2012 Vuelta a Espana - İspanya Bisiklet Turu 18 Ağustos - 9 Eylül

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Cem Unden
Üc etap daha var! Herhangi birisi bir zayiflik gösterebilir ve klasmandan düsebilir asagilara. Contador her seferinde Purrito' nun yorulabilecegini ümit ederek onu yipratmaya calisiyor. Son hafta da bir form düsüklügü Vuelta' nin sonucunu degistirecektir. Insallah!!!

Scudo

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@ihtiyar Her etapta yokuşlarda 5-6 atak patlatmak her babayiğidin harcı değil . Kaldırdığı her atağı karşılamak için rakipleri daha çok enerji harcıyor . Bu da elbette Contador'dan çok rakiplerini yıpratır , her zaman acaba Contador yine atak yapar mı diye bir baskı altına sokabilir . Gerçekten çok iyi taktik yapıyor . Grubu her seferinde domine ederek , olayın kendi kontrolü altında olmasını sağlıyor . 6 ay sonrasında , üst düzey yarış koşmadan , böyle bir büyük turda dizginleri elinde tutmaya çalışmak - gerçekten mükemmel

Tepki
43
Yaptığım gözlemler sonucu Saxobank domestikleri son yarışları ölçü alarak söylüyorum Katusha Teame göre daha çalışkan ve strateji kokan hareketlerde bulunuyorlar. Katusha stratejisini değistirmesi gerekiyor. Sürekli, yapilan hamleye cevap vermekle, takipte olmakla bu işi kotarmak bana göre çok riskli, kaybetme ihtimali yüksek. Yeni strateji belirlenmesi gerekiyor, oda bana göre şöyle olmalı: Atak ve hamle insiyatifini almak, ilk önce atağa kalkmak yani süreci kendisi belirlemesi gerekiyor. Sürekli aynı taktikle tur sonuna kadar oynayamazsin. Sadece bir etapta çuvallarsan güme gidersin.
Katusha'nın etkisizliğine rağmen liderleri J.Rod buraya kadar başarılıydı ancak yeni şablon güncellemesi yapılması hem rakip takimi şaşırtır hem de iplerin senin eline geçmesini sağlar. Domestikler kilit öneme sahip, onları doğru hareket ettirsen turu kazanırsın. Artık ince detayların turu kazandıracağı bir sürece girdik. Kahramanların dövüşmesi yeterli değil, bu iş ekip işi, koordinasyon tam olmalı, nasıl yarışacağını karşı taraf bilmemeli, şablon güncellenmeli, rakibin sizi farklı düşünmesi sağlanmalı, tamamlayıcı olarak mental ve fiziksel asla gevşememeli, tur kazanana kadar disiplinden kesinlikle taviz verilmemelidir. Şu ana kadar koşulan 15 bölümün tekrarları çok dikkatli izlenerek Team Saxobank'ın ve Katusha domestiklerinin analizi gerekmekte.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Kemal Korkmaz
Hans-Michael Holczer, Christiann Henn, Dimitri Konishev, Mario Chiesa, Uwe Peschel, Erik Zabel, Thorsten Schmidt, Michael Rich( Bir kac hafta önce karsilastim yolda)
Bunlar benim hic bir kaynaga bakmadan üzerilerine saatlerce konusup, anlatabilecegim isimler. Bisiklet konusunda bilgilerinin cok genis olduguna eminim. Sanirim Katusha' nin hangi taktigi uygulamasi gerektigini biliyorlardir!:):):)

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@ihtiyar Takımlar , kendi sporcularının özelliklerine göre taktik uygular . Joaquim Rodriguez tarz olarak Contador'a karşı ancak atacak tek kurşunu olan bir sporcu . Onu da uygun zamana saklıyordur . Contador , bisiklet tarihinin en özel sporcularından . Doping yapmış , yapmamış ; bunlar tekniğe etki eden şeyler değil . Tekniği ,zekası çok farklı bir sporcu hepimize heyecan veriyor.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bazen basitçe ele almak gerek olayları ve durumu.Saxobank tamamen örümcek adamlarla geldi buraya;malum tek hedefleri,tırmanışta rakipsiz Contador'un,olası zamana karşı Froome'a kaybedebileceği zamanları telafi edip,işi dağlarda bitirmek.Pek çok kişinin bildiği gibi Froome dağlarda kayboldu:) kendisini arama çalışmaları halen sürüyor.Peki Rodriwuez hesapta var mıydı? Etap etap evet,genel klasmanda hayır.O ne performans.Kariyerinin sonunda 33 yaşındaki bir adam için fazla rahat.Contador ayakta muhtemelen 39/28 (Tam bilmemekle birlikte,bugün 12-28 gibi bir ruble seçmiş olabilirler) Rodriquez ise selede ve bir üst viteste.Contador insan üstü VO2 değerleriyle ağzı bir karış açık,Rodriquez gezinti turunda kadar rahat...Sevmedim.Contador babamın oğlu değil,kaldı ki Rodriquez i de çok severim ancak,Wiggins ve Ewans gibi bana makul gelmedi bunlar.

Ben rodriquez in pek çok renkte mayo giydiğini gördüm.Nasıl tırmandığını da ancak böyle zamana karşı,her profilde alay edercesine tırmandığına ilk kez şahit oldum.Açıkçası,organik bir film izliyorsak helal olsun.Yok bazı sentetik uygulamalar varsa kötü.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bazen basitçe ele almak gerek olayları ve durumu.Saxobank tamamen örümcek adamlarla geldi buraya;malum tek hedefleri,tırmanışta rakipsiz Contador'un, kaybedebileceği (olası)zamanları telafi edip,işi dağlarda bitirmek.Pek çok kişinin bildiği gibi Froome dağlarda kayboldu:) kendisini arama çalışmaları halen sürüyor.Peki Rodriquez hesapta var mıydı? Etap etap evet,genel klasmanda hayır.O ne performans.Kariyerinin sonunda 33 yaşındaki bir adam için fazla rahat.Contador ayakta muhtemelen 39/28 (Tam bilmemekle birlikte,bugün 12-28 gibi bir ruble seçmiş olabilirler) Rodriquez ise selede ve bir üst viteste.Contador insan üstü VO2 değerleriyle ağzı bir karış açık,Rodriquez gezinti turunda kadar rahat...Sevmedim.Contador babamın oğlu değil,kaldı ki Rodriquez i de çok severim ancak,Wiggins ve Ewans gibi bana makul gelmedi bunlar.

Ben rodriquez in pek çok renkte mayo giydiğini gördüm.Nasıl tırmandığını da ancak böyle zamana karşı,her profilde alay edercesine tırmandığına ilk kez şahit oldum.Açıkçası,organik bir film izliyorsak helal olsun.Yok bazı sentetik uygulamalar varsa kötü.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Derya Keçeci

Benim bildiğim Joaquim Rodriguez , pek öyle Contador'la kafa kafaya gelecek adam değil . Contador , her seferinde bu adamı çarpar , böler , duvara yapıştırır . Hadi 6 aydır yoktu , ivme kaybetti diyelim . Peki zamana karşılarda Contador'dan 3 dk aşağı fark yemeyen Rodriguez nasıl oldu da bunu çok daha aşağılara indirdi .

Birçok yerde okudum . Üst seviye sporcularda performans gelişim oranları çok düşük olur . Saniyeler için bile aylarca , yıllarca çalışmaları gerekir . Ama bu adamlar bütün araştırmaları altüst ediyorlar . Lance'in 6 dakika geriden gelip yokuş finişi yapabilmesinin sebebini ancak 10 sene sonra öğrenebildik . Rodriguez'de bir anda TT'lerde otorite oldu .

Bu seviyelerde bu derece performans gelişimi , şaşılacak şey doğrusu :) Sırada Wiggins var , onu da unutmamak lazım . Bir de Cobo diye bir adam vardı , hani geçen sene Wiggins ile Froome'u çarpıp bölmüştü . Nerede şimdi ? 62. sırada 1 saat 27 dakika geride . Yuuh :)

Froome'a ne oldu ? Yoksa İspanya Turu daha mı zor geldi ? Hele Gilbert , geçen sene 18 zafer , bu sene 1 tane . Ya adam istese bu kadar güç kaybedemez , bu kadar istikrarsızlık . Cancellara ve Schleck'ler :)

Hani şöyle Under 23 , Sprint , Combativity gibi klasmanların yanına bir de " Doped , Not Doped "diye klasmanlar ekleseler . Ona göre sıralasalar bizde bilip seyretsek .

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Rodriguez alıştığımızın üzerinde bir performans veriyor, kabul. Ancak Movili 3. ispanyol da sadece 1 tık geride. Yani özetle onlara bakarak, Contador u geçmiş performansları ile değerlendirmeyin. Ben çok sık yorum yapan biri değilim ama arada bir yazarım böyle nacizane. Doping skandalından çok önce bu adam dopingli demiştim de insanlar çekemiyorsun demişlerdi burda. Bence Contador dopingsiz (belki hala dopingli) bu kadar. Ayrıca hiç sevmediğim bir sporcu, onu da ekleyeyim tam olsun.:) Rodriguez de ilahi el var mıdır yok mudur ona bir yorumum yok, varsa bir hınzırlık onunda kokusu çıkar. Sonuçta o da bir İspanyol. Bunların soyları, karakterleri böyle. :)

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Derya Keçeci
Corriere della Sera Contador' un 38-28 taktirdigini yaziyordu bu etap icin. J. C. Leclercq de dogruladi Eurosport' ta!( Almanca)
Sentetik konusunda daha önceki tecrübeleri zaten herkesin bildigi seyler. Fakat acik bir sey olmadikca kabullenmek zorundayiz, beynimiz"olamaz" dese dahi.
Ben zaten istemiyorum kazanmasini seklinde daha önce söyledim, yazdim, Froome' la beraber yazili olmayan bir kurali cigneyip "Lider"' e karsi atak yaptiklari icin. Tek ümidim Contador bu yüzden, Valverde bir seyler yapabilecek durumda görünmüyor.
Pek cok kisi bu yazili olmayan kurallari begenmese de ben eski kafa olarak; bu kurallarin bisiklet sporuna ayri bir özellik verdigini savunuyorum.
Eddy Merckx düsecek ve birisi atak yapacak! Vallahi pelotondan kovarlardi adami. 1990 lardan sonra dogu ülkeleri acildi, bir sürü dogu bloku bisikletcisi profesyonel bisiklet sahnesine girdi ve bu kurallar cignenmeye basladi. Pek cok defalar bir cok tartismalara yol actilar. Bir kismi bu kurallarin "varligini"(!) ögrendi. Bir kismi ögrenmek istemedi.
Doping tartismasi bir yana, eger rakibini yeneceksen, bir kaza veya teknik arizayla degil, yaris icerisinde yeneceksin. Armstrong düsünce Ullrich bekledi, Ullrich düsünce Armstrong bekledi. Bu sene yine gördük, meshur lastik patlamalari etabinda, olayin farkina varinca, Wiggins bütün pelotonu durdurdu.
Eger bu tip seyler olmazsa, örnegin Contador' un bir takim arkadasi Purrito' ya bir carpar ve düsürür, Contador' da etapi farkla kazanir. Ertesi gün ayni seyi Katyusa yapar. Nereye varir bunun sonu., bilinmez.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Cem Unden
Cobo konusunu lütfen karistirmayin. O bir etapta tesadüfen bu kadar fark acip ve sonra koruyarak Ispanya turunu kazandi.
Froome konusuna gelince de baska türlü bakmak' ta yarar var. Günümüzde bir sporcunun, özellikle mukavemet sporlarinda en yüksek performansa ulasmalari, normal olarak yilda bir kere veya özel durumlarda iki kere. Froome zeniti gecmis olabilir. Bu yüzden de digerlerini takipte sürekli olarak zayiflamakta. Yani dogal bir durum.
Zaten ben de bu yüzden Contador' un bu hafta antrenman durumunu göz önünde bulundurarak zenite ulasacagini umuyorum. Ama bu seviye J. Rodriguez' i yenmeye yeter mi? Simdiye kadar öyle görünmüyor. Rodriguez' in bu kadar uzun bir sezonun sonunda hala bu performansi göstermesi tabbii ki dikkate sayan bir durum. Süpheyle bakmakta hakliyiz. Ne var ki, bu insanlarin hepsi, dünyanin en iyi bisikletcileri. Bazilarini sevmeyiz, bazilarina fazla sempati duyariz. Kimisinin ismi hosumuza gitmez, Kimisinin tavirlari hosumuza gitmez. Peter Sagan' in zafer sonundaki tavrina tartismalari unutmadim.
Ben sahsen elimden geldigince bu yarislarin yapildigi yerelere gidip, bu daglari bizzat cikarak, bu bisikletcilerin performanslarini anlamaya calisiyorum. Beynim sürekli olarak "olamaz", "mümkün degil" lerle dolu. Fakat kendimin 30 sene önce ayni yokuslari nasil ciktigimi hatirlayinca, olaya bu kadar detayli olarak hazirlanan insanlarin performanslarini cok anormal bulmuyorum. Aradaki bazi anormal(!) durumlar haric. Ürnek vermek gerekirse; bir etapta Armstrong' un Mt. Ventoux' ya 24 km/h le ciktgini okumustum. Kendim de denedim. 24 km/h e cikmak mümkün. Ancak bir dakika dayanabildim. Bu etabi Richard Virenque' in kazandigi düsününce- ki bu demektir ki o Armstrong' dan daha hizli cikmis- "olamaz" dedim. Sonunda foyasi ortaya cikti.
Ne kosullarla olsun, sevdigimiz, haz aldigimiz bir sporu zevkle izleyebilme olanagina sahibimiz. Geriye kalan sadec bir masaldan ibaret. Sarap icip mutlu olmaktan bir farki yok.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Arkadaşlar evimde değilim cafeden sınırlı süre bağlanıyorum o yüzden konu hakkında gereksiz tartışmaya giren arkadaşlara tek tek özel mesaj yazmıyorum onlar kendilerini biliyor.Konu başlığı altında fikirlerimizi yazacaksak devam edelim.Bir şikayetiniz varsa hatalı mesaj butonunu kullanalım olmadı mail atalım .Tüm mesajlar silinmiştir.Devam edilmesi durumunda tartışmaya iştirak eden tüm arkadaşlar ceza alacaktır bilgilerinize......

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
@ferhat köse

onursal bir üye diye hala ceza vermediyseniz birine hala yazık edersiniz...

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Gerçek şampiyonlar bu insanlar; Contador , Lance , Rodriguez hikaye , Hele Romanyalı Eduard Novak , engelsiz insanlara karşı bile yarışlara katılıyor

http://www4.pictures.gi.zimbio.com/Paralympics+Day+3+Cycling+Track+DgQfJphHN-el.jpg

Eduard Novak , Romanya Şampiyonu

http://www.sport365.ro//2012/02/Eduard_Novak_ciclism_2_x-600x400.jpg

http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02328/jump_2328341k.jpg

http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02328/lu_dong_2328466k.jpg

Daha yüzlerce resim için ; tüylerim ürperdi
(link)

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Cem Unden
Riis' teki o göbek ne öyle?

• Beğen
Tepkiler: Zafer KAPLAN

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
http://img138.imageshack.us/img138/2623/bjarneriis1.jpg

Riis Otuzunda da Elli gibi duruyordu,şimdi ellisine merdiven dayadı tip aynı,senin de belirttiğin gibi,tek fark kilosu.E,normaldir;adam yirmi yıl boyunca yiyemediği Wienerbrod ve kringle'lerin acısını çıkartıyordur:)

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Adam Hansen'i da takdir etmek gerekli . Bu sene katıldığı üçüncü büyük tur ve 5 gün daha dayanırsa ; 32 kişilik " 1 sezonda 3 tur bitirenler " listesine adını yazdıracak .

Adam Hansen , 2012 Türkiye Turuna katılmıştı . Böyle uzun süre yatabilmek için bol bol mekik ve back extension yapmak gerekli
http://cdn3.media.cyclingnews.futurecdn.net/2012/02/05/2/20120205cy0016_600.jpg

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Contador,pazartesi ataklarına cevap veren Rodriquez için "Onu daha önce hiç böyle görmemiştim" demiş.Biz de günlerdir onu anlatmaya çalışıyoruz.Valverde ise kendisiyle yapılan özel bir röportajda "Bisiklet sporcusu olmasaydınız ne olurdunuz" sorusuna,"Kamyon şoförü olurdum" yanıtını verdi:) Aynı soruyu Rodriquez yanıtlamadı ve "Bilmiyorum" şeklinde geçiştirdi...

Buna ek olarak,bugün 19 kişilik bir kaçan gurup olduğu ve 50 saniye geride ise Rodriquez'in pelatonda kaldığı bildiriliyor.Doğru mudur?

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar