jant en uygun jan ölçüsüymüş.Ayrıca jant ölçülerinin kişinin boyu ile alakası olduğuna dair herhangi bir şey söylenmemiş.

Yalnız iç bacak uzunluğunun önemli olduğunu dün akşam 29" kulanan bir arkadaşla konuşurken anladım.Tekerlek çapı büyük olduğundan kadro üst borusu arkadaşın testislerine kadar gelmiş neredeyse :)

20. Can incesu

Can incesu Üye

Adı:
    Can
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    27.5 inch ile kadroyu veya boyu kıyaslamayın bu saçmalık olur boyunuza göre kadro alınır 26 daha hızlı ve atak olmanızı Sağlar 29 ise engelleri daha rahat aşmanıza 2012 kayıtlarında mtb 29 daha çok yarışlarda gözüküyor özellikle downhill yapanlarda bu bir strateji ve taktik işi parkura göre değişir siz günlük normal bir Kullanıcı iseniz ve her zaman engebeli arazi kullanmıcaksanız yani asvalt dışı size 27.5 öneririm 26 yı ise 10 turun 8 de asvaltsa turlarınız kesinlikle 26 ALIN yok yarı yarıya ise 27.5 tam ideal olanıdır ben buna göre aldım çünki uzun yolda yapıyorum 110 km gibi yüzde 45 eğimlerdede yolsuz taş yollarda downhill yapıyorum yarı yarıya yani düz yolda 29 sizi çok zorlar 26 da inişlerde can yakar :) kara sizde kimseyi dinlemeyin bu konuda kendi kullanışınıza göre tercih yapın Bulunduğunuz şehride göz önünde bulundurun iyi pedallar