Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

25.11.2007 Lefkoşa turum

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında iskoc tarafından paylaşıldı.

1. iskoc

iskoc Aktif Üye

Seviye:
    herkese merhabalar. sabah 7 de çıkacaktım ama yurt ortamında olan mutfakta batak, ihale oyunları eşliğinde yapılan yoğun muhabbetler sonucu sabah 9 a ertelenmiş bir tur oldu. Lefkoşa bildiğiniz üzere ikiye bölünmüş bir şehir. kuzey kesimindeki resimler daha ağırlıkta çünkü rum tarafında yağmura yakalanıp sürekli gittiğim amerikalı bir ailenin işlettiği bisiklet dükkanına sığındım ve yağmur hafifleyene kadar orada bekledim ve yurda geri pedalladım. ama söz gidip o taraf ile ilgili daha ayrıntılı resimler ekliyeceğim.
    Önceki akşandan temizlenen Kırmızılım.
    OkuldanLefkoşaya inerken Rum tarafından rahatlıkla gözüken ve Google Earth ile 22 km yükseklikten gözüken Türk ve KKTC bayrakları.
    Bayrak resimini çektikten 5 dakika sonra arkamı dönüp bakığımda gördüğüm manzara tehlike çanlarını duymama neden oldu ve "ne olur tur bittikten sonra yağ" dedirtti.
    Lefkoşa Sosyal Konutlar bölgesinde yer alan Gençlik Spor Merkezi'nin bahçesinde yer alan bir kilise. ilisenin kapısının üstünden bir detay ve çan kulesi minareye çevrilmemiş ve çanları hala yerinde duruyor.
    Daha sonra Lefkoşa içerisinde yer alan Haydar Paşa Camii eski adıyla St. CAthrine Kilisesi 14. yy yapılmış. Şu anda ise camii olarak hizmet vermekte bahcesinde yer alan güzel sanatlar okulu tarzı bir yer daha mevcut.
    Haydar Paşa Camii bahcesinde yer alan eski ber mezar ve bir detay.
    Şimdiki resimler ise Lefkoşanın en büyük camisi olan Selimiye Camii. Eskiden bir katedralken artık camii haline gelmiş bir yer etrafından cok fazla elektirik teli geciyordu o yüzden cok detaylı uzaktan cekilmiş resimleri mevcut değil. Güvercinlerin tünediği kapı girişi. Burada bir amca var kuslara "gel gel gel" diye bağırdığındna hepsi avluya iniyorlar amca da bugday veriyir. Pavlov'un köpeği misali.:)
    Ana giriş üzerideki işçilikten bir detay. 3 kapı üzerinde 4 sıra şeklinde işlenmiş detaylar var ve her bir sıra birbirinden farklı.
    Bir tarih düşmanı tarafından keser ile saldırıya uğramış bir detay.
    Caminin arka kapısından bir detay.
    Avnını bekleyen erkek kedi. saksının orada gizlenmiş bir dişi kedi var .
    Türk bayrağı ve KKTC bayrağı rüzgarla beraber dalgalanırken
    Lefkoşa içerisinde yer alan Yiğitler Burcu Parkı. Burası Rum tarafına bakan ve en net gören nokta birazdan o tarafta olacağım ama yağmur başladı yavaş yavaş.
    Rum tarafıyla yapılan toplantlarda kullanılan meşhur Ledra Palas
    Türk sınırına yakın bir eski Rum evi.
    Türk sınırı birazdan oradan geçip rum tarafına giriş yapıcam. polislerden yakından bir resim çekmek istdiğimi dile geitirince olmaz dediler bende peki diyerek biraz uzağa gidip cektim. çektiğimi görüp ters ters baktılar. geçmek istediğimi sölyeyip Türk nüfus cüzdanımı verdim sen bununla gecmezsin dediler sen cıkışı vur istere bununla almasın diğerek ingiliz pasaportunu göstererk geçtim. polislerin suratının aldığı şekli görmliydiniz. ve artık rum tarafındayım :)
    Türk kesiminde asla göremiyeceğiniz bir resim
    Rum kesiminden bir dükkan ismi görünce beni cok güldürdü.
    Rum tarafındaki bisikletçi. Yağmura yakalanınca sığındığım ve Leatherman Kick marka çakımı aldığım yer. Ayrılırken bana bir tanede yağmurluk hediye ettiler sağolsunlar :) bmx i tamir eden kişi Ricky 8 yasından beri bisiklet atölyelerinde çalışıyor ve 28 yasına giricek 9 aralıkta onu kutlicaz bir bisiklet turu ile

dükanda biraz muhabbet ettiktten sonra yağmurun hafiflemesini bilerek yurtlara doğru yola koyuldum. Bu bisilet turu yağmurun azizliği ile beraber kısa sürdü sadece 65 km. kısmetse hafta içerisinde girne ye gidebiliriz ama bu sefer tek başıma değil 3 kişi olucaz.
    herkese iyi pedallar

2. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    dostum ellerine sağlık :)
    süper bir tur yaptırdın bize sayende bir kaç karede olsa yurt dışına çıkıp tekrar buralara döndük.
    bolbol yeni resimlerle ve bu denli güzel anlatımlı turlardan bizleri mahrum etme. :)

3. PINAR

PINAR Yeni Üye

ellerine sağlık sevgilim!;)

4. Murat PEKER

Murat PEKER Kıdemli Üye

Seviye:
    güzel bi tur olmuş...en azından azda olsa sürekli karmaşa yaratılan bölge hakkında fikirler edinebilecez sayende ;)

5. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    güzel tur olmus. bende yazın turlamayı düşünüyorum kıbrısın tamamını Size bi sorum olcak Türk pasaportu ile rum tarafına giriş yapabiliyomuyuz??bi de Kıbrıs nasıl bi yer tamamını kaç günde turlarım..?

6. iskoc

iskoc Aktif Üye

Seviye:
    türk pasaportu ile rum tarafına gecemezsin malum korsan ülke muamelesi görüyor.
    rum tarafına gecebilmek için ya kıbrıs vatandası olman gerekiyor yadabir avrupa birliği ülkesi vatandaşlığı. eger yaın geleceksen tavsiye etmem pedallamayı ama gölgede 46 derece gösteren bi yerde ben deliler gibi gezerim dersen ayrı. canta yerine su tankı tası derim :) kıbrısı pedallamak için en ideal zamanlar ilk bahar ve sonbhar başları. kıbrısta sabaha karsı hep ayaz olur bunu kısın derin bi şekilde hissedersin elinde eldiven olsa bile yokuş inerken parmakların buz keser. tamamiyle nereleri gezmek istediğine bağlı dersen ki sadece ana sehirleri gezicem 3-4 gün yeter ama adanın her yerini turlicam dersen ve kamp atıcam derse 15 gününü alır diye tahmin ediyorum yada daah fazla tam bir şey söylemek imkansız. sen bana tam olara kne zman geleceğini söyle ki sana yardımcı olabileyim.

yighitjan bunu beğendi.
  7. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    ozaman Rum tarafına geçmem zaten sevmem onları(kişisel mesele):)Yazın turlarım benim için sorun olmaz yani(Yaz zamanında hasankeyf i turlayan biriyim:) )Her tarafını gezmek değilde sizin söylediğiniz gibi ana sehirleri gezcem.Bu arada cevabınız için Teşekkürler..

8. neyzencan

neyzencan Üye

Seviye:
    iskoc bunu beğendi.
  9. aurora79

aurora79 Kıdemli Üye

Seviye:
    Kıbrısta 3buçuk senm geçti.. Ordaki NearEastde okuyordum... Ve ordan ayrılalı tam 7 sene geçmiş.. Şimdi fotoğralara bakınca hafif bi burkluk girdi içime.. :rolleyes:

Resimler gerçekten hoş. bunun için teşekkür ederim.. cami avlusunda kuşlara yem veren amca benim zamanımda da vardı.. Enteresan bir olaydır.. ilk gördüğümde çok şaşırtmıştı beni.... kuşlar; efendileriymiş gibi davranıyordu amcaya.

yiğitler burcu parkında fotoğraf çekebilmen güzel. Biz çekeceğimiz zaman az daha başımız belaya girecekti.. :):Skull-175

Gerçi biz fazlasını yapıp maraş bölgeye gitmiştik.. Müthiş bir maceraydı.. Tavsiye ederim :)

10. brol

brol Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    paylaşım için teşekkürler.....
    normalde göremeyeceğim yerleri sayende bir nebze de olsa keşfettim.
    keyifli şürüşler dilerim..

11. iskoc

iskoc Aktif Üye

Seviye:
    valla ben de near eastte okumaktayım kısmetse hazirana biticek. parktan cekmem problem olmadı ama benimde başım maraş bölgesinde derde girdi :D şimdilik istanbul dayım ama dönünce daha resim ve yazılar ile gezmeye devam diyeceğim