Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

21 Nisan - İskenderun-Antakya turu

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında marule tarafından paylaşıldı.

1. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    Selam,

21 Nisan Çarşamba günü, moderatör Halil Uygun sponsorluğunda (dış lastiklerini verdi saolsun :) )İskenderun sahilden hareketle, Amanos dağlarını aşıp, Antakya'ya gitmeyi planlıyorum.

Sabah gün doğumu ile 5:30da yola çıkış, akşam 7den önce tekrar İskenderun'da olmak planım. Gidiş geliş 120 km.

KASK zorunlu, eldiven, iç lastik..vb olması iyi olur.

http://www.mapmyride.com/ride/turkey/hatay/691127098263687510

ayhnsrsu ve Ahmet Salih Özenir bunu beğendi.
  2. Ahmet Salih Özenir

Ahmet Salih Özenir Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sayın Marule, turunuzda başarılar diliyorum. Konunun dışında ama bilginiz olabileceğini düşünerek soruyorum, Samandağ-Arsuz arası sahilden bir yol görülüyor uzay fotoğrafında, bu yol kullanılıyor mu? Ve daha önemlisi bisiklete uygun mu? Teşekkürler.

3. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok fazla kullanılmıyor (trafik yok), mtb bisiklete uygun bir yoldur. çok güzel koylar, kamp yapılacak alanlar vardır. kendi çektiğim fotolar vardı, bulabilirsem koyarım.

yolun o kısmı çok güzel esas dert etmek gereken kısım iskenderun-arsuz arası, toplam (gidiş-geliş) 6-8 metre genişliği var, sürekli deniz seviyesinde, dağ-tepe aşmıyor. denizin kenarından gittiği için bir kısmı denize dayalı (yani yol ile deniz arası 50 cm bile yok), diğer kısmı da sitelere ve dağlara dayalıdır. arsuza giden tek yol olduğundan trafik çok sıktır, yaz aylarında bu trafiğe yazlığa gidip gelenler de eklenince çok güzel oluyor :) bu 30 kmlik düz ama virajlı yolu atlatırsanız, arsuzun içinden başlayıp samandağa giden o yol adeta cennet gibi gelir.

not: 2 senedir bu yolda yol genişletme çalışmaları var ama hala bir arpa boyu yol alınmış değil.

sevims ve Ahmet Salih Özenir bunu beğendi.
  4. Ahmet Salih Özenir

Ahmet Salih Özenir Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İskenderun Arsuz arasını hatırlıyorum, geçmiştim. Esas merak ettiğim Arsuz Samandağ arası. Anladığım kadarıyla güzel fakat tur bisikletine pek uygun değil. Teşekkürler.

5. bellamy

bellamy Üye

Seviye:
    Geçtiğimiz Eylül ayında İskenderun-Antakya yapmıştım. Hem de Astro ile. Sırt çantam da rahat 6-7 kilo vardı. Nasıl gittiğimi bir Allah bir de ben bilirim. :D
    Yolun en zorlayıcı kısmı tabii ki Belen rampası. İskenderun deniz mesafesinden yaklaşık 700-800 metreye 15 km boyunca durmadan çıkıyorsunuz. Ama sonrası çok güzel. Topboğazı denen yere kadar yaklaşık 15 km boyunca da iniş var. Topboğazından Antakya'ya kadar olan 30 km lik düz yol da güzel. Bu mesafede zorlanmadım.

Yol üzerinde Belen rüzgar santrali ve Topboğazından hemen sonraki Bakras kalesine de uğradım. Bakras kalesine bisiklet ile gitmeyi düşünen varsa hiç tavsiye etmem. Müthiş yorucu ayrıca yollar da berbat ötesi.

3 kere de İskenderun-Arsuz yaptım. Arsuz yolu eskiye oranla nispeten daha iyi. Güzergâhın önemli bir kısmı "duble yol". Yalnız yol kalitesi berbat. Mıcırlı yola asfalt dökülmüş. Bu epey bir yoruyor insanı.

Yukarıda yer alan bilgiler ve aşağıdaki fotoğrafları benzer bir tur düzenlemeyi düşünen arkadaşlara faydası olması açısından koydum.
    Tur esnasında çektiğim fotoğraflardan bir kaçı.

Bakras Kalesi

İskenderun-Belen yolu

Belen'de kurulu olan 30 MW gücündeki Rüzgar Santrali

Zirveden Amik Ovası