Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2012 Sram Apex Aynakolun Sol bacağından ses geliyor ? Yardım

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Ergun Yavuz tarafından paylaşıldı.

1. Ergun Yavuz

Ergun Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar biskletim daha 3 haftalık Sram Apex aynakoldan ses geliyor normal giderken bir şey yok.. Rampaya gelince..? Başlıyorum tırmanmaya sol aynakol bacağı aşağıdan yukarı çıkarken tam aşağı çevrileceği zaman tak yapıyor.. Bunun nedeni nedir servisinde sökmeyi denedik gevşekmi diye.. ve sökemedik :) Fena bir şekilde sıkılmış.. Yardım istiyorum kullananlar var onlardan özellikle.. Benim şansımamı artık kafama takılıyor.. Çok mu titriyorum bisikletimin üstüne yoksa nedir bu.. ? :(

2. fatihaydın

fatihaydın Bisikletkolik

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    servisten ne dediler size peki açamayınca ses için ?

3. Ergun Yavuz

Ergun Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kullanmaya devam et dediler biraz daha ne gösterecek bir şekilde açarız dediler.. Ya hep bana mı geliyor sorunlu aletler.. Makina çok güzel tıkır yolda gidiyor antremana çıktım sürdükçe süresim geldi.. Ama rampaya gelince moralim bozuluyor.. Herşey tamken ufacık bir şey kafa yoruyor..

4. fatihaydın

fatihaydın Bisikletkolik

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    bence fazla kafana takma benim bisikletten de ses geliyordu gıcırdama gibi önce kadro yapıyor sandım sonra vites sistemini temizledim ses kesildi.o tip şeyleri dene bi yandan da kullanmaya devam et bu göbekleri kolay kolay dağıtamazsınız eğer varsa bir sorun zaten bi dahaki gidişinde açıp garantiden değişirler bence kafaya takılacak bir şey değil :)

5. Ergun Yavuz

Ergun Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yaa tabiki vardır bir püf noktası.. İnş. Korkuyorum yolda kalırım gibilerinden.. :)

6. Gökhan Ö.

Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ben apex kullanıyorum. 1,5 haftadır falan her sağ pedala yüklenişimde, özellikle sert viteste, tak diye inceden ses geliyordu. Bisikletten anlayan 2-3 arkadaşa gösterdim aynakol gevşemiş göbeğin sıkılması lazım falan dediler. Götürdüm yaptırmaya göbek açılıp,temizlenip,yağlanıp tekrar sıkıldı. Ses kesildi.

Sordum neymiş derdi diye, içine toz,toprak kaçmış bide gevşemiş dedi usta.

Umarım çözülür bi an önce ;)

7. ybayrak

ybayrak Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    benim bisikletimi alalı daha 8 gün oldu pedal sertken fazla abanınca 2.3. turda bir anda tak diye ses geliyor.sanki metalin metale çarpma sesi,bakıyorum dağılan bi şeyde yok ortada öyle birbirine çarpacak bi parçada...?

8. Ergun Yavuz

Ergun Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Gökhan bey bi şey sorucam peki serviste aynakolu alyanla mı söktüler ? Değişik bir yapısı var bizim aynakolların.. Biz büyük alyanla denedik sökmeyi ama bayağı bi sıkmışlar.. Ama böyle giderse bi şekilde sökeceğiz..

9. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:

Aynakol sökemeyen servis... Bence gitmeyin oraya.

ender özkan, Gökhan Ö. ve IbrhmAkgl bunu beğendi.
  10. Ergun Yavuz

Ergun Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Gitmeycem am bisikletim daha garanti kapsamında garantisi devre dışı kalacak.. Gittiğim servis yıllardır aynı yani yılların ustası 30 seneden beridir bu işi yapıyor ama yeni teknolojik modellerde kafası karışıyor.. Bu gidişle söküceğiz galiba..

11. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Mekaniker mekanikerdir. Sonuç olarak ileri derecede komplike birşey olmayacağına göre, altı üstü aynakol. Kalkıp rohloff götürüp bakımını yap deseniz neyse. :)

Yıllardan sonra bir bisiklet aldım, hemde daha önce hiç görmediğim bir bisiklet türü. Yani yol bisikleti... Her türlü ayarını yapabiliyorum.

12. Gökhan Ö.

Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Sökerken bizzat görmedim ama krankı alyenle gevşetti. İsterseniz bir de alyenin uzun ucunu metal bi boru içine sokun ve kuvvet kolu mesafesini artırarak çevirmeye çalışın. Daha çok moment uygularsınız böylece.

Youtube dan falan yardımcı olacak videolar bulabilirsiniz . En azından fikir verir. Bende o ustaya gitmezdim sanırım. Bazı servisler müşterinin malını bozarak yada yıpratarak o ürün üzerinde öğreniyor çünkü işlerini. Deneme tahtası olmaya gerek yok diye düşünüyorum.

13. aykut yiğitel

aykut yiğitel Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Kullandığınız pedal nedir acaba? Kilitli pedal kullanıyorsanız o da gevşemiş olabilir. (Benim kullandığım shimano m520 den de aynı ses geliyordu, iyice sıkılayınca kesildi)

14. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:

hollowtech göbekse bu anahtar olmadan sökemez... aynakol bacağı ise alyan ile sökülmesi lazım...

youtube ye install hallowtech crankset diye yaz gelir nasıl söküleceği... eline tornavida alan usta oluyo başımıza...

15. dodeve

dodeve Aktif Üye

Seviye:
    Sram gxp gobekleri biraz sorunlu olabiliyor. Bende sram kullaniyorum yaklasik 6000 kmde orta gobegi hallettim. Tabi butun kis kullanmistim, kar, yagmur daha cabuk eskitiyor.
    Sizinki o kadar yol gormediyse aynakolu cikarip (ki bu apexlerde cok kolay adam nasi cikaramadi anlamadim) gobegi biraz yaglayin gecmesi gerek. Olmadi benim gibi yapip sundan alin :)

16. Ergun Yavuz

Ergun Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Cumartesi günü söktüreceğim.. Yağlayıp takacağız tekrar.. :)

17. ender özkan

ender özkan Üye

Seviye:

Bende de benzer bi sorun var. Sağ aynakol bacağı tam aşağı inerken yarım cm boşluk yapıyor gibi geliyordu daha sonra fark ettim ki sağ pedal da hafif eğrilme var. Sorun pedaldaymış. Bir kontrol et pedalı.

18. Ergun Yavuz

Ergun Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Pedalı denedim yeni pedal taktım ama kesilmedi kesinlikle göbekle ilgili bir sorun..

19. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    aynı sorun bende de var önce pedaldan şüphelendim pedal değişti sorun çözümlenmedi aynakolu da değiştirdim yine aynı artık orta göbekten eminim en kısa onuda değiştireceğim sanırım bu kez halledeceğim bu çıt çıt sesini

20. Ergun Yavuz

Ergun Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bugün aynakolu söktük.. İçinde gres vardı.. Şaşırdım.. ama boşluk vardı biraz aynakolda.. Silip bir daha gresledik taktık iyice sıktık boşluğu hallettik.. Aynı rampaları çıktım aynı şekilde yüklendim şu an bir şey yok süper oldu.. Yani sök, boşluğu al, gresle, tak.. :)

Gökhan Ö. bunu beğendi.