26 - 27.5 ? btwin rr 560

Selocukrtl

Üye
Tepki
40
İsim
Selcuk
Öncelikle herkese merhaba, hayırlı akşamlar.
Yeni bir mtb bisiklet alamaya karar verdim ve konuları araştırıp durdum.
Bütçem 1500-2000 arası.
Boyum 185.
Sonunda bir bisiklete karar verdim. Ancak kafama takılan şeyler vardı. İki bisiklette rr 560 olmasına rağmen sadece jant boyutları farklı değil. Donanımlarında fark var.

RockRider 560 26

Kadro
6061 T4 & T6 alüminyum kadro. Racing, sloping :Reaktif, hafif ve pratik.Sağlam ve sert oversize arka bacak.S boyda 1,850 kg 4 farklı boyu vardır

Maşa
ROCK SHOX XC32 TK SOLO AIR 100mm, Sram Pop Loc gido

Vites sistemi
24/32/42 SHIMANO DEORE PEDAL .
Shimano SLX 10 vitesli vites attırıcı.
Shimano DEORE 3 vitesli vites attırıcı.
Shimano Deore vites kolu; 11/36 SHIMANO DEORE PEDAL .
KMC X10 Zincir.

Fren
AVID DB1 frenler, 160mm delikli ön ve arka disklere sahiptir.

Gidon
31.8mm çapına sahip oversize alüminyum gidon.S ve M bedenlerde 660mm boy, L ve XL bedende 680mm boy.

Gidon
A-Headset 1"1/8 furş yatağı, su tutmaz rulmanlar

Sele
Soft touch işlemli BTWIN ROCKRIDER 560 sele : sportif görünüş, rahat kullanım. Aşınmaya karşı dayanıklı yan kısımlar.

Tekerlekler
AERO All Round, çift tarafında da alüminyumlu tekerlekler, 19C genişliğinde yüksek profile, 32 jant teline ve ön ve arkada 9mm eksenlere sahiptir.

Lastikler
MICHELIN Country Trail 26 x 2.00 esnek damak telli çok işlevli lastik

Ağırlık
L boyda pedalsız 12.9kg

RockRider 560 27.5

Kadro
6061 T4 & T6 alüminyum kadro. Racing, sloping : Reaktif, hafif ve pratik. Geniş diyagonal boru daha sağlam ve daha güçlü. Konik direksiyon borusu. Ön üçgen, kalınlıgı değişken borularla ağırlık optimizasyonu sağlanabilir. M boyda 1.8 kg.
3 boyu mevcut : M / L / XL

Maşa
Suntour XCR 27.5 maşa, hidrolik amortisör : hafif ve sağlam. Kilitlenebilir ve ayarlanabilir amortisör sayesinde gereksiz enerji kaybına son. 100 mm çalışma mesafesi. Magnezyum maşa ayağı. Çelik pivot 1"1/8. Uzun ömürlü

Vites sistemi
SRAM S6000 alüminyum 3'lü aynakol 22/32/42 dişli. Shimano ALTUS ön vites attırıcı; SRAM X7 arka vites.SRAM 3x9 vites kolu: Ergonomik ve yüksek hassasiyetli 27 vites.SRAM ESP 5.0 11x34 kaset.

Fren
TEKTRO AURIGE COMP 160 mm hidrolik disk frenler : Bakımı ve ayarlaması çok kolay. Güçlü ve etkin fren sistemi.

Gidon
BTWIN SPORT OVERSIZE, M boyda 660 mm genişlikte, L, XL boyda 680 mm genişlikte, büyük kadro. yarı yükseltilmiş geniş ve kontrollü.

Gidon
Aheadset VP yarı entegre furş yatağı

Sele
BTWIN SPORT sele, sportif, hafif ve rahat

Tekerlekler
AERO TRAIL lastikler, çift katman alüminyum jantlar ve 32 jant teli. Sadece disk frenlere uyumlu, bilyeli jant göbeği. 2 mm paslanmaz Mach1 jant telleri.

Lastikler
KENDA FIFTY 27.5 x 2.1, ön ve arka lastikler. Kuru ve düzgün zeminlere uygun. Sert damak telleri.

Ağırlık
M boyda 13.8 kg (pedalsız).

Bu konumda;
1-seçtiğim bisiklet hakkındaki yorumlarınız deneyimleriniz ve önerileriniz ?
2-jant seçeneği ve donanım hakkındaki kararınız ?
3-Bu fiyat aralığındaki farklı bisiklet önerirmisiniz?

Scudo
Tepki
36
Bisiklet
Scott
Öncelikle şunu sormam lazım: Sıfır almakta kararlı mısınız? Şahsen piyasa bu kadar çeşitliyken ikinci ele yönelip çok daha kaliteli komponentler ile temiz bir bisiklet bulabileceğiniz düşüncesindeyim. Tabii ki karar sizin. Ben de sıfır alacağım diyerekten Rockrider 8.1 ile başlamıştım mesela.

Tepki
36
Bisiklet
Scott
@Selocukrtl Siz de haklısınız. Ancak güvenilir satıcılarda genellikle temiz bisiklet veya parçalar bulunuyor. Yani denk getirilirse kaçırmamak lazım. Rockrider 560'ı çok detayıyla incelemedim ancak 27,5 piyasası pek yok malesef, yani aldığınızda lastikleri diğerlerine nazaran biraz daha masraflı olabilir ve elden çıkarmanız da zorlaşabilir. Sanırım bu fiyata 26 560 seçeneği iyi olabilir, 2016 olmamak şartıyla Sedona 840 da önerebilirim. Ancak hala güvenilir satıcılar vasıtasıyla ikinci elden şaşmamak lazım diye düşünüyorum :)

• Beğen
Tepkiler: Selocukrtl

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@Selocukrtl
Hocam kolay gelsin iyi akşamlar dilerim :)
Sizin bisikletinizi ben bkr ara baya takip ettim forumlarda filan yabancı sitelerde incelemelerine baktım. 2015 modeliydi benim baktığım ve incelediğim. Deore slx karma set olması benim için hoş değildi. O yüzden bisikleti eğer alacak olsaydım slx olan arka sktarıcıyı deore ile değiştirecektim. Bu benim düzen sorunum malesef :/ ön vitesi farklı arka vitesi ayrı olunca ikinci elden toplamaymış da maliyeti azaltmak için yapmışlar gibi geliyor.
Sizde böyle bir şey olmadığını düşünerek yazıyorum şimdi.
Üzerindeki rock shock maşa kaliteli ve yaylı değil havalı. Yani daha hafif ve de ortalama düzeyin biraz üzerinde olduğunu düşünüyorum. Vites sistemine gelecek olursak deore slx karma vites kullanılmış. Deore ciddi bir kullanıcının temel başlangıç paketi olabir bence. Ama yurt dışında alivio da önerilen bir set. Frenler mekanik disk değil hidrolik disk ve de avid marka. Avid marka hakkında bir bilgim yok ama iş görür bence. B'twin kadro gidon gidon boğazı ve de amortisörsüz maşalarına ömür boyu garanti veren bir marka. Servise gelecek olursak; Türkıyede bir çok markanın servis sıkıntısı var malesef. Btwinin bakımını dechatlonda yaptırıyorsunuz evinizin yakını ise gayet iyi olur; ancak!orada çalışanlar genellikle öğrenci oluyor ve de ilgi alanlarına göre dağılımı yapılıyor diye biliyorum. Bisikleri ilk aldığınızda kutu açilımı ve de kurulumu yapılıyor. Servisten çok mennun kalanı da okudum vitesi ayarlayayım derken vitesi beter eden servis personelini de okudum. Ankara kent parkta da pek ilgili olduklarını görmedim açıkçası.

Yeni 2016 model için hiç bir araştırmaya girmedim. Neden?
27.5 olacak diye maşa kalitesi düşmüş.(yanlış anlaşılmasın benim almak istediğim sedona 940 modelinde de suntour xcr maşa var ve xcr maşa iş gören kullanıslı bir maşadır ve bir alt modeli olan xcm gibi soğukta donmaz ve de yarım kilo daha hafiftir) vites sistemi srama dönmüş. Sram şu anda en iyilerin tercihinden yana ama; x5 x7 filan diye karma yapmışlar. Beni bozdu açıkçası.
Bunun nedeni de şu. Madem x5 serisi yapılmış. X5 in sadece ön aktarıcısı mı yapılmış yani arka aktarıcısı filan yapılmamış mı da x7 ye filan ihtiyac duyulmuş. Saçma ve yanlış geliyor bana.
Tekerlere bakarsak 26 daha kolay yönetilebilir ancak 27.5 daha çok yuvarlanma potansiyeline sahip. 26 da bu yok. 29 da da mesela kolay kontrol edilmiyor ancak çok fazla yuvarlanma potansiyeli var.
Sonuç;bu iki model arasında tercih yapacak olsam 26 jantı tercih ederim. Tamirini kendiniz yapabiliyorsanız çok iyi

• Beğen

Selocukrtl

Üye
Tepki
40
İsim
Selcuk
@Alper Tuna Ünsal hocam eğer denk gelirsem kaçırmam inşallah. sonuçta 2 bin tl ikinci el alacağım bisikletin sıfır fiyatı 3 bine kadar dayanacak eğer birde temizse sıfırdan farkı olmayacak. ama dahaönceki bu kötü tecrübem beni sıfır almaya yöneltti.bakalım hayırlısı olsun. bu bisikleti keşfetmeden önce sedona almaya karar vermiştim. 2014-2015 modellerinden düşünüyordum sonra bunu keşfettim. hala tam olarak kararım bu değil tabi düşüncem bu.

@Hastateker hocam bende maşa konusunda bayağı takılmıştım. ikinci olarak tektro frenleri daha önce kullandım fakat istedğim gibi bi performansı yoktu. avid elixir 5 kullandım ve bayağı memnundum. vites konusunda 26 modelindeki vites donanımları daha iyi gibime geldi. en azından shimano deore ile slx arasında. diğeri shimano ve sramı aynı yerde kullanmış. ikinci el toplama gibi geliyor kulağa. hem ağırlık konusundada 26 önde. fiyat konusundada 80-90 lira daha ucuz 26 modeli.

DKN

Daimi Üye
Tepki
148
İsim
Doğu kan
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sıfır her zaman iyidir. teneke değil ise..

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@Selocukrtl
2015 modelini yani 26 inch olanını önermiştim yine öneriyorum :D bisikleti alırken bu bisiklet icin konuşuyorum özellikle, bir de suspansiyon pompası almalısınız. Kendi kilonuza uygun ayarlamak ve de bakımını yapmak için. Kolay gelsin iyi günler dilerim

• Beğen
Tepki
36
Bisiklet
Scott
@Selocukrtl Sıfır almakta kararlıysanız, komponent bakımından olsun, verilen ömür boyu garanti olsun (hele ki Decathlon'a yakınsanız) 26" 560 alınabilir bir bisiklet. Dediğim gibi ben de Rockrider 8.1 ile başlamıştım. Vites seti onda da karmaydı fakat çalışmasında en ufak pürüz söz konusu değildi. Ki şuanda X9 ve X0 karışık kullanan biri olarak söylüyorum. 26 ve 27,5 arasında parça bakımından ciddi değişiklikler mevcut. Şahsen 26" öneririm. İlerleyen zamanda dilerseniz kendiniz de geliştirebilirsiniz zaten. :) Sanırım şu an 26 kullanıyorsunuz. Memnunsanız ve sıfırda kararlıysanız 26" 560'ı düşünmeden alabilirsiniz. :) Son kararınız ve düşüncenizi de öğrenmek isterim :)

• Beğen

byhsyn34

Aktif Üye
Tepki
79
İsim
Hüseyin I
Bisiklet
Salcano
Eğer 27.5 olayına cok takılmıyorsan mutlaka 560 26 Seçmelisin.
560 ile aynı özelliklere sahip 27.5 modeli var ismi de 580 geçiyor ve 2.5k fiyatı var bence aradaki farka değmez. Bence cok dağ inişi çıkışı yapmıyor ve bu alanda önceden fazla tecrübeniz yoksa aradaki fark gereksiz.
560 alın 26" üzmez sizi cok sağlam bisiklet

• Beğen

Selocukrtl

Üye
Tepki
40
İsim
Selcuk
@DKN konudaki herkes öneriyorsa alalım bakalım :)

@Hastateker havalı maşa hakkında hiçbir bilgim yokmdesem yeridir. hemen araştırıp onuda temin edicem. çok teşekkür ederim

@Alper Tuna Ünsal bende 26 düşünüyordum. 27.5 in parçaları hakkında hiçbir bilgim yoktu. belki daha iyilerdir diye bilenlere sormayı tercih ettim. evet şuan 26 kullanıyorum ve memnunum. bayağı kıvrak. bu arada hocam komponent bakımı daha önce duymadım onuda araştırıp bilgi edinicem. çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

@byhsyn34 26 kullanıyorum şuan zaten memnunum. ama 27.5 için en ideali diyorlar. ve parça sıkıntısıda var diyorlar. bana görede en iyisi hem donanım hemde fiyat bakımından 26 olacak sanırım. çok teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Alper Tuna Ünsal
Tepki
36
Bisiklet
Scott
@Selocukrtl Yok hocam bakım anlamında değil, komponentlerin üst düzey alt düzey olması bakımından kastetmiştim. :) Şimdiden hayırlı olsun alacağınız bisiklet, fotoğrafları bekliyoruz. :)

• Beğen

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@Selocukrtl
Havalı maşa daha hafif oluyor yaylılara göre. Ve de kendi kilonuza göre hava basıyorsunuz. Yok yay çok sert yok yay kırıldı yok ağır derdi kalmıyor. Araştırıp daha da fazlasinı öğrenin tabi

• Beğen

smtkmhl

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Salcano
Herkese merhaba yeni bir konu açmak istemediğim için burdan sormak istedim. 1000-1500 tl arasında sıfır mtb almak istiyorum. Önerileriniz var mı? Evime çok yakın bir Decathlon mağazası var ve ordakileri inceleme fırsatım oldu. Birde Carraro ve Kron inceledim. Sizce bu bütçeye hangisi tercih edilmeli ve daha sorunsuz bir sürüş yaşatır. Yorum yazan herkese teşekkür ederim şimdiden.

Sharp11

Üye
Tepki
12
İsim
Göktuğ
Bisiklet
b'Twin
Rr500 kullanicisi olarak B'twin oneririm. Cogu bisikleti zaten f/p urunu. Butcene uygun birkac tane bisiklet markasi mevcut, en iyisi gidip gor ve icine sineni al.

Decathlon'dan sinirsiz kadro garantisi onemli bir etkendi benim icin. @smtkmhl

smtkmhl

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Salcano
Aslında 4 seçeneğe indirdim. Sıralamayı rast gele yaptım. Sizce hangisi daha iyidir?
1-rs500 Btwin
2-Carraro 29'' Force 291
3-Carraro 26'' Force 330
4- Kron XC300

kaankkoc

Üye
Tepki
0
İsim
Kaan Koç
Bisiklet
b'Twin
Merhabalar herkese, bende uzun süredir bisiklet arastirmasi yapiyorum, ve en son btwin rr560 da karar kıldım kafat başlıkta da belirtildiği gibi 26-27.5 jant arasında farklar var.
Bisikletimi hem sehir ici hem uzun yollarda hemde dağa tepeye çıkmak için kullanmayı düşünüyorum (Erciyes dağı) boyum da 182
27.5 jantin uzun yolda daha faydalı olacağını düşünüyorum sizce almalı mıyım? Btwin rr 580 modelini de arastirdim fakat bütçemi daha fazla arttirabilecegimi dusunmuyorum, onerileriniz bekliyorum simdiden tesekkur ederim

Furkan Alp

Aktif Üye
Tepki
57
İsim
Furkan Alp
Bisiklet
Carraro
rr580 2.000 tl
rr560 1.700 tl
Bence aradaki 300 lira farka değer ben olsaydım biraz zorlayıp rr580 alırdım

kaankkoc

Üye
Tepki
0
İsim
Kaan Koç
Bisiklet
b'Twin
@Furkan Alp sıfır yerine temiz olduğunu düşündüğüm linkteki ürünü almayı düşünüyorum;
(link)

Btwin 580 ile 600 liralik bir çıkıyor, birde btwin 580 in beyaz (sanirim tek renk) rengi hoşuma gitmedi pek
Bisikletten öyle şey beklemiyorum aslında belki farkını bile anlamam 560-580 arasında ama yine de yorumlaru gorunce icime bir kurt dustu, bu arada uzun yoldan kastım 100-150 km