Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

25 Ağustos'ta 25 Kanada'lı bisikletçi İstanbul'a geliyor

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Özgür Nevres tarafından paylaşıldı.

1. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    Kanada'da "Global Agents for Change" adlı bir yardım kuruluşu var, web siteleri:

http://www.globalafc.org

Genellikle ihtiyacı olan öğrencilere yardım sağlıyorlar. Bu kuruluşun üyeleri (tam 25 kişi olacaklar), yazın Amsterdam'dan başlayıp 25 Ağustos gibi (tarih 3-5 gün oynayabilir) İstanbul'da sona erecek bir bisiklet turu düzenliyorlar. Kuruluşun başkanı olan Shawn Smith warm showers list aracılığıyla bana ulaştı. Kısaca programlarını anlattı ve onlara yardım edip edemeyeceğimizi sordu. Asıl merak ettiği, Edirne'den girince İstanbul'a nasıl gelinir, ve İstanbul'da nerede kalabilirler.

Kendisine Edirne-İstanbul arasını bisikletle hiç gitmediğimi söyledim, ona bisiklet forumdan bahsettim, ve forumda bu konuda bilgisi olan arkadaşlar olabileceğini belirttim. Shawn da forumumuza bir mesaj yolladı. İşte mesajı:

Hi everyone,

I am organizing a charity bike ride from Amsterdam to Istanbul this summer, and we arrive in Istanbul around the 25th of August. There TWENTY FIVE Of us! We could really use some help:

1) Planning our route across Turkey, to find out the safest and most pleasant places to ride, etc. We believe we are crossing into Turkey at Edirne.

2) We can't afford to pay for accommodation! This is a youth charity cycling tour, and everyone are volunteers. We stay in schools, churches, homes, campsites, etc all the way along the route. We would love some help finding places in Turkey, or even just suggestions!

Thank you in advance for any help you can provide, we're very excited to visit Turkey this summer,

Shawn Smith
    President of Global Agents for Change

Kabaca çevirecek olursak;

Herkese merhaba,

Bu yaz Amsterdam'dan İstanbul'a bir yardım turu düzenliyorum, ve 25 Ağustos gibi İstanbul'da olacağız. Bizden YİRMİ BEŞ KİŞİ orada olacak! Aşağıdaki konularda yardımınıza ihtiyaç var:

1) Türkiye'deki rotamızı planlıyoruz, bisiklete binmek için en güvenli ve güzel yerler nereleridir? (Ç.N. Aslında İstanbul'a en uygun geliş yolunu soruyor. Bu konuda trakya bölgesinde oturan bisiklet severlerin önerilerine ihtiyaç var). Türkiye'ye Edirne'den giriş yapacağımıza inanıyoruz.

2) Konaklama için para ödeyemeyeceğiz! Bu bir gençlik yardım etkinliği turu, ve katılan herkes gönüllü. Yolumuz üzerindeki okullarda, kiliselerde, evlerde, kamp yerlerinde vb. kalacağız. Türkiye içinde de kalacak yer bulmaya ihtiyacımız var, hatta sadece tavsiye bile olabilir!

Her türlü yardımınız için şimdiden teşekkürler, bu yaz Türkiye'yi ziyaret edeceğimiz için çok heyecanlıyız.

Shawn Smith
    "Global Agents for Change" başkanı

Evet arkadaşlar, bu konuda her türlü yardıma açıklar. Öncelikle Edirne'den İstanbul'a bisikletle nasıl gelinir, ve İstanbul'da kalacak yer problemini nasıl halledebiliriz (2 veya 3 gün kalmayı düşünüyorlar, belki planlar o zamana kadar değişebilir), temel sorunlar bunlar.
    İstanbul içinde de tur yapacaklar, onlarla birlikte İstanbul'un güzel bölgelerine (örneğin Rumeli Feneri) Bisiklet Forum üyelerinin de katılacağı büyük bir tur düzenleyebiliriz.

2. cemsevin

cemsevin Üye

Seviye:
    Ben cem SEVİN kala cak yer olarak Etiler turizim otelcilik lisesinde iki kişilik odada 70 tl ye kalabilir.

3. M.Ergun GÖZET

M.Ergun GÖZET Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Biz onları Edirne'de karşılayabiliriz. Tarih yakınlaşınca programımızı sizlere duyuracağım.

Volkan Bilirli ve Özgür Nevres bunu beğendi.
  4. Aytekin Erzan

Aytekin Erzan Onursal Üye

Seviye:
    konaklama için ödeme yok ozaman zengin bir iş adamının sponsor olması veya 23 Nisan dünya çocuk şenliğindeki gibi 25 gönüllü arkadaş her bir kişiyi bazıları birden fazla kişiyi olabilir misafir edebilir mesela ben 1 veya 2 kişiyi misafir edebilirim ama Edirne den İstanbula 1 günde varamayabilirler yani buarada biryerde de konaklama ihtiyacı olacaktır bunu nasıl çözeriz bilemiyorum eğer adamların kamp malzemeleri varsa mat tulum v.s giibi ozaman daha kolay olur
    belki bizde bir camii ayarlayabiliriz sonuçta camiiler sadece ibadet yeri değil sosyal amaçlı kullanılabilirler bildiğim kadarıyla umarım forumda kafası çalışan büyüklerimiz konuyla ilgilenecektir bende daha başka neler yapabiliriz düşüneyim ve araştırayımm....

Özgür Nevres bunu beğendi.
  5. Özgür Nevres

Seviye:
    Yanlarında kamp malzemesi olacak, zaten 3 ay boyunca yolda olacaklar. Ben de 2 kişiyi misafir edebilirim, ama en güzeli topluca çadır kurabilecekleri bir yer ayarlayabilmek olur.
    Öncelikle Edirne-İstanbul arası yolculuk için tavsiyelere ihtiyaç var. En güvenli rota hangisidir (tahminim Saray üzerinden gelen rota, ama emin değilim) ve yolda nerede kamp atabilirler vs. Bir günde yaklaşık 80 km yol yapabildiklerini söylemişti, çok az malesef, Edirne-İstanbul en az 3 gün sürer bu hesapla.

6. OrionForEver

OrionForEver Forum Bağımlısı

Seviye:
    DSI veya KARAYOLLARININ misafirhanesi de bedava kalma imkanı olabilir...

BU neden ile belki Marmaraereğlisinde veya ona yakın bir yerde 1 gün dinlenmeleri mantıklı olabilir...

7. M.Ergun GÖZET

M.Ergun GÖZET Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Evet E-5 25 kişilik bir gurup için kesinlikle uygun bir yol değil. Saray yolunu takip etmeleri çok aklıcı olur. Edirne'den Kırklareli'ne geçip oradan devam edebilirler. Burada konaklama yapmak isterlerse arkadaşların da dediği gibi DSİ ve Gençlik Spor misafirhaneleri önceden ayarlanabilir.

8. Özgür Nevres

Seviye:
    Dernek olarak birşeyler yapılabilirse çok güzel olur :in:

Teşekkürler, ücret ödemeden kalabilecekleri bir yer ayarlamaya çalışıyoruz (warm showers mantığı gereği). Topluca kalacak yer bulunamazsa, birer-ikişer evlerde konuk etme yolunu seçebiliriz.
    Bu vesileyle warm showers list'in tanıtımını da yapmış olayım:

www.warmshowers.org

9. Umut AL

Umut AL Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba; Ben Babaeski ilçesinden Umut... Kanadalı arkadaşlarımızın yolu bizim buradanda geçecek...Eğer ilçemizde kalmak isteyen varsa...Evimin kapısı sonuna dek açık..Yani bende kalabilir 2 - 3 kişi...Daha sonra İstanbul'a yollarım...Tabii onlar için bir sakıncası yoksa...Gerekli iletişim bilgilerim;
    Umut AL
    KIRKLARELİ/Babaeski
    0535-632-84-30
    Cevabınızı bekliyorum...

10. Umut AL

Umut AL Aktif Üye

Seviye:
    Kanadalı arkadaşlarımızla şu an tanışabileceğimiz bir iletişim adresi var mı acaba..? (msn vs...)

11. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    TCDD istasyonlarında konaklayabilirler. Demiryolcu büyüklerim yardımcı olacaktır.

12. Halil Atalay

Halil Atalay Forum Bağımlısı

Seviye:
    eğer kamp kurulacaksa İ.B.B florya sosyal tesislerinde kurmaları için bir girişim yapılabilir ama orada uçak seslerinden rahatsız olurlarmı bilmem?

Aytekin Erzan bunu beğendi.
  13. Aytekin Erzan

Seviye:
    şimdi değerli arkadaşlar olay kolay gibi görünsede oldukça ağır bir durum yani pratiğe geçince böyle olacaktır biz bunlara nekadar fazla iyi alaka gösterirsek bizim yararımıza olacaktır hemde türk misafirperverliğini gösterelim ama bunu gerçekten yapabilecek ve yapmaktan mutlu olabilecek olanlarımız yapsın daha çok vakit var gibi görünüyor ama biz biran önce organize olalım derim herkesin somut birşey yapmasına gerek yok fikirlerlede yardımcı olunabilir
    mesela şöyle başlayabiliriz
    mesela edirne istanbul kabaca 220 km ben dün bisikletle gittim otobüsle döndüm tabi giderken E80 i kullandım yol genelde güvenli ve kaliteli ama zaman zaman yol çalışmaları var o tarihe kadar ne olur bilemem yani önce hesapları yapıp kamp bölgelerini tayin edip o bölgelerde yardımcı olabilecek ve organizasyonu yürütebilecek kişileri ayarlıyalım bencce evet herkes yazsın görüş ve tekliflerimizi harmanlayalım ve en iyi sonucu çıkarıp üzerinde yoğunlaşalım teşekkürler....

Umut AL bunu beğendi.
  14. Umut AL

Umut AL Aktif Üye

Seviye:
    Herkese Merhaba;
    Kanada'lı arkadaşlar İstanbul da mı Edirne de mi kalacak. Ben Babaeskide oturuyorum. 2 ya da 3 kişi misafir edebilirim. Yabancı dilim çok iyi ! Sonra arkadaşlara İstanbul'a kadar eşlik edebilirim. Cevaplarınızı bekliyorum...

Speedy Gonzales ve Aytekin Erzan bunu beğendi.
  15. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Valla uçak sesini karayolu gürültüsüne tercih edeceklerini sanıyorum. Ben olsam uçak ve tren sesleri eşliğinde çok rahat ve huzurlu bir uyku çekerim. Bana tatlı bir ninni gibi gelir :)

16. Veli Bahtiyar

Veli Bahtiyar Kıdemli Üye

Seviye:
    İstanbul'da 2 kişiyi evimde misafir edebilirim. Evim Fındıkzade'de. Burada büyük ve tarihi Cerrahpaşa camii var. Birkaç arkadaşıda burada konuk edebiliriz. Camiyi görmekten ve içinde konaklamaktan zevk alırlar. Kesinleşirse mutlaka haberim olsun. Caminin hocası iyi niyetli bir insandır, gidip konuşurum. Kabul edeceğine inanıyorum. Edirne İstanbul arası çok uzak değil bir günde pedallamalarını tavsiye ederim. Yapamam derlerse. Arada konakladıkları yere gidip bisikletle İstanbul'a kadar eskortluk yapabilirim.

17. Veli Bahtiyar

Seviye:
    ÇYDD şubeleriylede görüşüp kalacak yer ayarlayabiliriz. Şubelerin çocuğu konaklamaya uygun yapıdadır.

Aytekin Erzan bunu beğendi.
  18. Aytekin Erzan

Seviye:
    çydd nedir
    ayrıca galiba elemanların çadırları var dağıtmaktansa hepsini bir yere kamp attırmak daha pratik olur gibi ilgi giderek artıyor teşekkürler.... konunun başlatanı sayın nevres ve konuya daha hakim bir konsey oluşursa devamlı ilgilenecek arkadaşlar olarak daha sağlıklı olarak konu işlenir gibime geliyor yakında daha şekillenecektir enerjinizi kaybetmeyin herkese teşekkürler....

Umut AL bunu beğendi.
  19. Veli Bahtiyar

Seviye:
    ÇYDD = Çağdaş yaşamı destekleme derneği

20. Speedy Gonzales

Speedy Gonzales Kıdemli Üye

Seviye:
    edirneden sınır kapısından alıp istanbula gelinceye kadar eşlik edebilirim.
    kamp atabilecekleri yerleri, izlenicek yolu, nerelerde karınlarını doyurabilecekerini vs.. daha tecrübeli kişilerinde tavsiyeleri ile belirledikten sonra seve seve eşlik ederim. o tarihlerde çalışmıyor olacağım için zaman problemimde olmayacağından bir aksilik olmaz.