Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

22-32-44'den 26-36-48'e geçiş hakkında

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında halil fatih akbaş tarafından paylaşıldı.

1. halil fatih akbaş

halil fatih akbaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    arkadaşlar merhaba
    Şehir/tur bisikleti almayı çok istedim fakat bütçem dahilinde 2. el sedona borla sahibi oldum. Çok nadiren off-road yollara çıkıyorum. Genel itibariyle uzun turlar yapıyorum.Bisikletin üzerinde 22-32-44 aykanol var ve ben bunu 26-36-48 olarak değiştirmek istiyorum.Değiştirme sebebim; aykanol setinin ömrünü yavaş yavaş oldurmuş olması diğer sebebim ise uzun turlara çıkıyor olmam. Sizce bu değişim bana uzun turlarda katkı sağlar mı? Ayrıca zinciride değiştirmem gerekir mi? 26-36-48 ölçülerinde max 100 tl bütçe ile aykanol önerebilr misiniz?
    İginize şimdiden teşekkürler

2. Semih Temiz

Semih Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Daha fazla hız yapmak istiyorsanız 48 li aynakol iyi olur. Zincirin markasını modelini ve hg mi yoksa ig uyumlu mu onu belirtirseniz daha iyi yarmcı olabiliriz. Hg yada Ig ibaresi zincirin üzerinde genellikle yazar. Ayrıca arka dişlinin en küçük çarkının diş sayısını da bildirin. 11 ile 14 arasında bir sayı olması lazım.

halil fatih akbaş bunu beğendi.
  3. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    aynakolun 1.dişlisi eskisine göre daha büyük olacağı için bisikletin rampa tırmanışlarında eskisinden daha ağır olacaktır. yine de bacak kaslarında bunu karşılayabilecek güç varsa, rampaları eskisine göre biraz daha hızlı tırmanırsın ;)

gel gelelim uzun turlarda kas gücünden ziyade dayanıklılık önemlidir; rampalarda birkaç dakika çabuk tırmanacaksın diye harcayacağın ekstradan güç, turun sonlarına doğru inanılmaz bir bitiklik olarak sana dönecektir.

daha büyük aynakolun faydası, hafif yokuş aşağı olan yollarda daha hızlı gidebilmendir. ancak uzun turlarda zamanla yarışmaktansa temponu koruyup dayanıklılık sağlamak çok daha önemli olmaktadır.

bu yüzden yine eski ölçülerden, ama daha üst sınıf bir aynakol alman çok daha mantıklı. üst sınıf dişlilerin yüzeyleri özel işlemlerden geçirilerek sürtünme azaltılır ve bu da performansına direkt olarak katkı sağlar. böylece daha uzun yollara, daha az yorularak gidebilirsin ;)

halil fatih akbaş ve Semih Temiz bunu beğendi.
  4. halil fatih akbaş

halil fatih akbaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Daha üst sınıf aynakol için marka-model önerebilir misiniz?

5. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    shimano deore xt iyidir. ayrıca sr suntour markasının da son zamanlarda öne çıkan modelleri var, onlara da bakılabilir.

gerçi siz yine de benim dediğime pek bakmayın; parçalardan çok iyi derecede anlamıyorum. ben işin daha çok sürüş tarafındayım :)

halil fatih akbaş bunu beğendi.