Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2013 Sram RED 1,670 GR.....

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Ozzgurr tarafından paylaşıldı.

1. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    2012 yaz aylarinda 2013 Red serisi satisa cikacak. Set agirligi onceki modele gore 250 gr daha hafifletilmis ve 1,670 gr'a dusmus. Sesli calisan ve Dura Ace kadar duzgun gecmedigi iddia edilen on aktarici ve arka kaset teknolojilerinde cok gelisme oldugu soyleniyor. Diger one cikan degisiklik aero dizayn ve frenlerin tek pivot olmasi.
    Bir tane resim buldum, aslinda aynakolu gormek istiyordum cunku en buyuk agirlik tasarrufu aynakolda olmus.

[​IMG][/URL][/IMG]

Raven_35 ve Cem Unden bunu beğendi.
  2. Şerif Şentürk

Şerif Şentürk Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Raven_35, Cem Unden ve Ozzgurr bunu beğendi.
  3. Hakan Alpaslan

Hakan Alpaslan Yeni Üye

Seviye:

çok güzel görünüyor

Raven_35 bunu beğendi.
  4. murat songür

murat songür Aktif Üye

Seviye:
    sram yine yapacağini yapti,herkezin bildiği gibi kullanicilarin genel şikayeti sesli çalişma,aynakolun rijitliği ve arka attiricinin zayif görünümü idi,bende yeni serisinde ağirlik düşürmeden bunlari daha güvenilir ,ve güçlü hale getireceklerini düşünüyordum,özellikle aynakolun hafiflemesi beni şaşitti,görünüş olarak gayet göz alici,piyasaya girdiği zaman ne olduğunu anlariz,umarim iyi bir sprinterin altinda parçalanip gitmezler,bu hafifleme işini iyice abarttilar,çocuk oyuncaği değilki bu canim çok önemliyse koleksiyoncular için bir seri çikartsinlar

Cem Unden bunu beğendi.
  5. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Top-Level takımlara ve sporcuların altına vitrinlerdeki ekipmanlar verilmiyor, buna şüpheniz olmasın. :)

Örneğin vitrinden gidip bir Scott veya Cannondale alıyorsunuz ve sanıyorsunuz ki o kadro aynen takım sporcusunun altındaki kadro. Ama değil. Yani örneğin Cavendish gidip normal müşteriler gibi fabrikadan çıkan kabaca ölçeklenmiş S M L XL gibi standart bir kadro ile yarış koşmuyor. Kadrosu medyada söylendiği kadar hafif olmadığı ve sprinterin ihtiyaçları doğrultusunda gerekli noktalardan güçlendirildiği gibi geometriside sporcuya göre "custom" üretiliyor. Yani kadro vitrindeki kadro değil. Aynı şey kadrolar dışında diğer ekipmanlar içinde çoğu zaman geçerli. Örneğin yine güçlü sprinterler için aynı isim, model ve görüntüde olmasına rağmen piyasadaki kopyasından daha mukavemetli ve tabi ağır stem ler üretiliyor. Sonuçta yarışlar bir pazarlama aracı. Gibi, gibi...

6. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:

Cervelo , pro sporcuları için "Custom made " üretmediği iddiasında. Ben de inanıyorum tabii ki ama ekstra güçlendirmelerin olması ihtimal dahilinde. Vites vs sistemler ise kesinlikle özel üretim . Tabii ki her firmanın gücü ölçeğinde !

http://www.cervelo.com/en_us/bikes/2012/S5/geometry/

murat songür ve Aytaç Biber bunu beğendi.
  7. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Kesinlikle inanmadığım bir iddia. Sporcular için Custom üretilmemesi diye bir şey sözkonusu olamaz. Bu konuda en güzel örneği sevgili Gürol ağabey zaten Cinelli' deki tecrübeleri ile bize aktarmıştı. Kendisi Sedona dan önce Cinelli' de çalışmış (Cinelli dikkat edin!) ve ürünlerin tasarımın ve prottotip geliştirme aşamalarında bulunan bir kişidir ve özellikle sporculardan birinin pedallara içe basıp yüklenmesinden dolayı kadronun arka chainstay inin ona göre çok farklı tasarlandığından bahsetmişti. Bu sadece bir örnek. Cervelo nun sporculara pazara sunduğu kadroyu al bunu boyuna göre bir boğaz uydur gir yarışa şeklinde vermesi mümkün değil. Yanlız şu var tabi, daha amatör ve ulusal takımlara tabiki top-level takımlardaki gibi özel muamele çekilmiyor.

murat songür ve Cem Unden bunu beğendi.
  8. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Aytaç Kaptan , dediğin gibi pazarlama stratejisi olabilir . Aslında olaya pro bisikletçi açısından bakarsak , hiç bir üst düzey sporcu sıradan insanların kullandığı kalitede bisiklete binmek istemez ! Cervelo , geometri açısından konuşmuş olabilir . Kullanılan malzeme muhakkak farklıdır.

Aytaç Biber bunu beğendi.
  9. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Cervelo' nun ürününün müşteriye sunuşu nereden bakarsak bakalım elle tutulur değil bence. Evet, Cervelo geometriden bahsediyor o mesajında ancak bu durumu daha vahim kılıyor. Neden? Çünki biniciye özel fitlenmemiş bir kadroyu boyunuza uydurmanın tek yolu selesi ve boğazı ile oynamaktır. Bu kağıt üzerinde dünyadaki bütün kadroları size uydurabilir ama kazın ayağı öyle değil. Farzedelim küçük bir kadroyu uzun bir boyun ile kendinize uydurdunuz. Çok da güzel uydu hatta kağıt üstünde ama o kadroyu viraja yatırdığınızda olay değişir, çünki kadronun top tube ü boyunuza göre kısadır. Daha uzun ya da daha kısa bir boğaz kullanmak kadronun tüm viraj dengesini değiştirir. Çünki tekerin dönüş ve üzerine düşen ağırlık merkezinin noktası değişir. Yani tam olarak demek istediğimi ifade edebiliyormuyum bilmiyorum. Uzun lafın kısası, sporcunun koluna, bacağına, üst alt bedenine göre fitlenmemiş bir kadro, kullanıcıya bildiğimiz tekniklerle uydurulsa bile hiçbirzaman yeterli olmaz. Cervelonun üstün geometri vıdı vıdı sı bu neden ile palavradan başka birşey değil ve çok yapmacık, resmin tümüne bakmayı becerirseniz bunun ne kadar saçma olduğunu da anlamış olursunuz. Bir kadro yapacaksınız, onu 3 ya da 4 boy seçeneği ile üreteceksiniz ve bu milyon tane insana uyacak. Böyle bir şey yok :) Ama yalan yok, pazarlama taktikleri çok iyi. İyi reklam, az maliyet çok kâr:)

Cem Unden bunu beğendi.
  10. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Sizce optimum gidon boynu ,alın boynu uzunluğu ne olmalıdır ? Bir de 2 size arasında kalırsak küçük size mı , büyük size mı ? Sizce hangisi ?

11. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Bu soruya şu ölçü diye cevap vermek olmaz, saçma olur çünki bu ölçü her kişinin boy ve kol uzunluğuna göre farklılık gösterir. Kendimden örnek verecek olursam, ben hep 100mm boyun kullanırım. Daha kısası bana fazla agresif, uzunu ise hantal bir dönüş hissi veriyor çünki. Zaten kendim için yapılan ve yaptığım tüm öçümlerde bu seçimimi doğrular sonuçta çıkıyor. Ancak bu tabi herkese göre uygun bir ölçü değil, olamaz da. Yani 190cm lik bir adam tutupta 100mm boğaz ile olmaz doğal olarak, ona çok kısa gelecektir.

Diğer soruya gelecek olursak, eğer bir kadro için iki size arasında kalmış isem o kadrodan vazgeçerim. Yani, iki size da bana tam uymuyor ya da büyük ölçüde yakın değil ise hiç uğraşmam, bana tam olarak uyacak ya da uymaya yakın başka seçeneklere yönelirim. Kadro ne kadar iyi gözükürse gözüksün bi anlamı yoktur benim için. Doğrusunun bu olduğuna inanıyorum.

Not: Şunu da unutmadan eklemekte fayda görüyorum. Doğru uzunlukta boyun kullanabilmeniz için tabi ki size uygun doğru ölçülerde bir kadronuzun da olması gerekiyor. Bu ölçeklemelerin hiçbiri bir diğerinden bağımsız değil sonuçta.

Cem Unden bunu beğendi.