Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

26" ve 29" MTBler

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında kabuscobar tarafından paylaşıldı.

1. kabuscobar

kabuscobar Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    26" ve 29" MTBler konusunda bilgi verir misiniz arkadaşlar. Daha doğrusu bu ikisinin karşılaştırmasını yapar mısınız? Kullanıldıkları arazi koşulları, lastik çapının etkileri, iniş-çıkışlardaki performans farklılıkları, kadro boyundaki değişiklikler ve bisiklete hakim olma-kontrol kolaylıkları gibi... Bu değerlendirmede ağırlık konusunda da bilgi verirseniz memnun olurum.

2. Selami53

Selami53 O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu konu hakkında bir çok uzun mu uzun başlıklar var,araştırırsanız bolca bilgi sahibi olabilirsiniz.

3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    29er MTB'ler ilk çıktığından beri tartışılıyor bu konular. Biraz araştırırsanız...

4. Yavuz Can CEBECİ

Yavuz Can CEBECİ Üye

Seviye:
  5. kabuscobar

kabuscobar Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yavuz bey teşekkürler. Arkadaşlar forumda arama bölümünden aratma yaptığımda doğrudan konuyla ilgili bir kaç başlık geliyor. Ancak bunlar bilimsellikten uzak sadece kişisel fikirlerin beyan edildiği mesajlar.

Yavuz Can CEBECİ bunu beğendi.
  6. Yavuz Can CEBECİ

Yavuz Can CEBECİ Üye

Seviye:
    Temel olarak bir iki bilgi paylaşımında bulunmak isterim sizinle... Mesela frenleme mesafesinde 160mm lik bir rotorla 29" jantta 26" jant'a göre daha uzun oluyor. Jant ebadı büyüdükçe rotor çapınıda büyütürseniz daha etkili frenleme sağlıyor. Ben 29" kullanıyorum ve 160-160 rotor kullanıyordum ancak 203-180e yükseltince muazzam performans almaya başladım. Yanlız tekrar belirtmek isterim jant ebadı büyüyünce 180 rotor sanki 26" jant boyundaki 160lık rotor gibi davranıyor :) Kişisel görüşümdür bu. İkinci olarak ta virajlarda özellikle sert dönüş ve keskin virajlarda 29"ler 26"lere göre dezavantajlı tam olarak viraja yatılmıyor... Bu sorunuda kısa gidon boğazı ve uzun flat gidonlar ile azaltmak mümkün. Düz yolda tabiki 26"lerden üstün oluyorsunuz 29*2.10 lastik kullanıyorum tekerin 1 turdaki dönüş mesafesi 2.5m. eş değerindeki 26" ile 2.1m yol alıyorsunuz. Daha akıcı oluyor. Tırmanırkende avantajlı aslında ama henüz kilolu olduğumdan ben o avantajı yaşıyamadım :) özellikle taşlık çakıllı yerlerde faydasını çok hissedersiniz. Santa harabeleri turumuzda 26" kullanan arkadaşlarımın zorlandığı yerde ben fazla efor sarfetmeden rahatlıkla tırmanmıştım :)...

Şu anda aklıma gelenler bunlar. Hatırladıkça tazelemek isterim. Keyifli ve bol pedallar :)

7. Uçkun Barış CANDAN

Uçkun Barış CANDAN Kıdemli Üye

Seviye:
    Öncelikle 29" diye bir şey yoktur 29er vardır. Onu 29er yapansa 28" tekere MTB lastiği takılmasıyla olur. (26" lerde 27er dir :) ) Yavuz abi anlatmış aslında her şeyi bundan ilerisi bilimsel bilgilere gidiyor ki kullanıcı yorumlarıyla seçiminizi yapmanız daha iyi olur. Herkese iyi günler :)