Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2014 Sedona 950 mi 2013 Merida TFS 500 mü?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Kerim Taşkan tarafından paylaşıldı.

1. Kerim Taşkan

Kerim Taşkan Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Arkadaşlar ikisi arasında kararsız kaldım..yardım bekliyorum..

2014 SEDONA 950 :

KADRO 6061 ALUMINIUM 29
    BEDEN 17/19RENKTBD
    VİTES SAYISI 30
    MAŞA ROCK SHOX XC32 TK REMOTE
    ORTA YATAK SRAM GXP
    AYNAKOL SRAM X5
    VİTES KOLU SRAM X5 3X10
    FREN AVID ELIXIR1 180/160
    ZİNCİR YBN S10CR
    VİTES / ÖN SRAM X5
    VİTES / ARKA SRAM X5-10
    KASET SRAM PG-1030 11-36T
    ELCİK VELO
    GİDON RACEFACE RIDE FLAT WIDE 710mm
    BOĞAZ RACEFACE RIDE XC
    SELE BORUSU RACEFACE RIDE XC
    JANT ÇEMBERİ DT SWISS 466D 29
    HAZNE / ÖN SRAM MTH506
    HAZNE / ARKA SRAM MTH506
    FURÇ TAKIMI NECO 142
    PEDAL WELLGO LU C29
    SELE SEDONA 6076
    LASTİK SCHWALBE RAPID ROB 29"X2,25

MERİDA BİG NİNE TFS 500

Ölçüler 17″, 19″, 21″, 23″
    Kadro Big Nine TFS-D-Single
    Renkler Siyah (Beyaz/Kırmızı)
    Maşa SR 29 XCR RL 100
    Vites Shimano M590
    Arka vites Shimano Deore XT
    Vites kolu Shimano SL-M591 -3 / -10
    Fren kolu attached
    Fren Shimano M446 180/180 mm
    Aynakol Shimano M522 octa 42-32-24
    BB-Set Shimano Octalink
    Zincir KMC X10 10s
    Göbek Shimano M435 cen
    Çember Big Nine Pro D
    Ruble Sram PG1030 11-36
    Lastik Maxxis Crossmark 29er 2.1 fold
    Gidon Merida Comp OS Flat, 660 mm
    Boğaz Merida Comp 1 OS, -10°
    Furş takımı OS Cartridge
    Sele borusu Merida Comp SB12, 27.2 mm
    Sele Merida Pro SI/Slim
    Pedal XC Alloy

2. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    ilk 2014 sedona konusu hayırlı olsun :D
    Bayiden alınacak fiyatlarda çok önemli . Sedonanın havalı maşa olması öne çıkıyor. Vites sistemindede full set olmasından yanayım ben. Yani sedona derim.

3. Kerim Taşkan

Kerim Taşkan Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Volkan bisiklet Sedona için 2450 istiyor..TFS 500 için en düşük aldığım fiyat 2200 TL..

4. Nyusha

Nyusha Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    merida diyorum ben

5. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Liste fiyatı 2366 tl yapıyor bugünün kuruyla. 2100tl peşin olması lazım 950 nin. Bu fiyatada alınır bence. Rock shox havalı maşa, full x5 , dt swiss çember vs artıları çok meridaya göre .

6. Kerim Taşkan

Kerim Taşkan Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Peşin ödemede verilen fiyat 2300 Tl..Bisiklet önsipariş olarak alıyorlar, aralık ayı ortasında gelecekmiş..

7. akifberkant

akifberkant Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Ben olsam, iki seçenek arasında hiç düşünmez Merida alırdım. Önce kadro çünkü ve ilerleyen zamanlarda kadroda Merida garantisi.

8. Kerim Taşkan

Kerim Taşkan Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bugün itibariyle 2 haftadır araştırma soruşturma sonucu 2013 Merida Big Nine TFS 300 siparişimi vermiş bulunuyorum. Yarın elimde olacak, hafta sonu montaj sonrası fotoğrafları paylaşırım inşallah..

akifberkant bunu beğendi.
  9. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bence Sedona çok daha üstün idi. Bazı arkadaşlar kadro kalitesi diyor ama sen dağ bisikleti ile downhill yapmaz isen o kadro kolay kolay kırılmaz dolayısıyla ben olsam donanımı seçerdim.

Berke ve Ahsen Okyay bunu beğendi.
  10. Ahsen Okyay

Ahsen Okyay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    ben anlamıyorum şu kadro hikayesini. şurda senelerin bisikletçisiyiz hepimiz az çok çevremizde var bisiklet sporcularından. şöyle kadrosu dandik bisiklet olduğu için kırılanını neden duymadım hiç? yüzlerce kullanan insan varken her marka bisikletten hemde. çok önemsemiyorum şu kadro işini ya. kadrom ne zaman kırılacak diye ayaklarım titreye titreye hiç binmedim bisiklete. papua yeni gineden almıyoruz bisikletleri. veya pimapenci şevket usta yapmıyr bunları. kaç senedir de altımda hiçbirşeyi de yok maşallah. dağdan 250 metre aşağı boşluğa atmadığım için kendimi kadromda sorun yok. dağdan tepeden atlayacaklar kaliteli kadro düşük donanım alsın. diğer hobi ve sprocu arkadaşlar f/p ürünü ürünler alsın diye düşünüyorum. meridadan haberim yok ama sedonayı çok inceledim kadrosundan dolayı harcanacak bir model değil kesinlikle. bisiklet harcamak bu kdr kolay olmamalı.

levent koç ve Berke bunu beğendi.
  11. akifberkant

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Polimiğe girmeyeceğim, bu konu daha önce de defalarca konuşuldu. Açık ve net: bisikletin en önemli parçası kadrodur. Ben kırılan pek çok kadro gördüm. Kırılan bir kadronun değişmesi için kalitesinin arkasında duran bir kaç firma var, Merida da bunlardan biri.

12. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merida'yı Türkiye'ye getiren firma Aslı bisiklet ayrıca Sedona'da bunlara ait bir marka.Böyle yükselmiş bir firmadan Sedona'da alsan Merida alsan zaten sattığı malın arkasında durur ki Merida Sedona bence aynı kalite.Birde bu malların 2 yıl zorunlu garantisi var ondan sonra firmaya kalmış bir şey kıralıan çatlıyan kadroyu değiştirmek.Öyle ömür boyu garanti fasa fiso.Ha çok büyük markalarda belki vardır ama o da adımıza leke düşmesin diye değiştirir.

13. ismail eren

ismail eren Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    *-) sadece amortisör değil, Kadro ve maşada yoldan gelen titreşimleri size iletilmesin veya iletilmemesinde önemli rol oynar.
    *-) kadro geometrisi performansta birinci derece rol oynayan etmenlerdendir. bugün performans kaygınız yoksa, yarında olmayacağının bir garantisi yok.
    *-) haftalık birkaç 10 km kullanımda pek birşey olmasada, bu oran yüz km ler seviyesine çıktığında (bu seviyeye çıkılmayacağını kimse garanti edemez) kadro farkı performansta belirgin farklar yaratır. o üst marka bisikletleri bir deneyin, birde o donanımları söküp isimsiz vasat bir kadroya takın. arada çok büyük fark olduğunu göreceksiniz.
    *-) yoğun kullanımda kırılan kadroları bende gördüm. o yüzden kalitesiz kadrolarda kırılmaz etmez gibi bir düşünceniz olmasın.

Not: aynı donanıma sahip bir VW ile bir Skoda arasında büyük bir fiyat farkı olmasının bir nedeni olmalı değil mi? sırf donanıma bakacak olsaydık, benzer donanımlı bir Mercedes ile bir Lada'yı aynı kefede değerlendirebiliyor olmamız gerekirdi

akifberkant bunu beğendi.
  14. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    İçinize sineni alın,

Ancak donanım olarak Sedona üstün,kadrosuna da güvenebilirsiniz..

15. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Abicim adam günde hobi olarak asfaltta ortalama 50 km dağ bisikleti sürecekse veya çok hafif arazi ortamına girecekse her markaya bakabilir sonuçta 2 metrelik yerlerden atlamayacak ya da 1 metrelik çukurlara gir çık yapmayacak ama herkesin görüşüne saygı duymak lazım.

16. akifberkant

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Benim yazdığım çok açık. Sedona kötüdür, kalitesinin arkasında durmuyor demedim.Yalnızca kadronun önemli olduğunu ve bir sorun durumunda Merida'nın kadrosunun arkasında durduğunu yazdım. Sedona hakkında bilgim olmadığını düşünüyorsanız, 2009 -2013 arası 3 tane Sedona bisiklet kullandım, Aslı bisikleti de biliyorum. Ama bugün bir Merida ve Giant ile Sedona'nın üretim kriterleri farklı. Tekrar yazıyorum : Bu '' Sedona kötü, kalitesiz'' demek değil ama Merida'dan iyi demek te değil.

Söylediğin şartlar içinse herhangi bir melez de iş görür, zaten tur bisikleti alması gerekir. Konu ve olaylara tek yanlı ya da takım tutar gibi marka tutarak bakmak hiçbirimizi bir yere getirmez.

Eğer aynı olsaydı, isimleri de, üretimleri de aynı olurdu. Sedona ve Aslı bisikleti biliyor, Sedonayı yıllardır kullanıyor ve kötülemiyorum, yukarıda yazdığım yazıda bunları da ayrıca cevapladım.

Bir de - buradaki yazışmalar için bahsetmiyorum, kimse alınmasın - çok bilen arkadaşlar var. yıllardır görüyoruz, asfaltta kullanacak adama mtb tavsiye ederler mesela, buralarda okuduklarını satarlar, öğrendikleri bir marka varsa hep onu över, diğerlerini kötülerler. İşte o arkadaşlara dikkat edin: ona buna tavsiyede bulunacak kadar engin bilgileriyle kendilerine aldıkları bisikletleri 3 ay sonra satmak için kıvrım kıvrım kıvranırlar.
    Hani çok biliyordun, çok iyiyiydi bisikletin? 3 ay bile yemedi işte ki satıp yeni bisiklet almaya çalışıyorsun.

Boş ve yarım tenekeler basit rüzgarda devrilirken, dolu tenekeler her fırtınaya direnirler. Ya da '' Cahil insanlar davula benzer. Sesleri çok çıkar ama içleri boştur ''. Bunu da asla Sedona için söylemiyorum: yetersiz kadroya en üst seviyeyi toplasan ne olur: Eşeğe altın semer vurmuşlar, yine eşek.

Berke bunu beğendi.
  17. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Türkiye'de Mtb bisikletleri sadece dağda mı kullanacağız ben yol bisikletinden daha sağlam görüyorum yolda'da kullanıyorum,ayrıca yol bisikletlerine nazaran Mtb bisikletler şehiriçince hem daha gösterişli hemde daha kullanışlı:D.Dünya turuna çıkan Gürkan abi niye MTB kullanıyor Cyclocorss yada benzeri yol-dağ yada hibrit bisikletlerde kullanabilirdi.Bence bu kişinin seçimiyle alakalı.Bende Salcano 240 bisiklet var bu sene 2.yılı 12000 km'Ye yakın pedal çevirdim.Şuan yavaş yavaş bazı beğenmediğim yada yetmediğini düşündüğüm parçalarını(maşa,jant seti)değiştirdim.İlerde ister Sram x7 takarım ister Shımano slx yada karma bir set yaparım.Bisiklet sadece alıp kullanılan işi bittiği zamanda çöpe atılan yada satılan bir şey değil gözümde,o ürünü alırken belki ne zorluklarla aldın,yada bir arkadaşınla ortak hayalleri gerçekleştirmek için aldın ÖZEL olur o ürün senin için:Arkadaşınla sevdiğinle tur yaparsın,anıların olur.Ben şahsen ne ikinci el bisiklet alırım nede içime sinmeyen bir bisiklete binerim.Ben lastiğini değiştiririm,zincirini dişlilerini değiştiririm ama o kadro hep aynı kalır...Birde bu milletin AKLA değil PARAYA ihtiyacı var...

18. akifberkant

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Güzel şeyler yazmış, fikirlerinizi paylaşmışsınız. Daha önce yazdığım gibi bu konular çok tartışıldı. Size nacizane bir tavsiyem var; asfaltta tur yaptığınız bir gün, imkanınız olursa bir de tur bisikleti deneyin.Bu amaçla tasarlanmış bisikletlerin de çok güzel ve keyifli olduğu şüphesiz. Hep aynı yere geliyor bir açıdan: en iyi bisiklet kişinin kullandığı bisikletidir. Haa mtb ile tur olmaz mı, Her bisiklette olur. ama ikisinin de tasarımı, yapılma amacı, kullanım alanı farklıdır.
    Seçim yaparken iyi araştırmak sonraki pişmanlıkları önler. Bir de (bunu sizin yazdıklarınız için değil, yukarıda yazdıklarım için yazıyorum):fikir isteyen arkadaşları yeterli bilgi olmadan yönlendirmek yanlış.
    Selamalar