Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

24 vitesli bisikletin arka tekeri, 27 vitesli bisiklete takılır mı?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında alp değer tanrıverdi tarafından paylaşıldı.

1. alp değer tanrıverdi

alp değer tanrıverdi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Eşimin 24 vitesli (Shimano Altus) bisikletinin arka tekerini benim 27 vitesli (Shimano Acera) bisikletimin arka tekeriyle geçici olarak değiştirsem sorun olur mu?

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Eşinizin bisikleti 24-26-28 jant, sizinkide 24-26-28 jant ise olur.

alp değer tanrıverdi bunu beğendi.
  3. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Anladığım kadarıyla birisi 8 dişli, diğeri 9 dişli rubleye sahip. Rubleleri değiştirirseniz ve jant ebatları da aynıysa olur. Çünkü 9 dişli daha ince zincir kullanırken 8 dişli olan daha kalın zincir kullanıyor. Bildiğim kadarıyla da bu iki dişli aynı göbeklere takılabiliyor kalınlık farkından dolayı.

4. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Arkadaslarin dedigi gibi kullana bilirsin, Serden arkadasin dedigi gibi 9lu kaseti 8 li kaset ile degistirmen gerekiyor. Tahminim senin bisikletin üzerindeki vites kollari 9lu dur, bazi yerler de okuduguma göre iyi bir ayarla 9lu kollar da uyumlu oluyormus (ben hic denemedim ve bu konuda bir sey diyemem) ama sahsi görüsüm kollari da 8li yaparsan iyi olur bence.

5. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Serden Us'un dediği gibi zincirin kalın ve ince olması vites geçişlerinde fark yaratıyor.Aynakol ölçüleri aynı dişliye sahipse uyumlu olur diye düşünüyorum.Zaten Ali Bey'in açıklamaya çalıştığı gibidirAyrıca vites fren kolunda 1 vites boşluk oluşur.Boşluk için tel gerdirme yapılabilir.Aynakol dişli sayıları farklıysa zincir de bolluk ya da kısalık meydana gelir.Zincir sökme aparatı gerekebilir.Tamir kitini düşünün:D.

6. alp değer tanrıverdi

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Oncelikle cevaplar icin tesekkurler. Kasetleri sokecek ekipmana sahip degilim. O yuzden aslinda takilir mi diye sormamdan kastim, 8 li olan tekeri oldugu gibi 9 lu ya aktarmakti ama anladigim kadariyla olmayacak. Bu yolu denmek istememin nedeni olan jant teli kirigi idi. Onu halledene kadar hanimin bisikletini gasp edecegim artik.

7. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sadece jantin telin de sorun varsa, janti üst seviye bir bisikletciye götürün ve hemen degistirsinler. Bence en ucuz ve en hizli yol bu. Bir tel icin okadar zahmete ve masarafa gerek yok diye düsünüyorum. :)

8. alp değer tanrıverdi

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Murat, keske o kadar kolay olsa. Ben bu bisiklete biniyorum ve binecegim insaallah. Burada maalesef iyi bir bisikletci yok. Hatta en cok is yapan bisikletcide bile 250 TL lik bir alet takimi yok, var sen gerisini dusun. Bu yuzden kendi isimi kendim halletmek zorundayim. Akort sehpasi da dahil ne gerekiyorsa alip ogrenmek vacib oldu bana.

9. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bunu bilmiyordum, telin uzunlugunu ve kalinligini ölcersen ben sana tel konusun da yardimci olur bir tane tel ve 2-3 üctane de yedek olarak göndere bilirim. Akort icin sehpaya gerek yok, en kötü ihtimal bisikletin üzerinde de yapabilirsin. Belki sehpa gibi %100 sonuc alamasin ama %95 sonuc alabilirsin.

Burada nasil yapildigini görebilirsin. Video almanca ve almanca bilmiyorsan görüntüden nasil oldugunu anlarsin.
    http://www.youtube.com/watch?v=O3gKPSvSomc

alp değer tanrıverdi ve gok bunu beğendi.