26 jant mı 28 jant mı? 600 liraya şu Carraro mu yoksa?

mert ere

Üye
Tepki
2
Merhaba.
Bisiklet dünyasında yeni sayılırım.
Şehir içinde kullanmak üzere 600 lira civarı bütçelik bir bisiklet arayışına girdim. Okudukça bisiklet seçiminin o kadar da kolay olmadığını gördüm.
İlk olarak aklıma takılan, 26 jant mı 28 jant mı almam gerektiği. Zira çoğunlukla 26 jant var piyasada. Ancak geçen bisikletçiye gittim. Benim gibi 1.85 boyunda birisi için 28 daha güzel olur dedi ve carraro ride (trekking) marka bir bisiklet gösterdi.Şurada:
(link)

600 liralık bir alet. Nisbeten ince teker. Ön amortisör ayarlanabiliyor. Acera vites kullanılmış ve 28" jant.

Bu nasıl bir bisiklettir? Daha iyisi var mı tavsiyet ettiğiniz?
26 ile 28 arasında sürüş zevki açısından fark var mı?

Teşekkürler.

Scudo

orkun tulu

Forum Demirbaşı
Tepki
228
boyunuz uzun olduğu için değil şehir işinde kullanacağınız için 28" bir şehir bisikleti tercih ederseniz daha iyi olur bence şehir bisikleti için ayarlı amortisörede gerek yok

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
28" şehir bisikleti olanlar araziden hiç çekinmesin, uygun lastikle dağ bisikleti parkuru geçilebilir. Videodaki (öndeki) bisiklet 28", dişli lastik ve amortisörsüz.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Adil

mert ere

Üye
Tepki
2
Gurol bey video baya keyifli, teşekkürler.

Bir de linkini verdiğim carraro hakkında ne diyebilirsiniz arkadaşlar?
Trek 7.1 fx ile kıyaslıyorum.
Trek'in Carrarodaki gibi önde kilitlenebilir amortisör yok.
Disk fren yok.
Jantı da galiba 26.

Kafa karışıyor... :D

Agamemnon

Daimi Üye
Tepki
154
@mert ere

Merhaba,

Bu bisikletin bayan versiyonunu eşim kullanıyor. Hertürlü asfalt yolda, uzun turlarda çok rahat ediyor. Şayet dağ bisikleti yapmayacaksan 26 jantlar uzun yolda çok yorucu oluyor.

Artıları: Çok akıcı, amortisör sayesinde bozuk yollarda titreşimi alıyor ve rahat bir sürüş sağlıyor, nispeten dik bir oturuş sağladığı için uzun sürüşlerde yormuyor, amartisör kilidini bardan yapabiliyorsun, 600 tl lik fiyatı ile bu özellikler bence çok iyi.

Eksileri: Disk fren performansından hiç memnun değilim. V fşren çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Selesi mutlaka değiştirilmeli, elcikleri mutlaka değiştirilmeli.

Sonuç olarak ben 600 tl'nin üstüne kesinlikle çıkmayacağım dersen alınabilir ve çok keyifli sürüşler yapılır.

• Beğen
Tepkiler: mustafa akman

mert ere

Üye
Tepki
2
Bisikletin üstüne oturunca, koltuk ve elcikler noktasında kesinlikle sizinle aynı kanıya sahip oldum.
Disk fren konusunda ne gibi sıkıntılar gördünüz? Ayar problemi olabilir mi?

Bir de bu Carraro Ride'ın rakibi hangi marka-model olabilir?

Agamemnon

Daimi Üye
Tepki
154
@mert ere

Bence bu fiyatla rakipsiz bir model.

Fren konusunda ise ben 2010 Scott Sub 30 kullanıyorum. Çok daha hızlı bir bisiklet olmasına rağmen fren performansı çok daha iyi. Gerçi bu iki bisikleti karşılaştırmak doğru değil.

Yine 600 tl'ye kaçırma çok keyifli bir bisiklet. Bir de mutlaka kendi boyna uygun olan kadroyu al bu konuda dikkatli ol...

• Beğen
Tepkiler: mustafa akman

mert ere

Üye
Tepki
2
Teşekkürler. Sanırım bu Carraro'yu alacağım.
Satıcıdan da arka Acera vitesi Deore ile değiştirmesini teklif edeceğim. Bu yerinde bir istek olur herhalde.

Bir de koltuk ile elcikleri de.
Koltuk ve elcik ile ilgili tavsiyeniz var mı? Tip önemli değil, rahat olsun yeter.

@Agamemnon

Agamemnon

Daimi Üye
Tepki
154
@mert ere

Deore ile değişirse fiyat uçar. Elcik için yok çok da önemli değil.

Koltuk için Sportuerer Flx Man Gel Flow Leather Sele 100 tl, Sportuerer Flx Man Gel Sele 65 tl vb...

hüseyin karakurt

Aktif Üye
Tepki
107
28 cant alın zira cross bike larda 28 cantdır ormana bile girersiniz bişi olmaz
asvaltda da zaten 28 çok daha iyi

mert ere

Üye
Tepki
2
Madem öyle, Scott P5 almaya karar verdim. Dağ gezintileri için de dişli lastik tavsiyesi istiyorum.

Adil

Aktif Üye
Tepki
113
@gurol

video çok keyifli paylaşım için teşekkürler.

video da da olduğu gibi 28" lik bir şehir bisikleti ile dağa taşa bayıra girilebiliyor :)
dağ bisikleti, adı üstünde dağ için hocam. ben şu anda neden dağ aldım diye soruyorum kendime ve yol bisikletlerini araştırıyorum . dağ bisikleti traktör gibi geliyor şehir içinde. dağ tepe bayıra çok girmedim bu yüzden hakkını veremediğimi hissediyorum.. Almadan önce bisiklete uzun süre ara verdiğim için (bi 10-13 sene kadar :)) bisiklet aleminde ne değişiklikler olmuş hiç farkında değildim. sonradan anlamaya başladım. şehir bisikletini tercih ederdim şu halimle almaya kalksaydım.

hangi modeli alırsan al, güle güle, kazasız belasız kullan inş :)

Tepki
5
sanırım bisiklet almışsınızdır. almadıysanız benim önerim dağ bisikleti,2 adet 1.50x26 lastik alarak şehir içindede dağ bisikletini çok rahat ve zevkle kullanabilirsiniz ben öyle yaptım ve çok memnunum

Baran Saldanlı

Daimi Üye
Tepki
97
Bisiklet
Sedona
Carraro önermiyorum ben. Benim bisiklet Carraro ve aldım alalı çok sıkıntı çektim ben.Alıcaksan kaliteli bir marka al.