Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

25 yıllık babadan kalma Bianchi 18 Speed Modifikasyon

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Batu.ers tarafından paylaşıldı.

1. Batu.ers

Batu.ers Üye

Seviye:
    Merhabalar bu babadan kalma düldül frenleri tutmuyor pabuçlar biraz yenmiş babamda fazla binmemiş hevesden almış kurulumda bile hata olabilir kendisi benden yaşlı binmeye çekiniyorum :) mtb den sıkıldım artık bas bas gitmez yol bisikletlerine heveslendim aklıma şöyle bir fikir geldi bu bisiklete gerekli modifikasyonlar ile ince jant, direksyon ne gerekiyorsa yapılıp bir yol bisikleti çıkarılabilrmi ortaya bu arada gerçekten çok ağır kaç kg bilmiyorum internettede aynısından 1 tane buldum hurda 15 dolardan satılıyor :) kısacası 26 yıllık ama 0 bir bisiklet cevabını aradığım soru modifikasyon ile yol bisikleti yapılabilrmi (ağırlığına dikkat çekiyorum) yoksa frenleri yaptırıp kullanayım mı ne dersiniz ?

2. Batu.ers

Batu.ers Üye

Seviye:
    en ufak bir önerisi olan yok mu ?

3. Mustafa Zümrüt

Mustafa Zümrüt Üye

Seviye:
    Bisiklet oldukça hafifleştirilirse daha iyi olur. Bence en büyük ağırlığı jantlar yapıyor sonra sele borusu, gidon, çamurluk vs sağlam bi bakım lazım. Bakım yapasıya kadar yeni bisiklet alırsın ama sana kalmış bişey.

4. Ahmet Turan BABACAN

Ahmet Turan BABACAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bu orjinal ve temiz bir bisiklet bence bozma. Sağlamlığı şüphesiz. Sele ve elcik değiştirirsen bir de ergonomine uygun ayarlarsan uzun turlarda sana sorun çıkarmayacak, yada şehir içinde konforla binilecek güzel bir bisiklet olur. Diğer türlü baba yadigarına yazıktır günahtır :)

5. Batu.ers

Batu.ers Üye

Seviye:
    ilginiz için teşekkürler o zaman mtb yi elden çıkartıp bianchi slr serisi düşünüyorum yada uygun başka bir model. ama bir yanımda diyor ki bisiklet su gibi akıyor dedim ya 26 yıllk 0 çok çok az kullanılmış yıllarca depolarda beklemiş bir bisiklet. gerçekten su gibi mtbden geçincemi böyle oldu bilmiyorum ama en azından yeni frenler ile kullanılabilir duruma getirmek lazım boş yatması gerçekten beni rahatsız eder.

6. Batu.ers

Batu.ers Üye

Seviye:
    mtb dediğim de 10 yaşım civarındayken alınmış yine bir biranchi ve onunda resmini bulamıyorum alüminyum tamamen geçen yaz direksyonu dağıtmayı becerebildim takır tukur ses yapıyor binmeyede korkuyorum bileyelerde sorun var sanırım çift süspansyonlu güzel hafif bir şey ama 200 lira bile edeceğini sanmıyorum şimdilik düldülün frenini bakımını ıvırını zıvırını yaptırıp güvenli bir sürüş için yaza hazırlamak mantıklı geliyor. o zaman kadar da para biriktirmeye çalışırım çünkü gözüm kaldı yol bisikletlerinde :)

7. Ahmet Turan BABACAN

Ahmet Turan BABACAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    26 yıl dile kolay. Satman sana çok fazla maddi gelir sağlamayacaktır ki bence manevi değeri daha fazla eder. İlerde keşke deme, büyüklerden kalan hatıraların yeri başka şeylerle dolmaz. O yüzden fren pabuçlarını değiştir binmeye çalış. Temiz tut da bırak boş yatarsa yatsın :) Aynı depoda yine bekleyebilir. Nolcak ki yem istemez su istemez :) Binemezsen yeni bir yol bisikleti alırsın. Zaten bunu satsan yol bisikletinin 1 ya da 2 taksitini öder en fazla, o

8. Batu.ers

Batu.ers Üye

Seviye:
    Bunu satmak yapacağım son şey olurdu başka bir mtb yi satma projem var zaten babam beni satar ama o bisikleti sattırmaz ki bende yeterince sahip çıkıyorum bisiklete yine şu an eline yüzüne bakılır halde ilk çıktığı haliyle karanlıkta görünmez oluyodu :)

9. sargonnas

sargonnas Misafir

Bundan 17-18 sene önce 5 sene kullandığım bisan toros bisikletim aklıma geldi. Çaldırmadan önce yaptıklarımı yazayım.
    Önce bostanlı migrosun ordaki adını dahil hatırlamadığım ama hala orda olduğunu ve hala aynı insanın çalıştırdığını bildiğim bisikletçime gidip tüm parçaları söktürmüştüm.
    Daha sonra küçücük çocukken ilk büyük işime kalkıştım tabi tavsiyelerle :) Elimde incecik zımparam ile tüm çıkartmaları çıkardıktan sonra başladım zımparalamaya. Düşünün bu iş 2-3 gün sürmüştü hatırladığım kadarıyla babam hiç yardım etmedi. :)
    Sonra sanayiye götürüp orjinal rengine yakın bir renge boyatarak üstüne vernikte attırarak oto boyacısında boyattım. O zamanlar bisan çıkartmalarını bisikletçilerde bulabiliyordum. Şu anda sizin bu çıkartmaları bulabileceğinizi sanmıyorum tabi.
    Çıkarttıklarımız tüm parçaların bakımını bisikletçim yapıp adam olmayan parçalarıda yenileriyle değiştirip (hatırladığım kadarıyla pedallar kırıktı, selem yırtıktı, aynakol dişlilerinden biri yamuk olduğu için zincir atması yaşıyordum ve 6-12 arasını kullanamıyordum bunlar değişmişti diye hatırlıyorum) hepsini yerli yerine takıp çok güzel bir bakım yapmıştım. Akabinde bisikletim çalındı :(
    Fotoğrafım olsa gerek bulunca buraya üstündeyken ki halimi koyacağım. Umarım biraz ilham vermişimdir. Nostalji güzel şey...

10. Batu.ers

Batu.ers Üye

Seviye:
    Gerçekten üzüldüm çalan bilse o kadar emek olduğunu onun bile çalacağını sanmıyorum. bu arada babamla biraz tersleştik yaklaşık 18 yaşındayım ama kendim para biriktirip kendi bisikletimi almam enteresan karşılanıyor. bu yüzden biraz tersleştim elleme bisikletime dedi mtb yide 15 yıl öncenin kral bisikletiydi diyip sattırmıyor (bisikletçileri gezdim 100 den fazla veren olmadı) elleme o bisikletlere dedi bir daha ellersem adam değilim dedim kendi indirdi depoya bendeki inat 40 yılda geçse o bisikletlere elimi değmem. para biriktirip güzel bir bisiklet alacağım. anlamadığım şey babam aynı yaşta çalışıp bisikletini almış 3 kere kullanmış 26 senede ben günde 5 saat kullanacağım ama yinede gereksizmiş kendi biriktirdiğim param ile kendi bisikletimi alıp bakım yapma hakkım yokmuş :)

11. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba,

Bence bu bisiklete çok fazla yatırım yapmadan biraz hafifleterek kullanabilirsin.

- Fren papuçları zaten zamanla sertleşen malzemeler onları değiştirdin mi fren tamamdır. (Yaklaşık 15 - 20 TL)
    - Arka aktarıcı korumasını sök at gitsin. Çok gereksiz bir aksesuar. Boşuna ağırlık yapıyor. (Bedava!)
    - Orta ayak da gereksiz, bunu da sök gitsin. 40 yılın başı duracağın zaman bir yere yaslarsın olur biter, o ağırlığı sürekli taşımaya hiç gerek yok. (Bedava!)
    - Lastikler de eski olduklarından güvenilir değil. Yeni az dişli şehir lastikleriyle sürüşü daha da harika bir hale gelir, hem de biraz hafifler. (Yaklaşık 70 - 90 TL)
    - Aslında jantları da değiştirerek 400-500 gram hafifleme sağlanabilir ama maliyetinden dolayı emin olamadım. İstersen bu konuyu en son ele al. (Yaklaşık 200 - 300 TL)

Bunun dışındaki yerlere dokunmana gerek olacağını sanmam. Zaten sadece 2. ve 3. maddelerle 1 kiloya yakın hafiflersin. Yeni jant + lastikle de en az 700 gram, etti bir buçuk kilo. Yalnız, alacağın lastik az dişli şehir bisikleti lastiği olsun. MTB lastiğinden ince, yol lastiğinden kalın.

Vites sisteminde bir sorun yoksa bu değişiklikler sonrasında keyifle kullanacağın bir bisiklet haline gelir.

12. Batu.ers

Batu.ers Üye

Seviye:
    sağolun vazgeçtim yıllarca kullanacağım güzel bir bisiklet alacağım para biriktiriyorum. carraro race 032 olacak galiba.