2014 xc 750 upgrade

OSMAN Ç.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Kron
Merhabalar...
Yanlis yere konu actiysam af ola... Baslikta belirttigim gibi suan 400km de olan XC750 mi upgrade etmek istiyorum nereden baslamaliyim... Onerilerinizi bekliyorum.
TESEKKURLER
BIRKAC FOTOGRAF
(link)
(link)

Scudo

ali katlamaz

Aktif Üye
Tepki
17
Bisiklet
KTM
Osman Bey biraz daha açarsanız yani sizin ihtiyaçlarınıza ne çare olur sorusuna cevap verirseniz ben ve arkadaşlarımız daha yardımcı olacaklardır..

• Beğen
Tepkiler: OSMAN Ç.

OSMAN Ç.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Kron
Ilgilendiginiz icin tesekkur ederim Ali Bey yani suan uzerinde zoom masa var acera arka aktarici tourney on aktarici var.Ihtiyaclara gelirsek zoom masanin berbat oldugunu herkes biliyor...:( vites sistemini ise 30 a cikartmayi dusunuyorum birkac oneriye ihtiyacim var
kullanim alani %70 arazi %30 asfalt

BF Okuru

Üye
Tepki
2
evet örneğin öncelikli olarak eksik gördüğünüz yerler nereler ?
Frenler , jantlar , aktarma elemanları , maşa ?
birde upgrade için ayırdığınız bütçe nedir?

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
400 km'de ki bisikleti Güncellemek bana göre anlamsız,ne oldu'da güncelleme yapacaksınız?Bildiğim kadarıyla 27 vites Acera sistem Hidrolik sistemli bir bisiklet.hadi çok sağlam dağ turu yaptınız frenlemede sıkıntı yaratıyor yada disk çok ısınıyor gerekli randımanı veremiyor o zaman üzerindekini satar üst segment Hidrolik alırım.Vites sistemi arazi'de sürekli sorun çıkartıyor yeni kitlemeli modellerin daha iyi olduğunu öğrendim yeni sistemle güncelleyeyim dersiniz onu'da değiştirirsiniz..Ben aldığım bisikletin maşasını 1 sene sonunda değiştirdim,jantlarda zamanla sıkıntı baş gösterdiği için yenisini aldım,zincir+ruble periyodik bakımlarda değişiyordu zaten,lastikler'de aynı şekilde.Onun dışında vites sistemi hakkında bir şey diyemeyeceğim en ucuz bakım 24 sistemli'de olduğu için şuan ellemek istemiyorum.Şimdiki aklım olsaydı ve parçaların hangisinin iyi olduğunu bilseydim iyi modelle başlardım ama şimdi sorunu olmayan bir bisiklette güncelleme yapmak israf,yine'de siz bilirsiniz.

OSMAN Ç.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Kron
su 400 km de eksik gordugum seyler aktarma elemanlari ve masa 1. sirada ayirdigim butce ise ortalama 1000 lira @kivilcimb

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Hocam, bence ilk olarak RUBENA lastiklerden kurtulmalısınız. :)

• Beğen

OSMAN Ç.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Kron
Evet suan icin israf gorunuyor ama ilk yapmam gereken ne olmali misal arka aktarici tourney on XT Masa ROCKSHOX kadro cift amartisor bianchi yani neler yapmaliyim nereden baslamaliyim zira okadar iyi bilgiye sayip degilim tecrubeli arkadaslarin yorumlarini alayim dedim
@can akıncılar

@Hüseyin Gündoğdu

MICHELIN COUNTRY ROCK LAR YOLDA HOCAM :D

• Beğen
Tepkiler: Max Torque

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Lastik ve maşa değişin yeter 10lu sisteme geçmenize gerek yok aktarıcılar yetersizse onu değişin vites kollarını değişin de 400kmde gerekmez

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Valla kendi bisikletimin lastiği değiştiği kadar sevindim. :D

Ömrümde bukadar adi bir lastik görmedim.
Yurt dışında 6-7$ arasıydı benim Rocket'in üzerinde ki lastikler. kaç kere patladı, kaç kere yanak yaptı.
En ufak frende kaydırıyor. eriyor. yağmurda sürülmüyor :D

En son değiştirdim Shwalbe ile rahatım. ne patlak, ne baloncuk tekerlerde :D

Ekleme:

Kişisel görüşüm.

Hocam, Ön aktarıcı yetersiz kalıyorsa değiştirin ama çok çok fark olmayacak.
Acera Gerçekten yeterli. bence vites sisteminize dokunmayın. Sedona 331'in üzerinde mevcuttu gayet seri ve hızlıydı.
Vites sistemine vereceğiniz para ile bence Maşayı kaliteli birşey alırsınız.

• Beğen

OSMAN Ç.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Kron
Su durumda LASTIK VE MASA diyorsunuz lastikler yolda masa icin gorus alabilirmiyim aklimda link deki masa var

(link)

Ayrica on aktaricinin tourney olmasi ve viteslere 2 denemden sonra gecmesi beni cildirtiyor bisikletime uyan ust seviye bir on aktarici ne almaliyim ??

BF Okuru

Üye
Tepki
2
1000 lira gibi bütce varsa ben öncelikle havali bir maşa öneririm
suntour epicon olabilir mesela.
hemde baya ağırlık atarsınız.

aktarım elemanlarına gelınce ; sizi anlıyorum yükte iken çok güven vermez acera aktarıcı
onuda xt slx yada deore(daha uygun fiyatı) ile değiştirebiliriz.

komple sisteme değişiklik yapmanın bende çok gerekli oldugunu düşünmüyorum.

OSMAN Ç.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Kron
Kivilcim Bey on ve arka aktariciyi kast edyiyorsunuz heralde:) dedigim gibi fazla bir bilgim yok on arka aktarici icin bisikletime uyacak modelleri yazabilirseniz memnun olurum cunku deore nin yada xt nin bir suru modeli var :D

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Hocam, sadece bilgilendirme lütfen yanlış anlamayın benide zamanında deli etmişti.
ön aktarıcıyı yükseltirken basılı tutmak gerekiyormuş. vites ayarları iyi yapıldıktan sonra sorunsuz geçiyordu.

ama aklımda kalmasın değiştiriyim diyorsanız fazlaya kaçmadan

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
Ön vitesin tek seferde geçmemesi vites ayarından veya yanlış vites kullanımından kaynaklanıyor olabilir. Vİtes sistemi ve maşayı komple değiştirmektense yeni bisiklet almak daha mantıklı olur. Sıfır parçalarla giriş seviyesinde bir bisikleti upgrade edince astarı boyunu geçiyor. İnsan işin içine girdikçe daha iyisini istiyor heves ediyor ama boşu boşuna da fazla para vermemek lazım. Bende aynı haldeydim direkten döndüm:)

Tavsiyem bisikleti en az 1 sene daha tepe tepe kullanın sonra üçüne beşine bakmadan satıp daha üst seviye bir bisiklet alın. Emin olun upgrade den daha çok tatmin edecektir.

OSMAN Ç.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Kron
Hocam, sadece bilgilendirme lütfen yanlış anlamayın benide zamanında deli etmişti.
ön aktarıcıyı yükseltirken basılı tutmak gerekiyormuş. vites ayarları iyi yapıldıktan sonra sorunsuz geçiyordu.

ama aklımda kalmasın değiştiriyim diyorsanız fazlaya kaçmadan,

Deore alabilirsiniz;

Hocam soyle anlatayim diyelimki Aynakol 1. dislide ben 2 ye almak istiyorum 1 vites yukseltigimde tepkime yok(basili tutmama ragmen) 2. basisimda Aynakolun 3.dislisine geciyor ancak 1 vites kucultusem 2. disliye geciyor umarim anlata bilmisimdir :D

Mantikli ama 1 sene boyunca kim tourneyi cekecek ki hocam bu arada defalarca vites ayari yaptirdim ve vites kullanimimin dogru oldugundan eminim

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@OSMAN Ç.

önde değişikliğe bende arkadaşlar gibi gerek olduğunu pek düşünmüyorum.
arka aktarıcı için inanın bende bilmiyorum hangi model neye uyar.
araştırmak lazım.ama şanslısınızki bu forumda baya bilgi birikimi olan kişiler var.
onlar size tam olarak model no verebilirler.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
2011 yılında aldığım Kron xc 1000 için benzer bir değişim yapmayı düşünürken ben de direkten döndüm diyebilirim. Yerinizde olsam lastik değişimi dışında herhangi bir parçaya elimi sürmezdim.

Bugün iyi bir maşa almaya kalksanız cebinizden ciddi rakamlar çıkabilir. Paranızın hesabını yapmış gibi olmak istemem. Ancak gittiği yere kadar mevcut haliyle bu bisikleti kullanıp, ileride daha iyi modellere yönelmek çok daha mantıklı. Kim bilir belki de yol bisikletine geçiş yaparsınız. ;)

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
@hüseyin Gündoğdu

Forumda 2. el temiz bir ön attırıcı bulabilirsiniz. Onunda alttan veya üstten çekmeli gibi modelleri oluyor alırken dikkat edin.

• Beğen

Oğuz han T

Daimi Üye
Tepki
179
Bisiklet
Carraro
Tabiki sormakta fayda var. Bende sizin gibi çekiş sisteminden memnun olmadiğim xc 500 e yükseltme yapmak için konu açtığımda yükseltmenin masrafi yönünde öyle mantikli cevaplar aldim ki şuanda sportive 227 ye biniyorum. Yani bütce el veriyorsa buna hic dokumayin o sekil satin isteginize göre sıfır bi tane alin emin olurda kârlı oluyor.

• Beğen