25 Kg'lık Akya Avı

Hüseyin Suda

Forum Demirbaşı
Tepki
313
Tarih : 04/Ekim/1997
Yer : Enez
Saat : 05:00
Soğuk ve nemli bir sonbahar sabahı balık tutma heyecan ve arzusu ile dolu bir şekilde uyandık.Ben dahil üç kişiyiz.Enez meydanındaki tek simitçi arabasına yaklaşıyoruz.Adam bize garip garip bakıp arabanın camına doğru eğiliyor.30 adet poğaça sarıver diyoruz,adam tekrar arabanın içine bakıyor "kim yiyecek bu kadar poğaçayı der gibi" ve sarıyor.Gün uzun tedarikli olmakta fayda var.Doğruca Enez'e birkaç Km.uzaklıktaki limana gidiyoruz.Büyük bir mendirek ardında birçok irili ufaklı balıkçı teknesi ve sahil güvenlik botları dikkat çekiyor.Biz arabayı park edip teşkilatımızı sırtlanarak çok da konforlu olmayan ancak avcı görünüşlü sandalımıza yerleşiyoruz:p .Motorun çalışmasıyla birlikte yolculuk ve kulakları sağır eden bir gürültü de başlamış oluyor.
Amacımız Akya yakalamak.Akya o yörede canlı Zargana ile yakalanıyor.Öncelikle bir Zargana tutmamız lazım.İnce misina ucuna bağlı ipek ile dolaşmaya başlıyoruz.Ancak ne gelen var ne giden.Bu süreç ta ki saat 12:15'e kadar devam ediyor.Ekibin moralleri sıfırın altında,kimseden ses çıkmıyor.Bu sırada günün ilk ve tek Zarganasını yakalıyoruz,altından daha değerli o an için.Hemen takımları toplayıp 0,70'lik misina ucuna bağlı çift iğneye Zarganamızı yüzüş pozisyonunda takıp yavaşça suya bırakıyoruz ve çok yavaş bir hızla hareket ediyoruz.Etraftaki olası bir Akya'nın bunu görüpte atlamaması neredeyse imkansız,en sevdiği yemek.Nitekim çok geçmeden misinamız aniden geriliyor ve hızla suya akmaya başlıyor.125m.lik misinanın diğer ucuna ise bir bidon bağlı.Sonu geldiğinde bidonu da denize atıyoruz ve takibe başlıyoruz.Bu arada bidon batıyor ve gözden kayboluyor.Heyacan ve çoşku doruklarda.Biraz sonra uzaklarda bidon su yüzüne çıkıyor.Hızla ona doğru gidip çekmeye başlıyoruz.Balık bu ağırlığı çekerken tükenmiş durumda.
Sonrasını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.Videodaki bazı argolar için hepinizin affına sığınıyorum,sevinç ve heyecanla söylenmiş sözler.Son bölümde de balığın tartılması gerçekten yurdum görüntülerine ve yurdum insanının yaratıcılığına örnektir.
Sevgilerimle herkese rasgelsin...

(link)

Scudo

tırt kaptan

Forum Demirbaşı
Tepki
640
Tebrikler, güzel balıkmış. Neler hissettiğinizi çok iyi anlıyorum geçen sene bir arkadaşımla 12 kg'luk bir Orfoz tutmuştuk, tam anlamıyla adrenalin patlaması yaşamıştık; sizinki de öyleydi sanırım.

Kemal Tecimen

Daimi Üye
Tepki
305
merhabayın arkadaşlar bir avlanmayı bu kadar canlı anlatmışınız bayağıda bi zamanınızı almış ama onu tekneye almak en zevkli andır tahmin ediyorum pancar motorda klasik sesiylen çalışıyordu anlatımınız ve video için teşekkürler

kemal tecimen

Ozge Deniz

Forum Bağımlısı
Tepki
328
vay be.ne balık ama.tebrik ederim.özellikle tartınız harikaymış:D . tam kilosu çıkmadı galiba.neyse afiyet olsun.çoktan yemişsiniz ama olsun...

Nedret Günaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
3.629
bana balık demeyin ağzımsulandı :).Güzel av olmuş paylaşımın için teşekkürler.

ZaRaKi

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
SeRHaT
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bu ne öyle küçücük:D biz böylelerini küçük diye denize salıyoz:D :D :D

candede

Forum Bağımlısı
Tepki
1.050
Canlar dehasa güzel bir atmosfer eşliğinde o güzelliğe yakışır bir av'la neticelenen sonuç.Tek kelime ile etkileyici.Bizler burada hafta sonlarımızı Kızılırmak kenarın da dinletide geçirirken,Alabalık tutuşlarımızda aldığımız heyecanlar gözlerimin önündeyken bunları görmek büyüleyici.Bu video yu Serkana izletmem lazım.İzletmekle kalmayıp sizlerle tanışmanın yanısıra güzel bir balık keyfi yaşamanın yollarını aramak lazım.

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
tebrikler nerdeyse 10 sene olmuş ama hala heyecanını yitirmemiş bir av...

Lütfü Çolak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.811
rastgele dicem ama zaten rastgelmiş.
güzel bir balık avı.
paylaşım için teşekkürler...

Hüseyin Suda

Forum Demirbaşı
Tepki
313
@tırt kaptan
Büyük balığı tutmanın sevinci ve kaçırmanın endişesini aynı anda yaşıyor insan,tamda bu noktada adrenalin ortaya çıkıyor.Orfoz'da zor bir balıktır,hiç oltayla tutmadım ama zıpkınla vurmuştum bir keresinde.Vurması nispeten kolay ancak kayanın altından çıkarması çok zordur,kendini şişirir ve sıkıştırır.Nasıl tutulduğunu anlatırsan sevinirim.Sevgilerimle..

Hüseyin Suda

Forum Demirbaşı
Tepki
313
@k.tecimen
Sevgili Kemal Abi,videoda dikkat etmişsinizdir tam tekneye yaklaşırken balık kendini teknenin altına sokuyor ve misina boşalıyor.O an kaçtı zannettik ve soğuk bir ter attık hepimiz.Hakikaten en kritik an balığın tekneyi gördüğü ve sudan çıktığı an.Sevgiler...

Hüseyin Suda

Forum Demirbaşı
Tepki
313
@derya.k
Evet sonradan fark ettim, videoyu biraz erken kırpmışım son ağırlık sahnesi yok.18 Kg'da kalıyor.Sonrasında daha tuğlalar ve farklı kesitlerde yörenin taşlarıyla ağırlık 25 kg olarak tescilleniyor.Bu arada balığı yemedik.Bizi balığa çıkaran arkadaşımız balıkçılıkla uğraştığı için tüm ısrarlarına rağmen ona bıraktık.Ama şiş olarak çok lezzeti bir eti var.Teşekkürler...

Hüseyin Suda

Forum Demirbaşı
Tepki
313
@candede
Bence balık tutmak için;doğru zamanda,doğru havada,doğru yerde,doğru tekne ile,doğru takımla(olta vs..),doğru yemi balığın önüne koymak gerekiyor.Hepsinden öte yukarıdaki şartların tümünün aynı anda gerçekleşmesi gerekiyor.Buna bir anlamda kısmet diyoruz.Serkan kardeşimize videoyu mutlaka izlet.Tanışmaktan ve kısmetli bir günde avlanmaktan zevk duyarım.Sevgiler...