Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

26 1 3/8 Yerine Başka Hangi Lastik ve Maşa sorunu

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Göksel Ünsal tarafından paylaşıldı.

1. Göksel Ünsal

Göksel Ünsal Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba, Benim Spartamet marka Hollanda malı sachs 30 cc benzin motor destekli bir bisikletim var. Ancak yedek parça ve bazı sarf malzemeleri konusunda oldukça ciddi rahatsızlıklarım oluyor . En ufak bir parçayı bile Ya Almanya'dan yada yada Hollanda'dan getirtme durumunda kalıyorum. Şu an üzerinde Türkiye'den aldığım 26 1 3/8 orjinal ebatta lastiklerim var. Ama malesef bisiklet bizim yollarımıza hiç uygun değil. oldukça ağır 35 Kg civarında ve 90 kiloluk benimle buluşunca epey ağırlaşıyor. sorunum bisikletin hiçbir süspansiyonu olmaması çok sert konforsuz olması helede İstanbul'un bozuk yolları varken. Şimdi değerli Hocalarıma 2 adet sorum olacak, yanıtlarını merak ettiğim. Yanıtlarlarsa minnetar kalırım. Birincisi lastiklerimin ebatlarında nasıl bir değişiklik yapabilirim biraz daha kalın ve konforlu olması için bu arada çamurluk mesafeside çok fazla değil. Bunuda belirtmek isterim. Arka jantım Aliminyum ve üzerinde 24 x 590 yazıyor lastikte ise 37 x 590 26 1 3/8 ön jant normal metal ve lastikte 26 1 3/8 yazıyor bu bisikletlerin lastik ebatlarını bir türlü çözemedim. lastikler ince oldukları için çok yüksek hava basmam gerekiyor daha önce yumuşak binmeye çalışırken malesef arka aliminyum jantın bir perdesini kırdım. Bu nedenlede max basınçla biniyorum şu anda ama doğal olarakta aşırı derecede rahatsızım. ikinci öğrenmek istediğim ise bu bisikletin ön maşasını nasıl Amartisörlü uygun fiyatlı bir maşayla değiştirebilirim. Araştırdığım ve öğrenebildiğim kadarıyla benimkinde eski satandartlarda maşa şaftı varmış yani 1'' vede minumum şaft borusu uzunluğu 225 mm olması gerekliymiş. Yurtdışında bir kaç sitede satılıyor. ama malum kargosuyla 2 misline geliyor. ayrıca yeni bisikletlerde sanırım şaft borusu vidalı değil ama benimki vidalı Cahilliğim için lütfen kusuruma bakmayın. Yine değerli üstadlarımdan neyi nasıl yapmam gerektiği konusunda ve eğer Türkiyede. de var ise bu maşayı nerden alabileceğim konusunda değerli yardım ve önerilerini bekliyorum. aşağıya örnek bir maşanın linkini ekliyorum. Saygılar...

http://www.brucker-radl-service.com/Rahmenteile--Federgabel--Abziebilder--Vordergabel--Lenkungslager--Ringschloss-Lackstifte/SR-SUNTOUR-Federgabel-XCT-V2---75mm--26--silber--SL-255-mm-1-.html

Alkks bunu beğendi.
  2. Göksel Ünsal

Göksel Ünsal Yeni Üye

Teşekkür ederim ilgi ve alakanız için! sanırım çok zor sorular sordum. Saygılar...

3. Göksel Ünsal

Göksel Ünsal Yeni Üye

Cevaplarınıda yine ben yazayım;

Uygun Lastik ölçüsü: Schwalbe Marathon Plus 26 1 5/8 Ertro ölçüsü 42-590

Bu da yeni maşanın nerden bulunabileceğine dair Kendi bulduğum çözümün Linki Saygıyla kalın.

http://www.motorfahrrad.eu/viewtopic.php?f=2&t=4925

e120655 bunu beğendi.
  4. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Maalesef pek yaygın olmayan bir tekerlerk ebatı kullanıyorsunuz. Jantınızda yazan 24 x 590 değerlerinden ilki milimetre olarak jantın iç genişliğini (yani iki duvarı arasındaki mesafeyi) ikincisi de gene milimetre olarak jantın çapını veriyor. Lastikte yazan 37 x 590 de aynı şekilde milimetre olarak lastiğin kalınlığını ve oturacağı jantın çapını veriyor. 26 1 3/8 ise inç olarak ölçüler, ancak sizin 26, 26 inçlik mtb'lerden farklı (onların jant çapı 559mm'dir).

42-590 (yani 26 1 5/8) lastikler, sizin jantlarınla uyumludur, mevcut haliyle lastikleriniz ile kadro arasında yeterince boşluk varsa kullanabilirsiniz. Eğer bisikletiniz disk frenli ise jantları değiştirerek, daha geniş lastiği bulunan bir tekerlek boyuna geçebilirsiniz.

5. Alkks

Alkks Yeni Üye

Adı:
    Ali Köse
    Bisiklet:
    Diğer
    Bende saxonette luxus aldım ama yedek parça bulamıyorum bisiklet harika ama parça bulamamak kötü ayrıca arkadaşa katılıyorum ön maşa süspansiyonlu olsa süper olacak bilen bulan varsa banada haber versin