21 vites yetersiz kalıyor

baris34ince

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Kron
merhaba herkese. konu hakkında çok bilgim olmadığı için sizin tecrübelerinizden yararlanmak istedim. kronxc250 bisikletim 21 vites olduğu için uzun turlarda yetersiz kalmakta. 27 vites yapma gibi bir imkanım varmı acaba? ayrıca dişliye ekleme yapma gibi bir imkan varmı peki ? şimdiden teşekkürler :)

• Beğen
Tepkiler: Gkt34
Scudo

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
vitesin yetersizliği sayısından değil dişli büyüklüklerndendir. dişli sayısını artırman için tüm çekiş sistemini ve fren vites kollarını değiştirmen gerekir. yapman gereken 42 dişli aynakolunu 44 veya 48 lik ile değiştirmen. bu seni epey daha idare eder sonra bilgilendikçe sistem eskidikce komple yükseltirsin.

• Beğen
Tepkiler: baris34ince

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Sistem hakkında çok ekonomik,hesaplı aparatta yardımcı olabilirm.Bende xc 250 2012 yapımı aldım.Avantaj ve dezevantajları forumda paylaşmıştım.Bu sadece kron için geçerli değil.Kron xc 250 rublesinin kesinlikle değişmesi gerekiyor. (link) ürün özelliklerine bakabilirsin.Linki gösterme amaçlı verdim.Shimano megarance rublenin özelliği büyük dişlisinin çapının büyük olmasıdır.Yokuşlar ağır yükte çok kolay çıkarıyor.Bu sistemle 7-8-9-10'lu sistemlere geçmekten vazgeçiriyor.Çünkü büyük dişli çapı normal ruble olan,megarance özelliğinde olmayan 8-9'lu sistem ruble büyük dişlisi çapından daha büyüktür.10'lu için aynı.Mesela siz 9'lu sisteme geçerseniz ruble,vites+fren kolları,zincir, arka aktarıcı,belki aynakol ölçüsü uyumlu gelmeyebilir onunda değişmesi gerekebilir.Kısacası boş yere çok gereksiz harcama yapacaksınız.Bunun yanında üzerindeki shimano vites fren kolu,arka aktarıcı işlevini iyi derecede yerine getiriyor.Vites-fren kolu plastik ama 1i sınıf plastiktir.Belki ileride değiştirme düşünebilr.Arka aktarıcı shimano tourney.Aparat olarak tutma yeri plastik.Yalnız kaliteli plastik.İlerisi için arka aktarıcı ve vites-fren kolları acera full aluminyum-çelik olarak değiştirebilebilir.Kron xc 250 alırken plastik aparatlara pek sağlam gözüyle bakmadığım için benide düşündürdü.Şu an için bu masraflar gereksizdir.Uzun ömürlüdür.Kron xc 250 orta yatak,özellikle tekerlek göbekleri çok iyidir.Sizin kron xc 250 hangi yılın üretimi olduğunu bilmediğim için kron xc 250 2012 lerde orta göbek,tekerlek göbekleri rulmanlıdır.Çok akıcıdır.Tekerlek göbeklerinde rulmanlar ön göbek 6000z arka göbek 6200rs,sanayide rahatca temin edilen,bulunan rulmanlardır.Yenisi alıp takmak çok kolaydır.Sızdırmaz kapaklı,yağmur,tozlu,çamurlu yolda hiç etkilenmez,uzun ömürlü.En güzel özelliğide gress gibi yağla uğraşmamak,temizdir.Diğer yandan açık yatak bilyalı sistemleri temizlemesi,gresslenmesi gerekiyor.Yoksa akıcı olmuyor.Bilyalının temizliğide sorun oluyor.Yazdıklarımı bizzat 9'lu sistem sistem ve rublem olduğu için kıyaslamaları yaptım.Sizin bana göre sıkıntınızın rubleden kaynakladığını sanıyorum.Shimano 7'li sistem shimano megarance ile sorun çözülecektir.Kaldiki kasetli ruble 8'li sistem shimano megarancedeki büyük dişliyle bile çapları aynıdır.Fiziki mantık içinde düşünürsek uygulanan kuvvet yeri aynakol 3t tir.Küçük dişli zaten kolay çevirim olarak çapı çok iyi.Burada önemli olan Arka rublenin büyük dişlisinin çapının büyük olmasıdır.Bu arada bazıları vites yükseltmeyi sürüşü daha kolay olarak algılıyor.Bazı dişlileri sporcular için rakibiyle mesafeyi açmamak içinde kullnılıyor.Normal kullanıcı için gereksiz dişlilerde var.En önemliside kişinin performansıdır.Hobiseverler için sadece büyük dişlinin olması yeterli.

baris34ince

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Kron
teşekkürler bilgilendirmeleriniz için. nasıl hitap edeyim bilemedim ama gok isimli üye diyeyim :D benımkide xc250 mde 2012. fakat ben sorunumu yanlış anlattım sanırım hızımı artırmak istiyorum ben yani. yokuşlardaki sıkıntı değil problemım belli bir hıza çıktıktan sonra pedal çevirirken boşa çeviriyormuşum gibi oluyor. atıyorum km saatinde 35 i gördüğümde pedalı boşa çevirmeye başlıyorum gibi hissediyorum. bu yetersiz geliyor yani 35 le değilde 40 la giderken mesela boşa çevirmeye başlayayım. çok saçma bi şekilde anlattım ama anlamışssınızdır umarım :D

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Hızı belirleyen vites sayısı değil, dişli oranları ve kadanstır. (Lastik genişlik, basınç, jant çapı , kadro açıları vs ayrı tutuyorum.)
Arka dişlileriniz(ruble) en küçük dişli sayısı ile Ön dişli (aynakol) en büyük dişli sayısı ve çevirme tur sayınız hızınızı belirler. Genelde 21 - 24 - 27 - 30 vites bisikletlerin ruble küçük diş sayısı 11 veya 12dir. Sizin hızlanmanızı sağlayacak fark aynakol dişlisindedir. Bunlar bisikletin tipine göre 42 - 44 - 48 - 52 gibi sayılarda olabilir.
Hepsini toparlarsak;
vites sayısını arttırmak hızınızı arttırıcı değil, vitesler arası geçişi rahatlatan konfor sağlayan bir etki yaratacaktır. Hızlanmak ya da pedalı boşa çevirmemek için aynakol değişikliği gerekir. Bu daha kolay, basit ve hesaplı olacaktır.

Daha çok vites sayısı daha yüksek hız demek değildir.

baris34ince

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Kron
teşekkürler tolga bey peki nasıl birşey almalıyım bu konu maliyeti çok yüksek olmayan almamı önerebileceğiniz bir model varmı link atabilirseniz çok minnettar kalırım. çünkü yanlış bir şey almak istemiyorum :)

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Bisikletinizin ön aktarıcısının model numarasında shimanonun teknik sayfasında özelliklerini okuyun, izin verdiği en büyük aynakol dişlisini almanızı tavsiye ederim. Yokuşlarda sıkıntı yaşıyorsanız mega range ruble ile hem hız hem de yokuşta sorunlarınızı çözersiniz. Giriş seviyesi bir bisiklet için Acera'dan yüksek donanım önermem acera ve altus yeterli gelecektir. Yetmediği yerde bisikleti değiştirmeniz daha ekonomik ve doğru olacaktır.

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
(link)
bu ürün işinizi görecektir, aynı sebepten dolayı ben de zamanında 48 dişliye geçmiştim ve kalıcı bir çözüm olduğunu söyleyebilirim :)

• Beğen

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Tolga Bey'in dediği aynakola ek olarak hız için lastik seçimide çok önemli.Kron xc 250 üzerindeki lastik çok balon lastik.Aynakol alsanız dahi hız,performans olmayacak.Asfalt-arazi tarzı performans lastikleri satılıyor.1.75 oran iyi sayılır.Slim asfalt mtb lastikleri var.1.50,140,1.25 hatta 1.00 oran deltabisiklette gördüm.Fakat araziye girilmicek tarzda.Hız olarak çok etkisi olacak.Hybrid iyi olur.Bunun yanında akıcı tekerlek göbekleri rulmanlı sistem iyi olur.Hız için birden fazla aparat lazım.Yalnız lastiklerinde değişmesini gerektiğini düşünüyorum.Mtb tarz olarak 35 km civarı hız yapılır.Aparat değişimiyle hız bayağ artacaktır,fakat yine yol yarış bisikletinin yerini tutmaz.Değişimle tatmin edici olacaktır.

• Beğen

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bende 21 vites kullanıyorum bendede aynı sorun var 21 e aldığımda boşa çeviriyormuşum gibi oluyor. Aynakolu değiştirmeden önce eski aynakolumun ölçülerini bilmiyorum nasıl öğrenebilirim bilen varmı ?

• Beğen

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
@Tolga Günsezer

Teşekkürler.

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Rublenin en küçük dişlisi 14 , Aynakolun en büyük dişlisi 48 çıktı. :S

• Beğen

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@321emre321
o zaman yapacak pek bir şey yok, vites sayınızı arttıracaksınız. biraz masraflı fakat değer. ben 3x9 yaptım tavsiye ederim :)

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Vites sayısını değiştirmeden rublenizi en küçük dişlisi 11 olanla değiştirirseniz arada;
48/14=3,43
48/11=4,36
pedalı bir tur çevirmede lastiğin dönüş sayısındaki artışı farkedeceksiniz.

8 - 9 - 10 lu rublelerde de en küçük dişli sayısı 11dir. Sonuç olarak vites sayısını değiştirmeniz daha büyük bir kazanç getirmeyecek, sadece vitesler arası geçişleriniz diğerlerinde daha yumuşak olur sporcu değilseniz aradaki fark çok önemli değildir.

• Beğen

baris34ince

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Kron
herkese çok teşekkür ederim :) Tolga bey Bisikletinizin ön aktarıcısının model numarasında shimanonun teknik sayfasında özelliklerini okuyun, izin verdiği en büyük aynakol dişlisini almanızı tavsiye ederim. demişsiniz fakat shimanonun sitesinde ne hikmetse benim aynakol dişlisinin modelinin kategorisini bulamadım.

gok bey evet lastik değişimi aklımda fakat 1.75 yol lastiği taktığımda pedalı boşa çevirme olayıma çare olmayacak diye düşünüyorum. dişliyi değiştirip birde 1.75 lastik taktığımda tadından yenmez sanırım :D ama sıkıntı işte uygun dişliyi alabilmek

Lawyer58

Daimi Üye
Tepki
122
@phrygian hocam 21 vites bir bisiklette

28,38,48 oranlı bir aynakol varsa performansı tatmin eder mi?

yoksa 48 36 26 oranlı 27 vites bir bisiklet daha mi iyi olur? ( 400 tl fark var)

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@yorgun bekçi merhaba, 3x9 sistemde vites aralığın çok daha geniş olacağı için daha tatmin edici olacaktır.