Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

21.02.10 Çanakkale - Belen Köy - Atikhisar Barajı Arazi Gezisi

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Erol KOLAS tarafından paylaşıldı.

1. Erol KOLAS

Erol KOLAS Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bugün yağmur beklerken sabah baktım hava açık ve güneşli. Kaç haftadır tura çıkamamanın verdiği hamlığı bugün atayım dedim ve hazırlığımı yapmaya başladım. Yanıma yiyecek - içecek, tamir takımları aldım. Aklıma forumdan yeni aldığım Avid SD5 fren ayaklarını arazide değiştirmek geldi fakat, sonradan gazgeçtim. Markete girdiğimde bu sefer aklıma yollarda bisikletimi temizlemek geldi ve bir paket bez ile bir de ellerim yağlanmasın diye eldiven aldım. Başladım pedallamaya, rotam ise; daha önce yağmur nedeniyle geriye dönmek zorunda kaldığım Radar Tepesi istikametinden Belen Köyü yoluna inip oradan Atikhisar Barajından geçip kanal yolunu kullanarak eve dönüş olacak.

Evden çevre yoluna çıkıp buradan Sarıcaeli yoluna sapıp kanal yoluna ulaştım.

İşte bir çoban ve takipçisi olan sadık koyunları.

Artık tırmanmaya başlıyorum, yolum yokuş.

Çanakkale arkamda küçülmeye ve alçalmaya başlıyor artık.

Ve her zamanki mola yerime, bir bağ evine ulaşıyorum. Biraz bakımsız bir ev ama benim için yeterli dinlenme eşyalarına sahip. :D

Burada bisikleti temizlemek için aldığım bez ve eldiveni çıkarıyorum, ve gördüğünüz pisliği bez yağdan simsiyah olana kadar temizliyorum. Eldivenleri de iyiki akıl etmişim diyorum, yoksa ellerim de yağdan nasibini alacaktı.

Artık tertemiz oldu, sanki hafifledi gibi geldi bana psikolojik olsa gerek. Ama epey uğraştım.

Buradan yine tırmanmaya devam, fakat yolun en bozuk ve en dik yeri diyebilirim. Burada bisikleti elime almak zorunda kaldım, fakat büyük dişliye sahip olmanın bir çok avantajını hissetmedim değil. Kayalık olmasa buraları da pedallayarak rahatça çıkabilirdim.

Henem yol kenarında bulunan bir çeşmede tekrar kısa bir mola veriyorum. Ne hikmetse burada Su akar güldür güldür gel de yar beni güldür şarkısı takılıyor aklıma ve başlıyorum söylemeye :p

Burası da yine oldukça dik bir rampa oldu, fakat bisikletin ne önü kalktı ne arka teker pati yaptı, megarange dişliye bu gibi yerlerde gerçekten çok ihtiyaç doğuyor.

Burada nispeten daha iyi bir orman yoluna çıkıyorum

İşte geldim ayrım noktasına; önüm medeniyet:

Arkam ise vahşi doğa:

Benim bu güzelliği görmeme araç olan bisikletimle de bir güzel poz veriyoruz.

Bu noktadan Gelibolu bile görülebiliyor. Boğazın sonuna doğru bir çizgi şeklinde, fakat telefonumla zoom yaptığımda resimler biraz bulanık çıkıyor. En yüksek noktadayım GPS bana yüksekliği 12m hata payıyla 359,5m olarak gösteriyor.

Hemen karşımda serbest iniş severler için güzel bir parkur olabilecek sırt görüyorum. Fakat aşağısı biraz sık orman.

Bu da değişik bir görüntü oldu:

Sanki bisikletimle ufkun üzerine çıkmışım gibi hissettim bir an.

Uzun tırmanıştan sonra artık iniş zamanı. Fakat yol traktör izlerinden tarak üstü gibi olmuş. Bisikletimin sabit maşası bana her türlü zemin bozukluğunu çok iyi iletiyor.

İşte Belen Köy ve Atikhisar Barajı göründü. Bu yoldan aşağı indiğimde kollarım titremekten karıncalaşmıştı. Yine oldukça taşlı ve bozuk bir yoldan iniş yaptım.

Artık iniş bitti ve dönüş yolu başladı. Baraj yolundayım ve asvalttan gidiyorum. O bozuk, taşlı yollardan sonra bu yol yağ gibi geldi.

Karşıda Atikhisar Kaleleri var, Gavur Kalesi olarak da bilinir. Buradan zamanında köylülerin yüklü bir altın buldukları söylenir. Hatta barajın altına giden bir tünel olduğu söylenir.

Barajın ortasındaki bu kayalık yazın suyun azalmasıyla açığa çıkar ve yaklaşık 20m yüksekliği vardır. Buraya sol tarafından suyun çekilmesiyle geçebilirsiniz. 13 - 15 yaşlarımda yazları baraja dalmak için geldiğimiz bir yerdir. Yaklaşık 10m den derin suya dalma zevkini tadabilirsiniz.

Doluluktan rüzgarla beraber setin üzerinden taşan sular: İlk defa bu kadar dolu görüyorum.

Burası da barajın dibinde Çanakkale Ovası kanallarına sulama suyu basan pompa:

Kanal yolunda devam ederken babamın evinden de bir görüntü alayım dedim. Bırası da Dörtyol:

Sert rüzgara karşı epey pedal bastıktan sonra geldim yine çevre yoluna artık eve az kaldı. Fakat beni en çok yoran dönüşteli rüzgar oldu, o kadar rampa çıktım fakat bu kadar yorulmamıştım. Çanakkale'nin de rüzgarı böyle, bu istikametten geçecek pedal severlerin aklında bulunsun.

Eve geldiğimde km saatim 30,463 km'yi gösteriyordu. Google Earth da 29,28km olarak hesapladı.

Hemen kendime bir kahve yaptım ve bu sayfayı hazırladım.
    Haftaya yeni bir tura çıkarsam bu sefer, Varol Bisiklet (Murat Abi) ve arkadaşlarına katılmayı planlıyorum.
    Sağlıcakla kalın.

2. mehmet sevinc

mehmet sevinc Kıdemli Üye

Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık güzel gezi olmuş...

Erol KOLAS bunu beğendi.
  3. CEM ATEŞ

CEM ATEŞ Forum Demirbaşı

Seviye:
    Güzel gezi ve resimler için teşekkürler.

Erol KOLAS bunu beğendi.
  4. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Harika bir gezi yapmışsın. Fotoğraflar da çok güzel.
    Bisikletten epey kir çıkmış, temizlenince daha keyifli akıvermiştir yollarda.
    Paylaşım için teşekkürler. Yeni gezi ve paylaşımlarını bekliyoruz.

5. haluk akalın

haluk akalın Kıdemli Üye

Seviye:
    Düz maşa seni epey yormuş ama manzaraların güzelliğide dinlendirmiştir.Tebrikler.

Harun Akalın ve Erol KOLAS bunu beğendi.
  6. kizak

kizak Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tebrikler tek başınada olsa bisiklet pedallamanın zevkini yaşamak çok güzel.Gezi fotoların çok iyi paylaşım için teşekkürler. Yakında Çanakkaleye gelicem 18 Martta ordayız gelirsen tamışır turlarız:in:

Erol KOLAS bunu beğendi.
  7. Gürkan ATAR

Gürkan ATAR Yeni Üye

Seviye:
    ayakalrına sağlık çok güzel bi gezi yapmışsın foroğraflarda harika ellerine sağlık

Erol KOLAS bunu beğendi.
  8. S. YILDIRIM

S. YILDIRIM Kıdemli Üye

Seviye:
    İlk gezi değil mi.Çok güzel..Resimlere de doğa özellikle güzel..Ayağına sağlık..

Erol KOLAS ve Eren AYDIN bunu beğendi.
  9. Enis Ünalmış

Enis Ünalmış Üye

Seviye:
    Güzel bir gezi olmuş.. Ayaklarınıza sağlık..
    Paylaşım için teşekkürler..

Erol KOLAS bunu beğendi.
  10. Murat İçlek

Murat İçlek Bisikletkolik

Seviye:
    çok guzel kareler yakalamıssın ellerıne saglık arkadasım

Erol KOLAS bunu beğendi.
  11. Eren AYDIN

Eren AYDIN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Off bee doğaya bak yaa.. Güzel Çanakkale'mm.. duygularım depreşti gene:=) Oradan basacaksın gölü geçeceksin balabanda alacaksın soluğu. Güzel bi türk kahvesi içeceksin manzaraya karşı.. Temiz havayı çekeceksin ciğerlerine.. Sallanacaksın ordan çanakkaleye doğru..Yağ gibi akacaksın yokuş aşşağı...Yaz ola hayrola. Çanakkale/çan düşünüyorum.
    Teşekkürler paylaşımınız için. Ayaklarınıza sağlık.

Erol KOLAS bunu beğendi.
  12. Erol KOLAS

Erol KOLAS Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Güzel yorumlarınız için teşekkürler. Forumdaki ilk tur makalem idi. Daha önce de bir çok yerlere gittim fakat forumla tanıştıktan sonra mevsim nedeniyle ilk turumu ancak yapabildim. Daha önce hiç böyle gezdiğim yerleri resimleyip yayınlamak aklıma gelmemişti. Bisikletforum sayesinde, okuduğum yazıların etkisiyle ben de gezilerimi yayınlama kararı aldım. Çünkü kış mevsiminde eve kapanıp buradaki yazıları okudukça o turlara ben gitmişim gibi hissettim. Başkaları da benim gibi düşünüyordur mutlaka diyerekten yazamaya karar verdim.

Tabiki memnun olurum, fakat hafta içi işten güçten pedal atmam çok zor, ancak pazar günleri atabiliriz. 18 Mart günü de Perşembeye denk geliyor, bakalım hayırlısı.

evet yaz ola hayrola, bu düşüncelerine katılım göstermeyi çok isterim.

Eren AYDIN bunu beğendi.
  13. varol bisiklet

varol bisiklet Kıdemli Üye

Seviye:
    harika gezi olmuş pedallarına sağlık ,ayrıca msn seni ekledim haberin olsun kardeşim .bana acil uğra ,salı akşam 8 de enim iş yerimde buluşuyoruz ve toplantı yapıyoruz senide aramızda görmek istiyoruz OK

Erol KOLAS bunu beğendi.
  14. Erol KOLAS

Erol KOLAS Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    tamamdır mesaj alındı. ben de msn kabul ettim, gelirim tabiki de.

15. emreşen

emreşen Kıdemli Üye

Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık güzel tur olmuş

Erol KOLAS bunu beğendi.
  16. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Elinize, ayağınıza sağlık hocam; tebrikler...

Biz bu pazarı da es geçtik ama önümüzdeki haftasonu inşallah bir organizasyon yapacağız ve seni de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Payaşım için teşekkürler, görüşmek üzere, sağlıcakla kal..!

Erol KOLAS bunu beğendi.
  17. Erol KOLAS

Erol KOLAS Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşekkürler, ben pazar sabah 9 gibi bir dükkanın önünden geçtim ama kimseyi göremeyince bu geziye kendim çıktım. Bu pazara bir aksilik çıkmazsa katılacağım. Akşama toplantıda görüşmek üzere.

18. Yunus Emre POLAT

Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ayağına sağlık. Boğaz manzarası için teşekkürler. :)

Erol KOLAS bunu beğendi.
  19. Cihan A.

Cihan A. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bisikletinize sağlık güzel gezi olmuş:)

Erol KOLAS bunu beğendi.
  20. hakan güler

hakan güler Üye

Seviye:
    güzel bir gezi olmuş ayağına sağlık :in: