Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

26 Nisan Cumartesi - Erikli ve Delmece Yaylaları Turu

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Oktay Erkan tarafından paylaşıldı.

1. Oktay Erkan

Oktay Erkan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar

5 Nisan'da Yalova'da Sudüşen Şelalesi turu yapmıştık. Kolay olmayan ama oldukça keyifli bir tur olmuştu.

26 Nisan Cumartesi günü, bu kez biraz daha zorlu olduğunu okuduğum bir rotaya tur planlıyorum. Çınarcık'tan başlayarak Teşvikiye köyü üzerinden Erikli Yaylası, şelaleler, Dipsiz Göller ve Delmece Yaylası.

Bu rotanın ne kadarını yapabileceğimi bilemiyorum. Zira iki hafta önce İzmit'teki kazamdan bu yana dizimde 'ben buradayım' diyen çok ince bir sızı yok değil.

Ayrıca bizim meteoroloji perşembeden pazara yağmur diyor ama ben pek takmıyorum bunu. Dört gün en son ne zaman yağdı ki. Yabancı kaynaklar daha mutedil, %30-%40 yağış ihtimali gösteriyor. Ben kapalı ve çok az yağmurlu olmasını tercih ederim. Hem sıcak olmaz hem de insan-araç trafiği olasılığını azaltır. Zira popüler bir güzergaha benziyor.

Bu kez Yalova'ya geçmek yerine, Yalova-Çınarcık arası hoş olmayan yolu es geçtirecek Turyol'un Çınarcık motorlarını tercih ediyorum. Bu, yolu İstanbul'da 10km, Yalova'da 15km kısaltacak benim için. Aslında mesafe ile sorunum yok ama rota zor olduğu için bu kestirmeyi uygun buldum. Motor Eminönü'nden 8:40, Kadıköy'den 9:00'da kalkıyor. Sanırım 2 saate yakın sürüyor. Ücret 15TL, bisiklet beleş. Dönüş motoru 18:30'da. http://www.turyol.com/tarifeler.asp

11:00'de Çınarcık'tan çıkış, 18:00 gibi dönüş planlıyorum. Bu 7 saatin 4 saatini çıkışa, 2 saatini inişe, bir saatini de ihtiyat olarak ayırıyorum. Bu demektir ki 15:00'te her neredeysek, dönüş başlar.

Gelmek isteyen tüm arkadaşları bekliyorum. Ancak bahsettiğim gibi zor bir rota. Geçen turda bir miktar bisikleti ittirmiştim :) Bu sefer de bu olacak muhtemelen. Hızlı olan arkadaşlar benim performansımdan memnun kalmayabilir. Onlar -irtibatı koparmadan- kopup gitmekte serbest tabii.

Forumda bu rotaya yapılmış pek çok gezi yazısı var. Hatta Kudret abimizin katıldığı ve zorluğundan bahsettiği yazılar var. Bu nedenle gelecek olanlar bunlara bir göz atsa iyi olur.

Geçen tur öncesi sorulmuştu 'katlanırla gelebilir miyiz' diye. Bir şey diyememiştim. Ama bu sefer bence gelmeyin diyeceğim. Yol bisikleti için uygun görünüyor. Delmece'ye kadar düzgün asfalt var sanırım.

Son olarak kask konusunu yine hatırlatayım. Lütfen kaskınızla gelin :)

Rotanın haritadaki görüntüsü şöyle. Yolu tek yönde 4 bölüme ayırdım.

1- Çınarcık-Teşvikiye arası: 6,5km, 100m çıkış, 45m iniş.

2- Teşvikiye-Erikli arası: 6,0km, 530m çıkış, 100m iniş.

3- Erikli-Göller arası: 5,3km, 335m çıkış, 250m iniş.

4- Göller-Delmece arası: 5,5km, 355m çıkış, 210m iniş.

Toplam 23km, 1300m çıkış, 600m iniş.

Dönüş 4

Dönüş 3

Dönüş 2

Dönüş 1

Eğer tamamını çıkıp inersek 46km, 1900m çıkış olacak...

[hr][/hr]

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=70965
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=72975
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=83308
    https://eksisozluk.com/erikli-yaylasi--358988
    https://eksisozluk.com/delmece-yaylasi--1926771
    http://geziyorum.net/delmece-yaylasi/

Emre inam, Cycmode ve mücahid yapıcı bunu beğendi.
  2. CAVOGUZHAN

CAVOGUZHAN Kıdemli Üye

Seviye:
    3 mayısta olursa , bi kaç kişi gelirdik aslında. değişiklik olursa hbr verin lütfen.

3. mücahid yapıcı

mücahid yapıcı Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Yine harika bir rota.

Gelebilmeyi çok isterdim fakat o tarihte çalışıyorum.
    Gidebilen herkese başarılar dilerim.

Oktay Erkan bunu beğendi.
  4. ARMAĞAN ÖZMEN

ARMAĞAN ÖZMEN Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bisikleti daha yeni aldim..biraz kondisyon yapim ondan sonra katilmayi isterim bende..

GT-I9100G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Oktay Erkan

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba, bu hafta yapamazsak belki haftaya olur. Gerçi 4 Mayıs'ta Avrasya gezisine de katılıyorum ama o zaten biraz lay lay lom. Takip edin...

Mücahid, seninle ikinci bir gezide bir araya gelmek güzel olurdu. Umarım ileriki zamanlarda :)

Her zaman bekleriz Armağan...

6. Cihan Soyugazi

Cihan Soyugazi Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    oktay abi selam kesin yapılıyorsa bu c.tesi gelirim abi haftaya ertelenirse de çalışırım gelmeye .son durumu bildirirsin abicim

7. Oktay Erkan

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Tamam Cihan.

Şimdilik bir sorun görünmüyor. Bizim meteo ve diğer siteler ciddi bir yağış göstermiyor.

Seninle pedallamak keyifli oluyor. Her ne kadar hızına yetişemesek de :D

8. Cihan Soyugazi

Cihan Soyugazi Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    saol abicim eksik olma seninle pedallamak da büyük zevk.rotan çok cezbedici gerçekten.oralarda çok trekking yaptım ama pedallamak nasip olmadı hiç. güzel bir tur olacak inş. ben sirkeciden 8 40'a binerim Oktay abi.Yarın son bi teyitleşiriz.

9. Oktay Erkan

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Eminönü'nden binecekler için kalkış noktası, Galata köprüsünün haliç tarafında, otobüs duraklarının arkasında. HARİTA

Kadıköy'den binecekler için kalkış noktası, balon tarafında, Beşiktaş iskelesini geçince. HARİTA (bir de rıhtımda var orası değil)

Eminönü'nden kalkan motor Kadıköy'e uğradığı için aynı motorla gidilecek...

Kalkıştan 15 dakika kadar öncesinde iskelede olmak iyi olacaktır.

10. CAVOGUZHAN

CAVOGUZHAN Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaslar bu hafta ctesı hava cok kotu . gelin yapmayın sonraki hafta gidelim :)))

nazar ederim valla :)

11. Cihan Soyugazi

Cihan Soyugazi Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    oguzhan haftaya seninle şile yaparız be abi:)

12. Cycmode

Cycmode Life Behind Bars

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    Oktay abi simdiden bol katılımcılı keyifli turlar diliyorum. Rota güzel inşallah havada güzel olur sıkıntı yaşamadan turu tamamlarsınız. Yalovoya selamlar olsun bizden...

13. tolga akan

tolga akan Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    ben biraz geç gördüm maalesef.Kazasız belasız güzel ve keyifli bir tur diliyorum..
    selamlar...

14. Oktay Erkan

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Herkese merhaba!

Turumuzu yaptığımız plana uygun olarak başarıyla tamamladık.

En son söyleyeceğimi en baştan söyleyip ters köşe yapalım, geyikten hoşlanmayanları sıkmayalım.

Kendime şaşırtıcı performansım için 10 üzerinden 9 veriyorum. Cihan'a on numara yol arkadaşlığı ve bisiklet aşkı için 10 üzerinden 10. Ve rotaya, Çınarcık'tan Delmece Yaylası'na kadar, yoluna, yeşiline, şelalelerine, sularına, her kilometresine 10 üzerinden 11. Daha ne diyeyim? Gidin görün...

Gelelim geyiğe :)

Sabah 7'de uyanıp ilk iş pencereden bakınca şöyle bir lanet okuyasım geldi. Yerler ıslak, bulutlar salkım saçak yere değiyor. 'Hay!..' dedim, kaldım. Hemen aklıma Cihan geldi. Bir gün önce telefondaki heyecanlı sesi. Aklıma eser gibi olan vazgeçme fikrinden utanıp hazırlıkları tamamladım, bir iki lokma atıştırıp çıktım. Zihnimin köşelerinde yuvalanmaya çalışan vazgeçme kurtçukları biraz sonra Cihan'dan gelen 'abi çıktım evden' SMS'i ile kelebek olup uçuştular.

Cihan'ın 8:40'ta Eminönü'nden bindiği motora 9'da Kadıköy'den atlarken bulutlar hala 'yok bu kadar yetmez, daha alacağınız var' diyordu.

Bu Çınarcık motorları -ki motor denmez pek, vapur gibi bir şey, zaten personel gemi diyor' karşı kıyıya geçmek için iyi bir alternatifmiş. Çınarcık'tan sonra daha batıya, Kocadere ve Esenköy'e devam ediyor. Dönüşte de ters sırayla toplayıp dönüyor. 15TL ve bisiklete alışkınlar, iniş-binişte sorun olmuyor. Sürekli çay, tost vs. var.

10:50 gibi iskeleye yanaşırken biraz yükselen bulutlar yağmur inadından vazgeçmiş görünse de bizim çıkacağımız tepeler dumanı sırtından atamamıştı henüz.

Motordan inince hemen kumanyamızı hazır edip yola düşecektik ki Cihan'ın arka lastiğin indiğini farkettik. Hadi bismillah. Söktük ama Cihan sadece inmiştir deyince fazla incelemeden takıp şişirmekle yetindik. Bu bir hataymış, sonradan anlayacağız.

İskelenin karşısındaki kasaptan yarım ekmek arası kaşar, salam ve pastırma (evet pastırma, bu çok önemli) sardırdık. Suyumuzu da alıp yola düştük. Hemen belirteyim eğer çok çok su içen biri değilseniz bir litreden fazla su almayın yanınıza çünkü Teşvikiye'den sonra sıklıkla içilebilir su bulunuyor.

Yol bir süre sahilden batıya doğru gittikten sonra Yalova'dan gelen yolu dikine kesip güneye, Teşvikiye'ye dönüyor. Teşvikiye'ye kadar geniş, düzgün ve düz bir yoldan gidiliyor. Köyün girişinde yol çatallanıyor. Soldan köye giriliyor, sağdan devam etmeniz gerekiyor. Biraz ileride bir köprüden geçtikten sonra hafif rampadan sonra solunuzda güzel bir göl (veya gölet) beliriyor. İstanbul'un grisinden kaçan iki pedaldaş yeşili görünce ileride göreceklerinden habersiz hemen durup fotoğraf çekimine girişiyor. Görmemişin yeşili olmuş :)

Bu noktadan itibaren rampalar başlıyor. (7.3km, 80m) Benim okuduklarım ve Cihan'a motorda anlattıklarım sonrasında bir yandan rampaları çıkıyoruz, bir yandan da üç hafta önce yaptığımız Sudüşen rotasındaki o süründürücü rampayı bile aratacak o öldürücü rampayı bekliyoruz.

2.5km sonra Cihan'ın arka lastik tekrar iniyor. Duruyoruz, söküp bakıyoruz ki patlak. Lastiğe giren pim gibi incecik metal bir parça iç lastiğe ulaşmış. Hemen yedek lastiği takıyoruz. Cihan öne de biraz hava basalım diyor. Bu da lastik sorununun ikinci perdesini açıyor. Zira biz bastıkça sibobun bir yerinden hava kaçırıyor. Eski durumuna getirip yolumuz devam ediyoruz.

Buraya kadar kesintisiz çıkmıştık (9.9km, 230m), aradığımız öldürücü rampa henüz çıkmamıştı karşımıza. Buradan sonra da aşağı yukarı aynı eğimlerde devam ediyor. İki kez daha durup ön lastiğe hava basıyoruz. Aslında bir soluklanma fırsatı oluyor bunlar. Derken ilk defa bir inişle karşılaşıyoruz (12km, 490m). Bu iniş bizi kendimize getiriyor ki sonunda Kent Ormanı ve Çifte Şelaleler tabelasına ulaşıyoruz. Kısa bir foto molası verip yola düşünce tekrar tırmanmaya başlıyoruz. 600m sonra ön lastik yüzünden tekrar duruyoruz. İç lastiği çıkardığımızda acı gerçek de çıkıyor ortaya. Sibobun kenarı yırtılmış, buraya kadar gelmesi bile mucize. Başka yedek olmadığı için Cihan'ın eski diye gözden çıkardığı patlak arka iç lastiği yamamaktan başka çare yok. Çin'den gelen 3 dolarlık yama seti ve Decathlon'daki en ucuz pompa bu turda hakkını fazlasıyla verdi. İlk yama deneyimimi de yaşayarak zımba gibi olan lastiklerle basıyoruz pedallara. Bir süre sonra Dipsiz Göller tabelasını görüyoruz (18km, 550m), durmadan geçiyoruz.

Çıkış zorlu ama bir o kadar da keyifli. Yolun iki yanı geniş yapraklı sık ağaçlarla kaplı, sağ yanımız yükselirken sol yanımız derinlerden gelen çağıldayan dereye doğru uçurum denecek kadar dik. Ara ara minik çağlayanlar da görülüyor hemen yolun kenarlarında.

Tamam. Yol, manzara güzel ama bacaklar ve mide artık sinyal vermeye başlıyor. Hem yorgunluktan hem de açlıktan artık yolun ne kadar kaldığını merak ederken bizi motive eden ise ekmeğin içindeki pastırma oluyor. Pastırma şakalarıyla bu son kilometreleri de aşıp Delmece yaylasına ulaşıyoruz. (23km, 735m)

Yayla mevsim nedeniyle bomboş görünüyor. En uzak ucuna kadar bir tur atıyoruz. Orada çok sayıda çadırla karşılaşıyoruz ama ahalisi gezintide olmalı ki kimseler yok. Buradaki ağaçlar daha yeni yapraklanıyor. Çiçekler çok ürkek açmışlar, sisten, dumandan. Bahçelerden birinde kumanyamızı yiyip fotoğraflarımızı çektikten sonra dönüşe başlıyoruz. Saat 4.

Cihan'ın isteği üzerine dönüşte, 1km sonra Şifalı Su tabelasından toprak yola dalıyoruz. Yol yine biraz yükselerek ormanın içine dalıyor. Çadırların ahalisini burada yürüyüşte buluyoruz. Selamlaşıp devam ediyoruz ve ormanın derinlerinde suyu buluyoruz. Şifası var mıdır bilmiyoruz ama damağımızla tanıştırıp hemen dönüyoruz. Zaman kısıtı nedeniyle Göller'i yine geçiyoruz, yoksa şelalelere vakit kalmayacak. Aslında lastik sorunu olmasa bunu da yapabilecektik. Yol iniş olunca işler kolay tabii. Bir süre sonra Kent Ormanı girişine varıyoruz. Şelalere kadar gidemezsiniz diyenlere inat küçük çaplı bir off-road :) ile şelalelere kadar kah binerek, kah iterek bisikletlerimizle gidiyoruz. Çifte şelale gerçekten etkileyici. Aslında piknik vs. için güzel bir yer ama bizim ne amacımız bu, ne de vaktimiz var.

Aynı yoldan asfalta dönüyoruz. Kısa bir çıkıştan sonra muhteşem iniş başlıyor. Böyle bir eğlence yok. Öyle bir iniş ki sonlara doğru artık 'abi biz bu kadar yolu nasıl çıkmışız' diye şakalaşıyoruz. Şaka değil gerçek, iniş bile o kadar uzun sürüyor ki, çıkışı düşününce...

18:15 gibi Çınarcık'tayız. Biletlerimizi alırken aklımızda iki eksik kalıyor. Biri zaman ayıramadığımız göller, diğeri de sahilde gördüğüm ama geç kalırız diye uğramadığımız kokoreççi :) Onlar da bir dahaki sefere diyoruz...

Geyiğin sonu :)

Velhasıl kelam, çok ama çok güzel bir rota. Herkese tavsiye ediyorum. Hiç olmazsa şelalelere kadar çıkılabilir. Hemen belirteyim, ara sıra en düşük vitese düştüğüm oldu ama hiç bisikletten inmedim. O öldürücü yokuş çıkmadı karşımıza. Cihan'la bir kez daha yaparız diye konuştuk. Ne zaman olur bilmiyorum ama gerçekten değer...

Yol arkadaşım, pedaldaşım Cihan'a da bir kez daha teşekkür ediyorum. İyi ki geldin kardeşim.

Buyurun bunlar da fotoğraflar...

Yiğit pedaldaş Cihan ve fırından taze çıkmış BF forması ile ben...

Çınarcık tepeleri duman altında bizi selamlıyor...

Teşvikiye yolu...

İlk güzellik, küçük bir gölet...

Çıkış başladı, pedala kuvvet...

Yükseldikçe manzara da güzelleşiyor...

Ah şu lastik...

Küçük şeyler bazen büyük sorunlar yaratıyor...

Çifte şelale girişi...

Etrafta kimse yok ki beraber çektirelim...

İçme suyu sorunu yok...

Erikli suyu ve Erikli suyu...
    (satılan Uludağ'dan tabii)

Acaba yukarıda sis var mı?..

Her an bir güzellik...

Delmece'ye varış...

Vakitsiz ve yalnız bir leylek...

Gerçekten çok güzel bir yayla...

Yemek mekanımız...

Ve manzarası...

Motivasyon kaynağımız ekmek arası pastırma :)

Soğuğa bayrak açmış çiçekler...

Yazacak şey bulamadım...

Aslında 735m. S3'ün GPS'i bu kadar işte...

Su var, mermi de var. Garip bir keyif...

Şifalı Su yolu...

Şifalı Su'yun kenarında biz ve arkada kurulmuş kamp. Çok çok güzel bir yer...

Yabanda yetişen bu kirazlar olunca gelip yemeli, tabii kalırsa...

Şelaleye giden tahta asma köprü...

Kim demiş bisikletle gidilmez diye...

Alt şelale...

Otomatik çekim, makine düşse mefta olurdu...

Üst şelale...

Güzel 1...

Güzel 2...

Düze inmiş yorgun demir atlar...

15. Cihan Soyugazi

Cihan Soyugazi Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    ağzına sağlık Oktay abi çok güzel yazmışsın valla , o anlara tekrardan yaşadım adeta. benim için de eşsiz bir deneyimdi.iyiki de gittik..

16. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Vayyy bee. Bu kadar mı güzel bir tur olur arkadaş. İnanın kıskandım :)
    Tadı damağınızda kalmış belli, bize de tattırdınız ya helal olsun. Yazın Çınarcık'a tatile gidince muhakkak gitmeliyim buraya. :D

17. Yakup Disci

Yakup Disci Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ayağınıza emeğinize sağlık. Geçen yaz çifte şelalede 1 gece teşvikiyede 4 gece kamp yapmıştık. Hergün bir doğa harikası eşliğinde kısa turlar yapıyorduk. Görünce aklıma geldi ve özledim. Bu yaz tekrar gitmek farz oldu. :)

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

18. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Müthiş güzel tur olmuş, pedallarınıza sağlık, tebrikler..:alkis:

Oktay Erkan ve Tahir Keskin bunu beğendi.
  19. NEVRES KME

NEVRES KME Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sefanız olsun, içim gitti...
    pedalınıza sağlık:)
    en kısa zamanda hep birlikte inşallah...

20. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ayağınıza sağlık abi harika bir tur olmuş doğa ile iç içe :)