24 Ocak 2016 Pazar Çatalça Balçova İzmir dağ bisikleti turu 933mt 50km

Sencer Kan

Forum Demirbaşı
Tepki
637
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
10 Ocak'ta hava muhalefeti nedeniyle gerçekleştiremediğimiz turumuzun hadi defterini dürelim :)

Oldukça yoğun bir performans gereksinimi nedeniyle, hem kendisini hem de turdaki diğer arkadaşlarını sıkıntıya sokmayacağından emin katılımcılar, turun KEYİF katsayısını arttıracaklardır. :tskler:

http://i990.photobucket.com/albums/af27/auspicesof/menderes%20balccedilova.png

İnteraktif Harita;
(link)
Not: Link sonunda turun KML dosyasını siz de cihazlarınıza indirip, tur boyunca kullanabilirsiniz.

Değerli pedalseverler..
Pedalı, dağda bayırda, rampada, toprak yolda daha bir sevenler.. MTBciler :)

Sizler için bu hafta oldukça keyifli bir tur hazırladım... ;)
5 6 yıl önce bu rotayı ortaya çıkarmak için çok emek verdiğimizi hatırlıyorum. Zamanla kaybolmamayı öğrensek de yine de hiç asfalt tırmanış yapmama hayalimizi sevgili Canavar'ül Velosipet ve üstün harita yetenekleri sayesinde gerçekleştirebilmiştik.

Tur, başta da söylediğim gibi oldukça keyifli neden; :hhhhhh:

• Buluşma noktamız; Menderes Belediye önü çaycısı ve buraya İZBAN'la zaman sınırlaması olmadan ulaşabilecek, hiç sevmediğimiz Gaziemir trafiğine girmek zorunda kalmayacağız. (dileyen elbette bu yolu kullanarak gelebilir)

• Bu aynı zamanda bize dağda extra güç sağlayacak :asik:

• Rotanın neredeyse tamamına yakınını toprak bir parkurda tamamlayacağız ve inişi şehre çok yakın bir noktaya Balçova Termal'e gerçekleştireceğiz. :kötü:

Zamanında Canavar'ül Velosipet ile bu rotayı tersten planlamış ve Menderes'in Çatalca köyüne inmiştik, sanıyorum bu şekilde daha iyi olacak...

24 Ocak 2016 Pazar günü Menderes Belediyesi önü çaycısı buluşma noktalarında toplanıyor, erzaklarımızı burada tamamlıyoruz. (ya da evden getiriyoruz) Ardından Çatalça'dan tırmanmaya başlıyoruz. Zirveye yakın noktada, her zamanki sucuk ekmek molamızı veriyor ve Balçova'ya iniyoruz.

O halde haydi bizimle birlikte olun. .; )

Buluşma Noktaları:

Buluşma Noktası 1- 08:50 Alaybey İZBAN İçi (peron)

Buluşma Noktası 2- 09:05 Alsancak İZBAN içi (peron)

Buluşma Noktası 3- 09:45 Menderes Belediyesi Önü Çaycı

DİKKAT!

Elbette bu tura herkes davetlidir.

Ancak!

Oldukça yoğun bir performans gereksinimi nedeniyle, hem kendisini hem de turdaki diğer arkadaşlarını sıkıntıya sokmayacağından emin katılımcılar, turun KEYİF katsayısını arttıracaklardır, hatırda tutmakta fayda var.

Güzergâh üzerindeki, Balçova toprak yol üst giriş mola noktamızdan Balçova Termal'e olan inişin oldukça sert bir toprak parkur olduğunu,

Ayrıca;

Rota boyunca, Çatalca'dan tırmanmaya başladığımız ilk çıkışın, %10 eğimli bir yoldan yapılacağını, GPS ve rota bilgilerinin takip eden öncüyü geçmemenizi hatırlatmak isterim.

Bazen SAĞ bazen SOL dönüşler yapıyoruz, tereddüte düştükleri noktada katılımcıların ortak hareket etmeleri gerekiyor. Geçiş noktaları boyunca iniş son derece yumuşak, taşlı ve bozuk bir zeminden yapılacağı için, tura kesinlikle bakımdan geçmiş bir dağ bisikleti ve dişli,kalın lastiklerle en önemlisi riski optimize eden SAĞDUYUNUZU evde bırakmadan gelmeniz son derece önemlidir.

Gereksinim:

Kask, eldiven, gözlük bunlar standart haline geldi neyse ki .evet
Yedek iç lastik, yama takımı, tamir ve ilk yardım seti de olmazsa olmazlardan..

!

Yanınızda fazla ağır olmayan bir çanta bulundurmanız, içine ihtiyacınız olabileceğini düşündüklerinizi koymanız KEŞKE lerden sizi koruyacaktır.
Havanın yükseklerde, bilhassa Nif Dağı'nın yüksek kesimlerinde oldukça serinlediğini hatırlatmak isterim.

- Herkes yanına acil durum için şarjı tamamen dolu bir telefon alsın.

- Yanımıza kan şekerini uzun süre dengede tutmaya yardımcı olacak lifli ve posalı atıştırmalıklar almalıyız. Su ihtiyacımızı karşılamak için yolda içilebilir özellikte çok sayıda çeşme mevcut olsa da siz yine de kendi suyunuzu bol bol alın.

- Tekrar ediyorum;
İniş kısmında yolun gevşekliği, büyük taşların varlığı arada mesafe bırakmayı zorunlu kılıyor..unutmayalım.

- Çıkış esnasında mümkün olduğunca az durmaya ve sabit tempoyla gitmeye özen gösterelim. Önemli olan hızlı değil, sabit tempolu tırmanmamız.

- Herkesin yanına bisiklet malzemeleri alması iyi olur. Yedek lastiksiz, yamasız, pompasız kimse olmasın mümkünse. Ancak yanınıza gereksiz malzeme de almayınız.

Katkılarınızı bekliyorum..

Sencer KAN

İnteraktif Harita;
(link)
Not: Link sonunda turun KML dosyasını siz de cihazlarınıza indirip, tur boyunca kullanabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Volks
Scudo

Engin

Daimi Üye
Tepki
258
Bisiklet
Scott
Vayyy Seco'm beklemekten sıkılmıştık. Yapalım artık şu turu dimi ama :)
Haydiiinnn beyler toplanıyoruz.

• Beğen
Tepkiler: Sencer Kan

Sencer Kan

Forum Demirbaşı
Tepki
637
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Engin'im hava da çok güzel olacağa benzer :asik:

• Beğen
Tepkiler: Engin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yazıyı sonraya bırakayım, anlaşılan niyet kurmuşsunuz bu turu yapacaksınız. İnşallah en kısa zaman içinde yaparsınız ama şu senin Windows sıkıntın için (artık o uyarıyı gören yoktur :) ) öncelikle 8 yada 8.1 ilaçlı torentten imdir kur. ve win 10 ücretsiz güncelle kur, beleşe sıfır ve güncel işletim sistemi sahibi ol. diyorlar, ben demiyorum :)

Sencer Kan

Forum Demirbaşı
Tepki
637
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hatlar karıştı sanıyorum Hamit Bey :srnsml:

• Beğen
Tepkiler: Engin

Sencer Kan

Forum Demirbaşı
Tepki
637
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hey dağ kedileri...
Yarın oldukça kalabalık olacak gibiyiz :) :)

Yeni sürpriz isimler ve eskimeyen taş bebek kediler de bizimle olacağa benziyor :)

Sencer Kan

Forum Demirbaşı
Tepki
637
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok güzel bir turdu teşekkürler :)
20160124_135140.jpg

• Beğen
Tepkiler: BilalBeki

Sencer Kan

Forum Demirbaşı
Tepki
637
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sucuk molasına kadar her şey hâlbuki ne de sıcaktı :)

İnişin karlı ilk anlarında bir tek benim parmaklarım donmadı değil mi?
Windbreaker teknik eldivenlere rağmen :)

Daha sıcak bir havada 10 numara 5 yıldızlık bir turdu şimdi extra 1500 yıldız aldı bizden :p