Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2015 Tour of Turkey tarih/programı belli olmadı mı ?

Konu, 'Yol Bisikleti Yarışları' kısmında x-rayted tarafından paylaşıldı.

1. x-rayted

x-rayted Bisikletkolik

Adı:
    Cenk K.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben ilk etap alanya olursa tek günlüğüne gitmeyi planlıyorum.
    Alanyada evimiz var hem annemi babamı görmüş olurum.

Bilet bitmek üzere :(

Normalde ekim başında açıklanmıyor muydu ?

Ali Demir bunu beğendi.
  2. Efe Yamac Yarbasi

Efe Yamac Yarbasi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bilet nasıl bitmek üzere anlamadım ben :)

3. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Uçak bileti diyor arkadaş galiba. Türkiye Turu rota olarak artık farklı yerlere kaymalı, mesela Marmara da Bursa , Bolu dolaylarında etaplara dahil edilebilir. Karadeniz diyen arkadaşlar olacaktır, Trabzon da yaşayan birisi olarak böyle bir yağmurlu bölgede yarış yapılması çok zor geçen yıl yağan yağmur da etap durdurulmuştu. Giro da kar yağıyor, Tour de France da yağmur yağıyor diyeceksiniz evet oluyor ama sporcuları tehlikeye atacak bir durum olunca onlar da etapları geçici olarak durdurabiliyor. Ayrıca şunu da düşünürsek Türkiye Tur'u antrenman amaçlı bir yarış sporcuların kimisi için kimse kendisini riske etmek istemiyor, ama İtalya ya da Fransa işin ucunda ki kazanç çok çok büyük olduğu için kimse yağmurda ve karda yarıştan kaçmıyor sonuna kadar çabalıyor.

Barış TURAN, Ali Demir ve YüzSürKoş bunu beğendi.
  4. Hakan Beşikçi

Hakan Beşikçi Hakan

Seviye:
  5. x-rayted

x-rayted Bisikletkolik

Adı:
    Cenk K.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşekkürler

Ben de 26 nisanı tahmin etmiştim zaten. İlk etap yine alanya olur herhalde.
    Ben bu akşam uçak bileti alayım bari :)

Bisikletli Gezgin ve Ali Demir bunu beğendi.
  6. Ali Demir

Ali Demir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Türk yetkililer özellikle uludağ ve kartepe zirvelerini değerlendirmeli. yol kalitesi olarak da kesinlikle kötü olmayan zirveler bunlar. özellikle kartepe yolu kaymak gibi, yol bisikleti için gayet uygun.

hep elmalı vs nereye kadar?..

7. U BoRa

U BoRa Kaptan

Seviye:
    Gelsinler Tekirdağ'da bi Uçmakdere yapsınlar :)

Geçen sene sınavlara denk gelmişti sanırım gidememiştim ama bu sene en azından son etabı yerinde izlemeyi düşünüyorum.

8. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Kartepe'nin ve Uludağ'ın şöyle bir sorunu var: Bunlar birer geçit değil, zirve; oraya geldikten sonra aynı yoldan geri dönemeyeceklerine göre etabı orda bitirmek zorundasınız. Etabın bittiği yerde de 20 küsür takımın otobüsleri, tırları ve destek ekibine ilaveten bilimum organizatör ve basın mensubu için yer olması gerek.

Dolayısıyla 1000 küsür metre irtifa kazanımı olan bir etap için Karadeniz geçitleri daha mantıklı, çünkü takım otobüslerini ve tırlarını geçidin inişine yol boyunca dizmek mümkün. Ancak bu geçitler de TUR'un şu anki parkuruna çok uzak oldukları için bu da pek mümkün değil.

Lojistik sorunlara ilaveten bir de şu sıkıntı var, TUR'a böyle bir etap koyarsanız hangi bisikletçiler gelecek? Giro'nun başlangıcı TUR'un bitişinden 5 gün sonra olduğu için Giro'ya katılacak olanlar zaten gelmiyorlar. Öylesi tırmanışlar sprinterler için eziyetten başka birşey değil; Champs-Élysées'de ellerini havaya kaldırıp zafer kutlama için buna katlanıyorlar ama Dünya Turu'nun parçası bile olmayan bir yarış için muhtemelen gelmezler. Geriye bir tek Fransa Tur'una hazırlananlar kalıyor, bunun olması için de Cumhurbaşkanlığı Turu'nun Romandiya Turu'ndan rol çalması gerekiyor. Bu da şimdilik çok uzak bir şey, inşallah ilerde bir gün olur...

Ali Demir, YüzSürKoş ve U BoRa bunu beğendi.
  9. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Kartepe zirve finishi için oldukça güzel. İyi bi asfaltlanması gerekiyor sadece tırmanışın. Ondan sonra etap sonuna koyulabilir.
    Uludağ'ın pek bi esprisi olmaz diye düşünüyorum. Çok uzun fakat eğim olarak zorlayacak derecede değil.

Fakat sorun şu ki, ikisinde de oraya ulaşımda sorunlar olabilir.
    İkisinin de çevresi oldukça sık kullanılan yollardan oluşuyor. Trafiğe kapatmayı göze alabilirler mi, emin değilim.

Ali Demir bunu beğendi.
  10. U BoRa

U BoRa Kaptan

Seviye:
    Etaplarımızın kalitesinden ziyade anladığım kadarıyla şu an büyük takımları ve sporcuları Türkiye'ye çekememe gibi bi sıkıntımız var doğru mudur? Peki bu durumda TUR'un tarihinin değiştirilmesi faydalı olamaz mı? Böyle bi imkanımız varsa tabi..

11. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bu sene de spikerler yörede yetişen ağaçların tohumlarından bahsetmesin, belediye başkanlarına, kaymakamlara yağcılık yapmasın da etaplar nereden geçerse geçsin.
    TUR'u ilk defa bu sene izledim, Göçbeyli muhtarı röportaj esnasında keçi dışkısının faydalarını anlatmaya başlayınca TRT'den de izlediğim şeyden de soğudum resmen.
    Yayın politikası gereği Eurosport da etapların tamamını ver(e)mediği için pek de keyifli olmadı açıkçası.

12. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Büyük takımları çekmede fazla bir sıkıntı yok, 18 World Tour takımının 8'i geldi bu sene. Türkiye Turu, Dünya Turu'nun değil, Avrupa Turu'nun parçası olduğu için Pro Continental takımların çoğunlukta olması doğal. Dünya yıldızı sporcuların öncelikleri büyük turlar veya Paris-Roubaix gibi önemli klasikler olduğu için TUR gibi yarışlara asıl hedefleri için olan antreman programlarını bozmayacaksa katılıyorlar.

Gerçekleşebilmesi ne derece mümkündür bilmiyorum ama TUR'un Eylül başına alınıp Dünya Turu'na yükseltilmesi konuşulur sık sık. Hiç bir Türk takımının katılamayacak olması ve yağmur riskinin artması gibi olumsuzluklardan bahsedilir...

U BoRa bunu beğendi.
  13. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Murat , otobüslerin zirve de olması şart değil. Tour de France da bile 12 km zirveden aşağı otobüsleri parketmişlerdi, yarışı bitiren sporcunu ensesine bir havlu veriyorlardı ve yokuş aşağı otobüse kadar kendileri gidiyorlardı. Yerinden izlenebilecek en güzel etaplar bana göre böyleleri çünkü bisikleti olan sporcular aşağı inerken onlarla sohbet edebiliyor fotoğraf çekilebiliyorlardı.
    Türkiye ye sporcular antrenman için geliyor kimse 4 mevsim yağmurlu bir yerde yapılan etaplarda kendisini riske atmaz çünkü sporcular buraya Giro için geliyor. Karadeniz de yaşayan birisi olarak söylüyorum , burada bir tur yapılacaksa Haziranda ya da temmuzda yapılmalı ve biraz daha mütevezı olmalı. O aylarda zaten boşta sporcu bulamazsınız takımlar bile TdF kadrolarını oluşturmaya çalışıyorlar ayrıca ulusal yarışlarda var...

Ali Demir bunu beğendi.
  14. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hocam; yukarıda da dediğim gibi, geçitte bu mümkün; etabı bitiren yola aynı yönde yokuş aşağı devam edip otobüse ulaşabilir. Ama Uludağ'ın da Kartepe'nin de yolu çıkmaz sokak gibi, dağa tek yönden geliyor ve bir noktada bitiyor. Otobüsler için aşağıda bir yerde park yeri buldunuz diyelim; önde bitirenler, hala çıkmaya devam edenlerin olduğu yoldan nasıl inecek? Bunlar zaten çok geniş yollar değiller, bir de seyirci gelecek, üstelik bunların bazıları da yokuşu çıkan bisikletliyi kadraja alıp selfie çekmek isteyecek!

Ali Demir bunu beğendi.
  15. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bizim arkadaşlar uzun tura çıkmışlardı. uçmak dereden çok bahsetti. ama bahsederken ağzından küfür hiç düşmedi. ne uçmakdereymiş arkadaş merak ettim valla :D

16. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Trabzon'da SPDlere sıkarlar valla :))

17. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bursa da yolları bilmiyorum Bolu da bisiklet sürdüğüm yerler var, Kocaeli sapanca gölü ve Bursa çevresi birleştirilerek 8 etap çıkarılabilir. Şehir içlerinden geçerek etaplara yokuşlar ve virajlar eklenebilir. Yarış istanbul da biter ya da tam tersi İstanbul da başlayıp istenilen yerde bitirilebilir. İstenildikten sonra yapılabilir. Otel konaklama diyeceksiniz belki ama Sky takımının bir yarışta kaldığı otel KYK yurtlarından beterdi.

Ali Demir ve Murat B. bunu beğendi.
  18. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Adamlar o yüzden her gittikleri yerlere takımın yatak ve yastıklarını taşıyorlar demek :)

Hasan Saylık ve Ali Demir bunu beğendi.
  19. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    En büyük sorun takvim bana göre sonra yarışın kategorisi, seyircinin tutumu geliyor.
    Froome un Dauphine de ki otel odalarından birisi.

20. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    nedense bu yıl turun bir şekilde yapılmayacağını düşünüyorum.
    Etaplar arasına kapadokyayı koymamak baştan yanlıştır. Türkiyenin en fazla turizm potansiyeli barındıran bir bölgesini saf dışı etmek akıl karı değildir. üstelik her kültüre hitap eden bir bölgedir. Tırmanış dersenizde ahanda orada erciyes vardır. Sözüm bu kadardır.