Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

26 Kasım2010 Kazdağları ve köyleri Gezilerine devam.

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında kizak tarafından paylaşıldı.

1. kizak

kizak Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sevgili forum dostları 26 Kasım 2010 tarihinde Akçay-Güre-Çamlıbel-Kızılkeçili Zeytinli rotasında Oya Topçu kardeşimle geçekleştiriğimiz turumuzun fotolarını sizlerle paylaşmak istiyorum.Kısaca bu rota hem sakin hem keyifli bir rota .Kazdağlarında birçok köy var .İşte bu rotada bizim zaman zaman tercih ettiğimiz sakin sessiz keyifli bir rota .Köyleri birbirine bağlayan bir çok yol var.Umarım bu gezimizden sizde keyif alısınız.Yazılarımda hızlı yazmaktan dolayı hatalarım olabilir.Affınıza sığınıyorum.Herkese iyi forumlar sağlıklı bol pedallar.

Bu günkü turmuzu aslında Adatepe-- Zeus Altarı gezisi olaral planlamıştık.Oya kardeşimle beraber çıktık yola
    .

Akçaydan Güreye doğru hareket ettik.Buradan Haluk arkadaşımızıda alıp gezmekti niyetimiz.Fakat kendisini evde bulamadık.Güreye gelene kadar aşırı rüzgar bizim Adatepe gezimizin değişikliğe uğramasına sebep oldu.Havada çok bulutlnmaya kararmaya başlamıştı.Rotamızı Güre üzerinden başka rotaya çevirdik.

Tahtakuşlar--Çamlıbel--Kızılkeçili--Zeytinli--Akaçay daha evvel tercih ettiğimiz rampalar,inişler, çıkışlar arazi, toprak zeytinlilker.çam ormanları ile bezenmiş güzel bir Parkur

Güreyi geçtikten 1 Km sonra Çamlıbel--Tahtakuşlar yoluna girdik.1 KM ilerde yol ikiye ayrılıyordu.Sola giderseniz Tahtakuşlar sağa giderseniz dik bir rampadan Çamlıbel.Biz Tahtakuşlar tarafını tercih ettik.

Doğa Çok güzel hertaraf yemyeşil.İrtifa aldıkça Edremit körfezi ayaklarınızın altında küçülüyor.

Oya kardeşimde iyi bir bisklet tutkunu ,doğaseveripaylaşımı çok iyi bir kızımız.Biraz yukarıda birkaç körfez manzaraları kareliyoruz.

Tahtakuşlar rapasını tırmanıyoruz.

Bu köyde etnoğrafya müzesi var.İlginç objeler ve dünyanın en büyük deniz kaplumbağasının fosili var.

Müzenin önündeyiz.

Müzeye çıkıp Kazdağları ile ilgili kitap,harita ,döküman soruyoruz.Ayrıntılı bir kitap olduğunu söylüyor Müdür.Ama bulamıyoruz.Yazarını arıyor tepede bir çiftlik evine yönlendiriryor bizi.Kaplumbağanın ftosunu çekmemize izin vermiyorlar.Flaş ışığının zararlı olduğunu söylüyorlar.Bizde saygı göstererk teşekkürlerimizi iletip ayrılıyoruz.

Müzenin müdürü çok saıcakkanlı .Birçok bilgiyle bizi kapıya kadar uğurluyor.

Tahtakuşlar köyünün küçük bir meydanı var.

Buradan Çamlıbele doğru 2 köyü birbirine bağlayan keyifli iniş çıkşlarla bezenmiş ara toprak yola giriyoruz.

Birgün evvel yağan yağmur yollarda su birikintileri oluşturmuş.Dala çıka geçiyoruz buralardan.

Tahtakuşlardan Çamlıbele az kaldı.

Müzede aradığımız kitap ayazarının Çiftlik evine geliyoruz.Harika bir tepenin üzerine konumlanmış çok güzel bir mekan.
    Ütün körfeze hakim çiçelerle donanmış muhteşem bir yer.

Buradada birkaç foto alıyoruz.Bizim istediğmiz kitabı ücreti karşılığında alıp oradan ayrılıyoruz.

Yolumuzun üstünde ilginç bir yerden bahsedeceğim.Burası Ezel dizisinds rol alan DAyı lakaplı Tuncel Kurtizin pansiyonu.Tamamıyle orjinal rum evlerinden oluşan küçük bir mahalle görünümünde.Evler odalar var.Yazın buraya geldiğimizde ziyaretçilere kapalıydı.Müsaade alıp geziyoruz.Çok ilginç objeler çiçekler ağaçlar manzaralar var.Asıl adı zeytinbağı olanbu mahalleyi buyrun beraber gezelim.

Bu sevimli dostumuz bize kızıp havlıyor .Dost olalım diyorum.

Zeytinyağı çıkarılan kocaman bir değirmen taşından yapılmış bir masa ilgimizi çekti.

Ve dost oluyoruzBiraz sevince yere yatıp bize sevgi gösterisinde bulunuyor.

Dostluğumuzu iyice pekiştiriyoruz.

Buraya kocaman bir gemini ön kısmını kesip getirmişler.Harika bir köşe oluşturmuşlar .

Geminin üzerinde bulunan Halat bağlanan birkaç baba var.

Geminin ön tarfına değişik ilginç çizimler yapmışlar.

Yağmur yüklü kara bulutlar sağnak yağmurun habercisi.

Bu arada hava Midilli adsı tarfından doğru açmaya başlıyor.

Devamı 2.bölümde

2. kizak

kizak Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    2. Cİ Bölüm

Gemi üzerinde ve çevresinde çok ilginç kareler yakalıyoruz.

O kapkara bulut kümeleri çok hızlı esen rüzgarla birdenbire dağılıyor sımsıcacık güneş ise içimizi ısıtıyor. İşte hayat bu..........

Buraya gerçekten doyum olmuyor ama gitme vakti geldi diyoruz bir kaç karden sonra Çamlıbele hareket ediyoruz.

Çamlıbele geldik .Burada bire çay içip Kızılkeçili yoluna devem ediyoruz.

Çamlıbel ile Kızılkeçiliyi birbirine bağlayan yine toprak bir yoldan gidiyoruz.

Bu yolda extrem bir yol keyifli bir sürüş oluyor bize.

Zeytinli Çayına geliyoruz.Burada yazın yer bulamadığımız piknik alanları var.Coğrafyası ise harika.
    [​IMG] Köprüyü geçince sağdan kısabir D.H yapıyorum.

Çayın suları yağan yağmurlarla oldukça coşmuş.Kışın ortalarına doğru bulunduğumuz yerler sular altında kalıyor.

Yaz mevsiminde Bu dernin kenarlarına ,hatta içine masları koyup rakı sofraları kuruyorlar

Ördekler kazlar soğuk suyun içinde bir aşağı bir yukarı yüzüyorlar.Bizde ilgiyle onları izliyoruz.

Ve benim yol arkadşım kızım Oya TOPÇU.

Bu güzel yerde uzunca dinleniyor doğayla su sesleriyle başbaşa kaldıktan sonr Ayrılıyoruz.

Kızılkeçili ile Zeytinli arası 3--4 Km hızlı bir şekilde burayıda geçiyoruz Zira hava iyice kapattı.

Zeytinli beldesinde bir çay bahçesinde son çay molamızı veriyoruz.

Buradada sevimli bir dostumuz yanımıza yaklaşıyor.Benim svdiğimi biliyor sanki.Bize hoşgeldiniz der gibi elini uzatıyor.

Eee bizde sevgimizi gösterip hoşbulduk diyoruz.

Hava kararmak üzere.Hafif hafif yağmur çiselemeye başlıyor.Son çaylarımızıda yudumladıktan sonra evlerimize dönmek üzere buradan ayrılıyoruz.

Yağmur artıyor basıyoruz pedallara.Fazla ıslanmadan bu geziizide kazası belasız tamamlıyoruz.
    Yorulmadan keyifle pedallarıyla ,sohbetiyle,şakalrıyla bana eşlik eden Kızım Oya TOPÇUya buradan çok teşekkür ediyorum.
    Sürçilisan ettiysek affola .Bu gezimizde bizimle beraber fotolarımızı paylaştığınız ve sabır gösterdiğiniz için tüm Forum dostlarımıza teşekkürler.
    Sağlıklı bol pedallı günler diliyorum.

3. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Yine harika bir turla çıkagelmişsin Muammer Hocam.
    Kaz Dağlarından taşıdığınız o sımsıcak soluk için teşekkürler.
    Çok güzel yerler gezmiş ve bunları keyifli bir anlatım ve hoş fotoğraflarla paylaşmışsınız. Sizinle birlikte bizler de orada pedal çevirdik adeta.

kizak bunu beğendi.
  4. oguzhanzed

oguzhanzed Kıdemli Üye

Seviye:
    üstadım çok güzel bir gezi olmuş gerçektende.fotoğraflar ve paylaşım harika.çok teşekkürler.

kizak bunu beğendi.
  5. semih59

semih59 Forum Bağımlısı

Adı:
    Semih Saygın
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Güzel bir tur yapmışsınız.Gerçi geçtiğimiz yaz hep beraber grupla pedalladığımız yerler fakat oraların kışı başka yazı bambaşka resimlerde harika bir an daldım gittim kazdağlarına ayaklarınıza pedallarınıza sağlık görüşmek üzere

kizak bunu beğendi.
  6. kizak

kizak Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Semih kardeşim senin yokluğunu her gezide hissediyoruz.Her gittiğimiz yerde seninde kulaklarını çınlatıyoruz.Bir an evvel iyileşmeye bak.Seneye zımba gibi turlarımız olacak.:in: :in: :in: :in: :in: :in: :in: :in: :in: :in: :in: :in: :in: :in: :in: :in:

semih59 bunu beğendi.
  7. RECEP İŞLEK

RECEP İŞLEK Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba.:)
    Çok güzel bir paylaşım olmuş.Elinize,ayağınıza sağlık.
    Paylaşım için teşekkürler.

kizak bunu beğendi.
  8. Coşkun Çağlan

Coşkun Çağlan Aktif Üye

Seviye:
    Ah şu Kazdağları tarafında ne güzel yerler var görülecek. Ama zaman ve paranın kombinasyonu mükemmel olacak. :)

Çok güzel fotolar, teşekkürler.

kizak bunu beğendi.
  9. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    bu kazdağlarına hayranım bir gün mutlaka tekrar gelmek görmek gezmek istiyorum. çok güzel yerler ayaklarınıza sağlık..

kizak bunu beğendi.
  10. osman yalçın

osman yalçın Kıdemli Üye

Seviye:
    yine zevkli bir tur yine muammer amca:)
    Tebrikler:) sağlıklı Pedallamalar

kizak bunu beğendi.
  11. Mustafa AKAN

Mustafa AKAN Üye

Seviye:
    Güzel ve keyifli bir gezi olmuş. Sağlıcakla kalın...

kizak bunu beğendi.