Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2014 bisiklet sezonu;takımlar,bisikletler ve dahası...

Konu, 'Yol Bisikleti Yarışları' kısmında Derya Keçeci tarafından paylaşıldı.

1. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yapılan bazı eleştrilerin aksine,bisikletforum’da hala bisiklet sporuna ilişkin çok önemli paylaşımların yapıldığına inanıyorum.Geçmişte yapmış olduğumuz ve çoğu uzun yıllara dayalı deneyimlerimizle aktarmaya çalıştığımız bilgi ve yayın analizlerinin görmezden gelinmesi üzücü.

İşte bu sebeple, bisiklet sporu ile ilgili tüm detayları inceleyebileceğimiz ;bisiklet yarışlarını yeni izlemeye başlayan,ya da izlediği halde terminoloji ya da sistemle ilgili kafasında soru işaretleri olan dostlarımıza yardımcı olabilecek bir rehper oluşturmak istedim.İlgilenen herkes konunun bir yerinden tutabilir.Amacım konuyu haftalık olarak güncellemek.

Şimdi elbette akla ilk etapta çoğumuzun hasretle beklediği bahar klasikleri,ya da TDF öncesinde koşulacak olan “Giro” gelebilir.Ayrıca, bu başlık altında yapılacak paylaşımların,zaman zaman “Artık bisikletforum’da bisiklet sporuyla ilgili paylaşımlar yapılmıyor,ya da “Forum 2.el satış sitesine dönmüş” ya da “Forum hangi bisikleti almalıyım” sorularından geçilmiyor,benzeri eleştirilere de,uzun ve anlamlı bir yanıt niteliğinde olacağını düşünüyorum.

Lafı fazla uzatmadan hemen UCİ Pro Tour 2014 listesine bir göz atalım.

Takımlar ve kullandıkları bisikletler

1) Ag2r La Mondiale (Fra), Focus
    2)Astana Pro Team (Kaz),Specialized
    3)Belkin-Pro Cycling Team (Ned), Bianchi
    4)BMC Racing Team (USA),BMC
    5)Cannondale Pro Cycling (Ita) ,Cnnondale
    6)FDJ.fr (Fra)Lapierre
    7)Garmin Sharp (USA) Cervelo
    8)Katusha Team (Rus),Canyon
    9)Lampre-Merida (Ita) , Wilier Triestina
    10)Lotto Belisol (Bel),Ridley
    11)Movistar Team (Esp) Pinarello
    12)Omega Pharma-QuickStep Cycling Team (Bel), Specialized
    13)Orica-GreenEdge (Aus), Scott
    14)Team Europcar (Fra), Colnago
    15)Team Giant-Shimano (Ned),Shimano,Argos evliliği bitti.Geçen yıl Felt’e binen takım Bu yıl Giant kullanacak.(Alt kategoride bir tane Argos shimano takımı var)
    16)Team Sky (GBr),Pinarello
    17)Tinkoff Saxo (Den), Specialized
    18)Trek Factory Racing (USA)bu yıl trek fabrika takımı olarak kendi lisansıyla yarışıyor.Daha önce de yazdım:Trek,evlilikleri sürdürme konusunda oldukça başarısız.Çabuk evlenip,çabuk boşanma gibi bir hastalığı var.

Bu liste turlarda özel davet alan takımlarla daha da uzayabilir.Hatırlatalım ;Pro Turlara katılmak için davetiye alan takımların 18 takımlık Pro tour listesinde olma zorunluluğu yok.Organizasyon takımı herhangi bir Pro Continental takımı,özel davetiyeyle turlara davet edebilir.Nitekim bu yıl Tour De France' a da dört takım davet edildi.

Bretagne-Séché Environnement (Fra),KTM
    Cofidis (Fra), Look
    IAM Cycling (Sui), Scott
    Team Netapp – Endura (Ger), Simplon.

TAKIMLAR VE LİSANSLAR:
    Bisiklet sporunda Uluslararası alanda üç kategori var.Bunlardan ilki “Pro tour” dediğimiz ve on sekiz takımdan oluşan liste.Pro tour seviyesi tam anlamıyla “Arslanlar sofrası” Bağımsız lisans komisyonu,Yarışlarda alınan başarılar,klübün mali yapısı ve UCİ kriterlerine uygunluğu denetlenerek,Pro Continental lisansı olan bir takımı World Tour listesine alıp,benzer kriterlerle listeden çıkartabiliyor.Aslına bakarsanız Pro tour takımlarının,sezon içinde katıldıkları yarışlarda,turu tamamlayabilen sporcularından tutun,yarışlarda elde ettikleri ilk yirmi sıra bile,lisanslarını etkileyici faktörler arasındadır.Hatırlarsanız bağımsız Lisans Komisyonu,2013’de Team Katusha’ya World Tour lisansı vermedi.Elbette bu listede yer alamamak büyük turlara katılmak için bir engel değil.Özel davet alarak,pro tour listesinde olmadan da yarışlara dahil olmak mümkün.

Pro Continental,yani Profesyonel kıta takımları ise,klüp yapılarını oluşturmuş,sponsorluk anlaşmalarını tamamlamış,ulusal ve uluslararası yarışlarda takım kimliğini kazanarak,her açıdan pro tour takımları arasına girmeye hazır bir lisans düzeyi.2014 UCİ listesinde,17 pro continental takım yer alıyor.Bu listeye de rahatlıkla “Kurtlar sofrası” diyebiliriz.

Continental,yani kıta takımları ise,Afrika,Amerika,Amerika,Asya gibi kıtalardaki ulusal düzeydeki takımlardır.Konya torku da bu listede yer alan tek takımımız.UCİ 2014 listesinde 173 Continental takım bulunuyor.Bu takımların profesyonel ve amatör sporculardan oluşabileceğini de hatırlatalım.
    Zaman zaman sorulur:Konya torku da acaba büyük turlara katılabilir mi? Evet,şayet mali yapısını güçlendirir,çok iyi ve akılcı yatırımlar yapar;elde edeceği başarılarla Pro Continental lisansa sahip olabilirse,onu da büyük turlarda görme olasılığı var.

Konya Torku Şekerspor bu yıl kadrosuna iki yeni sporcu kattı: Andrey Mizurov ve David De La Fuente Rasilla.Bu sporcuların pro tour tecrübeleri büyük.ancak Kazak Mizurov Kırk yaşında ve bir Chris Horner değil.Malum,Horner 2011 de Kırk yaşında Tour Of California’yı kazanmıştı.Fuente ise henüz otuz iki yaşında ve bu takımda çok iyi işler yapar.Ancak bütünsel olarak bakıldığında,kurtlar sofrasına oturması zor.

Takımların büyük turlara katılmasının(Özel davetiye almak dışında) bir başka yolu da,elinde pro Continental lisansı olan kulüplarle yapabileceği anlaşma ya da evlilikler.Ancak devlet ya da çok güçlü sponsor desteği olmadan,bu tür lisans sahibi olmak çok zor.Bu adeta gidip bir spor klübünü satın almak gibi bir şey.Bugün pro continental on yedi takım var ve bu takımlardan herhangi birini önümüzdeki yıl pro tour listesinde görmek sürpriz olmaz.Öte yandan,zaten bu o kadar kolay olsa,eminim ki bizim durumumuzdaki onlarca takım,bu yöntemi denerdi.

Düşünün;milyonlarca dolar yatırım yaptınız,onlarca transfer,sponsorluk anlaşmaları;Pro Continental lisansı olan bir kulüple birleştiniz.Ya sonra? Ya pro tour lisansı alamazsanız? Listeye girmenin garanti bir koşulu yok ki.Kriterler muallak.”Senin takımından falanca sporcu,bilmem ne tarihinde şöyle yapmış;şurda mali bir eksiklik var,sporcu sayısı yetersiz,altyapı yatırımı çok az…” Diyerek yatırdığınız tüm paranın elinizde patlamasıyla sonlanabilecek büyük bir hüsran’a dönüşebilir.

Ayrıca takımlar, pro continental seviyeye geldiklerinde kadrolarında ciddi revizyonlar yapmak zorunda kalıyorlar.Tıpkı ikinci ligden süper lige yükselen bir takım gibi,yeni oyuncular,yeni direktörler…Tüm bunlar takım kimyasını oldukça etkileyen faktörler ve bu yeni duruma adapte olabilmek oldukça zor.

Bugün pro tur lisanslı takımların bünyelerinde yaklaşık olarak otuz sporcu yer alır ve bunların pek çoğunun adını dahi duymazsınız.Aynı anda üç bisiklet takımı oluşturup,aynı tarihlerde dünyanın herhangi bir yerinde yarıştırabilirler.Bu pro takımlar için yılda onlarca organizasyon demek.Kışın antrenmanlarınızı sıcak iklimlerde yapabilmek için leylekler gibi göç edeceksiniz,aylarca otellerde konaklayacaksınız,uçaklarla,kamyonlarla malzeme taşıyacaksınız,özel beslenme rejimi sebebiyle kendi aşçınızı,kendi yiyeceklerinizi getireceksiniz demek.Bu hiç ama hiç kolay değil.Günümüzün ekonomik şartlarında çok büyük şirketlerin bile bu tür sponsorluklardan uzak durduğunu biliyoruz.

Radio shack Nissan sponsorluğu bitti.Trek fabrika takımı oldu.Argos-shimano evliliği sona erdi.Gerçi Continental düzeyde bir Argos Shimano takımı hala var ancak Shimano bu yıl Giant Shimano olarak boy gösterecek.Yakın geçmişten uzağa doğru gidersek;Garmin Baracuda,(Baracuda gitti,Sharp birkaç yıldır sponsor)Omega Pharma Lotto iyi takımdı.Sonra,(Omega Pharma Quick step-Lotto Belisol olarak farklı takımlara sponsorluk anlaşmaları yapıldı.Bir de o meşhur;namı diğer “Hızlı tren” Kimler yoktu ki orada? HTC bisiklet sponsorluğunu bıraktı,ben HTC’yi bırakamadım.Sonra takım öyle bir dağıldı ki,takımın dağılan tüm parçaları,gittikleri yerlerde büyük işler yaptılar.Bu takım bana göre tarihin en parlak takımıdır.Evet,belki genel klasman adına bir başarıları yoktur ancak şu isimlere bir bakın:

HTC Highroad 2011:
    Mark Cavendish,John Degenkolb,Bernhard Eisel,Matthew Goss,Tony Martin, Kanstantsin Siutsou , Tejay van Garderen ,Alex Rasmussen , Mark Renshaw …Daha ne yazayım?

Dahasını da bir sonraki yazıya saklayalım:

Erken sezon değerlendirmesi,esas çocukların son durumu,bahar klasikleri bir sonraki yazıda olsun;

sevgiyle kalın.

2. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bir kac ekleme yapayim. Lampre-Merida isminden de anlasildigi gibi, Wilier' den ayrilip Merida kullanmaya basladi!
    Movistar, Indurain zamanindan bu yana kullandigi Pinarello' dan ayrildi ve Canyon kullanmaya basladi!
    Artik Rabobank ta yok! Buna karsilik yillar sonra yine bir alman takimi Fransa Turuna katilacak. Yeni takimlardan Bretagne Seche de Turun yeni simalarindan. Yeni sima deyince, büyük Erik Zabel' in oglu da BMC de, Rick Zabel! .......... Haber cok! :)
    Ilk bakista aklima gelenler bunlar! :)

3. Onur Ali İmren

Onur Ali İmren Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    İhtiyar abi movistar olayını bende okudum ama alt takımı kullanacakmış. Yani benim anladığım öyle

4. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Osman D., Derya Keçeci ve Artık Yok bunu beğendi.
  5. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkürler;Gerçekten de haber çok.Yabancı kaynaklardan da derledikçe paylaşmaya çalışacağım.Konu,başta siz olmak üzere, tüm paylaşımcıların ellerinden öper.Ben genel olarak kadroları inceledim.Özellikle Movistar'da Takım'ın TDF ye Valverde'yi gönderme kararı;buna karşın Quintana'nın Giro'ya gitmesi;SKY takımında Wiggins Froome tercihleri-Geçtiğimiz günlerde Wiggins,Froome şu an benden daha iyi,dedi;takım direktörleri TDF'de Wiggins'le Froome'u birarada görebilecekmiyiz,benzeri sorulara "Umuyorum" tarzında İngilizvari yanıtı....Daha neler neler.

6. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    GÜNCELLEME 1

Peki,belki de pek çoğumuz Alberto Contador’dan ne haber? Diyor.
    Contador,geçtiğimiz yıl yaptığı hataları tekrarlamayacağını söylüyor.Marca gazetesiyle yaptığı söyleşide,bu yıl TDF ve Vuelta’da iddialı olacaklarını söylüyor.Açıkçası ben yazıdan TDF de ve Vuelta’da yarışacağı sonucuna vardım,umarım yanılmamışımdır.Bununla birlikte Contador’un (Yakın bir zamanda değişiklik olmazsa yarış takvimi şöyle.

Volta ao Algarve (19-23 Şubat)
    Paris-Nice (09-16 Mart) veya Tirreno-Adriatico (12-18 Mart)
    Volta a Catalunya (24-30 Mart) veya kriter Uluslararası (29-30 Mart)
    Vuelta al País Vasco (07-12 Nisan)
    Criterium du Dauphiné (08-15 Haziran)
    Tour de France (05-27 Temmuz)

Bir hatırlatma;Portekizde devam etmekte olan Volta ao Algarve (19-23 Şubat) turunda birinci etap koşuldu.

Faro > Albufeira 160 km

1/ Sacha Modolo (Lampre-Merida) - 3h51'46"
    2/ Rui Costa (Lampre-Merida)
    3/ Alessandro Petacchi (Omega Pharma-QuickStep)
    4/ Bryan Coquard (Team Europcar)
    5/ Danilo Napolitano (Wanty-Groupe Gobert)

Contador 10 sn geride ve 32.sırada tamamladı.

7. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben de ufak bir ekleme yapayım, Volta ao Algarve dışında koşulmakta olan iki tur daha var. Birincisi bugün 3. etabı koşulacak olan Oman Turu; Christopher Froome, Vicenzo Nibali, Peter Sagan, Joaquim Rodrigez Schleck kardeşler ve Fabian Cancellara de dahil pek çok iddialı isim yer alıyor. İlk iki etap düz sayılabilecek parkurlarda koşulduğu için genel klasmanı etkileyecek sonuçlar alınmadı. Bugünkü etapta genel klasmanı etkileyebilecek tırmanışlar var.

Diğer yarış ise İspanya'daki Vuelta a Andalucía. Eurosport'un canlı yayınladığı yarışta dün prolog koşuldu ve Valverde kazandı. Katılan diğer önemli isimler arasında Wiggins, Scarponi ve Boasson Hagen var.

8. Oğuzhan Y.

Oğuzhan Y. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Beni bu yıl en çok üzen haberlerden biri Quintana'nın TDF'ye katılmayacak olması. Movistar tamamen Giro'ya odaklanmasını istemiş. Büyük tur kazanmak istedikleri için böyle bir yol izlemişler.

9. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkürler Murat bey;evet gerçekten de erken sezon en az yaz ayları kadar hareketli.Takımlar,liderlerinin durumlarını görmek ve iyi bir tur ekibi yapabilmek için dört bir yanda harıl harıl çalışıyorlar.Elimden geldiğince,yarışlar ve takımların genel durumlarıyla ilgili derlediğim haberleri bu başlık altında paylaşmaya başladım.Umarım sizlerin de katkılarıyla konu daha da renklenir.

Pro tour listesindeki takımlar ve kullandıkları bisikletleri yazdım.Bir kaç gün içinde kullandıkları donanımlar ve diğer detaylarla birlikte,yabancı basında yer alan camia haberlerine de aktarmaya çalışacağım.Katkı sağlayan ve sağlayacak herkese şimdiden teşekkürler.

Gelelim halen sürmekte olan Volta ao Algarve'ye

Bugün 196 km lik Lagoa > Monchique etabı koşuldu;sonuçlar

1/ Michal Kwiatkowski (Omega Pharma-QuickStep) - 4h57'57"
    2/ Rui Costa (Lampre-Merida) - +0'06"
    3/ Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) - +0'07"
    4/ Eduard Prades (OFM-Quinta da Lixa)
    5/ Alexandre Geniez (FDJ.fr)

Takip etmek isteyenler için turun resmi sayfası burada

10. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yarın Volta ao Algarve'da zamana karşı etap koşulacak; 13,6 kilometrelik kısa bir parkur. Contador, genel klasman iddialılarını geride bırakıp liderliği ele geçirebilir.

Yarın Vuelta a Andalucía için de çok önemli bir gün; etap birinci kategori bir tırmanış zirvesinde sonlanacak. Eurosport 2, TSI 15:00'ten itibaren canlı yayınlayacak.

Tüm müsabakaların sonuçları takip etmek için http://www.procyclingstats.com adresini öneririm.

11. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    Durum belki de gerçekten böyledir ama ben nairo'nun bir daha froome ile dağlık etaplarda karşılaşmamak için giro'ya odaklandığını düşünmeye başlamıştım :)

Bu sezon özellikle transferler de oldukça dikkat çekici ilk dikkatimi çeken takım bmc oldu aslında yaşlı kurt cadel evans'ın özellikle dağlık etaplardaki müzmin yalnızlığına bir son vermek niyetiyle ve tırmanışlarda daha etkin rol oynayabilmek için darwin atapuma ve samuel sanchez 'i kadrolarına kattılar keyifli bir 2014 izleyeceğimizi umut ediyorum

12. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bence Movistar'ın Tour'da Quintana ile değil de Valverde ile sarı mayoyu kovalayacak olması çok doğru bir takım kararı. Valverde genel klasmanda iddialı olmak için gereken bütün özellikleri barındıran, çok tecrübeli ve başarılı bir bisikletçi, benim düşünceme göre Tour'u kazanma şansı Quintana'dan daha fazla. Üstelik Movistar bir İspanyol takımı, Valverde de İstanyol...

Quintana, tam bir tırmanış uzmanı, böyle bir bisikletçinin dağ etapları daha fazla ve rekabeti Tour'a nazaran daha yumuşak olan Giro'yu kazanma şansı oldukça yüksek. Ama zamana karşı etapta 3-4 dakika fark yiyebileceği Froome, Contador, Nibali gibi isimlerin hepsini birden geçecek farkı dağ etaplarında nasıl yapacak? Ne kadar iyi olursa olsun; tek bir etapta herkese o kadar fark atması da, her dağ etabında (6 tane var bu sene) saldırıp 30'ar saniye 30'ar saniye toplaması da pek olası değil. Sarı mayoyu giydiğiniz anda genel klasman iddialısı bulunan bütün takımların sizin alehinize çalışacağını da unuymayın. Dağlarda hiç kimseye geçilmeyerek 2. olmak ile dağlarda herkese fark atıp 1. olmak arasında çok büyük fark var aslında.

Valverde ise rakipleri gibi çok yönlü olduğu için şansı daha yüksek. Çapraz rüzgarda peleton bölünür rakiplerden birisi 2 dakika geride kalır, ikisini bir tırmanışta düşürürler 1'er dakika fark yerler, diğerini de zamana karşıda 15 saniye geçer, bir de bakarsınız ki sarı mayo onun sırtında...

13. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben daha çok klasikleri seviyorum özellikle Paris-Roubaix. Tüm heyecan tek güne toplanıyor sanki. Herkes kendine oynuyor, domestik diye bişey nerdeyse yok, kimse dinlenmeye geçmiyor. Büyük turlarda lider değil takım önemli, etaplar tam heyecanlanacakken dinlenme günü ya da sprint etabı giriyor araya kimse kimseden kolay bişeyler koparamıyor. Tabi ki Fransa yada İtalya turları farklı güzellikleri heyecanları var ama Ronde yada Paris-Roubaix bir başka heyecan veriyor bana.

14. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    Valverde ifade ettiğiniz gibi oldukça yönlü ve güçlü bir sporcu son derece de tecrübeli ancak artık 33 yaşında doğal olarak genç yetenekler karşısında ne yapabilir ? Sorusunu da getiriyor akıllara bakalım izleyip göreceğiz işler yolunda giderse turu bu yılda team sky domine eder gibi görünüyor

ihtiyar ve Derya Keçeci bunu beğendi.
  15. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Murat bey;siz çapraz rüzgar deyince,geçen yıl valverde'nin 10 dk dan fazla yiyip TDF'ye veda ettiği rüzgarlı etabı hatırladım.Valverde mekanik bir sorun yaşayıp ana grubun gerisinde kaldı.Quintana sarı mayo grubuyla gitti,diğerleri Valverdeyi bekleyip ana gruba yetiştirmeye çalıştı ancak başaramadılar.Takım (ya da Valverde) öndeki gruptan ümidi kesince bir arkadaki gruba sığındı.(Arka grubun tempo yapacağını ve kendilerine hizmet edeceğini düşündü)Çok yanlış bir karardı ve tur onun için bitti.Neden? çünkü 4 ya da 5 takım arkadaşının onu ,kameranın kadrajına dahi girecek kadar yakın oldukları gruba yetiştirebilecek gücü yoktu.Movistar takımı çabuk dağılıyor.Çok sık mekanik problem yaşıyorlar/yaşadılar.

Movistar'ın TDF için Valverde tercihi konusundaki görüşünüze katılıyorum.Tıpkı BMC'nin Ewans'ı gibi,bu spor kariyer sporu.Haklısınız;doğal yaşamda olduğu gibi,genç aslanlar yaşlı aslanları çok kolay sürüden kovamıyorlar.

Devam etmekte olan volta-ao-algarve için bir güncelleme yapalım.

GC

3.etap Vila de Bispo > Sagres (ITT) 13.6 km

1/ Michal Kwiatkowski (Omega Pharma-QuickStep) - 14'03"
    2/ Adriano Malori (Movistar Team) - +0'11"
    3/ Tony Martin (Omega Pharma-QuickStep) - +0'13"
    4/ Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) - +0'20"
    5/ Alex Dowsett (Movistar Team) - +0'25"

Yusuf Z. Şipal, ihtiyar ve SongülB. bunu beğendi.
  16. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ben de apayri bir yaris seyrettim! :) Laigueglia. Serpa kazandi! Patrick Sinkewitz' i calistirdi bütün atak boyunca ve sonunda faydasini gördü! Bu ne yarsi diyenler olabilir. Patrick Sinkewitz Ullrich olayindan sonra Almanlarin ümüdü bir bisikletci idi. Fakat onun da sakati cikinca, piyasadan kayboldu! Veya ben öyle saniyordum. Megerse Meridiana Kamen takimina girmis.
    Bu yaris ta neymis diyenler buradan tarihine bir bakarlarsa, kimlerin kazandigi görebilirler, Eddy Merckx gibi! Bu da parkur!

Yusuf Z. Şipal ve Derya Keçeci bunu beğendi.
  17. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    33 yaşın önemli bir dezavantaj olduğunu düşünmüyorum; Cadel Evans da 2011 TdF'ı kazandığında 34 yaşındaydı, geçen sene la Vuelta'yı 42 yaşındaki Chris Horner kazandı... Asıl önemli olan yarışma azmini ve hırsını kaybetmemiş olması.

Çok güzel bir örnek verdiniz Derya Bey, hem çapraz rüzgarın yapabilecekleri açısından, hem de peletonun dinamikleri açısından. Movistar'ı aynı kadraja girdiği peletonu yakalayamadığı için eleştiriyorsunuz ama Saxo-Tinkoff ilk saldırıp peletondan koptuğunda SKY takımı mataralarını atsalar Contador'u sırtından vuracak mesafedeydiler ve kaçanları yakalayamadılar... Normalde 50+ kişilik peleton 10-15 kişilik kaçış grubunu yakalar. Ancak o gün öyle olmadı, çünkü Saxo-Tinkoff ile beraber kaçanlar farkın açılması için çaba gösterirken (Cavendish ve diğer OPQS'liler etap galibiyeti için, Sagan yeşil mayo puanları için) peletonda kimse Sky'a yardım etmedi.

Derya Keçeci bunu beğendi.
  18. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Güncelleme:
    volta-ao-algarve 2014

saturday 22 February 2014
    4.Etap Almodôvar > Alto do Malhão (Loulé) 164.5 km

1/ Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) - 4h02'08"
    2/ Rui Costa (Lampre-Merida) - +0'03"
    3/ Michal Kwiatkowski (Omega Pharma-QuickStep) - +0'10"
    4/ Eduard Prades (OFM-Quinta da Lixa) - +0'13"
    5/ Tiago Machado (Team NetApp-Endura)

Genel klasman şöyle:

(1) KWIATKOWSKI Michal Omega Pharma - Quick-Step 8 13:05:50
    (2) CONTADOR Alberto Tinkoff-Saxo 0:16
    (3) COSTA Rui Lampre - Merida 0:29
    (4) GENIEZ Alexandre FDJ.fr 1:10

ihtiyar bunu beğendi.
  19. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:

Bı Contador TDF'ye kadar yarışa katılmayıp kendisini TDF'ye hazırlamayacak mıydı :islik:

20. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Contador'un sezon programı şu:

Volta ao Algarve (19-23 Şubat)
    Paris-Nice (09-16 Mart) veya Tirreno-Adriatico (12-18 Mart)
    Volta a Catalunya (24-30 Mart) veya kriter Uluslararası (29-30 Mart)
    Vuelta al País Vasco (07-12 Nisan)
    Criterium du Dauphiné (08-15 Haziran)
    Tour de France (05-27 Temmuz)

ve belki Vuelta

ihtiyar bunu beğendi.