Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

27" 28" tekerler ve lastikler

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Cengiz Parlakgül tarafından paylaşıldı.

1. Cengiz Parlakgül

Cengiz Parlakgül Bisikletkolik

Adı:
    cengiz parlakgül
    Seviye:
    açık ve net olmaya çalışacağım

1) 700x32 lastikler 28" tekerler için değilmidir?
    2) 700x32 yazan lastiğin yanında 32-622 yazıyor bu ne anlama geliyor?
    3) 17-630 jant 27" midir?
    4) 28" tekere olan bir dış lastik 27" tekere neden küçük gelir?
    5) 17x630 ve 32x622 rakamları ne anlama geliyor?

aradım bulamadım sizlere sorayım dedim:)

2. İrfan Yılmaz

İrfan Yılmaz Üye

Seviye:
    evet yol lastiği konusu tam bir kaos benim için de.
    mesela ben bu http://b1108.hizliresim.com/11/8/16/1542.jpg jantı ördürüyorum ama hangi ölçüde lastiği seçmem gerekir. veya hangi ölçüdeki lastikleri seçebilirim alternatiflerim nedir bilmiyorum. standartlara göre bunun bir tablosu vardır sanırım.

mesela eski yol bisikleti toplamaya çalıştığım için üzerindeki lastiklere baktım. benden önce kullanan arkadaş daha büyük kafa karışıklığına yol açtı bende. tekerin birisinde 27" lastik diğerinde 28" kullanmış ama 2 jantta 27" ya da ben yanlış yorumladım lastiklerin üzerindeki yazıları.

http://a1108.hizliresim.com/11/8/16/1614.jpg

http://b1108.hizliresim.com/11/8/16/1631.jpg

3. Cengiz Parlakgül

Adı:
    cengiz parlakgül
    Seviye:
    Uzerinde 700 c yazan jantiniza normal olarak pyasada bulunan 700x32 lastiklerden kullanabilirsiniz ancak biri tum bu sorulari acikliga kavusturursa cok guzel olacak...
    Bence bisiketi okullarda ders olarak gostermeliler bisiklet tarihi ve kulturu ve diger seyler..

4. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    1) Evet
    2) ETRTO değeri bakınız : http://www.schwalbetires.com/tech_info/tire_dimensions
    3) olabilir, emin değilim
    4) Bu bana anormal geldi, 28 yerine 26" olmasın sakın
    5) 2.maddede anlatmaya çalıştım...

ETRTO: http://www.etrto.org/page.asp?id=1594
    The European Tyre and Rim Technical Organisation
    Avrupa, Lastik-Çember uyumluluğu organizasyonu (birliği)

Kısaca bir tekere takılması en uygun olan lastik değerini düzenleyen (onay veren) bir birlik...

Barış TURAN bunu beğendi.
  5. Cengiz Parlakgül

Adı:
    cengiz parlakgül
    Seviye:
    Iste bisiklet forum farki...
    Irfan yilmaz anladigim kadariyla sizin tekerlekler 28"
    Anlamadiim tek sey 28" ten cikan bir lastik 27" e nasil olmaz

6. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Açıklama getireyim:

1)700x32 lastikler 700c yani 28" tabir ettiğimiz modern yol bisikleti teker ölçüsüne göredir.700 mm teker çapı(lastiklerle beraber olan çap,jant çapı değil),32 mm kaskat genişliği olarak ölçülendirilir.
    2)622 değeri 700c(~700 mm) olan tekerlerin jant çapıdır.Yol jantlarının çapı 622 mm'dir(Teker çapı değil sadece jant çapı).
    3)Evet.630 mm 27" jantların metrik çapıdır.
    4)Doğal olarak küçük gelir.Modern ölçülerde jantlar 622 mm çapında,27" tekerlerde 630 mm jant çapı.
    5)1 şıkta açıkladım zaten.622x32(700x32c) 622 mm jant çapı,32 mm lastik kaskat genişliğidir.

O kadar madde yerine ben size açıklama yapayım.Günümüzde yol tekerleri 700c'dir.Bu demek oluyor ki yol tekerleri lastikleriyle beraber çapı 700 mm civarlarında geliyor.28" tabiri eskilerden kalmadır ve İngiliz ölçü birimidir.İlk çıktıklarında yol lastikleri 28-30 mm kaskat ölçülerinde idi ve lastiklerle beraber tekerler 28" çapa denk geliyordu.Gelişen teknoloji ile birlikte kaskatların ölçüleri düştü.Şu anda yol tekerlerinde 23 mm kaskat yoğun kullanımdadır.Bu yüzden teker çapları 28" 'den küçüktür.Ama 32 mm gibi büyük kaskat ölçülerde(kaskatla beraber lastik yanakları da büyüdüğü için) teker çapı 28" 'e tekabül etmektedir.Ama karışıklığı önlemek için bir de yol bisikleti metrik sisteme göre düzenlenir(Metrik sistem Dünya standartı olması için).28" tekerlere İngiliz sistemi yerine metrik sistemle 700 mm civarda çapı belirtmek için 700c denir.
    Türkiye'de yabancı hayranlığının olması.Metrik sistem yerine inch kullanınca bir şeyler biliyormuş havası yarattığı için bazı kesimlerin inch kullanma isteği hissedilebiliniyor.

7. İrfan Yılmaz

İrfan Yılmaz Üye

Seviye:
    şimdi anladım. ama bisikletçiye 27" jant dediğimde bana 622 ölçüsünde jant vermesi başka tartışma konusu. bazen bazı sanayi esnafına söyleyecek söz bulamıyorum.

8. Cengiz Parlakgül

Adı:
    cengiz parlakgül
    Seviye:
    Cok tesekkur ederim gercekten detayli bir aciklama oldu
    Benim duuncem 28" 27" den buyuk oldugu icin nasil uymazdi ama meger cember capi deilmis tesekkur ederim tekrar:)

9. Yiğitdo

Yiğitdo Yeni Üye

Adı:
    Yiğit
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Sertaç
    selamlar,benim triban 500 un üzerindeki lastikler 700x23 jantım yamuldu sağlam jant çemberi önerisi varmı?bütçem malumunuz,birde 700x32 lastık takmak mümkün olurmu çatal mesafesi 3,5 cm.arada 2mm
    kalıyor yada çatal ölçüsü nereden ölçmeliyim yanlış ölçü almış olabilirim.