2014 Modeller !! 27.5"

Ramazan ÖZDEK

Aktif Üye
Tepki
25
Bisiklet
Sedona
Merhabalar yeni sezonda yeni bir mtb alaçağım ama çok kararsız kaldım merida carraro 2014 model kataloglarını yayınladı ve kataloglar ağzına kadar 27.5 dolu bu ölçü artık standartlaşacak sanırım sizin düşünceleriniz nelerdir ? ;)

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan
Scudo

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ramazan ÖZDEK

Carraro için katalog linkini alabilir miyim? TR sitesinde bir değişim yokda.

• Beğen
Tepkiler: Berke

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
27,5" teker, 2013 MTB Dünya Şampiyonu Nino Schurter tarafından da kullanılıp, başarılı olduğu görülünce birçok firma o ölçüye yöneldi. Bende bisiklet alırsam, mutlaka 27,5" alırım. Yarışları takip eden herkes, 26"'in artık pek tercih edilmediğini görür. Bence artık en favori ölçüler 27,5" ve 29" olacak. Türkiye de bianci'nin hala iyi olduğunu düşünenler gibi bir kesim kalır o kadar.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Ser

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ertuğrul

Çok başarılı 26" üreten markalarda var o son yoruma katılmıyorum. :)

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@Berke1903

Hayır o manada değil, 26" ölçüsünün özellikleri açısından geçerli bu, yoksa jantı 26" olan, 10 bin TL lik bisikletler var, ama 29" lik ve 27,5" lik olan 10 TL lik bisikletlerde var. Yani bu bisikletin özelliği ile alakalı değil.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Ertuğrul

26'nın özellikleri nedir? daha iyi manevra kabiliyeti, daha kolay kontrol, daha alçak olduğundan binmesi ve inmesi daha kolay bir bisiklet vs...
29 da aynı dişli oranında aynı kadansta daha hızlı gider ve engellerden daha kolay geçer vs... yani ikisinin de iyi/kötü yanları var. bir kazanç sağlanacaksa bunun bedeli olarak bazı kayıplar da olacaktır.

26 mtb ile ben son viteste devamlı kullanamıyorum şuan, haliyle 26'nın maksimum hızına bile ulaşmıyorken 27,5 ya da 29 olması bana bir kazanç sağlamayacak hız açısından.
26'da "2-6" viteste ne kadar zorlanıyorsam 27,5'da "2-5" vitesle o kadar zorlanacağım mesela örnek olarak(tahmini olarak). yani teker boyutundan her turda daha fazla mesafe kazanacağım, ancak bu sefer daha büyük tekerleği çevirebilmek için aynı dişli oranında daha fazla güç gerekecek, ya da aynı güçle daha düşük viteste çevireceğim pedalı.

ön dişli büyüdükçe, arka dişli küçüldükçe, tekerlek büyüdükçe pedal çevirmek zorlaşır ve hız artar.

bu durumda ben 26 inch mtb'den memnunum. 27,5 ihtiyacım değil ve kazandıracağı kesinlikle kaybettireceklerinden az olacak benim için.

26-27,5-29 kıyaslaması mtb ve yol bisikleti kıyaslaması gibidir, saçmadır. kullanacak kişinin ihtiyaçlarına göre seçilir, kişiden kişiye değişir.

Ramazan ÖZDEK

Aktif Üye
Tepki
25
Bisiklet
Sedona
@Berke1903
Merhabalar Çağlayan bey vermiş linki oradan inceleyebilirsiniz ama dediğim gibi zaten full 27.5" dolu bir kaç tane 29" ve 26 var ama 2012 3012 1012 gibi geçen senenin modelleri bu katalogda yoktu o yüzden alternatif bir çok model çıkacaktır sanırım.

@Mert C.

bazı konularda katılmakla beraber Mert bey size 26-27.5-29 kıyaslaması yol mtb kıyaslaması gibidir dediğiniz kısıma katılmıyorum açıkcası sadece ölçü farklı olduğu için bu kadar büyük ayrım olabileceğini şahsen düşünmüyorum ama sizinde dediğiniz gibi bu tamamen ihtiyaç meselesi kiminin kadansı çok iyidir boyu uzundur sıkıntı yaşamıyordur 29 veya 27.5 alır 27.5 konusunda henüz yorum yapmak için bence çok erken biraz yaygınlaşmalı kullanmalı ondan sonra karar verilmeli bu görmediğimiz birşey hakkında yorum yapmaya girer forumda bir kaç kişinin 27.5 bisikleti var ve okuduğum kadarıyla çok çok mutlular hiç şikayeti oldukları bir yorum göremedim açıkcası gelsinler de bir görelim bakalım

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Mert C.

26'nın ciddi anlamda bir üstünlüğü, özelliği olsaydı, firmalar 26'yı tamamen terk etmezlerdi. Dünyanın en büyüğü Giant bile artık 26'ya elveda dedi ve tüm modellerini 27,5 ile güncelledi.

(link)

26'lar yavaş yavaş tarih olacak, bunu öngörmek için müneccim olmaya gerek yok. :)

Ramazan ÖZDEK

Aktif Üye
Tepki
25
Bisiklet
Sedona
@ahmetcan44

Bence de bildikleri birşey olmasa o kadar mühendis arge harcayan firmalar böyle bir işe girmezlerdi yeni sezonda sayısı çok fazla artacak anlaşılan !

Bu arada giant'ın yeni modelleri de süpermiş

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@Mert C.

Bu yazdıklarınızı zaten biliyorum. + sı - si'ni anlatan gerek Türkçe, gerek İngilizce, makaleler okudum. Kıvraklık DH de gereklidir, amatör kullanıcı için o kıvraklık pek gerekli değildir.
Ve teker ölçüsü büyüdükçe yatış açısı artar. Bu Nino Schurter'i MTB Dünya Şamp.da 6. ayağında düşmekten kurtarmıştır. Birde düz yol odaklı düşünmüşsünüz, hiç yokuşları hesaba katmamışsınız. Hem profesyonel veya performans kullanıcısı için inmesi binmesi vs. fark etmez. Yani bunlar pro lar için - değildir. Engellerden aşması ve konforlu olusu vs. bunlar + dır.
Profesyonel kullanıcıyı manevra kabiliyeti vs. etkilemez zaten iyi kullanıyor çünkü. Zaten MTB yarışlarında (Dünya çapındakilerden bahsediyorum) 26" yok denecek kadar az. Onlarda başarılı değil zaten. (geçmiş yarışları karıştırmayın). Amatör kullanıcı için yani sahilde binen vs. için kolay kullanım açısından 26" alır. Ama performans kullanıcı için 26" öldü diyebilirim.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bunlar hep satış stratejisi, ürün çeşitliliği yaratıp pazarı genişletmek kısacası.
Her arz kendi talebini yaratır.
Önce 29" denediler çok tutulmadı ama devam edecektir, şimdi 27,5" deniyorlar o da bir yere kadar satış görecektir, 26" öldü diyemeyiz her zaman 26" olacaktır ve pazarın en büyük pastası da 26" olacaktır.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Ertuğrul
sadece size yazmıyorum, özel mesaj değil bu. foruma yazdım...
profesyoneller için 27,5'in dezavantajlarının üstesinden gelmek kolaydır tabiki, denge ve manevra konusunda yeterli kişiler, temel ihtiyaçları daha fazla hız şuan... ancak bisiklet kullananların büyük kısmı amatörler günümüzde. haliyle 26'nın daha uzun bir geleceği var.
@ahmetcan44
dünyanın boy ortalaması birden artmadıkça 26'da birden tarih olmayacaktır, şuan ortalama insan boyuna en uygun lastik çaplarından biri 26 ve uzun süre böyle olacak.
sektöre yenilik getirmek için illaki birşeyler denenecektir, sağladığı avantajlar ve üstün olduğu noktalar var 27,5'in ve bazı kullanıcılar için ihtiyaçtır. ancak 26'yı silmeye yetmez.
@Ramazan ÖZDEK
o örnek aradaki farkın çok büyük olduğunu ima etmek için değildi. demek istediğim nasıl kullanacak kişinin ve kullanılacak bölgenin özelliklerine göre seçilen bisiklet türü farklı oluyorsa aynı şekilde lastik boyutu da kişiye ve bölgeye göre farklılık gösterir. herkesin bisikletten beklentisi aynı olmadığından tek bir standart yetmez. birbirleri arasında net bir şekilde şu daha üstündür denerek ayrım yapılamaz.
bu açılardan baktığımızda da benzer bir durum sözkonusu ve mantıklı bir örnek oluşturuyor bence yaptığım benzetme.

-----
toparlayacak olursam dediğim şu ki bisikletlerin nasıl türleri farklıysa, nasıl kadro boyları farklıysa ve kullanacak kişi kendine göre seçiyorsa lastik boyu da aynı şekildedir. 27,5 de 29 da gereklidir, ancak 26 da gerekli olmaya devam edecektir.
ve mtb'de 26 uzun süre daha çoğunluğu oluşturacak gibi geliyor bana.

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
567
Adı üzerinde dag bisikleti amacla alakalı olarak dag bayır rampa kullanmak için iyidir uzun yol için yol tur bisikletleri laızm onalr zaten 28 . 26 hep olucaktır bence kalkmaz ayrıca 26 ın kontrolu 29 a göre daha rahattır hakimiyet üst seviyedir.

mertcan kurtcebe

Aktif Üye
Tepki
22
Bisiklet
Trek
nedir arkadaş bu 29 furyası farz edelim arazide jant tellerini 2 sini taş çarpıp kırdı nerde bulacaksın o telleri farzet lastiğin yarıldı nerde bulacaksın sadece internetemi kaça alacaksın en ucuz 100tl mi boş şeyler bunlar 27.5 olabilir çünkü ona 28 in her şeyi bir şekilde uydurulur. biraz yorsun 26 olsun arkadaş.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
26" tarih oldu, öldü diyen arkadaşlar: en az sizi gömecek kadar yaşayacağını söyleyebilirim.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
kesin.
bir gün 27'' 30'' vs. bisiklette çıkabilir ama 26 ve 28 daima olacak.
çünkü insan vücudu için ideal kombinasyon sağlıyorlar.