26" MTB'ye %85 - 90 İstanbul içi kullanımı için ne tavsiye edersiniz?

Emir Tuna

Üye
Tepki
7
İsim
E. T.
Selamlar,

26" jantlı - 18" kadrolu MTB bisikletimdeki Continental Race King 2,2 Lastikleri şehir içinde biraz daha kullanım kolaylığı sağlamak için daha ince ve şehre biraz daha uygun bir lastik ile değiştirmeyi düşünüyorum. Konunun acemisi olduğum için de tecrübelilere sormak doğru olur sanırım; şehir (özellikle İstanbul şehir ve yol şartları) için 1,75 çok mu incedir, ya da 1,95 çok fark etmez mi 2,2'den sonra? Bunun bir ideali varmıdır? Tavsiye edeceğiniz lastik var mıdır? Kısıtlı bilgimle yaptığım araştırmalarda şu 2 lastiğe rastladım, fikriniz ya da tavsiyeniz var mıdır?

* Continental Touring Plus Reflex 26 x 1,75 - (link)

* Specialized Hemisphere EX 26 x 1,95 - (link)

Öneri ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Scudo

Burak B

Aktif Üye
Tepki
43
Rubena lastiklere bir göz atmanızı öneririm fiyat olarak daha makul seviyedeler, işinizi de görür.

• Beğen
Tepkiler: Emir Tuna

Emir Tuna

Üye
Tepki
7
İsim
E. T.
Hızlı cevap için çok teşekkürler Burak Bey, bu saatte burada olduğunuza göre sanırım siz de NBA finali 5. maçı izliyorsunuz benim gibi :)

Bu arada ben genel forum kurallarının en önemlilerinden birini unutarak hata yaptım, kusura bakmayın. Eski postları iyice araştırmadan sorumu sordum ama geriye yönelik araştırdıkça gördüm ki bu soru son 1-2 ay içinde zaten birkaç kere sorulmuş, başlık kirliliği yarattığım için herkesten özür dilerim.

Şehir içinde lastik kalınlığı konusunda sanırım 1,75 şehir en uygun kalınlık. 1,50 konusunda da olumlu yorumlar okudum ama inceliğinden ötürü mazgallar korkutuyor beni. Gençliğimde mazgala takılan lastik yüzünden bisiklet üzerinden uçmuşluğum var ama bu yaş ve kilodan sonra olmasını tercih etmeyeceğim bir kaza olur açıkçası. Bu yüzden 1,50'ye pek sıcak bakmıyorum.

Marka konusunda ise gördüğüm kadarıyla 2 marka üzerinde yoğunlaşıyor cevaplar, Maxxis ve Burak Bey'in de dediği gibi Rubena. Ben de Maxxis Overdrive ve Rubena'nın fosforlu olan modellerini araştırıp karar veririm artık.

Anlaşılan haftaya Sirkeci yolları gözüktü bana :)

Bu arada alternatif önerilerinize ve tavsiyelerinize de halen açığım.

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
Maxxis ve Rubena arasında kaldıysan tercihin MAxxis olsun, forumda daha önce de konuşulmuştu, Maxxis in Rubenadan daha iyi olduğunu söylüyorlar.
ben de 2 hafta kadar önce lastiklerimi değiştirdim. schwalbe marathon aldım 26x1.75. şimdilik gayet memnunum. şehir içi kullanımda benim gibi engellerden çok geçiyorsan(kaldırımdan çıkmak vb ufak tefek atraksiyonlar) 1.50 uygun olmaz. 1.75 lastik almanı öneririm.

• Beğen

Emir Tuna

Üye
Tepki
7
İsim
E. T.
@Mehmet Ergene

Tavsiye ve bilgiler için çok teşekkür ederim. Aslına bakarsanız yaptığım araştırmalar ve okuduğum cevaplardan sonra ilk önce ben de Schwalbe Marathon düşündüm ama fiyat olarak yüksekliği sebebiyle vazgeçtim, sonuçta Maxxis için de oldukça iyi şeyler okudum, ilk şehir / asfalt lastiği için onu denemek ekonomik açıdan daha mantıklı olacak benim için.

Emir Tuna

Üye
Tepki
7
İsim
E. T.
@tolgayalcin

Çok teşekkürler tavsiyeniz için, not ettim. Ancak malesef Maxxis Detonator'ı internette 1.50'den büyük bir türlü göremedim, 1,75 alma niyetindeyim ve sanırım 1,75 sadece Overdrive modelinde var. Ama elbette araştırmaya devam edeceğim, Sirkeci'ye gittiğimde detaylı olarak soracağım.

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
@Emir Tuna

hmm o zamaaaan :
schwalbe marathon,, ama maxxis deta süper akıcı ve yağmurda yol tutuşu harika bir lastik.

• Beğen

Emir Tuna

Üye
Tepki
7
İsim
E. T.
Tekrar selamlar,
Uygun fiyat aralığında 1,75 Overdrive ölçülerinde bulunca Çınar Bisiklet'ten aldım az önce, eğer benim bisikleti denedikten sonra o da benzer lastikler isterse eşimin bisikletine de 1,50 Detonator alacağım ileride, o zaman her ikisini de denemiş olurum :)
Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler, saygılar.
Emir Tuna