Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2008 trek 6300d ?

Konu, 'Trek' kısmında emres91 tarafından paylaşıldı.

1. emres91

emres91 Üye

Seviye:
    Herkese iyi akşamlar,
    Arkadaşlar 3 ay önce trek 3900 d almıştım arkadaşımla beraber ,arkadaşımda 2008 6300 d almıştı.Arkadşım sağolsun beni her akşam ekti bisikleti aldığı gibi evine koydu.Şimdi yutdışında yaşıyacağından resmen bisikletini bana hediye etti :):) Miras bir yerde. 3900 'ümü geri verdim.Aslında çocukluğumdan beri bisiklete biniyorum.Keşke gönül isterdiki bu foruma daha önce üye olsaydımda sizin bilgilerinizle biraz daha uzmanlaşabilseydim şimdi hergün forumu mutlaka inceliyorum ve okuduklarıma hayret ediyorum.Bisiklet hakkında hiç bir şey bilmediğime karar verdim.En azından hangi parçalar daha verimlidir veya hafifletebilmek için neler yapılabilir öğrenmeye başladım.(Bu arada 30 seneyi devirdik:):):))Neyse lafı uzatmadan 6300d için nasıl bir geliştirme önerirsiniz.Mesela önce ben ön amortisörü değiştirmekle başlıyacağım neler önerirsiniz?Kısmetse 1 ay sonra Yurtdışına gideceğim ve ordan kaliteli bir kadro alabilirim.onuda alırsam gene sizlere danışarak donatmayı çok isterim.Kim bilir belki kendimi geliştirebilirsem belki yarışlara bile girerim:)...Bu arada karbon kompozit malzemeler gerçekten bu kadar sağlammı? Çünkü kaldırımdan veya daha yüksek bir yerden atlayıp zıplarken kilonuzun 2 yada daha çok katı bir basınca maruz bırakabiliyosunuz bisikleti (95 kg olmusum).Neyse konuyu çok uzattım.Her türlü önerilerinizi bekliyorum.Hepinize kazasız belasız bol pedallı sürüşler dilerim.İyi akşamlar...(not konuyu yanlış yere açmış olabilirim kızmayın sakın ......)

2. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:

Sorunuzdan 6300 sizde kalacak mı veya yeni bir kadro alıp toplayacaksınız tam anlayamadım. Ama 6300 için önerilerimi belirtebilirim. Öncelikle 6000 serisi kadro olarak iyi kadro. Maşa değiştirilebilir ancak değiştirmek sizin için o kadar gerekli mi onu düşünmeniz daha mantıklı olacağı kanısındayım. Anladığım kadaryıla şu an için çok profesyonel olarak kullanmıyorsunuz. 6300 ün üzerindeki Rock Shox Dart3 şu an için işinizi görebilir diye düşünüyorum. Sonrasında kendinizi gereksiz yere erken para harcamış hissedebilirsiniz. Ancak illaki değiştireceğim derseniz Fox F100 RL modeli veya RockShox Reba SL tercih edebilirsiniz. Yada daha üst modeller. Diğer değiştirebileceğiniz bölüm ise gidon ve gidon boğazı olabilir. Çünkü 6300 de kullanılan boğaz ve gidon biraz ağır. Burda da paradan kaçınmam derseniz ritchey' in karbon gidon ve axis gidon boğazını önerebilirim. Kırılma konusunda da tabiki garanti veremesekte çok kolay olacağını sanmıyorum. Genelde kırılma olayı gidonun çok sıkılmasından ve çok sert kullanılmasından kaynaklamaktadır. Başka geliştirme ise vites kolları ve attırcılar olabilir. Onda da tercihiniz Deore XT veya üstü XTR olabilir. Sonrasında sele, sele borusu gelebilir. Tabiki bu saydıklarımın hepsi güzel maliyetlerdir. Nacizane fikrimdir.

ismail issi, emres91 ve Gürsel A. bunu beğendi.
  3. emres91

emres91 Üye

Seviye:
    Samimi cevabınıza teşekkür ederim.Bu arada bisiklet artık benim.Anladığım kadarıyla önce maşayı değiştirmeliyim ha sonra full xt yapmak yeterli olacaktır zaten. Bu arada gidon ve boğazı bu hafta içinde dediğiniz gibi,değiştirrebilirim.Ancak dediğim gibi karbon malzemenşn gerçekten kırılmasında korkuyorum hele gidon bir kırılırsa Allah korusun çenem boynuzda....Gerisini düşünmek bile istemiyorum onun yerine gidon ve boynuzu aliminyumlarla değiştirmek dahamı iyi olur acaba ? Ya da ben mi kuruntu yapıyorum? ....

4. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Kilonuzu göz önüne alınca tabiki sert kullanımda, yüksek yerlerden atlamalarda uygun olmayan malzemelerde kırılma görülebilir.Düz yolda bu mümkün değildir.
    Sadece olayı Karbon-Aluminyum olarak düşünmeyin.
    Aluminyum olan Amoeba Vitra gidonla yüksek bir yerden atladığınızda, sizin kilonuzdaki birisi o gidonu kırabilir.Çünkü Vitra serisi hafiflik amaçlı üretilmiştir.Arazi yarışlarında maks. 80kg luk binicilere göre tasarlanmıştır.Bu yüzden borularını yandan incelediğinizde mümkün oldukça ince olduğunu görebilirsiniz.
    95kg luk bir binici karbon kullanamaz diye bir kural yoktur.Fakat her firmanın ürün üretim amacı farklıdır.Bu konuda ülkemizde de satılan en güvenilir markalardan önce Easton sonra da Ritchey'i tavsiye ederim.
    Bu iki markanın karbon modellerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde karbon kadrolarda da güveni sağlayan bazı markaların ürünlerine binlerce defa uyguladıkları işkence testleridir.95kg olup da hem karbon yol bisikletine binen ( bisikletin ağırlığı 6.7kg) hem de karbon DH/FR/AM (13.5kg) bisikletine binen ve her türlü zorlamayı da uygulayan arkadaşım da var.Hiçbir şekilde yolda bırakmadı, üzmedi.

Trek 6300d'niz hayırlı olsun.Modifikasyon farkını kolay hissettirmesi bakımından terfiye önce teker setiyle başlayabilirsiniz.Gidon, boğaz, sele borusu, maşa da arkadan geleceklerdir.

ismail issi, Levent Temiz ve emres91 bunu beğendi.
  5. alper_indere

alper_indere Yeni Üye

Seviye:
    bısıkletınız hayırlı olsun yukarda pek cok sey soylenmıs zaten,bana gore carbon bır gıdon aldıgınızda ona uygun gıdon bogazı alırsanız daha yararlı olur farklı markalar yerıne alıyorsanız aynı markanın alırsanız ıkısınıde bırbırıne uyumu ıcın daha ıyı olur (bu zaten bılınen bırsey) kadronuz kalıtelı o yuzden bence suanda kadroyu degıstırmeye gerek yok onun yerıne masa,ayna kol,jant setı gıbı farklılıgı hıssedıcegınız degısıklıkler yapmanızı onerırım bu degısıklıklerle hem agırlık hemde kalıte farkını hıssedersınız gıdon,gıdon bogazı,sele,sele borusu degısıklıklerı zaten kucuk degısıklıkler bunları arada yapabılırsınız.