Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

26" & 28"

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ernesta tarafından paylaşıldı.

1. ernesta

ernesta Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar merhaba.

"bisiklet almak için çabalayan, ve aklı çok karışmış" biri olan bana, bir konuda daha yardım etmenizi bekliyorum.

28" şehir, tur bisikleti almak istiyorum. ama arkadaşlarım "çok düşersin, iyice öğrenene kadar 26" dağ bisikleti al" diyor. bu doğrumu, 28" bisikletleri kontrol etmek daha mı zor. ( ben yıllardır bisiklete binmeyen hatta unutmuş biriyim)

ikinci sorum.
    sitedeki tur fotolarına baktığımda hep dağ bisikleti görüyorum. turlara çıkan arkadaşlar dağ bisikleti daha rahat olduğu için mi böyle bir seçim yapıyorlar?

teşekkürler.

2. bislet

bislet Kıdemli Üye

Seviye:
    Şehirde asfaltta kullanacaksanız kesinlikle şehir bisikleti almanızı öneririm.Şehir bisikletlerindeki büyük,orta kalınlıkta ve dişsiz teker dağ bisikletine göre farkedilir oranda akıcılık ve bisiklete binmekten zevk almanızı sağlar.Yani pedal çevirmeyi bıraktığınız zamana kadar kazanmış olduğunuz hızla daha fazla mesafe katedersiniz.Dağ bisikletlerinde daha fazla pedal çevirmek zorunda kalacağınız gibi pedal çevirmeyi bıraktığınızda ise hızınız çabuk kesilir.

Bana göre dağ bisikletlerinin diğerine göre tek avantajı küçük teker boyutlarının getirdiği sağlamlıktır.Küçük teker kötü, taşlı yollarda daha dayanıklıdır,kolay kolay ayarı bozulmaz.Küçük,kalın ve dişli teker bozuk taşlı yollar içindir.Zaten dağ bisikletlerindeki amortisörde böyle yollarda fazla zıplayıp rahatsiz olmamak için konulmaktadir.

Yani dağda,kötü yollarda kullanacaksanız dağ bisikleti keyiflidir ama şehirde, asfaltta kullanaksanız şehir bisikleti keyiflidir.Bisiklet seçiminizi bisikleti nerede kullanacağınıza göre yapmalısınız.

Bazen bakıyorumda dağla bayırla ilgisi olmayan insanlar dağ bisikleti alıyorlar buna anlam veremiyorum sadece özenti yada bilgisizlik olarak yorumluyorum.

Birde ince tekerlikli yol bisikletleri vardır bunlar keyiften ziyade hız için tasarlanmışlardır.Kötü yollar için uygun değildirler hatta kullanacağınız asfaltın bile oldukça iyi durumda olması gereklidir.Çünkü tekerleri hem büyük hemde çok incedir.Kötü yola tahammülü yoktur.Hız sizin için birinci planda önemliyse ve kaymak gibi bir asfaltta kullanacaksanız yol bisikleti almanız gereklidir.

Birde bisikletten düşmekten bahsetmişsiniz.Düşme ne tip bisiklet olduğuyla değil kadro boyuyla alakalıdır.Yani sizin için büyük gelen kadro alırsanız dağ bisikletide olsa düşebilirsiniz şehir bisikletide olsa düşebilirsiniz çünkü büyük kadroda ayaklarınız yere değmez,ayakların yere değmemesi ise düşmenin sebebidir.Ne tip bisiklet alırsanız alın kadro boyunu kendinize göre seçin.

İlave etmek istediğim diğer birşeyde gidon tipleridir.Dağ bisikleti gidonlarının düz yapısı bilekler için hiçte iyi değildir ve kullanımı zorlaştırır,şehir bikletlerindeki klasik gidon tipi ise bileği yormayacağı gibi hakimiyetide kolaylaştırır.

Şunada inanıyorumki bisiklet kullanabilme becerisi zamanla unutulacak birşey değildir.Gönlünüz ferah olsun.

3. ernesta

ernesta Yeni Üye

Seviye:
    aslında kararım kesin (di), şehir bisikleti almayı kafaya koymuştum. dediğiniz gibi asfalt harici hiç sürüş yapmayacağım, hatta kaldırımlardan falan da atlamıyacağım. ( korkarım böyle şeylerden )

ama kafamı karıştıran kontrol kolaylığı ve turlarda çekilmiş fotolar.

4. ozancan

ozancan Üye

Seviye:
    Ben de Corrratec X-Vert Cross kullanıyorum, sizin almayı düşündüğünüz cins, 28inch hibrid tarzda bir model.

Eski kullandığım dağ bisikleti tarzına göre asfaltta daha akıcı, ve sürüş daha keyifli dolayısıyla. Gerçekten dağ bisikletinin hakkını vermeyecekseniz, hibrid almak çok mantıklı. Lastikler yol bisikleti gibi ince olmadığı için patika yollara da çok rahat girebilirsiniz. Aslında çoğu kullanıcıya uygun olan tarz hibrid ama insanlar sadece dağ bisikleti tarzına yoğunlaşmış durumdalar,alternatiflere pek bakmıyorlar.

ernesta bunu beğendi.
  5. emrea

emrea Üye

Seviye:
    Muhtemelen fotoğraflarını gördüğünüz arkadaşlar araziye de girmeyi seven ancak 2. bir bisiklet almaya bütçeleri el vermeyen arkadaşlardır. Yoksa sadece uzunyol asfalt sürüşü yapılacaksa ekstra ağırlığa hiç gerek yoktur; giriş seviyesi, kaliteli bir dağ bisikleti 12-13,5 kg iken şehir bisikleti 10-12 kg ağırlıktadır. 28 jant olmaları da yol yaparken ayrı bir avantaj sağlayacaktır. Ancak bir arkadaşımın kullandığı "hybrid" terimi yanlış bir ifadedir. "Hybrid"ler yine şehir kullanımı için dizayn edilmiş, ancak amortisörlü ve 26 jant bisikletlerdir. Bakmanız gereken yer ise direkt "şehir/fitness" bisikletleridir.

ernesta bunu beğendi.
  6. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Fotoğraflardan sonuç çıkarmanız oldukça yanış olur, siz zaten ihtiyacınızı belirlemişsiniz bu yüzden bir şehir bisikleti alın ve keyfini sürün düşmeyide unutun alırken sadece yapmanız gereken bu işi bilen bir bisiklet mağazasından alışveriş yapın ve kadro boyunu kendinize göre alın,kolay gelsin,

ernesta bunu beğendi.
  7. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Madem İzmir'densiniz.İzmir Bisiklet Derneği'nin tur fotoğraflarına bir bakın.Tur bisikleti kullananımız fazla yok.Sebebi de heralde dernek turu dışında kendi aramızda araziye girmemizdendir.Ama turlarda 28" daha rahat ettirir muhtemelen.Kullanım zorluğu olacağını da hiç sanmıyorum.

ernesta bunu beğendi.
  8. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bunu söyleyen arkadaşlarınızın (kusura bakmayın ama) bisiklet konusunda zerre bilgisi yok ("çok düşersin" sözüne istinaden söylüyorum bunu)

Bisiklete binmek bir kere öğrenildikten sonra asla unutulmaz (merkezi sinir sisteminiz zarar görmemişse)

ernesta bunu beğendi.