2007'de Atilla'nın 180 km hız denemesi

Baki KAYAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.874
Bisiklet
Colnago
Atilla bey i tanimam, grubu ile bir kere Bostanci-Tuzla antremanimda pedallamistik
Goruntu olarak amator diye nitelendirecegim bir gruptu ama iclerine girince iyi ortalama yaptiklarina sahit olmustum.
Belli ki amator olarak baslayan bir yapilanma ama her yil uzerine biseyler koyarak devam etmis.
Karakteri, takim davranisi ayrica tartisilmasi gereken bir durum, ben sunu bilir soylerim, ayagi pedala basmis biri ile basmamis biri bir olmaz, belli ki Atilla bey in de sele uzerinde bir gecmisi var.
Bu nedenle saygi duymaktayim.

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Oğuz kurt

Bütün mesajları okudum. Ortada hakaret göremedim.
Benim şimdiye kadar gördüklerime göre, yazılanların hepsi, kelimesi kelimesine doğru.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
önemli gerçekleri gördüm burada bunlar takdir edilecek tabi,
onun sert tavrının yumuşaması daha iyi ,
oğuz dostumuda dinler isek şikayetçi ,10 liralık pompa nasıl 40 lira olur, bu tabi ayrı bi konuda tartışılacak ,ama burada söz konusu olan birinci olayda esasında budur , yani 10 liralık pompa neden 40 liraya satıldı ,
esnaflık olacak ise doğru esnaflık olacak burada attilla bisiklet takımı eleştirilmiyor o dükkandaki görevli kim ise o satan kim ise insanı kullanmış ise o sorumlu önce o şahıslar kim onları bi bilelim ,bu şahıslar bence attila bisiklet takımına zarar verir imajını zedeler ,
aynı ayağını uzatan arkadaşımız gibi ayakkabımı çıkartırım ayaklarımı demire koyarım dersek,
yanımdaki yaşlı amca tabi kızacak, bu hareket avrupa toplumlarında olursa orada az yadırganır,
bunun aynı olayını norveçte ,otobüste gördüm genç postallarını dayamış demire, hiç kimse ters ters bakmadı
yaşlı ayakta duruyor ona yer vermiyor yaşlı oralı bile değil,
ora hristiyan kültürü, bura müslüman kültürü,
kültürler arasında fark vardır ,ama müslüman mahallesinde salyangoz satamazsınız ,
sadede gelirsek ,evet bir iki kişinin hatası attila bisiklet takımını bağlamaz ,

evet bahadır dostumun mesajı çok önemli,,

Gerçekten Barış, her hafta 30-40 kişi toplanan grupta bir kaç densizin hareketlerine göre genelleme yapmak gerçekten yanlış. Zaten bu kişiler grubun içindeyken bu hareketleri yapamazlar, belki tek veya kendi arkadaşlarıyla turlarken bu davranışları yapıyorlardır. Yani illa başlarında biri olup dürtecek bunları. Grubun geneline baktığımda zamanla karakteri değişiyor. Grupta doktorlar, profesörler, avukatlar, vb. vardı ama son bir kaç haftadır gruba bu yönde katılım artıyor. En son iki arkadaş katıldı, biri haydarpaşa numune'de doktor korhan bey, diğeri beyoğlu noterliği işleten kemal bey; korhan bey 40'ın, kemal bey 60'ın üstünde. Bu gibi insanların yolda bisikletçileri hor görmesi nasıl olur aklım almıyor. Örneğin kemal bey yıllarca güneydoğuda savcılık yapmış, ölü teröristleri incelemiş, yıllarca avukatlık yapmış görmediği olay yok, senin benim yaşamadığım şeyleri yaşamış. Adam rahat koltuğundan kalesinden çıkıp bisikletin başına geçmiş, sokaktaki bisikletçileri hor görmek için mi yapar bunu :)

Ama bir de işin öbür yanı var. Atilla zamanında tiner çeken, hırsızlık yapan, ana-babasının ilgilenmediği çocukları takıma kazandırıp yetiştirmiş, okumamış çocuklar bunlar. Belki kendisinin 12 yaşında okulu bırakıp kötü hayata düşmek yerine bisiklete geçmesinin faydasına inandığı için yapmış. Ama ne kadar yetiştirirsen yetiştir bir sorunları illa patlak verebiliyor. Adana'da yarışa katılacağım akşam bir arkadaşla birlikte aynı odayı paylaşmıştık. Çok efendi, bana saygılı bu genç arkadaşı çok takdir etmiştim. Bir gün sonra öğrendim ki yenikapı'da tiner çekerek geçen yaşamı bisikletle değişmiş. Ben bu kadar değişiklik olabileceğine söyleseler inanmazdım. Atilla'yla kendime bakıyorum; benim hayatım okumayla geçti, Atilla'nın bisiklet sırtında. Atilla'nın insan ilişkilerinde ve dünya görüşünde benim gibi olmasını beklemem çok saçma olurdu. Benim Atilla'ya saygım sonsuz çünkü davranışlarında eksiklerinin yaşam şartlarının sonucu olduğunu biliyorum. Oturup bu yaştan sonra kişisel gelişim veya felsefe okuyacak hali yok, yapabildiği kadar bisiklete katkı için yaşıyor. Ayrıca grubun karakteri değerli kişilerle çoğaldıkça Atilla'nın eski sert disiplini de azalmaya başladı ve daha çok fikir alıyor.

ayrıca sorunlu çocukları sele üstünde eğitmek çok güçtür bunu bilen bilir çok zor bi olaya el attı tabi attilla dostum

konu attilla dostumun hız denemesinden farklı mecralara gider gibi oldu ama geneli tartışıldı ,
yapılan hız denemesinin bence trafiğe açık alanda olmaması makbuldur, bu görüş beni bağlar, ayrıca 10 liralık pompa nasıl 40 liraya attila dostumun dükkanında satılır, bunada cevap verilmesi lazım,
son olarak attila bisiklet formasını giyen gençlerin ,diğer turlarda gerekse metrobüste yapmış oldukları hareketler ,
attila bisiklet takımını bağlamaz,

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Kudret Kurtcebe

Abi başıma gelen bi olayı anlatayım. Polonya'dayım yine. Sürekli antrenman yaptığım bir arkadaşım, hediye olarak kendi takımının formasını verdi bana.
Türkiye'ye gelene kadar o formayı giymedim orada.
Nedeni ise; ben o takımın sporcusu değilim, ve formayı giymem beni sorumluluk altına sokar. O forma ile yaptığım hareketler sadece beni değil, takımı da zor duruma sokar. Çünkü insanlar beni değil, üzerimdeki formanın takımını yargılarlar.
En basitinden antrenmanlarda, o forma ile grup içinde kötü kalırsam bile "bu adam takımda sporcuymuş bir de. Demek ki bu kadarlık bir takımmış" denir.

O nedenle, o formayı giyerek yapılan her hareket Atilla Bisikleti bağlar. Özellikle yerel, küçük bir takımsa çok daha fazla bağlar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kudret abi asıl mesele pompa değil ben onların eski müşterisiydim ben onların daha düne kadar üsküdar/zeynepkamil tabaklar mahallesindeki ufacık dükkanlarınıda biliyorum ozaman;işi bilmedikleri zamanlar doğru düzgün bisiklet satmadıkları zamanlar.ne zaman pazarbaşına geldiler adamlara bir şey oldu.neyse uzatmayayım sıfırı piyasada 150-170 tl arasında sıfır satılan bisikletler vardı hayatımda aldığım ilk bisikletti keşke araştırıp alsaydım attila bisiklet aynı bisikleti 240'tl ya sattı bana!!! çok uzun zaman uğramadım kızdım çünkü neyse benim nazarımda herkes 2.ci bir şansı hakeder mantığıyla yine gittim bu sefer sıfırı 550 tl olan bir bisiklet aldım 2.el onuda bana 450'tl'ye sattılar sonra bir baktım'ki yine ben kazıklandım tabi bide işin malzeme kısmı var kaskı,eldiveni neyse geldi geçdi benmi kaybettim hayır ha belki oda kaybetmedi ama bana bisikletci çok onada müşteri çok ama!!!asla hakkım helal değil haram zıkkım olsun..yoksa isterse 200 km hız rekoru kırsın yada daha deli işler yapsın beni orası ilgilendirmez.ama insan bir işletmeyi kuduğu zaman ahlak ve etik kurallar çerçevesinde mal satsın sakın kimse bana demesin kardeşim ben 10 a aldım 1000 e satarım;böyle ticaret olmaz bak 2 dükkan'dan düşdüler br dükkana şimdi yakında bu zihniyetle çok'da iş yapamaz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gökhan Toros

düşüncelerine saygılıyım gökan dostum,
belkide şöyle bir yönetim eksiliği olmuş olamazmı ,yani attila bisiklet takım yönetimi yapılan her yalnış hareketi değerlendirerek bir ceza veya uyarı yapma durumu olamazmı ,bu benim düşüncem tabi ,örnek burada bir video yayınlandı biliyorsun belki ,arkadaşımız videoyu koydu ,ama biz videoyu baştan değil yarıdan seyrettik olayın başını bilemedik
olayın başı attila bisiklet takım forması ile dostumuz ayakkabısını çıkararak ayaklarını demire koyması ile başlıyor
yanındaki yaşlı beyfendide sinirleniyor duruma tabi ,
şimdi attila bisiklet takımı yönetimi bu arkadaş hakkında bir ceza veya sözlü uyarı yaptımı onu bilmiyoruz,
kendisinin hareketlerinin otobüs içersinde bile takımı bağlayabileceğini ,belkide yapılmıştır bilemem,
arkadaşımızı metrobüse almıyorlar orada filim kopuyor tabi ve sinirli ama hırsla kalkan zararla otururmuş misali var bu durumda ,
geçiktirildi dostumuz engellendi ama ayakkabısını çıkarmasının gerekçesi tabi olamaz bu benim görüşüm,
ama ben bir takım kursa idim kesin pedalşörlerin takım forması altında yaptıkları ters hareketlere ilgisiz kalmaz idim ,burada bence birazda yönetim boşluğu var gibi bu düşünceler beni bağlar
şimdi yukarıdaki mesajda bahadır dostumun önemli noktaları var bunlardan biri tinercileri hayata kazandırması
onlara bisiklet sporunu sevdirmesi burada attila dostumu eleştirmem ama esnaflık yönünü mercek altına alırım,

@Oğuz kurt

bu anlatılanlar hiçde hoş değil,
ki diyorum ya bu camiada iki adam var bana iyiliği dokunan mehmet ali -ali sport bir de yeşil bisikletten hakan bu iki adamın hakkını hiç bi şekilde ödeyemem
anlaşılan esnaflık yönü iyi değil ,dostum anlattıklarından onu çıkarıyorum,
ben alışveriş hiç yapmadım ,şimdi en çok yeşil ile muhabbetim oldu benim, birde ali sport ile .

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Kudret Kurtcebe

Abi bence yapılmıyor bir şey. Yapılsa eğer, şimdiye kadar bir şeyler değişirdi diye düşünüyorum.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

Şu fotolara bakarken denk geldim. Rekoru kırdımı yoksa kırmak üzeremi. Fotolardan sağlam bir hazırlık dönemi geçirdikleri belli oluyor.

(link)

Mesela atila abi şurada rekora iyi hazırlanıyor...