Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

24-25 Temmuz 2010, Gelibolu-Eceabat-Milli Park gezisi

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında mtsemiz tarafından paylaşıldı.

1. mtsemiz

mtsemiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Hafta sonuna sıkıştırmak zorunda kaldığım güdük bir turdu, ama - benim için şehir dışı - ama aslında şehir-içi - ilk turumu paylaşayım istiyorum.

Gece otobüsü ile Sabah gün doğarken Gelibolu'ya indim.

Acemiyiz. Bisikleti hazırlamak biraz zaman aldı

Eceabat yoluna çıktık.

Güneş yükselmeye başladı.

Boğaz sakin.

Eceabat'a doğru yol tenhalaşıyor, yabanileşiyor...

Daha sonra pek foto alamadan, kızgın güneşten kaçarak şükür Eceabat'a ulaşabiliyorum. Temmuz ayının tur için biraz zorlayıcı olduğunu anlıyorum :)

Yanıma çadır almıştım, biraz daha pedal basıp Kabatepe Orman Kampı'na yollandım. Hemen Gökçeada Feribotları iskelesi'nin yanında.

Kendimi ormana zor attım, orman da yanıyor. Kalan saatleri biraz uyuyarak, biraz denize girip dinlenmeye çalışarak geçirdim. Sıcak beni bitirmiş.

Sabah gün doğumunda orman...

Bulutlu bir Pazar sabahına uyandım ve doğruca Anzak cephesi'ne doğru yol aldım. Kabatepe'den Kanlısırt'a bir böyle bakmak var, bir de üzerinde top mermisi ve makineli tüfek gürültülerini hayal ederek bakacaksın...

Kabatepe'den Kanlısırt yokuşuna değil de, sahile, Arıburnu'na doğru yöneldim. Kanlısırt'a arkadan, Avustralya tümenlerinin yuvalandığı dere yataklarından tırmanayım dedim, adamların mezarlıkları başladı.

Adamların bu mezarları hem bu kadar gösterişli hem de böyle çiçek gibi tutmalarının sebepleri ne olabilir diye çok düşünüyorum. 8 aylık Çanakkale kara harekatı boyunca ölmüş 8 küsur bin Avustralyalı ve 2 bin küsur Yeni Zelandalı için gayet orantısız bir propoganda. Biz sayıca bunların kimbilir kaç katı sayıdaki kendi şehitlerimize bu ilginin onda birini gösterebilseydik keşke.

Shell Green mezarlığından Kanlısırt'a kadar bozuk patikadan 1 km daha yürüyorum. Yol gerçekten çok dar, dik ve bozuk, yağmur da başladı o yüzden bisikletten indim, yürüyerek çıkıyorum. Kanlısırt tepesinde Lone Pine mezarlığına geldim. Burada Türk siperleri ile düşman siperleri arasından geçen yoldan devam edeceğim.

Johnston's Jolly mezarlığı. Görüntüye alamadım, hemen yanında bizim sığınak hendeklerimizden biri var. Yolun karşı tarafında ise kütüklerle tespit edilmiş ve edilmemiş hendekler, siperler...

Tırmanıyorum. Cephenin merkezinde Merkez Tepe var. İki tarafın siperlerinin birbirine en yaklaştığı (mesafe 8 metreymiş, demek ki bu yol ayırıyordu siperleri) ve karşılıklı el bombalarının uçuştuğu bölge.

Bomba Tepe'ye geldim ve 57. Alay gözüktü.

Kesikdere Şehitliği...

Şehitliğin kitabesi.

57. Alay Şehitliği. Yan tarafımda tur rehberi, grubuna bilgi veriyor.

57. Alay Subaylarımız...

Arıburnu'na tepeden bakan Cesarettepe'ye geliyorum. Buralar da muharebe boyunca onların elinde olan bölgeler...

Aynı patika üzerinde ikinci mezarlıkları...

Bir propoganda uğruna dünyanın öbür ucundan hem de gönüllü olarak geldiniz. Savaşı bir oyun, bir macera olarak gördünüz. Kendinizi gösterdiniz, ama işte elinize geçen, isminizin yazıldığı bir taş....

Karşıda görünen Tekke Tepe ve Kireçtepe de İngiliz Kolordusunun hedefi idi. Oralara tırmanmak başka bir tura kaldı...

Yağmur dinip öğle güneşi yakmaya başlarken kampa geri döndüm. Hazırlanıp yola çıkmam gerek, daha İstanbula dönecem (otobüsle)...

Bye bye Eceabat

Kalabalık bir feribotta Çanakkale'ye geçtim.

Çanakkale....

2. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Anlamlı bir gezi olmuş, paylaşım için teşekkürler.
    Bisiklet için otobüslerde sorun çıkardılar mı?

mtsemiz bunu beğendi.
  3. mtsemiz

mtsemiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Hayır hayır hiç sorun yaşamadım, ön tekeri ve gidonu söküp hacmi biraz küçültmüştüm ama hiç birşey sormadan aldılar koydular. Umarım hep böyle devam etsin...

4. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    tekrardan duygulandım bir kez daha gitmek istiyorum şehitliğe ve çanakkaleyi tam olarak gezmek istiyorum ayaklarına sağlık

mtsemiz bunu beğendi.
  5. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    çok güzel ve anlamlı bir tur olmuş.birgün bende bisikletle çanakkaleyi gezmeyi çok istiyorum.ayaklarınıza pedalınıza sağlık...

mtsemiz bunu beğendi.
  6. serkan ertan

serkan ertan Üye

Seviye:
    Güzel bir tur olmuş tebrikler. Bence tek başına tura çıkılmamalı.

mtsemiz bunu beğendi.
  7. Yunus Emre POLAT

Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kısmetse ben de gezeceğim buraları. Bilgilendirici bir gezi oldu benim için. Ayağınıza sağlık, yolunuz açık olsun.

mtsemiz bunu beğendi.
  8. mtsemiz

mtsemiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkürler, size katılmamak elde değil, çok planladım hem daha uzun hem de en az iki kişi olarak çıkabilmek için ama çalışma hayatı engellerle dolu malumunuz...

9. Deniz Taş

Deniz Taş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Turunuz, Fotoğraflarınız Ve Doğa Gerçekten Çok Güzel Görünüyor
    Elinize Ayağınıza Sağlık