Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2000TL Bütçe Yol Bisikleti - Bayiden vs İnternetten Almak?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Mustafa Kocabaş tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yol bisikletini hem ulaşım hem zevk için kullanacağım şehir içinde. Kuzey Adana civarında süreceğim, bir iki yer dışında yollar baya iyi. Üniversiteye gidip gelmeyi planlıyorum sürekli olarak. Gidiş geliş 23km günlük. Bütçe 2000 lira, ekipmanlar dahil. Gece de süreceğim için aydınlatma da lazım. Kask, çamurluk vs de dahil. Arkaya çanta da düşünebilirim ama muhtemelen sırt çantası işimi görür şimdilik.
    Sizce yol bisikletini bu tarz ekipmanlar ile şehir içinde kullanmak iyi bir düşünce mi? Yol bisikleti ile tur yapanı bile gördüm forumda yani. Kullanım şeklime şehir bisikleti çok uysa da içimde bir yol bisikleti isteği var.

Peki bayiden mi internetten mi bisiklet almak avantajlıdır? Salcano xrs 030 apex 2500 lira ama bayiden indirimle 2000 liraya aldığını söyleyenler var. Tiagra 030'u da 2100 yerine 1700 civarına aldığını söyleyen var. Gerçekten böyle bir durum var mıdır, bayilerden daha ucuza alınabilir mi?

Ben Carraro CR-RACE 032 modeline bakıyordum fiyatı uygun olduğu için, ama biraz farka xrs 030 alınabiliyorsa onu almak isterim. Artı olarak Mavic Jant seti, ritchey donanım, tiagra set ve düşük ağırlığa sahip.

Adana'da bilen var mı sağlam bir Salcano bayisi?

Edit: İkinci ele de baktım ama bulamadım. Her türlü açığım ikinci ele.

2. Berkay S.

Berkay S. Insomnia 29"

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba , ben de Adana'da oturuyorum . Adana'da profesyonel bisiklet satan sanırım 3 yer var (2 de olabilir) ve bunlardan birisini biliyorum popülerdir zaten dükkan. Adliye'nin karşısında bulunan bisiklet dükkanlarının oraya Dağ Bisiklet diye sorarsan gösterirler ben de oradan almayı planlıyorum . Sanırım o ucuzluk olayı peşin fiyatlarda geçerli ama tabi sıkı bir pazarlık ile kayda değer bir indirim yapılabilir. Eğer oradan alırsanız bana özel mesaj olarak pazarlıktan kaç lira indiğini söylebilir misiniz ? İyi günler :)

edit:Dükkan ismi vermek galiba serbest ama sonradan aklıma geldi yasak ise yöneticilerden ricam kaldırmaları.

3. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bu konuyu da inceleyebilirsiniz.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=135075&highlight=

4. Fatih Yılmaz

Fatih Yılmaz Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Nakit alacaksanız bayilerden çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Ellerinde son kalan malları çıkarmak adına baya uygun fiyata bırakabiliyorlar.

5. Mustafa Kocabaş

Seviye:
    Zaten nakit alacağım. Dağ bisiklete bir bakayım o zaman.

6. Mustafa Kocabaş

Seviye:
    Aşağıdaki daha ucuz alternatifleri de düşünmeye başladım tekrardan. Sizce xrs 030 ile aralarında çok fark var mıdır, zorlayıp xrs 030 almama değer mi? Aradaki fark ile spd pedal+ayakkabı alabilirim üstüne para bile artar. Ne düşünüyorsunuz bu konuda? Çok kararsızım.

Triban 500 - 1300TL Net, pazarlık yok. Sora Set, Karbon maşa, ön aynakol üçlü, kaliteli servis
    http://www.decathlon.com.tr/triban-500-yol-bisikleti-id_8239801.html

Whistle Modoc CAMPAGNOLO XENON 10vites Set, Karbon Maşa, 1400TL, pazarlıkla ve nakit indirimiyle 1250TL olur muhtemelen.
    http://www.whistlebisiklet.com/modoc-xenon.aspx

Carraro CR Race 032, Sora Set, Karbon Maşa, 1700TL, indirimle 1500 olur heralde.
    http://www.carrarobisiklet.com/#cr-race-032_172

Bu alt seviye bisikletlerin hepsi kendi jantlarını kullanıyor, shimano, alex vs kulanan yok malesef. Hepsi karbon maşa, o güzel. Hepsi de en az Sora donanıma sahip. Whistle avantajlı duruyor. Xenon seti hiç duymadım. Hatta bu bisikleti önereni de kullananı da görmedim.

7. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Dağ Bisiklet den 1500 yerine sıcak para ile 1200 é aldım ve yanında bisiklet taşıyıcı suluk çanta gibi ekstradan Mazeme de aldım tavsiye ederim

8. r.ezk

r.ezk Erdem YILMAZ

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Giant defy 4 e bir bakın mavi renk

9. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Acaba Whistle'nin sıfırını bulmak mümkün mü o fiyata? Hiç araştırdınız mı

10. Mustafa Kocabaş

Seviye:
    Evet, kdv dahil tavsiye edilen fiyata 495 Euro demişler. Yaklaşık 1400 TL yapıyor.

Yavuz hocam, cr 032'yi mi 1200TL ye aldınız? :eek:

11. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Mosso aldım. KKTC'ye götüreceğim için( burada 2000 civarı artı taksit yapılacaksa banka komisyonuda ekleniyor. ) çingeneliğin dibine vurdum :) yok olurdu olmazdı nihayetinde verdiler ki zaten ellerinde 1 adet kalmıştı ve kadrosu tam bana göre idi . orada 2 saatte kurlumunu gerçekleştirdiler ve aldım.

12. hasan can çizel

hasan can çizel Yeni Üye

13. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
  14. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    İkisinin arasında kaldıysanız. Fuji Tourning bakabilirsiniz. Yada biraz üstüne koyup Cyclocross.

15. Mustafa Kocabaş

Seviye:
    Vites attırıcıları kötü hocam bunun. En az 2014 claris ya da sora olsun bence. Kullanma şekli farklı diye biliyorum, pratik değilmiş. Kadro merakınıza saygı duyarım ama bence bizim gibi giriş seviyesi bir bisiklet alanın kadrodan çok donanıma bakması lazım olduğunu düşünüyorum ben. Kadro zaten geometrisi iyi olduktan, çok da ağır olmadıktan sonra hangisi olursa olsun bizim gibilerin aradaki farkı anlayacağını sanmıyorum. Öylece durup duran bir parça sonuçta. Aradaki premium farka değmez bana göre. Gider daha ucuza btwin triban 500 alırım sizin yerinizde olsam. Full 2014 Sora Sete sahip.

Bisikletten donanım akıyor. Benim baktımlarımda sele, gidon, jant vs gibi parçalar hep markaların kendi üretimleri, bu bisiklette ritchey, selle italia, mavic. Keşke kadrosu biraz daha büyük olsaymış. 52cm kadrosu. Benim boy 178 yine de olur mu sizce? Bir de neden 50km kullandıktan sonra hemen satılıyor acaba bir sıkıntısı mı var?

Edit: Bir de şöyle bir şey var ama yine kadrosu küçük:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=140115

Aslında ilk olarak Cyclocross bakıyordum ama bütçem elvermediği için iptal etmek zorunda kaldım. Salcano cyc 02 var bütçeme göre ama onun da bir sürü konusu var malum, onları okuyunca korktum bu bisikleti almaya.
    Fuji Touring de güzel, CC'ye yakın biraz da rahat bir geometrisi var sanırım. Aslında şehir içi ulaşım için de güzel olur, hem ilerde tur planım da var. Ama bar-end vites attırıcıları soğuttu bisikletten. Tur yapacak adam için pek sıkıntı olmaz ama şehir içinde hiç iyi olmaz.

Dağ Bisiklete gittim. Sadece Sedona ve Merida'nın bayiliklerini yapıyorlarmış. Diğer markaları getiremez misiniz diye sordum, getiririz ama onlardan kar etmiyoruz dediler. Yani indirim mindirim hayal oldu. Artık peşinde yüzde 10 indirime razı olacağız.

Şu an Btwin Triban 500 ile Carraro CR 032 arasındayım. Özelliklerine bakıyorum bir fark yok(ben göremedim, bilmediğim bir farkı var mı?) Öyle olunca daha ucuz olması ve servisinin güvenli olmasından dolayı Triban 500'e kayıyorum. Sadece lastiği Shwalbe Lugano yerine başka bir şey. Onu da aradaki farkla ilk fırsatta 700x25 lik continentallar la değişirim, her türlü Lugano'dan daha iyi olur. Jantları her iki markanın da kendi üretimi, çok bir şey beklemiyorum o yüzden. Yeter ki sağlam olsun. Btwinde üçlü aynakol var, o aynakolu elden para çıkmadan ikiliyle değiştirebilirsem çok iyi olur. Hiç hoşuma gitmedi yol bisikletinde üçlü aynakol.
    Diğer alternatif olarak hala xrs 030 u düşünüyorum, hatta kumar oynayıp cyc 02 apex bile alabilirim. Carraro CR 052 yi düşünmüyorum, çünkü full tiagra olması hariç her şeyi CR 032 ile aynı. Daha fazla para vereceksem vites için değil de jant, lastik gibi donanımlar için vermek istiyorum. O yüzden xrs030 düşünüyorum zaten. Keşke donanımı aynı olsa sadece tiagra yerine sora olsa daha ucuz olsa. Mesela btwin 500'ü alsam, üzerine sonradan Mavic jant, conti lastik vs alsam xrs030 dan daha pahalıya gelecek yanlış mıyım?
    Bir de merak ettiğim bir durum var, xrs 030 tiagra satanlarda ve sahiplerinde hep Mavic Aksiyum jant var ama internette Shimano 501 yazıyor. Apex olanda Mavic yazıyor. Doğru mu bu, tiagra modelinde Mavic yok mu? Acaba 2013 modelinde vardı da 2014 de mi yok mavic?

16. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    2013 XRS 030 Tiagra modelinde Mavic jant seti mevcuttu bu seneki modelde R501 takılmış.
    Bende Carraro CR 052 var bildiğiniz gibi Tiagra set takılmış bisikleti alırken jantlardan şüpheliydim 4 aydır kullanıyorum en ufak sıkıntı yaşamadım bir kere kasisten geçerken düştüm jantta herhangi bir akort sorunu yaşamadım. Dayanıklılık konusunda bana göre tam puan dezavantajı Shimano R501'e göre 150-200 gram daha ağır geliyor önümüzdeki yaz yapacağım tek değişiklik jant olacak.
    Tiagra-Sora arasında pek fark yok gibi düşünüyorsunuz ama bence var ve bu fiyat farkına değer. Malzeme kalitesi ve ağırlık olarak belirgin bir şekilde öne geçiyor.

17. Mustafa Kocabaş

Seviye:
    Siz nerden ve kaça almıştınız CR 052'yi?
    Aslında dediğin gibi, jant sağlam olduktan sonra çok takılmamak lazım ama ileride değişmeyi düşünmek yerine zaten üzerinde olanı almak daha avantajlı olur. Sen şimdi janta para vereceksin + cr 052 kendisi kaç para yapar? Muhtemelen zaten iyi bir janta sahip olan xrs 030'dan fazla olur, ki o bisiklette ritchey donanım da var. Hatta belki xrs 030 apex seviyesine gelecek harcayacağın para(jant fiyatlarını bilmiyorum).
    Tiagra ile Sora arasında ille fark vardır, ama Tourney'den geçecek bana Dura-Ace gibi gelecek zaten :D

Son kararım:
    ya 1400'e cr 032 bulabilirsem almak
    ya 1300'e kadro boyu uygun triban 500 almak(ellerinde sadece 48 var galiba)
    ya da havale indirimi ile 2000'e Salcano cyc02 almak. (şu an bu seçenek ağır basıyor)
    Bu bisiklet ile ilgili çok kötü tecrübeler yaşayan birinin konusu var. Bir de genel olarak Salcano'nun malum servisi var. Bunları göze alabilirim çünkü 2000 liraya apex+ritchey+alex jant+bb5 disk fren li bir bisiklet sonuçta, ne kadar kötü olabilir ki?. Ayrıca istenildiği zaman 25lik lastik takıp yol olarak kullanma, istenirse offroad kullanma gibi avantajları var. Disk freni ağırlık yapar diye istemiyordum ama bisiklet CR 032 ile aynı ağırlıkta zaten :D Disk frenin en sevdiğim özelliği, jantlarda metal şerit olmaması. Görüntüyü çok bozuyor bana göre.
    En kötü ihtimal parçası bozuk, eğik, kırık vs gelir. O konularda da tecrübeliyim, söke söke alırım zaten. En kötü yirmi gün gecikmiş olur.
    Edit: Alex Jant değil Sram x7 jant seti varmış. Alıyom ben bunu :D