26*1.95 lastiğe 26*1.90 veya 26*2.00 lastikten hangisi uyar?

Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
Yeni aldığım MTB bisikletin lastiklerinin hemen hemen her gün patlamasından bıktım(asfaltta bindiğim halde). Bu nedenle Schwalbe Marathon Plus lastik almaya karar verdim. Lakin bisikletin üzerinde ki lastiklerin ebadı : 26*1.95. Schwalbe. com da yaptığım incelemede 26*1.95 lastik üretmediklerini gördüm. Bu durumda 26*1.90 veya 26*2.00 seçeneklerinden birini seçmem gerekiyor.
Acaba hangi seçenek benim için doğru olur? Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Scudo

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer

Bu lastiklerin hepsi birbirine yakın oranlar, uymama gibi bir durum yok. Sık patlamasın isterseniz büyük üreticilerin patlamaya dirençli lastikleri mevcut onların ön araştırmasını yapın.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
26 janta 0.75 lastik bile takabilirsiniz. Lastiğin kalınlığı sürüş tarzınıza ve sizin keyfinize kalmış bir olay.
Daha çok asfalt üzerinde kullanıyorsanız 1.50 lik bir lastik "Maxxis Zenith" önerebilirim. Üstelik oldukça da hesaplı.

Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
Sayın hocam, ben jantı değiştirmeden, mevcut canta uygun lastik ebadını soruyorum. Yine de beni cevapladığın için teşekkür ederim.

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Lastiğin ebatı değil, jantın ebatını göz önüne alacaksınız.
1,5 , 1,75 , 1,90, 2,00. Bunların hepsi olur. 1,5'tan aşağısı görünüm olarak biraz ince gelebilir. Ama istenirse takılabilir tabii.
Kalınlık tercihinize göre istediğinizi seçebilirsiniz.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@Mustafa Naci Avcı

ben de jantı değiştirmeden takabileceğiniz lastik ölçülerini yazdım zaten.Mesala aşağıda 1.1 lik bir lastik var. 26 jantlar için (yani tam olarak mevcut jantınıza uygun)

(link)

Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
Sayın hocam, patlamış lastiklerimi onaran Kemal Bey'e aynı soruyu sordum. Şöyle cevapladı. 26*1.95 rakamın da 1.95 lastiğin kalınlığını gösterir. Dış lastik kalınlığı cantın kalınlığıyla uyumlu olmalıdır. 1.50 veya 1.75 lastiğin kalınlığı senin cantının kalınlığından az olacağı için, cant tırnakları lastiği tutmaz. 26*2.00 lastik ise cantına kalın gelir. Bu yüzden 26*1.90 senin için doğru olan lastik ebadıdır dedi. 26*1.90 lastiğin cant tırnaklarına iyi yapışması içinde lastiğine her zaman maksimum hava basarak kullanmalısın, diye de ekledi.
Bu bilgiler bana mantıklı gelse de, lastikleri yurt dışından getirteceğim için, geri gönderme sorunları yüzünden, hala sipariş vermeye cesaret edemiyorum.
Sizin görüşlerinizi bekliyorum.

Sercan Can

Daimi Üye
Tepki
40
Bisiklet
Carraro
Orjinalinde 1.95 lastik kullanılan bisikletime 1.75'lik lastik bile taktım sıkıntı olmadı. Yine 1.50 veya 2.10'luk lastik taksam da sorun olmazdı.