Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

203 mm lik rotor

Konu, 'Frenler' kısmında deniz çelik tarafından paylaşıldı.

1. deniz çelik

deniz çelik Forum Demirbaşı

Seviye:
    slm arkadaşlar;203 mm lik rotor almayı düşünüyorum,frenler hidrolik olacak, rotorun çapı büyük olursa fren sıkma daha kolay oluyormuş önerirmisiniz görüşlenizi bekliyorum.

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Peki kullanacağın maşa, bu fren çapını destekleyecek mi?
    Ya da sürüş tarzın gerçekten bu denli büyük bir frene ihtiyaç doğuruyor mu? :)

İdris ACA bunu beğendi.
  3. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:
    Bana kalırsa rotoru almadan önce kullandığın maşanın bu çapı önerip önermediğini bi kontrol et bence. Maşa üreticileri her çaptaki rotoru sağlıklı bulmadıklarını ifade ettikleri gibi min ve maks ölçüleri belirtiyorlar.

Alican bunu beğendi.
  4. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:
    Sanırım aynı anda cevaplamışız :)

5. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Olur böyle şeyler :)

6. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    sıkmamnın kolay olacagını dusunmuyorum ancak tekere uygulanan fren kuvvetı daha buyuk olur (moment:D )

Alican bunu beğendi.
  7. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Sürüş tarzınız nedir bilmiyorum ama;

Size birkaç açıklama yapabilirim...

Eğer bu 203 mm'lik rotoru bir hidrolik fren ile;

Zoom, RST, SR Suntour'un herhangi bir maşasına takarsanız başınıza ilk gelecek şey, maşanızınsol dış borıusunun kulaklarıyla beraber kopması olacaktır...
    Bunun dışında bu rotoru yine hidrolik fren ile düşük travellı maşalarda kullanmak birde ek olarak güvenlik sorunu oluşturur, acil durumda ne kadar teknik bilsenizde kilitlme ve kayma yapacaktır...Ancak 160 mm gibi çalışanmaşalardan sonra bu frenler tehlikesiz olmaya başlıyor...Çünkü çoğu kişinin dikkat etmediği fren absorbu olayı düşük travelda daha azdır...

Yine birdiğer konu ise, yukarıdabahsedilen ve üreticilerin verdiği ''min-max'' değerleridir...Eğer max 160 yada 180 denilen bir maşaya 203 mm takarsanız yine maşanın yapısındaki metalin yorulmasına ve uzun vadede en üsttebahsettiğim ''kulakla beraber maşanızı elinize alma'' olayınız gerçekleşecektir...

Dolayısıyla her şeyin bir amacı ve bir sınırı var...Amaçlar dahilinde hareket etmek bazen hayat kurtarır...;)
    ----------------------------------------------------
    Edit:
    Fren kuvveti daha fazla olmaz...
    Fren yine aynı oranda aynı yere basınç yapar...
    Oradaki olay diskin çapı büyüdükçe sürtündüğü alan fazlalaşır ve ısınma azalır, performans alma olayıdır...

İyi günler:)

8. Bülent Onutkan

Bülent Onutkan Bisikletkolik

Seviye:

Kardesım dokturmus yıne:in:

Alican bunu beğendi.
  9. deniz çelik

Seviye:
    selam arkadaşlar; bu konu hakkında aydındınlattığınız için teşekkür ederim kullandığım maşa sutour xcr maşa kullanıyorum bilmem bu frene dayanır mı? Alican arkadşımız bu konu hakkın da ayrıntılı bilgi vermiş;hepinize teşkkür ederim inanınki bisikletimi size danışarak birleştiriyorum

10. tuninger_haa

Seviye:
    ALİCAN abi ne yaptın fren kuvvetı nsl degısmez bu bıldıgımız dısk capı degıl mı
    oyleyse en basıtınden momete gore bıle kuvvet artar (dıger kosullar aynıyken:) )

kasapogluu bunu beğendi.
  11. Emir Alaca

Emir Alaca Forum Bağımlısı

Seviye:
    M=F.d olduğuna göre moment artar.Çünkü F(kuvvet)sabit kalsa dahi disk çapı arttığından d(dönüş eksenine olan dik uzaklık)de artacaktır dolayısıyla moment de artmış olacaktır.Örneğin 160 mm. lik bir disk için dönüş eksenine olan dik uzaklık 8 cm. iken 203 mm.lik diskte 10.15 cm. olur.Yani aynı fren gücü büyük çaplı diskte fren koluna daha az kuvvet uygulanarak sağlanabilir.(d artar ise aynı moment için F azalmalıdır.)

12. DWHL

DWHL Üye

Seviye:
    + olarakta balataların rotor üzerinde aldığı yolda arttığı için, rotor çabuk ısımayacak ve parformansı daha uzun süre devam edicektir.

13. deniz çelik

Seviye:
    arkadaşlar kısacası bisiklet birinci viteste daha kolay gider dişli büyüdükçe daha kolay gider ama devir artar;parelel olarak rotorun çapı büyük olunca paralel olarak daha kolay firenleme yapar;sebebi ise arka dişlinin ve rotorun çapı daha büyük olduğu içindir ama devir artar bu yüzden balatalar daha çabuk yeneceğine inanıyorum;bu sadece benim kendi görüşümdür arkadaşlar gerçekten bu forumda fizikten çok iyiy anlayan arkadaşlar da var tebrik ederim

14. deniz çelik

Seviye:
    moment arttkça kuvvet artar ama aldığı mesafe kısalır moment azaldıkça kuvvet azalır ama mesafe uzar örneğin bisiklet birinci viteste 1m giger yedinci viteste 7m gider buna benzen bir çok örnekler vardır; ama benim derdim sutour xcr maşaya uyum sağlar mı? maşa dayanır mı? bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

15. tuninger_haa

Seviye:
    estrllh abı daha neler :D

deniz çelik bunu beğendi.
  16. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bu maşa giriş seviyesinde bir XC maşası. XC bisikletlerinde 180 mm.nin üzerini görmek pek olası değil, o nedenle (ürünü araştırmadan, tahmini yazıyorum) 203 mm bu maşa için çok, çook, çoook fazla gelebilir. Risk almana gerek yok diye düşünüyorum.

17. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Arkadaşlar...
    Benm yazdığım yanlış anlaşılmış...
    Momente bağlı güç artışı tabiki var...
    Benim bahsettiğim komik bir şekilde, (benimde gecenin kaçında kafam ne şekildene anladıysam) hidroliğin daha fazla güç ile basmasına gitmiş kafam...

Kısaca aynı güçte basan hidrolik, rotorda çap büyüdükçe daha iyi tutuş sağlayacaktır...:)

Yanlış anlattığım için özürdilerim:)

18. deniz çelik

Seviye:
    slm halil bey;160mm veya 180mm hangi rotoru önerirsiniz ben 160mm likmekanik disk kullanıyorum ama frenlemesi hiç hoşuma gitmiyor hidroliğe geçeceğim sizin öenerilerizi beklerim ilgileriniz için teşekkür ederim

19. deniz çelik

Seviye:
    203 mm lik rotor dan vaz geçtim

20. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    deniz çelik, madem öyle önce hidroliğe geç sadece. Frenleme hala seni tatmin etmezse o zaman 180 denersin ;)