26" Lastik Seçimi

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Daha cok asfaltta bazen de stabilize yollarda, toprakta kullanmak icin cok da pahali olmayan bir lastik alacagim gözüme kestirdigim 3 model var

Schwalbe Black Jack 2.1
Schwalbe Smart Sam 2.1
Michelin Country Dry 2 2.0

Hangisini almalıyım?

Scudo

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
Michelin Country Mud 2.0 kullanıyorum, oldukça memnunum.
Eşimin bisiklete Michelin Country Rock 2.0 aldık, o daha düz bir lastik ama yine diş var.

Yalnız asfalta çıkınca Mud versiyonunda ciddi bir direnç oluyor diş aralıkları derin ve açık olduğu için o yüzden süratten ödün vermek gerekiyor.
Arazide çok keyifli, çamur aralıklara kolay kolay dolmuyor, inişlerde de oldukça güvenli, 45 - 50 km/s süratlere çıktığımız oluyor bazen, memnunum lastiklerimden. :)

Nasıl bir zeminde biniyorsunuz bilmiyorum, biz genelde çok temiz yerlerde binmiyoruz o yüzden daha geniş aralıklı bir lastik aldım.

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tolga Uşaklı

Cok disli olmaması gerekiyor daha cok asfalt zeminde haftanin bir iki gunu de toprak ve hafif arazide kullanmak icin aliyorum

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
Michelin Country Rock modelide güzel lastik, arazide gider kuru zeminde, çamurda biraz kayabilir, diş derinliği çok fazla değil.
Diğer markaları kullanmadım şahsen bir fikrim yok.

LeventK.

Daimi Üye
Tepki
84
Bisiklet
Mosso
ben Smart Sam kullanıyorum kullanış alanıma göre çok uygun olduğundan memnunum ama yumuşak bir lastik olduğundan ve daha çok asfaltta kullanacağından bu modeli elemen daha doğru olur. :harika:

Sıtamina1825

Aktif Üye
Tepki
208
Başlangıç
1958—59
Bisiklet
Atala
Hocam merhaba, kendim black jack 2.1 kullanıyorum. Smart sam de kullandım az da olsa fakat Black jack daha düşül modeli olmasına rağmen daha memnun kaldım. Onun dışında ikinci el michelin düşünürseniz bir arkadaşımda var. Wild grip r olması lazım modeli de.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kendi kullandigim geax saguaro'yuda onerebilirim. 55-60 psi'de donus direnci cok dusuk ve asfaltta cok iyi hiz yapabiliyorsunuz. Kuru yol ve arazi sartlarinda performansli. Islak ve kaygan zeminlere gelmiyor dikkat!
Birde bir yildan fazla direndim ama sonunda lastik zirhi aldim tavsiye ederim. Cunku haftada 2-3 yama yapmaktan bikmistim. 2 aydir teker sokmedim. Hatta bir defasinda aniden yolumda beliren cam kiriklarina daldim, bir tanesi lastige saplanmasina ragmen zirh nedeni ile lastige gecmedi :)
Hatta cami lastikten cakinin ucu ile cikaracak kadar saplanmisti ;)

Bu lastik:

Aslinda ben bunun katlanir, daha guclu karkas ve daha hafif olan modelini kullaniyorum. Ama Turkiye'de bulunmuyor. En yakin modeli ise decathlonda beyaz renkli olani:

Geax meshur Vittoria lastiklerinin dag serisidir ve buda saguaro modelinin sayfasi:

Bu da kullandigim zirh:

Ayrica su lastikte iyi bir alternatif guclu karkasi var:

Lastigin uretici linki:

@Batuhan Köksal

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese tesekkur ederim. Michelin country dry 2 diye gittigim dukkandan Maxxis Detonator 1.50 ile çıktım :)

• Beğen
Tepkiler: suat akman

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
karar verilmiş, biraz hortlatma olacak ama daha sonra lastik alacak olanlara da tavsiye olsun.

bende de country rock var. araziyle hiç uyumlu değil çamurda yürüyecek bir lastikte değil. tecrübeyle sabittir. fakat asfaltta güzel işler çıkarıyor. yüksek hızlarda beni tuttuğunu hissediyorum ancak verdiği güvende gayet güzel. güven demişken frenlemede de çok iyi ama sadece arka frene abanıldığında kolay kızaklıyor frenler beraber kullanıldığında güzel duruyor. çamur dışında yaşadığım diğer sorunda yarım daire yüzeyli bordürleri olan kaldırımlara dar bi açıyla yanaşırken lastik tutunmakta çok zorluk çekiyor. bu tip yerlerde yanaşma açısını dike yakın tutmakta fayda var.

artıları
+ıslak&kuru temiz olmak kaydıyla her türlü asfaltta muazzam yol tutuş ve frenleme
+560kg ağırlık benzerlerinin çoğundan hafif.
+yumuşak hamurlu olmasına rağmen aşınma direnci yüksek. uzun ömürlü

eksileri
-çamur ve kumlu yüzeylerin lastiği değil
-yumuşak hamurdan dolayı yüksek hızda akıcılığa sekteye uğratması.
-eğimli yüzeylere dar açıyla yaklaşırken tutunmanın çok düşmesi ve kayması.

çok yönlü şeyleri hep severim bu lastiğe de aşık oldum, farklı bir lastik beğenemiyorum bunlardan sonra :) maxxis detanator u çok duydum çok merak ettiğim bi lastik :) ama sanırım bu tip bir lastik almak istesem yine michelin in wildrun'r larına yönelirim :)

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
Ben de tam arkadaşın dediği gibi lastik almayı planlıyorum aslında çünkü benim lastikler hiç hiç hiç ıslak zemine gelmiyor. Dün yola su dökülmüş. Asfaltta ıslak zeminin üstünden geçerken fren yapmamla ön tekeri kızaklamam bir oldu. Neyse ki sırf denemek için yaptım, dengemi tekrar sağlayabildim.

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Burada karlar hala eriyor yollar islak. Arka teker havalanacak kadar ön fren sıksam da kaymadi lastigim. Disli lastik hele ki kalin lastik gercekten zulümmüş. 15-20 kilometre kullanabildim henüz ama cok hoş bir lastige benziyor :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Batuhan Köksal

vay canına etkilenmeye başladım bu dişsiz lastiklerden :D

ouzoo

Aktif Üye
Tepki
75
İsim
Oğuzhan
Bisiklet
Sedona
Hortlamış madem ben de tecrübelerimi yazayım. Son 2 senede ucuzuyla pahalısıyla 6 farklı lastik denedim. Şu an arazide michelin country mud 2.00 kullanıyorum. Adı üstünde çamurlu ve ıslak arazi performansı muazzam. Race King vb. birkaç model ile bisikletten inmeniz gereken yerleri rahatlıkla tırmanıyor(aynı güzergahta giderken diğer arkadaşlar çamur dolanması sebebiyle tırmanamazken, ben rahat tırmanıyordum) 10/9. Kuru arazi performansı da fena değil 10/6. Yalnız michelin'ler şehir içi inanılmaz yoruyor, bu yüzden sizin isteğiniz doğrultusunda pek uygun bir lastik değil. Kaldı ki asfaltta fren mesafesi inanılmaz kötü. Kuru'da 10/2 ıslak asfaltta 10/1 puanlayabiliriz bunun için. Şehir içi kullanım içinse shwalbe marathon 1.75 kullanıyorum. Biraz ağır ancak ıslak/kuru yol tutuşu muazzam bir lastik. Yani çok ağır araziye girmeyecekseniz şayet marathon serisini öneririm. Toprak veya stabil yollarda fazlasıyla işinizi görecektir.

andjustice4all

science rocks
Tepki
398
İsim
Doğu Mert A.
Bisiklet
KTM
Arkadaşlar elimiz değmişken bana da bir dış lastik alalım :)

Şu an bisiklette Hutchinson Python 26 x 2.0 dış lastikler var. Öyle aman aman araziye dalıp çıkmıyorum. Sahilde dökme kötü beton, bildiğimiz karayolu asfaltı ve gene sahilde bisiklet yolunda biniyorum. Bu kadar yorulduğuma değmiyor bence. Jant üstünde Etrto 559 x 19c yazıyor. 559 mm'nin karşılığı olarak 26 x 1.00- x 2.125 aralığına ulaştım ama 19c hakkında bir fikir sahibi olamadım maalesef. Bu janta hangi aralıkta dış lastik alabilirim? Aklımda da marka olarak Schwalbe var. Marathon plus çok övülmüş kullananlar tarafından.

Yardımcı olursanız çok sevinirim. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@andjustice4all

michelin country rock hakkında tecrübelerimi yazdım ben mesela 570gr. mtb için hafif sayılabilecek bir lastik.
arkadaş maxxis detonator ile ilgili görüşlerini yazmış. katlanır modelde ağırlığı 350gr yazıyor ki oldukça güzel bence.

dişli için country rock, dişsiz için detonator iyi derim ben şuan.

andjustice4all

science rocks
Tepki
398
İsim
Doğu Mert A.
Bisiklet
KTM
@Sinan A.

Tabi onları okudum da ben ölçülere takıldım şimdilik. 26x1.75 uygun mudur? Şu an bilmediğim 3 adet uzunluk var. Biri 1.75, biri 19c ve son olarak da mesela satın alacağım internet sitelerinde 559'un yanında 47 yazıyor. Bunlar ne manaya geliyor bir çözebilsem :(

Düzenleme : 1.75 lastiğin yere değen kısmı yani genişliği oluyormuş. 559'un yanındaki 47 de gene genişliği ama mm cinsinden. Son bilgilerim bunlar. Kaldı 19c

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
üzerinde 2.0 lastikler var alt sınırıda 1.0 demişssiniz. uyar yani.

andjustice4all

science rocks
Tepki
398
İsim
Doğu Mert A.
Bisiklet
KTM
@Sinan A.

1.75 almaya karar verdim yalnız şöyle bir şey var. Schwalbe Marathon Plus

Türkiye'de 2 adeti 114 Euro (308 Lira)

Merlin'den gelirse kargo dahil 205 Lira

Ben nerede yanlışlık yapıyorum?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
michelin alırsanız tanesi 50-60 lira. karar sizin. schwalbe ucuz değildir onlar patlak önleyicili lastikler.

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
@andjustice4all
Umarım bir yerde yanlış vardır. 2 çifti bildiğin araba lastiği fiyatına denk geliyor. İlginç.