Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2011 model SEDONA 761 - 2011 model SCOTT SCALE 80

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında başar akten tarafından paylaşıldı.

1. başar akten

başar akten Kıdemli Üye

Seviye:
  2. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Scott hakkında bilgim yok fazla bişey diyemem ama 2011 761 i yaklaşık bir senedir kullanıyorum. Bisikletten memnunum. Sadece maşa soğuk havalarda iyi çalışmıyor (soğuk havadan kastım eksi dereceler), normalden daha sert oluyor. Bir de üzerinde gelen pedal iyi değil, ilk aldığımda zaten çıt çıt ses yapıyordu, ilk yağmurlu havadan sonra dağıldı, yerine aynı markanın rulmanlısını taktım bakalım bu ne kadar gidecek, şimdilik problem yok. Scott taki pedal da dandik bir şeye benziyor.

Scott taki maşa da Suntour ama biraz daha düşük bi model galiba, remote lockout ve rebound damping ayarı yok. Bir de yaylıymış. Sadonadaki maşa havalı, remote lockout var ama pek gerekli bişey değil zaten maşanın ucu hemen yanında bence gereksiz birşey ve o kadar sık kullanılmıyor zaten. Rebound faydalı olabilir, amartisörün geri çıkarkenki hızını ayarlıyor.

Son olarak 761 in ordaki fiyatı benim aldığım fiyata benziyor. Artık 2012 si çıktı belki indirim yaptırabilirsiniz o fiyattan. Ben de bu aralar bi hibrid alacağım, telefonla sordum 2012 modelleri, önümüzdeki günlerde site yenilenecek dedi. Acele etmeyin yani.

3. Mutlu Onur ÖZDEMİR

Mutlu Onur ÖZDEMİR Aktif Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Bu kadar bütçe ayırdıysanız ve de scott gibi markalara da yöneldiyseniz,ben size bir de Specialized markasına göz atmanızı öneririm ; komfor,estetik ve sağlamlık (e, tabii dağ bisikletinde olması gereken bir yol tutuşu,güvenlik fazlasıyla var,bunları saymaya gerek yok zaten) . Bu yönden specialized,scott ve sedona'dan daha iyi derim ben :)

4. başar akten

başar akten Kıdemli Üye

Seviye:
    @levent
    aslında aadaki ufak fiyat farkıyla 761 in de arka aktarıcısını slx yapabiliriz diye düşününce scott un tüm bileşenleri 761 den düşük seviyede kalıyor.
    bisikletim çalınana kadar uzun süre epicon kullandım, şimdi xcr keyif kaçırır mı acaba..
    scott un da kadrosu gerçekten harika. kadro için diğer şeylerden vazgeçmeye değer mi, yoksa kadro alınır ilerde para oldukça bileşenler yükselir mi napsam bilemedim..
    2012 modelleri ve fiyatları gördüm. fiyatlar biraz yükselmiş. pek düşünmüyorum açıkçası. onlar yerine 2011 761 çok daha çekici geliyor bana.
    aklımda şu an bu iki bisiklet var.

@mutlu
    model önerebilirsen çok sevinirim arkadaşım.

5. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    2012 model al diye kastetmemiştim. Demek istediğim şu, ben bu bisikleti geçen sene haziran ayında yine bu fiyattan aldım (1787). Hatta peşin aldığım için üzerine indirim de aldım. Fakat bu bisiklet artık 1 sene eski model hala bugün de aynı fiyattan satılmamalı diye düşünüyorum. Bisiklet piyasası nasıl işliyor bilmiyorum ama sonuçta bu bi model eski bi bisiklet dolayısıyla sitede yazan fiyattan biraz indirim alabilirsin gibime geliyor. Yani Sedona daha ucuza gelebilir. Demek istediğim buydu. Gerçi 2012 modelinin fiyatı biraz uçuk olmuş o yüzden belki de hiç indirim yapmazlar bilemiyorum.

Evet Scott a göre Sedona nın sadece arka aktarıcısı düşük model ama deore den ben çok memnunum. ilk 100 km den sonra bir kez ufak bir ayar yaptım vites kolundaki vidadan, sonra hiç ellemedim. Şu anda 2100 km de. Kışın soğuktan arka ve ön aktarıcının buz tutup donduğu ve vites değiştiremediğim zamanlar oldu, çözüldü ve eskisi gibi çalıştı, vites kolundaki vidadan dahi ayar yapma ihtiyacı olmadı, hala tıkır tıkır çalışıyor.

Maşalarda havalı veya yaylı sistemlerin birbirine göre bi üstünlükleri yok diye biliyorum. En azından okuduğum yorumlar öyleydi. Remote lock bence gereksiz zaten demiştim. Bence gidonda gereksiz yer kaplıyor. Rebound ayarı kalıyor geriye o da çok gerekli sayılmaz.

Ben olsam benim takılacağım nokta frenler olurdu. Zaten geçen sene alırken de Scott vs. gibi kalite markaları fren sistemlerinden dolayı elemiştim. Hidrolik frenler hakkında, hava yapar, bakımı zordur, vs. vs. gibi çok şey okumuştum ve gözüm biraz korkmuştu. O yüzden deore den aşağı hidrolik fren almıyacağım diye kriter koymuştum kendime ve dolayısıyla Scott ve benzeri markaları elemiştim. Ne kadar doğru yaptım bilemiyorum ama aldığım bisikletten gayet memnunum.

Tabi benim yorumlarımı okurken, benim doğru dürüst ilk ve tek bisikletimin 761 olduğunu göz önüne almalısın. Diğer markalar hakkında tecrübem yok.

Daha önceki bisikletin neydi bilemiyorum, mesela o da Sedona idiyse bu sefer Scott alıp bunu deneyebilirsin. Değişiklik iyidir tecrübe edinmiş olursun. Farkını kendin tecrübe etmiş olursun. Sonuçta hangisi alırsan al pişman olacağını hiç sanmıyorum. Scott alırsan freni daha iyi olsun, maşası daha iyi olsun derken biraz daha para harcarsın belki o kadar.

başar akten bunu beğendi.
  6. başar akten

başar akten Kıdemli Üye

Seviye:
    daha önce hidrolik 741 kullandım 2000-3000 km kadar..
    sitede 1700 küsür yazıyor evet ama nakit 1500 e almış bir arkadaş o yüzden ben de o fiyattan alırım dedim :) (761 için)
    aslına bakarsan 761 in kadrosu da çok hoşuma gidiyor ne yapsam bilemedim.
    diğer arkadaşların da düşüncelerini duymak isterim
    teşekkürler :)

7. başar akten

başar akten Kıdemli Üye

Seviye:
    yorum yapıcak olan yok mu arkadaşlar :rolleyes: