Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2011 YGS kopya iddaaları !!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında FarukDemir tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. FarukDemir

FarukDemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    Artvin'de bir avukat ve bir dershane yöneticisi, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda en az 100 sorunun belli bir formüle göre cevaplandığında rahatlıkla çözülebildiğini belirlediklerini ileri sürdü. Belirlenen bir formülle özellikle matematik testinde soruların tamamına yakınını doğru çözmenin mümkün olduğu vurgulandı.

Artvin'de avukatlık yapan Ayla Varan, sorularda şifreleme sistemi olduğu konusunda aldığı duyumun ardından tüm soruları tek tek incelediğini belirterek, şu iddiada bulundu: "Cevapları rakamsal olan sorularda bu şifreleme sisteminin hatasıza yakın uygulandığını gördüm. Sisteme göre cevap şıklarındaki rakamlar küçükten büyüğe göre sıralanıyor. Eğer çakışan varsa doğru cevap çakışan rakamın bulunduğu şık oluyor.

Hiçbir rakam çakışmazsa doğru yanıt 'E' şıkkı olarak çıkıyor. Birden fazla çakışan varsa da cevap en küçük rakamın bulunduğu şık oluyor. Matematik testindeki 40 sorudan bu sistem uygulayarak 37 sorunun doğru cevabına ulaşılabiliyor. Ayrıca yanıtları rakamsal olarak verilen Sosyal Bilimler, Türkçe ve Fen sorularında da aynı formülü uygulayarak en az 50 soruyu daha rahatlıkla çözebilirsiniz."

Haberin devamı; http://www.cnnturk.com/2011/turkiye/04/01/sifreli.cevap.anahtariyla.kopya.mi.cekildi/611896.0/index.html

onurf ve Cycleone bunu beğendi.
  2. Emre Nalbantoğlu

Emre Nalbantoğlu Kıdemli Üye

Seviye:
    Şok oldum bro ya.O kadar çalış çabala, adamlar soruları versin cemaatine.Gerçi ben onların öğrencilerinin cevapları bir şekilde alacağından emindim, çıktı işte meydana.

FarukDemir bunu beğendi.
  3. FarukDemir

Seviye:
    İddaa şu an için Ösym tarafından yalanlansa da, şahsen matematik sorularında denedim ve neredeyse hepsinde oluyor :unsure:

4. Onur Yılmaz

Onur Yılmaz Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu nasıl bir sınavdır?Bir türkçe sorusunun 3 tane doğru cevabı var.Matematik desen ondada 3 tane hatalı soru var diyolar.Bazı dershaneler 13 tane müfredat dışı soru sormuşlar diye o surların iptalini istemişler.Bide üstüne bu olay çıktı.Bakalım bundan sonra neler çıkacak daha...

FarukDemir bunu beğendi.
  5. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    Koskoca bir sınavda böyle sistematik cevapların bulunması raslantı olamaz bence.. İçerden iş çevirip sonra dışarda kopya çekiliyormuş gibi güvenlik önlemleri alıyorlar.. Ne diyelim ki

Şansal Uysal ve FarukDemir bunu beğendi.
  6. Cem Şentin

Cem Şentin Bisikletkolik

Seviye:
    Soğuk Savaş yıllarında ipleri malum cemaate kaptırırsan olacağı buydu. Şimdi ülkeyi cemaatten kurtaracak bir kahraman aranıyor.

7. MURAT TÜRKMEN

MURAT TÜRKMEN Üye

Seviye:
    basınıza tas düşse cemaatten bıleceksınız sızde varya

8. MURAT TÜRKMEN

MURAT TÜRKMEN Üye

Seviye:
    bıde bu cakışma derken ne demek ıstenıyor neyle çakışıyor da d sıkkı dogru dıyoruz

FarukDemir bunu beğendi.
  9. FarukDemir

Seviye:
    Örnek:

Sorunun şıkları :

A) 1004 B)1008 C) 1000 D) 1006 E) 1002

Bunları küçükten büyüğe sıralıyoruz:

A) 1000 B) 1002 C) 1004 D) 1006 E) 1008

Sorunun şıklarıyla bizim yaptığımız sıralamada ki şıklardan tam eşlenen cevap, doğru cevap oluyor. Burada 1006 değişmemiş mesela. Birden fazla eşlenen şık çıkarsa en küçüğü oluyor vs.

10. MURAT TÜRKMEN

MURAT TÜRKMEN Üye

Seviye:
    enteresan dogrusu bakalım bunun altından ne cıkacak

11. Cem Şentin

Cem Şentin Bisikletkolik

Seviye:
    Ayrıca sayısal sorularda normal sıralamayla bizim sıralama arasında eşleşme olmadı mı E seçeneği doğru cevap oluyormuş.

12. Emre Nalbantoğlu

Seviye:
    Başımıza taş yağsa cemaatten bilcez değil.Ben 2 senedir çalışıyorum bu sınava.Bu halt da cemaatin başının altından çıkmıycak da kimin başının altından çıkacak ? 2 senelik emeğimle aldığımı adamlar çalıyorlar böyle işte.Biz ne yapalım sessiz mi kalalım ? Tabiki kalmamamız gerekir ama ne kadar sesimiz çıkarsa çıksın sustururlar bizi.O yüzden arkamıza yaslanıp izliycez sadece.

onurcan tokuş ve Cycleone bunu beğendi.
  13. MURAT TÜRKMEN

MURAT TÜRKMEN Üye

Seviye:
    onu zaten acıklmada arkadas belirtmiş ve verdıgı lınkdekı haberde de soyluyor

14. Emre Nalbantoğlu

Seviye:
    Formülü sorulara uygularsanız formülün doğru olduğunu görürsünüz mat da sorulardan 37si yapılabiliyormuş, arkadaşlarımdan bu formülle 40 yapan var.E daha ne abicim herşey ortada...

15. MURAT TÜRKMEN

MURAT TÜRKMEN Üye

Seviye:
    formülde de genellikle c şıkkı var demı buda demek oluyorkı cemaat c si bunu de de olsun bıtsın

16. FarukDemir

Seviye:
    Güzel tespit :)

17. Harun Salcı

Harun Salcı Bisikletkolik

Seviye:
  18. Emre Nalbantoğlu

Seviye:
    3 senedir dhdeyim dostum.EmrN benim.O konuyu da takip ediyorum.

Harun Salcı bunu beğendi.
  19. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Ekşi sözlükten alıntı. Bence açıklama budur

bildiğim kadarıyla eskiden 10 farklı kitapçık türü hazırlanıyordu. dolayısıyla uzman kadro eğer şıkların yerlerini değiştirmek isteseler bile her kitapçığı ayrı ayrı elden geçirebilirdi. ama hatırladığım kadarıyla soruların yerleri farklıyken şıklarda değişiklik yoktu. yani uzman kadronun cevap şıkları aynı sırasını bütün kıtapçık türlerinde koruyordu. bu sene her adaya farklı soru ve farklı şık dağılımı yapıldığından dizilimin bir kadronun değil bilgisayarın elinden çıktığını biliyoruz. dolayısıyla cevap kağıtlarını okudukları sistemi daha kolay hazırlayabilmek için klasik düzende (sayıların sırayla dizilmiş olduğu eski sınavlar gibi) hazırlanan sorularda yalnızca yanlış cevap şıkları dağıtılmış, böylece hepsinde olmasa da birçok cevap anahtarında bahsedilen teknikle bulunabilen sorulara kıtapçıklarda yer verilmiş olabilir. en nihayetinde ösym'de çalışan elemanlar da sen ben gibi idare eder diyen türk insanı. bu mantığın soruların cevaplarını bulmaya yarayacağını görememiş olabilir. kodları yazan arkadaş tamamen işleri hızlandırabilmek adına böyle bir açığa sebebiyet vermiş olabilir. zaten ösym bilerek böyle birşey yapmış olsa, 2 milyona yakın kitapçık türünden uymayanını bulur, onu yayınlardı. hatta yalnızca istedikleri kişilerin bu tarz şifreli kitapçıklara sahip olmasını bile sağlayabilirlerdi. ama bence olay yalnızca soruları ve cevap şıklarını dağıtan kodu yazan arkadaşın hatası. muhtemelen bütün kitapçıklarda aynı sistem geçerlidir. ayrıca o arkadaşın da art niyetli olduğunu zannetmiyorum.

ugur T ve Selahattin Porsuk bunu beğendi.
  20. Harun Salcı

Harun Salcı Bisikletkolik

Seviye:
    2 sene sonra ben de gireceğim.Bana öyle şey yapılsa yıkarım ÖSYM'yi.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.