Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

24.06.07 Pazar, Çevsad : Karacahöyük & Lületaşı Ocakları Gezi Fotoğrafları

Konu, 'Yerel/Bölgesel Bisiklet Grupları' kısmında eYa tarafından paylaşıldı.

1. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Duyurusunu burada yaptığımız gezimizi nihayet tamamladık :) Hemen fotoğraflar eşliğinde anlatmaya başlayayım.

Saat 8:00 sularında Çevsad önünde toplandık. 08:10'da yola çıkma anı :

Salih pırıl pırıl maşallah :D Ali yeni Sedonasıyla ilk uzun gezisi olacak sanırım.

Çevsad karşısı muhtarlık ve hemen yanındaki park. Yola çıkış anı:

Çevre yolundan Alpu kavşağına kadar yol alıyoruz. Alpu yoluna dönüp hızlanıyoruz. Hava güzel, yollar güzel, grupta yeni yeni muhabbetler, yeni arkadaşlarla tanışmalar başlıyor

Yol üstündeki petrolde ilk molamızı veriyoruz. Soğuk su var yaşasın :D O da ne kantar var :) Ne zamandır hepimiz bisikletlerin ağırlıklarını merak ediyorduk işte fırsat :D

Ben eşekten inerken :p

Bizimle ilk turuna çıkan Oktay abi (boreas.oti) fotoğraf makinası ile uğraşıyor.

Kantar işi Gökhan'ın da hoşuna gitmiş belli

Herkes sıra ile önce kendi, sonra da bisikleti ile birlikte tartıldı, hesabını yaptı. 8 yıldır 63 kiloyum bu nası bi istikrar ben de anlamadım :D Her sene 63 çıkıyo. Benim eşek 4300 de 14 kilo çıktı :eek:

İki rekoru birden yasin kırdı kendisi 50li kilolarda bisikleti 20 kilo :( Gün gelir bizimkilerden güzel bisikleti olur inşallah ;)

Kantarla hatıra fotoğrafı :D

Oktay abinin yeni Corratec'i. 2.30 lastiklerle gezi biraz zor oldu. Oktay abi her arkadan gelişinde arabamı geliyor diye dönüp bakıyoruz, sık sık bunun espirisi yapıldı, erimiş asfalt yollarda 2.30 lastik epey ses yapıyor. :D

Alpu yolunu çok iyi biliyorum ancak geziyi planladığımız yerlere ben de ilk defa gideceğim. Ama gerek uydudan gerek haritadan bir de sony mapden epey detaylı araştırdım. Sevinç ve Ağapınar köylerinden (artık Eskişehir'in mahallesi sayılıyorlar) geçtik.

Bu tarafa bisikletle gezi yapan duymadım hiç. Gerek yoldaki araç sahipleri gerekse köylerden çok büyük bir ilgi ile izleniyoruz. Yoldan geçen çoğu araçtan insanlar boyunları koparcasına bakıyorlar. İşi abartıp karşıdan selektör ve kornalar eşliğinde bizi selamlayanlar da var. Acaba tanıdık mı diye şüpheleniyorum yani bu kadar ilgi olunca :D Bölge insanı bisikleti sevdi.

Alpu yolunda dönülecek yeri bulmakta zorlanmıyoruz. Tabela var karacahöyük diye. Zaten sağda bi höyük görünüyor. Hızlı tren hattının üzerinden hiç hemzemin geçit kalmaması için tüm geçitlere köprü yapılmış. Biz de birtanesini hayırlıyoruz.

Mesut Girgiç ve KAMİKAZE bunu beğendi.
  2. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Hızlı tren köprüsü hatırası

Eğim tabelası biraz garip %10, ilk defa görüyorum bu tarz bir tabelayı

Karacahöyük köyüne girmeden höyük'e doğru yöneliyoruz. Araçla gelen birisinin "ne yapacaksınız" sorusuna Salih'in cevabı ilginç olmuş "Höyecez" :D

Höyüğe giden toprak yol. Toz attırarak gidiyoruz. İç Anadolunun kabak gibi doğası :D

Höyüğün altında ne olduğunu biz gibi merak edenler olsa gerek, biraz kazı yapmışlar. Sütunlar epey ilginç.

Bölgede çok fazla fare deliği var. Hepimizin ilgisini çekiyor. Kartal kardeşin de ilgisi çekmiş olması sabah kahvaltısını arıyor galiba

Bisikletlerle höyüğün üzerine çıkmaya karar veriyoruz. Az önce gördüğümüz kazı şu ilerideki kulübenin yanında idi.

Tam tırmanışta solda bu delik ilgimizi çekiyor. Epey büyük, ama insan da giremez. Hayretle bakıyoruz.

Uzaktan mezar taşı v.b. sandığımız bu taş meğerse hızlı tren hattının kenarında dikilen bir beton imiş.

Höyük hakkında konuşurken betonu kullanmak istiyor Serhat. Epey bir deneme ile sekizimizi de içine alan bir fotoğraf çekme çalışması. Epey güldük Serhat'ın çabasına. Ortam giderek güzelleşiyor. Herkesin yüzü gülüyor maşallah.

Höyük yolunu başında tarihi mezarlar

Höyükten 1 km köye giriyoruz. Bakkal sormak için bir amcaya doğru herkes hücum ediyor. Köy kahvesi ve cami bahçesinde oturan amcalar bizi çağırıyorlar. Sohbet muhabbet. Serhat sohbeti ve amcaları çekmektense gözüne kestirdiği kazı çekiyor.

Köylü ile kısa bir sohbetten sonra alışverişimizi de yapıp yola çıkıyoruz. Köy içinde bir çocuk bisikleti ile gidiyordu. Bizden kaçacam derken bahçe kapılarına çarptı. Çağırdık, bizi zararsız bir varlık olduğumuza karar verince yanımıza geldi.

Fare deliklerinin çokluğu devam ediyor. Toprak köy yolundan asfalt yola çıkmaya az kaldı. Ön tekerimin arkasında bir an hareketli bir şey gördüm. Aldırış etmedim ama arkadaki arkadaşlardan gelen sesler bana eyvah dedirtti. Sanırım birşey ezdim :( Arkamı döndüm baktım, fareyi ezmişim ve hayvancağız bir karış hopluyor durduğu yerde, can çekişmesine gönlüm el vermedi ne yapsak ki diye düşünürken tamamen öldü. Çok da sevimliydi :( Serhat dayanamayıp fotoğrafı çekti.

Günün katiliyim. :boese157: Yapacak bişi yok. Neyseki sakat kalmadı ve fazla can çekişmedi 1 dk içinde can verdi. Farecik üzdü bizi.

Bahçeçik ve Karakamış köylerinden geçip hiç bir tabela olmayan toprak yola dönüyoruz. Rüzgar karşıdan esmeye başladı. Sıcak epey de çöktü. Vatandaş da acıktı, yoruldu. Yollar çok ıssız. Araba hiç yok insan yok. Biz ve doğa. Bir de eşekler.

Beyazaltın köyüne vardık. Km 50yi geçti. Haritalar yine bizleri epey yanılttı.
    Karpuz hayallerimiz bu köyde suya düştü. :( Sıcaktan rahatlamak için kafalarımızı çeşme altında bir kaç kez ıslattık ama bunun gün boyu baş ağrısına sebep olacağını tecrübe etmek kötü oldu.

Beyazaltın köyünün bakkalını bulmak epey zor oldu. :D Köy evinin bir odası bakkal. Dikkat edin fiyatlar çok sık değişiyor. Teyzecim ya fiyatları bilmiyor ya da bizi gözüne kestirdi. 1 liradan başlayan fiyatlar, önce 50 kuruşa düşüyor sonra 75 kuruşa çıkıyor. Teyze bir aylık satışı yaptı bize.

Köyün doğu ve batısında lületaşı ocakları var. Biz batısındakiler yol üzerinde diye o tarafa yöneliyoruz. Malesef köyden rehber çıkmadı. Kendimiz madenler bölgesinde geziyoruz. Arama çalışmaları.

İşte ilk sonuçlar lületaşları tabiki kurumuş, işlenecek durumda değil.

Bu kısımda epey beyazaltın var. Ancak aktif kuyu yok. Tel örgüler ardında bir kuyu ve üzerinde kurulu makara sistemi bizi umutlandırıyor. Arsa sahibinin reklamını yapalım o da bize ocakları gezdirsin diye umut ediyoruz.

Lületaşı - beyazaltın - Aktaş hepsi aynı anlama geliyor. Benim soyadım da Aktaş ama hiç alakam yok köy ve lületaşı ile.

Arsa (pardon şirket) sahibi abimiz bizleri çok güzel karşıladı. Ancak madene inemedik sadece anlattı. Çünkü kuyu derinliği 102 metre imiş :Skull-175 Kimse de yok. Epey bilgi verdi, devletin destek vermemesinden şikayetçi. Osmanlı zamanında lületaşları işlenmemiş halde viyana'ya ihraç ediliyormuştu. Viyanalıların güzel işlemeleri ile Avrupada viyana taşı diye ün yapmış Eskişehir'in lületaşı. Şimdi işlenmemeiş halde ihracatı yasaklanmış. Gezi duyurumuzda lületaşı ile ilgili daha detaylı bilgiler var. Dünya rezervinin %90dan fazlası Eskişehir'de. Özelliği ise kolay şekil verilebilmesi. Bu işin sanatını yapan pek usta da kalmadı.

Tam öğlen sıcağının çöktüğü şu saatlerde şirket sahibi ayran ve pişi dedikleri hamur ve soğuk su servisi ile bizleri misafir ediyor. Herkez o kadar çok dua ediyor ki :D Burada kendi getirdiklerimizi de yemeğe başlıyoruz. Yaw halaa karpuz yok.

Köyün doğusundaki ocakların daha aktif olduğunu öğreniyoruz. Gelmişken orayı da gezelim diyoruz. Saat 12 civarı. Hava müthiş sıcak. Yola çıkmaya kalkıyoruz sadece Gökhan, Ali, Serhat ve Ben. Kimsenin kalkmaya niyeti yok :D Onları burada bırakıp ocaklara doğru yol alıyoruz. Alinin lastiği patlıyor hemen geri gönderiyorum "gölgede yaparız geri dön" şeklinde.

İlk çukurlar bizi karşılıyor sanki meteor çukuru gibi. Tabi bu kapatılmış maden çukuru.

Burada makara sistemi kurulu.

İşte o an :D Lastikler kuma gömüldü, hala tam olarak alışamadığım spdlerden sol ayağımı kurtardım ama sağ ayak kitli kaldı. Sağa doğru düştüm. Hemde dikenlerin üzerinde. İşin daha kötüsü sağ ayak hala spdye kitli. Bisiklet dizimin üzerinde. Ben de bisikletin üzerinde. Dizim ezildi biraz. Yardım istiyorum ama Serhat'tan bize hayır yok, arkadaş fotoğraf peşinde :boese157:

Biraz zor oluyor ama kendi başımın çaresine bakıyorum. Dizimi biraz daha ezip kalkıyorum. Gün boyu kemik sızlıyor. Ama bugün birşey kalmadı, biraz morluk var o kadar. [​IMG]

Önder Özdoğan ve sarda bunu beğendi.
  3. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    İşte açık çukuları bulmaya başladık.

Dikkatli bakarsanız çukuların yan duvarlarına güvercinler yuva yapmış.

Gökhan poz peşinde. Ama bilmiyorki kendisi poz durumunda.

Çukurlar çok derin ve çok tehlikeli.

Buradan köye geri dönüyoruz, Ali'nin patlağı onarıp, toparlanıp az ötedeki Gündüzler köyüne karpuz bulma ümitleri ile yola koyuluyoruz. Aktaş ailesine misafirperverliği için bol bol teşekkür ve dua ediyoruz :in: Allah razı olsun.

Karnı doyan ekibin neşesi tekrar yerine gelmeye başladı. Gündüzler köyünde de malesef karpuz yok. Nice hayaller ile bıçak ve çatal almıştım çantama. Neyse belki gelir diyorlar.

Gündüzler diğer köylere göre epey iyi. 3 tane market var. Birisine dalıyoruz. Raflara, buzdolaplarına hücum. Karpuz yok tabi. Esnaf gerçekten esnaf. Ufak miktarlı da olsa indirimler yapıyor.

Köyün camisi

Bisikletleri park ediyoruz, gölgeye.

Ve cennetten bir bahçe gibi ortam.

Cami bizi hayretler içinde bırakıyor. Bu kadar güzel bahçesi, çardağı, full fayans banyo büyüklüğünde tuvaletleri, full fayans abdest alma yerleri ve çift klimalı cami içi ile şehir içindeki bir çok camiyi gölgede bırakır bir durumda maşallah. Yaptırandan Allah razı olsun. Sanırım Tepebaşı belediyesi. Bir iş var bu işte. Başkanın köyümüdür bilinmez :D

Kelebek 10 cm boyutlarında. Sonradan anlıyoruz ki ölü.

Çardakta kalan ve yeni aldığımız yiyeceklerimizi de yiyoruz, içiyoruz. Sıcağın geçmesini beklerken başlıyoruz kestirmeye. Günün en güzel uyuyanını seçmeyi sizlere bırakıyorum

Beni uyku tutmadı gözüm yoldan gelen geçen araçlarda. Karpuz getiren olur umutları ile...

Saat 16:30 gibi ayaklanıyoruz. Ama Ahmet abinin (backbone) selede bir problem var. Derken Oktay abinin teker de sizlere ömür.

Ekip çalışması. Bir patlağı 4 kişi arıyoruz :D Gökhan da gayet ciddi sele ile boğuşuyor.

Patlak halloluyor ama selenin vidası yalama olmuş. Tamirci son umudumuz.

Bisikletin hali, boynu büküm gariban gibi :(

Gölgede tamir işini bekliyoruz.

Fotoğraflar bu kadar. Buradan yola çıkıyoruz Ahmet abi yerinde durmayan koltuk ile gitmek zorunda kalıyor. Yakakayı ve Kızılcaören köylerinden geçiyoruz. Kızılcaörende ben en öndeyim ve biraz hızlı geçiyoruz köyü. Bir virajda ev önünde oturan köylü ailesi basıyor tezahüratı :D Köylü on numara. Yarıştayız sandılar galiba. Ortam süper. Havada serinlemeye başladı.

Cumhuriye yol ayrımından hemen sonra Ahmet abinin koltuğu artık yoldan topluyoruz. Hakkın rahmetine kavuştu. Ahmet abi koltuksuz ayakta gidecek. 20 km yolumuz var. Elimizden geldiğince Serhat, Gökhan ve ben destek oluyoruz. Buralarda Oktay abi de biraz yoruldu temposu düştü. Uzun zamandır antrenmansız. Hava da iyi hırpaladı bizi.

Hızlı tren hattı boyundan yavaş yavaş Eskişehir'e geliyoruz, bir süre sağımızdaki 1. Ana Jet üssünü izliyoruz, hatboyundan şehire giriyor ve yavaş yavaş dağılıyoruz. Herkes mutlu mesut.

Gerçekten çok güzel bir geziydi. Arkadaşlık ortamı zaman zaman havanın sıcağını bastırdı. 8 kişinin de kasklı olmasından dolayı ekibe ayrıca teşekkürler.

Günün katili ve karpuz sayıklayanı, güneş kremcisi olarak hepinize bol teşekkürler. Bir dahaki gezide görüşmek üzere

Km tam 100 oldu. Ortalama 18.8. Sıcaklık 35 derece ve epey rüzgar. Sağlam bir gezi, dayanıklılık antrenmanı oldu.

Ceyhun Pekuz ve Ediz Tevfik Özgan bunu beğendi.
  4. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    hakkaten sağlam bir gezi teşekkürler.

5. Ceyhun Pekuz

Ceyhun Pekuz Kıdemli Üye

Seviye:
    Ayağınıza sağlık.Ben pazar günü Eskişehire geldiğim için katılamadım.Neyse bundan sonraki turlarda görüşürüz.

eYa bunu beğendi.
  6. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Teşekkürler abi :) Umduğumuzdan sağlam oldu gerçekten :) Ekip çok güzeldi.

Hoşgeldin Ceyhun :D Görüşürüz ;)

7. dark_king_26

dark_king_26 Aktif Üye

Seviye:
    Abi içinizden hasta olan yokmu yaww:( ben çok pis hasta oldum bi daha her yerden su içmicem...:(

8. sarda

sarda Üye

Seviye:
    Çok güzel ve sıcak bir gezi olduğu belli oluyor :D Malum kpss dolayısıyla katılamadım ama ileride telafi ederiz umarım ;) Fotoğraflar ve anlatım için teşekkürler ...

9. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    eline sağlık yasin. anlatım süper...

eYa bunu beğendi.
  10. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Arkadaşlar, tebrik ederim. Çok güzel bi gezi olmuş. İzmit'te olmasaydım ben de gelecektim. Neyse kendimi Uludağ gezisine saklıyorum.

11. KAMİKAZE

KAMİKAZE Kıdemli Üye

Seviye:
    kardeşim, eline sağlık. fotolar bizden eklemesi senden. zor işi sana verdik....
    ben ilk defa bu gezide yorulduğumu hissettim. eve geldiğimde hiç halim kalmamıştı.... allahtan daha erken yola çıkmamışız. halimiz harap olurdu valla... inşallah bursa bizi bu kadar hırpalamaz. tabi önce izin işini ayarlamam lazım.

12. Emre Ede

Emre Ede Forum Demirbaşı

Seviye:
    Efrahim yine parçaladınız yolları köyleri :D sizinle turlara katılmak için sabırsızlanıyorum, müthiş zevkli geçtiği her halinizden belli :D ve abicim gülmekten koptum suan, aklını karpuzla bozmuşsun :D salihe, serhat ve gökhan abime burdan selamlarımı yolluyorum, ve bir müjde veriyorum kompenandım yarın elimde olucak Allah izin verirse, temmuzun başında tatile gidiyorum 12-13 temmuz gibi dönüyorum ve 16sından itibaren bisikletimle gezmeye başlıyorum :) kondisyonumu hazır hissettiğim an sizinleyim...
    paylaşım için çok teşekkürler Efrahim abi...

13. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Klorlu suyu içme dediğim halde içen sen miydin Ali kardeş ?

İbrahim iyisini sen mi yapıyorsun biz mi bilmiyorum ama gezilerin tadı bir başka. Kpss sınavdan çıkınca belli olacak da sanki beni ters köşeye yatıracak gibi geliyor :rolleyes:

Afiyet olsun Oktay abi teşekkürler :D

Onur, teşekkürler. Uludağ için söz veremiyorum, sorumluluk, kalacak yer konusu düşündürücü. Neyse bakalım daha süre var.

Fotoğraflar için teşekkürler Serhat ve Oktay abi ;)

Gözün aydın bakalım Emre, bekliyoruz gelesin diye. Bi gelemedin gitti. :) Bu gezinin tadı bi farklıydı gerçekten. :)

14. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Paylaşım için teşekkür ederim güzel gezi olmuş...

15. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Güzel bir gezi...
    Bisikletle gezerken taşı, toprağı, kurdu, kuşu, fareyi, ağacı, börtü böceği görerek, koklayarak, elleyerek dolaşmanın yerini hiç bir şey tutmaz. Dünya böylelikle daha özden hissedilebilir böylelikle algılanabilir..

Hakikaten sıkı gezi olmuş..
    Tebrikler ve teşekkürler.. :)

pills11.com ;))

eYa bunu beğendi.
  16. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Teşekkürler Can abi ;)

Konya'ya selamlar Mesut abi. Gezi yazısı fotoğraflarını okumanız bizi iyice gaza getiriyor :D Gezide olduğu kadar geziden sonra da gezinin tadını çıkarıyoruz, paylaşıyoruz sayenizde.

17. scofoid26

scofoid26 Aktif Üye

Seviye:
    beyler tebrik ederim,güzel gezi olmuş.paylaşım için teşekkürler

18. escudos

escudos Aktif Üye

Seviye:
    klorlu suyu ıcen bendım efrahım abı ama bı zararını gormedım dıgerınden emın olmadıgım ıcın ıcmemıstım

eYa bunu beğendi.
  19. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Sağolun, Denizliye selamlar

Hımm o zaman Ali'yi sıcak ve rüzgar çarptı :( Sana birşey olmadığına da sevindim ;)

20. salih_26

salih_26 Üye

Seviye:
    aleykümselam emrecim