Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

22" ve 24" Teker Boyut Standartları Sorunsalı ve Bisan Kaptan

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Çağrı Akoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Çağrı Akoğlu

Çağrı Akoğlu Üye

Seviye:
    Merhaba, bir süredir elimdeki Bisan Kaptanın her daim sorun olacak 22" tekerlerini değiştirip standartlara daha uygun hale getirmeyi düşünüyorum fakat takıldığım bir kaç nokta var. Öncelikle bisikletin her parçası orjinal olduğu için hiç bir değişiklik veya çamurluk sökme vs düşünmüyorum. Tek amacım orjinaline en yakın halde bırakıp yedek parça sıkıntısını gidermek. Gel gelelim takıldığım yere:

Üzerindeki jantları ölçtüğümde hangisi doğru bilmiyorum ama jant halkası içinden 49 cm, dışından ise 50.7 cm gibi sonuçlar çıkıyor uluslararası standartlarda 507mm 24 janta denk geliyor fakat 520 ve 547'lik başka 24inch jantlar da var.

Üzerindeki lastikte 550A yazıyor bu fransız ölçüsü milimetrik olarak 490mm'ye denk geliyor . 22inch standartları ise 457mm. Buradan bir çıkarım yaparsam elimdeki jantların 457mm'lik olma gibi bir ihtimali yok.

Sonuç olarak üzerindeki jantlar 550A ölçüsünde 22 veya 507 mm'lik 24 jant. Eğer 490 mm ise 507 mm lik bir jant değişimi iki taraftan da sadece 8,5mm kalınlaştıracağı için hiç bir sorun teşkil etmeyecek gibi gözüküyor.

Bir başka sorunsal da lastik 550A ve Jant 24 ise bu lastiğin nasıl takıldığı :D

Bu işin içinden çıkabilirsem lastikleri veya jantları değiştirip bisikletimi sürülebilir bir hale getireceğim , şimdiden teşekkürler...