Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

26 mtb mi 29 mtb

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Mert Berber tarafından paylaşıldı.

1. Mert Berber

Mert Berber Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    26 mtb ile 29 mtbnin arasında bi fark varmıdır varsa ne gibi farklardır hangisi daha kullanışlıdır

2. yağız efe can

yağız efe can Yeni Üye

3. suskun

suskun Üye

Seviye:
    fizik kuralları gereği tekerlek çapı büyüdükçe kaya dere tepe gibi engelleri aşma kabiliyeti artıyor.gene fizik kuralları gereği de tekerlek çapı artıp göbek genişliği sabit kaldığı için 29 jant sağa sola esnemesi hayli fazla. 27,5 jant belki daha idealdir. kişin fiziki ölçüleride uygun jant seçiminde belirleyici. hep satış politikaları bunlar ilümünatü :)

4. Hakan Gencer

Hakan Gencer Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    benim boyum 1,67 o yüzden alamadım, bariz uzun boylu olmak gerekiyor. mesela 1,80 felan... aksi türlü hantal bir kullanımı olacaktı...

5. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    forumda bununla ilgili binlerce başlık, mesaj mevcut. azcık araştırırsan tonlarla paylaşım görürsün.

29" inc mtb nin artıları;
    + 29" arazide ve engebelerde daha konforludur.
    + 29" lastikle çukurlardan daha rahat geçersin, basit kaldırımları, taşı engebeyi daha rahat aşarsın çünkü yaklaşma açısı daha küçüktür.
    + 29" hızını daha fazla korur 26" mtb ye göre. demek istediğim; pedal çevirmeyi bıraktığınız anda, daha önce duran 26" olur.

29" mtb nin eksisi;
    - 26" bisikletin ataklığını bulamazsın hiçbir şekilde. sadece bisiklete özgü birşey değil, her ama her sporda; daha küçük, daha atiktir.
    - 26" bisikletin hakimiyeti daha kolaydır, özellikle köşeleri daha iyi döner.

ayrıca performans olarak değil ama görünüm olarak 2 sıkıntı var - bana göre sıkıntı -; 1.si eğer boyunuz 175 üzeri falan değilse bisiklet yanınızda çok büyük kalıyor. boyum 178, aynda kendime baktım bisikletin üstündeyken, korktum resmen. bisiklet beni yiyor zannettim ! 2.si; boyutları gerçekten büyük bu bisikletlerin, evde kapladığı yer daha fazla bu yüzden. benim gibi annemin küçücük balkonunda saklayacaksanız bisikletinizi, dırdırlara hazırlıklı olmalısınız. büyükler gerçekten.

F.Yıldırım ve ihtiyar bunu beğendi.
  6. F.Yıldırım

F.Yıldırım Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İki boyda da bisiklete sahibim. Birinci ağızdan açıklama yapayım. Öncelikle 29" için boy çok önemli benim boyum 1.87 olmasına rağmen alışmakta zorluk çekmiştim. İlk başlarda dar alanlarda manevra sıkıntıları yaşamıştım şimdi alıştım ama yine de 26" kadar kıvrak değil. Uzun yolda ise 29" in gayet iyi bir performansı var. Daha az pedal çeviriyorsunuz 26"lik bisikletlere göre. Engel konusuna gelirse nerdeyse herkes bu konuda ortak bir fikre sahip 'daha kolay aşacağı' düşüncesindeler. Ben de bu fikre katılıyorum bazı kaldırımlara hiç ön kaldırmaya çalışmadan dümdüz sürerek geçebiliyorum. Şunu da belirteyim aynı özelliklere sahip iki modelin 26 sı ile 29u arasında yaklaşık bi 0.5-1 kg arası bir fark oluyor.

ihtiyar bunu beğendi.
  7. gültekin bölükbaş

gültekin bölükbaş Aktif Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Bende 29 inç kullanıcısıyım. Tırmanışlarda 26 janta göre artıları fazla. yokuşlu yerde ben 26lardan önce tırmanmışımdır eksileri malum 26 ya göre biraz daha ağırlar daha büyükler. 26 kamyonet bunlara kamyon diyebiliriz. Ağırlıklarının fazla olması aslında çokda dezavantaj değil bana göre. 26 jant bisikletlerden maşası büyük jantlar ve lastikler zaten adından anlaşılacağı üzere. Bunla kalmayıp iyi markalar gidonlarıda daha geniş seçiyorlar.Benim bisikletin gidonu 75 cm asansör kapısından geçirmek için düz giremiyorum. Bu gibi ufak tefek problemlerin dışında 29 un zevki bi başka.Saygılar.

8. Mert Berber

Mert Berber Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    boyum 185 cm kilom 110 bana mantıklı gelen 29