2015 cumhurbaşkanlığı bisiklet turu / 51st presidential cycling tour of turkey

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
@cemekan
etixx o yokuştan sonra grubu yakalamaya çalışırken tüylerim diken diken oldu. cav ın kazanmasına ilk defa bu kadar sevindim.

@Saim Karagöz
yöneticilerin de sesi çıkmıyo. normalde 10-15 dk da 1 yorum yazılırken siyaset olunca insanlar yükleniyo klavyeye. tabi bu işten en karlı çıkan da siteden para kazananlar oluyo

• Beğen
Tepkiler: Ali Kılıç 35.5
Scudo

cemekan

Üye
Tepki
52
İsim
cem
Bisiklet
b'Twin
@H.Yldrm
aynen zaten o sira hanima arkadaşlara bakin birinci bu olacak dedim "kendimide oveyim"[emoji4] onlarda ulen adam nasil zorlaniyor öndekilerle fark var gelmez dediler yanildilar cavs muazzam hirsla çeviriyordu pedali

• Beğen

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Son İstanbul etabında podyumda dikkatimi çeken bir diğer konu, yıllardır bu organizasyonda başarı ile görev almış, bir kaç dil bilen, bisiklet sporu ve bir çok spor dalında pro anlamda bilgisi olan kendisi de sporcu kökenli, turu son İzmir etabına kadar sunan Başak Koç kardeşimiz neden podyumda görevli değildi. Ne olduğunu neye hizmet ettiğini hala anlayamadığım kendisinden hiç haz etmediğim A spor denen kanalın ne yabancı dili olan ne bisiklet sporu ile uzaktan yakından bilgisi olmayan, sözde futbol spikerinin podyumda ne işi vardı. Twitter hesabım olmadığı için ben Başak hanıma soramadım. Hesabı olanlar vereceğim linkten kendisine sorabilirse sevinirim. Nedenini gerçekten çok merak ettim.

(link)

Özgür R

Forum Bağımlısı
Tepki
2.208
@MuratHan

Kendisi zaten bu duruma attığı bir tweet ile tepki göstermişti. Çok fazla konuşmak istemediğini anladım ben konu hakkında..

Tweet şöyleydi: ""Cavendish İstanbul'da umduğunu alamadı belki ama kim aldı ki!!! Neyse..8 gün boyunca bisikletin en kıymetli sporcularıyla birlikte olmak çok kıymetli"" diye devam ediyor..

• Beğen
Tepkiler: MuratHan

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@Özgür R, kürsü de ödülleri getiren kızların düşürüldüğü durumu görünce tahmin etmiştim. Millete daha ne göstermeleri gerekiyor kendilerini anlamaları için. Artık ipucu da değil göstere göstere yapılıyor. Sanırım nereye çekildiğimizi bazılarımızın görüp anlayabilmesi için olacakları yaşamak gerekiyor. Yaşayıp göreceğiz.

Sinan Ş

Forum Bağımlısı
Tepki
451
Bisiklet
b'Twin
@Muhammet Ali Bulut

@2.20 aaaa ben :D, keşke daha uzun versiyonu olsaydı,

müziksiz versiyonu varsa alabilirmiyim özelden :) ve geçerken daha uzunu varsa o da ekstra güzel olur :) teşekkürler.

360p ama yine de izlemek isteyenler için;

• Beğen

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Feyzi Açıkalın'ın kim olduğunu bir çoğunuz eminim biliyordur organizasyonun içinde olan biri rahatsızlığını nasıl dile getirmiş.

Mark Cavendish nasıl gelmez

Feyzi Açıkalın.

Dünyanın en büyük bisiklet sporcusu Cavendish'i, TUR'un sondan bir önceki Etabı İzmir'de, kazandığı yarış sonrasında gördüm. Genç sporcu madalya töreninden sonra, alışık olunmadığı şekilde antrenörünün omzuna koluna atmış, başarısının keyfini çıkararak yürüyordu...
Cavendish daha sonra organizasyon direktörüne, "Siz ne yaptığınızın farkında değilsiniz! Ben yarış sonrası doping kontrolüne girdim, madalya törenine katıldım, masaj ve duş aldım, yemeğimi yedim ve 16:30 uçağı ile İstanbul'a uçuyorum. Bunu, dünyanın en iyi organizasyonu sayılan Fransa Turu'nda bile bu kadar kısa zamanda yapamazlar. Sizi ve ülkenizi çok seviyorum. Bundan sonra sizin elçinizim ve her fırsatta da tekrar geleceğim" demişti...
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu büyük bütçelerle gerçekleştiriliyor. Organizasyonun başında ise dünya görüşü ve bilgisi Türkiye ortalamasının üstünde olan bir avuç insan var. Ve belki de en önemlisi, TUR sırasında yüzlerce gönüllü genç ve spor insanı fedakarca görev alıyor; organizasyonun bir parçası olmaktan zevk alıyor, gurur duyuyorlar...
Diğer yandan; 51’incisi düzenlenmesine karşın, TUR hala kurumsallaşmamış durumda. Yani organizasyon devletin kontrolünde, büyük ölçekte onun maddi ve manevi katkısı ile yürütülüyor. Böylece devlet erki, yani siyasal güç bu spor olayını kişisel çıkarı için kullanmayı çok doğal hakkı olarak görüyor.
Ünlü spor insanı Cem Atabeyoğlu'nun "Devlette Spor, Sporda Devlet" isimli kitabında belirttiği gibi özellikle ikinci dünya savaşı öncesi esen rüzgarlardan etkilenen devlet yapısı, sporu bir propaganda aracı olarak görmüş. Atabeyoğlu'nun sözlerinde değindiği gibi, daha sonra iş başına gelen her siyasi erk spor teşkilatlanmasında çağın gereğine uygun köklü değişikliğe gitmeme konusunda neredeyse gizli bir anlaşma içinde olmuşlar...
Oysa Türkiye'nin en uzun soluklu ve son sekiz yıldan beri de ülke tanıtımında en etkili rolü oynayan organizasyonu olan Cumhurbaşkanı Bisiklet Turu'nda durum biraz farklı. TUR, Cavendish'in dediği gibi çok üst düzeyde, uluslararası normların gerektirdiği ölçeklerde yapılıyor. Görüntüler naklen tüm dünyaya ulaşıyor, davet edilen spor yazarları ve foto muhabirleriyle de ayrıca taşınıyor.
Hal böyleyken; siyasi erkin, kim olduğu belli olmayan, büyük olasılıkla kraldan çok kralcı olan karar vericileri tarafından getirilen tuhaf uygulamaları, yasakları TUR'un adına gölge düşürüyor. Mark Cavendish gibi büyük bir yıldız, Türkiye'nin spor da dahil her alana vıcık vıcık girmiş siyasetinin bir parçası olmak istemiyor. Cavendish'i Türkiye'ye gelmekten vazgeçirecek tek olay, örneğin İstanbul'daki podyum krizi gibi görünüyor...
Hadi Cavendish'i geçtik; organizasyonun kör gözüne parmağım olarak, herkesin anlayabileceği şekilde kabaca siyasete alet edilmesi en çok gönüllülük ölçeğinde hizmet edenleri üzüyor. Kendilerinin aptal yerine konduğunu ve sömürüldüklerini hissediyorlar. TUR'un selameti, ülkenin imajının sarsılmaması ve daha da önemlisi iç barış açısından siyaset spordan elini çekmeli. Hiç olmazsa zarif olmalı!

(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
evet bisiklet yarışlarını seyrettim,antalya keza şimdi italya -giro var ,yalnız bu bisiklet sporuna siyasetin girmesini etik bulmuyorum ,siyaset bisiklet sporuna sokulmasın ,bisiklet sporu ,spor olarak kalsın ,güzel olanda bu,burada hepimiz buluştuk neden çünki ortak noktamız bisiklete binmek kimimiz tur amaçlı kimimiz performans amaçlı ,kimimiz sadece keyif almak için ,ne olur ise olsun insanlar sele üstünde hürdür ,istediği sitilde aynen olabilir,
yalnız bu cavendish olayında ise adamın bi şeyi protesto ettiği felan olmamış ,yalnış anlaşılma durumu var ,resmen organizasyon bozukluğu ama olayı alıpta başka yerlere çekmekte etik değil tabi,
bakın siyaset konuşmayı hiç sevmem ama adam gibi iktidar olunur ise ve adam gibide muhalefet yapılır ise sorun olmaz ,biz bu konularda biraz daha çalışacağız öyle gözüküyor,
birde geçen sene cavendish 'in rakibine kafa çıkartmasını hiç hoş karşılamadım ve akabinde dengesini kaybedip yeri öpmüş idi.alicenap olmakta fayda var,,

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
Yaris biteli günler oldu ama Istanbul etabinin sonunu arada acip acip izliyorum hala. Tüm spor dallarinda su ana kadar gördügüm en icten sevinclerden biriydi Lluis Mas Bonet'in sevinci. Su finish'i gecis aninda elimizde bir ölcüm yolu olsa kesinlikle dünyanin o anki en mutlu insani o olurdu. Adamla beraber ben de sevindim ekran basinda. Oysa tanimam etmem.

https://www.tourofturkey.org/2015/media/news/tur2015-0503-finish.jpg

ieycl

Üye
Tepki
8
İsim
Emre
Bisiklet
Canyon
@Murtega İstanbul etabının tamamını izledim. Lluis Mas Bonet'in nerden geldi birden öne geçti. O arada ben de bir zıpladım yerimden vallahi :) Süperdi yarış.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Belli ki başlıkta temizlik olmuş. Ufaktan bir tozunu alıp temizlenebilecekken kezzapla girişilmiş. Benim kendi hâlinde mesajım da uçmuş arada.

İyi, ne diyelim. Mühür kimdeyse Süleyman o.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
O zaman yargılama külfetini de gerektirirdi, taraf olunmakla suçlanılırdı, ve bazı mesajlar cevap niteliğinde olduğundan, ilgili yorum silindiliğinde havada kalacak saçma sapan mesajlarla dolardı, okuyan okudu zaten daha fazla varolmasına gerek yok bence

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Genel klasman birincisi Durasek, ilk defa 2013 Vuelta'da dikkatimi çekmişti, Horner'ın galibiyetinde çok iyi domestiklik yapmış, onu dağlarda hiç yalnız bırakmamıştı, daha sonra bir boşluk oldu takım Lampre, Rui Costa'ya yöneldi ve onu biraz göz ardı ettiler, umarım bu galibiyetle birlikte kendini büyük turlarda da gösterebilir, Lampre gibi bir takımda bence İspanya'ya genel klasman lideri olarak gidebilir...

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
The Guardian da 6 mayısta yayınlanan bir makale: Makale çok uzun çeviremeyeceğim. İngilizce bilenler okur, bilmeyenler için özür deilerim.
Tur, Cav, Cumhurbaşkanının silahlı korumaları, doping, Torku Şekerspor vs gibi onlarca konuya değinen güzel bir yazı

(link)

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2016 Tour of Turkey için başlık açmak bana düşmez diye buraya yazıyorum.
Dün NTVspor haberde bu sene CB bisiklet turunun istanbulda başlayacağı , kapadokyayı vs kapsayacağı ve Selçukta sona ereceği haberi verildi. Bisiklet federasyonu websitesinde her zamanki gibi bir şey bulamadım. Konu hakkında bilgisi olan konu açabilir mi acaba ? :)
Bu durumda köprü geçişi 24 nisanda olur sanırım :)

• Beğen
Tepkiler: taner07