250 ye slr 200 bisiklet?

ERDEM ÖZDEMİR

Aktif Üye
Tepki
19
Bisiklet
Corratec
Dün konuşup anlaştım.Sabah 10 da paranın yarısını gönderecektim.Oda bana bisikleti gönderecekti.Allahtan arkadaşım uyardı.burada okuyunca dolandırıcı olduğunu anladım.sağolun arkadaşlar.

Scudo

ERDEM ÖZDEMİR

Aktif Üye
Tepki
19
Bisiklet
Corratec
Dün konuşup anlaştım.Sabah 10 da paranın yarısını gönderecektim.Oda bana bisikleti gönderecekti.Allahtan arkadaşım uyardı.burada okuyunca dolandırıcı olduğunu anladım.sağolun arkadaşlar.

Tepki
3
Bisiklet
Raleigh-USA
Aslında suç "nitelikli dolandırıcılık" kapsamına giriyormuş ve cezası çok ağırmış. Adam 200 kusür lira kazancak diye inanılmaz risk alıyor. Yakalansa hayatı kararır.

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
iş bilen bir dolandırıcıysa ilanı bir internet cafeden açıp, numarasınıda şu an sahibi olmayan bir hatta yönlendirmiştir. yani kayıt dışı numarayı aradığınızda sistem sizi elemanın numarasına yönlendirir.sizin elinizde bu numaradan başka bilgi olmaz, Onuda araştırırsanız hattın boşta olduğunu öğrenirsiniz. Bu tarz kişiler ya kaparo yada bedelin havalesini ister. Hesap başkasının adınadır.

Bu hesap sahipleri ya çok yaşlıdır ya da yarım akıllı kişilerdir.eline 3-5 lira verince her şeye imza atarlar. atm üzerinden gelen parayı kendisine eft yapar , ertesi gün istediği gibi çeker. ne kadar uğraşırsanız uğraşın elinizde kayıtlı olmayan bir numara ve muhatabının olayla alakası olmayan bir hesap numarasından başka bir şey yoktur...Diyelimki asıl dolandırının ,kendi hesabına yaptığı havale bilgisinede ulaştınız ve hem hesap sahibini hemde dolandırıcıyı mahkemeye verdiniz..Mahkemede bu ara işlem hiç bir şeyi ispatlamaz. Dolandırıcı suçunu itiraf etmediği sürece, "alacağım vardı hesap sahibi borcuna mahsuben bana eft yaptı derse" , mahkeme bu ifadeyi kabul etmek zordundar.Çünkü mahkeme burada dolandırıldığını iddia eden sizin ve görünürde dolandırıcı olan hesap sahibinin ilişkisine bakar, hesap sahibinin diğer yaptığı işlemler davanın konusu değildir.

Hiç bir dolandırıcı asıl niyetini belli etmez. Kaliteliyi çok ucuza satarak , "ben anlamıyorum , hediye geldi veya elimde bir kaç tane daha var, yurtdışına çıkacağım , alacağına karşılık aldım, hastane masrafım var" gibi ifadeler kullanılan en tipik yalandır. Bu yüzden anormal ucuz bir ürün kapattım diye boş hayaller kurmamak lazım. Diyelimki adıyamandasınız ve gidip bu bisikleti elden aldınız.Eğer çalıntıysa ve sahibi bu bisikletin kendisinin olduğunu ispatlarsa, çalıntı mal almak tan size kamu davası açılır, eğer hırsızlık hele hele gasp şeklinde çalındıysa, Allah size acısın..

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Aklıma gelmişken bu ilanın açılma sebebi , bazen gsm operatörlerinin bir uygulaması olan "aran kazan" uygulamasından arandıkça , hesabına hattına para yüklenilmesini amaçlayan bir uyanıklıkta olabilir.Aradığınız vakit, sözü uzattıkta uzatıyorsa veya ilandaki ürün hakkında alakasız detay verip , gereksiz konulara giriyorsa, bilin ki aslında ortada böyle bir ürün yok.Amaç ucuza mal almak isteyenlerin kendileri araması ve uzun uzun konuşması.

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
Normalde bir insan elinde hiç işine yaramayacak birşey bile olsa ve internete ilan koyabilecek düzeyde teknoloji kullanabiliyorsa elindeki ürünün 2. el fiyatlarına bir bakar. Daha çabuk satabilmek içinde sıfırı geçtim, 2. el olarak ortaya konan fiyatların 100-200 tl altında bir fiyat koyar. Ama buradaki fiyat bisikletin üzerindeki SPD pedallar kadar neredeyse. GeT ilanı olmadığı için gözü kararan alıcı hemen havaleyi yapacak ve çarpılacak. Haftada 1-2 kişi denk getirse aylık maaş bağlar kendine :)

Hem adamın kullanıcı adı da bikecı :) İşin ilginç tarafı bisikletforumda satılmıştır falan diyor? Bu nasıl olmuş acaba?