Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2015 yılında ekonomik kriz olur mu?

Konu, 'Eski Arşiv' kısmında thomisus lx tarafından paylaşıldı.

1. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    bu konuda bir sürü haber okuyorum ve aklım karıştı. ekonomik verilerden anlayan uzmanlar bizi aydınlatabilir mi?
    saygılar.

Cenk_ bunu beğendi.
  2. r.ezk

r.ezk Erdem YILMAZ

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    paraleller mesajlarımızı siliyor :)

3. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Başlığı slime ile dolduralım, patlamaya karşı dirençli olsun...

4. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Forum kurallarına göre yazmamamız gereken tarzda yazdık. Beklenen son oldu. Ama dayanamamıştım, gelişine güzel oturmuştu :) Sivri dille değil de, daha normal bir dille yazayım:
    Ülkemiz, bize birşey olmaz mantığıyla yönetiliyor. Herhangi bir krize veya herhangi beklenmedik durumlara karşı hiçbir korumamız, planımız yok. Ülkemizin, milletimizin genel karakteri bu malesef. Alternatif yaratmak veya B planı hazırlamak bize göre işler değil. En ufak bir kıvılcım ile ciddi krizler patlak verebilir. Öyle bir durumda da bizi kim veya ne kurtarır bilemiyorum. Kriz yönetimimiz de malumunuz...

(Çok olumsuz oldu be...)

5. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bunu şu an ki döviz kurlarından yola çıkarak soruyor iseniz bu durumun eninde sonunda olacağı zaten biliniyordu. Sıcak para ile dönen ve cari açığı bizim gibi yüksek olan ekonomilerde kriz tehlikesi her zaman için var ve daha derin hissedilir. Önümüze bakıp yorum yapmak gerekirse, Avrupa pazarı 2014 ü aratır. Rusya ekonomik anlam da çöktü çökecek, Amerika petrol fiyatlarını bu seviyelerde ne kadar tutacak Rusya buna ne kadar dayanacak. Şimdiden Rusya ile ticarette geri ödemelerin aksadığı söyleniyor. Özellikle tarım ihracatında ki gelirde bizi büyük bir sıkıntı bekliyor. Turizm 2015 de Rusya tarafından büyük darbe yemeye gebe. Avrupa tarafında zaten büyük bir potansiyelimiz yok, gelenler Ülkeye pek para bırakmayan bir zümre. Komşularda durum orta da, ihracat yapacak doğru düzgün komşumuz kalmadı aksine bu bölgeye yapılacak ihracatta nakliye sorunları başlayacak. Ülkeye 2 milyona yakın mülteci sokuldu, bu sayıda ki bir göçü uzun süre hiç bir ekonomi finanse edemez. Sıcak para lazım, Amerika da işler yolunda gidiyor para önümüzde ki süreçte artık yuvasına geri dönecek. Bu da kurlar da yükselişe akabinde sıcak parayı tutabilmek adına faizlerde artışa sebep olacak. Faizin yüksek olduğu bir Ülkeye de kimse yatırım yapmak istemez. Yani işin özü nereden baksanız gidişat kötü. İnşaat sektörü ve sıcak para ile ancak buraya kadar.

hakankut, avanak_abdi, Helen ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  6. Mehmet Can K.

Mehmet Can K. Adanaspor

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Siyasi olarak bir krizin ortasındayız zaten mecliste yasa çıkıyor güvenlik paketi adı altında bazıları kıyametleri kopartırız diye tehtid ediyor, hükümet terör örgütüyle anlaşma yapıyor halktan gizli olarak, imralıya heyet gitmezse bunları HALKA açıklarız diye Türkiye Cumhuriyeti hükümetini tehtid ediyor. Vaziyet bu ekonomik kriz çıksa ne olur çıkmasa ne :)

GökhanRR ve Oğuz han T bunu beğendi.
  7. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    teşekkürler. iyimser olmak için epey bir iyimserlik iksiri almış olmak gerekiyor anladığım.

Deniz bunu beğendi.
  8. Cenk_

Cenk_ Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İster ekonomik olsun isterse kıtlık, savaş, hastalık vs..
    Artık çok iyi biliyoruzki bunlar ansızın oluşan olaylar değil (sırf birileri istiyor diye) oluşan vakalar.
    Biş başka gerçekte şudur:
    Toplumu ne kadar endişelendirirsen birikimlerini güven duydukları bankalara yapacaklardır.
    Bundan sebepde, bu suni krizleri çıkaranların kimler olduğu sonucu ortaya çıkıyor.

Tarih okuyan arkadaşlar daha iyi bileceklerdir keza ilkokul mezunuyum tarif bilgim sıfır.
    Nasılki binlerce yıl evvel yaşayan topluluklar çoğalmanın etkisiyle de tabi başka unsurlarda dahil.
    Nasılki başka yerlere göç ettiyseler...
    Şimdide, karları azalan büyün şirket sahipleri yeni arayışlar içerisine gireceklerdir.
    Bi ülkeye terörist gurup oluştur, hükümete silah sat. silah üreticileri zengin olsun.
    Bir virüs oluştur, bir ülkeye bulaştır aşısını sat para kazan. İlaç sektörü.
    Savaş çıkart, tıbbi gereç askeri muhimmat sat. her iki sektörde kazansın.
    Kriz çıkart, yatırımlar başka şirketlere yönelsin, kriz yaşayan ülke borç almak zorunda kalsın.
    Hem ekonomik hem fiziksel olarak dışa mecburiyet yaşasın. vs..

Madem düşüncelere açık bi konu benim görüşümde şu:
    Zekat ve fitrenin sadakanın gericilikle anıldığı, adlarının değiştirilip, yardım yaptım diyip kibirlenmeye..
    Elbette önce kendimi düşünücem, diğeri acından ölsün ede, bencilliğin adı: yaşamak için öldürdüm e.
    Zaten ülkeler dinden kaybetti, halbuki inaçsız topluklar daha moderen diyip inançsızlığın savunulduğu..
    Köleliğin adı değiştirilip, eleman yada işci olduğu sürece....
    Zenginler istihdam yerine dahada zengin olmak için acımasızlaşdığında.

Kriz de olur, savaş da olur, hastalıklarda olur.

Çözümmü? Ben merkezli her düşünceden mümkün olduğunca uzaklaşıp,
    İnsan olarak bizler birbirimize daha fazla hep daha fazla nasıl yardımcı olabiliriz? Uğraşını vermekle olur.
    Kendinden başkasını düşünmeyen evet çok güçlü ve zengin olur.
    Ama eninde sonunda yine zamanında düşünmesi gereken birine muhtaç kalacak.

Kısa bi hikaye: At ile eşşek yolculuk ediyorlarmış sahipleriyle.
    Hayvanların sahibi, Atına çok para verdiği ve değerli olduğu için, bütün yükü eşşeğe yüklemiş.
    Eşşek bir süre gittikten sonra, At a sende hiç yük yok bendekinin birazını alırmısın? der.
    At ise; hayır alamam sen bir eşşeksin yükü senin taşıman gerekiyor.
    Kısa bi süre sonra, eşşek yükün altında daha fazla dayanamayıp olduğu yere yığılıp ölür.
    Hayvanların sahibi, değerli yüküne kıyamayıp bunun ölüsünü burda bırkamam.
    Kasap a satarım, en azından atın yem parası çıkar diyip eşşeğin cesedini ve yükünü at a yükler.

Yani kısaca İnsan olarak bizler birbirimize yardım etmeyip birbirimizi düşünmediğimiz sürece...
    Din ırk takım kavgası yaptığımız sürece zenginler bizden her türlü faydalanır.

9. Onur Öztürk

Onur Öztürk Aktif Üye

Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    Türkiye gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkeler arasında yer alıyor. Gelişmekte olan veya gelişmemiş ülke demek kendi ekonomisi olmayan, ekonomik olarak dışarıya bağlı ülke demek. Yani eğer Avrupada, Amerika'da, Arap ülkelerinde kriz olmazsa Türkiye'ye birşey olmaz.

Ben bunu şöyle düşünüyorum: Hani parkta, bahçede simit poğaça yersinde kırıntıları yere dökülür kuşlarda onlardan nasiplenir. İşte burada kuş Türkiye, simidi poğaçayı yiyen ise gelişmiş ülkeler.

Bizim dua etmemiz lazım onların ekonomisi iyi olsun, yiyip içsinlerde bizde nasiplenelim.

Gerçi bu ülkede son zamanlarda müthiş bir gaz var ya, biz bir numarayız, süperiz, en iyisiyiz diye bu gazla kendimizi avuturuz.

i. gürle bunu beğendi.
  10. Mehmet Yusuf Koçak

Mehmet Yusuf Koçak Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    2014 son çeyrek verilerine göre 2015 yılında yapılacak olan yatırımların çoğu Türkiye üzerinde yapılmayı planlanıyormuş. Bu verilerden yola çıkan hükümetin yatırım alanları için gerekli alan ve işçi için yeni yılın başında çeşitli ihaleler düzenleyeceği ve ülkenin yatırımlar için hazır olacağı açıklandı dünya çapında bir kriz olması ihtimalinde Türkiyenin önde gelen yatırımcıları oluşan işçi ve alanların boşa gitmemesi için her önlemi aldığı belirtildi... Eğer hala bu mesajı okumaya devam ediyorsanız acayip sıkmaya başladım size de sekmesin :D

11. m.cihan

m.cihan Yeni Üye

Seviye:
    Öyle deme üstad her zaman B ve C planlari var ulkenin başındaki zatın... :D

12. H.Genç

H.Genç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    2015'te olur mu bilmem ama krizin yakın olduğunu düşünüyorum. Bedelli askerlik ve kıyak emeklilik (bence) krizin habercisi.

sabihavni bunu beğendi.
  13. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Mehmet,

Kapitalizm eninde sonunda çökmeye mahkum bir sistemdir.Bu sistem büyük devletlerde üretim ve pazarlama,bizim gibi müstemleke ülkelerde ise bir saadet zinciri (multi level marketing) şeklinde çalışır.Yani ortada dolaşan paranın üretimsel hiç bir karşılığı yoktur;ekonomi tamamen rant üzerine oturtulmuş olup,sabun köpüğü gibidir.Beş dakikada trilyoner olunup,yine aynı sürede batılır.

Öte yandan,devalüasyon,faiz,döviz,cari açık,GSMH ve enflasyon,bu oyunun basit araçlarıdır.Parası olmayanın enflasyonu da olmaz.Ben bu ülkede faizlerin % 1000,evet yanlış zannedilmesin,bin olduğu,enflasyonun üç haneli sayılara ulaştığı devirleri bizzat gördüm ve yaşadım.Hepsi bir oyundu.Hala da oyun.Sıfırların oyunu.

Ben İlkokula gittim,sonra ortaokul ve lise.aradan kırk yıl geçti aynı sisteme geri döndük.İlk maaşım 60.000 liraydı,yarısını kiraya verirdim.Şimdi mammaşım 2500 lira ve yine yarısını kiraya veriyorum.

1986'da bir ekmek 300 lira,bir yumurta 50 liraydı.

Dolar bir haftada yine üç beş yatırım serserisini zengin etti.Mal yok,hizmet yok,yatırım yok;temiz iş.

93 ya da 94 başlarıydı,otomobilimi sattım.On bin mark etti.Üç gün sonra bizim on bin mark tl bazında üç kat arttı.Bu bizi elbette zengin etmedi ancak en az bir düzine yeni milyarder yaratırken,hiç bir alacağını tahsil edemeyen bir çok tüccar iflas etti.

Oyun böyle sürer gider.

14. sabihavni

sabihavni Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Gündüzleri bir esnaf dükkanında çalışıyorum(akşamları okula gidiyorum) toptancılar geliyor büyük firmaların temsilcileri geliyor bankacılar geliyor.Hepsi 2015 için kötü diyor.Gümrükten mal çekemedikleride oluyor.Karşıkılsız çıkan çeklerde yapacak hiç bir şeyleri olmuyor.Tek birşey görüyorum çaldın mı hiç birşey yapamıyorlar.Örneğin çek karşılıksız çıktı mı, avukata ver, icraya gitsin bekle sıran gelince alırsın.
    Ben böyle gördükçe döviz-altın alıyım bekliyim diyom

15. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Muhasebe Bürosuna Gidiyorum İşleri Daha İyi Kavrayıp Öğrenebilmek Adına..Bu işi Seçene Kadar Bu Kadar Verginin olduğunu ne gördüm ne duydum.

yucel gulesenoglu ve YüzSürKoş bunu beğendi.
  16. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Derya abi yanlış anlamayın, herkesin ağzında bu yıllardır kapitalizm çökecek düşüncesi. nezaman çökecek bu arkadaş. her sistem gibi kapitalizmde geliştiriyor kendini ve çökmemek batmamak için çok sebebi var bence. aşırı hızlı hareket eden bir sistem ve çoğu şeye hemen adapte olabiliyor.

ilk soruya gelirsek, bizim ülke nezaman krizden çıktı? ben neden hala bir araba alabilmiş değilim? neden hafta sonu sinemaya gitmemek için eşimi iknaya çabalıyorum? neden hoşuma giden müzik gruplarının konserlerine arka arkaya gidemiyorum?

X memlekette 1 kişinin ekonomisi bile krizdeyse (har vurup harman savurduktan sonra vay beni vaylar beni zihniyeti değil) o ülke krizdedir. gelirini adaletli dağıtamıyordur.

biz öyle bir memleketizki belediye otobüsü yapabilmemize rağmen mercedes man trilyonlar bayıldık. üretim sektörümüz neredeyse yok,olanların hepsi istanbul ve çevre illerde, arge traşşşş, heryer cep telefoncu, waffle cı, cafe, sürekli gıda gıda gıda.
    maliyeti 3tllik hamburgerlere 15-20tl bayılan zihniyet.

bırakalım arzlar talepler eğrileri büğrüleri, sokağa çıkınca biz neyiz anlaşılıyor zaten.

17. Burak_Dingiloglu

Burak_Dingiloglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ekonomik kriz olsa ne yazar ülke bölündü bölünecek aşamasında. Siz Şırnak'ta ,Diyarbakır'da veya Mardin'de Türk bayrağı görebiliyor musunuz? Doğuda savaş var biz sıcak evlerimizde kahvemizi içerken birileri birilerini öldürüyor.

18. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    yıl sonu doların 2.40 - 2.45 seviyesinde olması bekleniyodu. 2014 başındaki yorumlar bu yöndeydi. tam şaşıracaktım "aa beklenenden düşük çıktı" diye. ama olmadı. 2.50'yi çok rahat görecek heralde.

bir bisiklet manyağı olarak beni ilgilendiren bir konu. bikaç gün önce 100 lira verdiğim parçaya artık 110 lira verecem

19. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    yurtdışı alışverişide yalan oldu daha

20. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Maslow, gereksinimleri şu şekilde kategorize etmektedir.

1. Fizyolojik gereksinimler (nefes, besin, su, cinsellik, uyku, denge, boşaltım)
    2. Güvenlik gereksinimi (vücut, iş, kaynak, etik, aile, sağlık, mülkiyet güvenliği)
    3. Ait olma, sevgi, sevecenlik gereksinimi (arkadaşlık, aile, cinsel yakınlık)
    4. Saygınlık gereksinimi (kendine saygı, güven, başarı, diğerlerinin saygısı, başkalarına saygı)
    5. Kendini gerçekleştirme gereksinimi (erdem, yaratıcılık, doğallık, problem çözme, önyargısız olma, gerçeklerin kabulü)

Helen, Tyler ve Sey_Yeah bunu beğendi.