2000-3000 TL Arası Dağ Bisikleti Seçimi

Tepki
20
Merhaba,ben 2000-3000 tl arası bir dağ bisikleti almak istiyorum.Kullanım alanım orman yolları,toprak yollar ve köy yolları.Ağırlıklı olarak orman ve toprak yollarını kullanıyorum.Boyum 175 cm,kilo 78 kg M ve L boyları arasında tereddüt ediyorum.Bisiklette önem verdiğim parçalar kadro ve maşa(diğerlerini nasıl olsa zamanla değiştirebilirim).Bisikletin 27-30 vites olmasında karasızım.Almayı düşündüğüm bisikletler;

Scott Scale 50 2010
(link)

Scott Scale 40 2010
(link)

Scott Scale 60 2012
(link)

Arkadaşlar yardım ve önerilerinizi bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
3'ü de birbirinden güzel maddi durumda sıkıntı yoksa tabi ki scale 40 daha iyi.

Ayrıca boyunuza uygun kadro boyu 16"-18" olmalı diye biliyorum M belki olabilir ancak L büyük gelecektir.

Tepki
43
Bisiklet
Ghost
Bence seçenekler süper, kimine göre bu fiyata 'sedona,geotech,o gruptan iyisi olmaz '' ,ama bence cannondale,specialized markalarına da bir göz atın derim. :)
Şahsen ben,bir specialized hayranıyım ya da Alman bisiklet üreticisi Corratec ten de bir bisiklet alabilirsiniz.

Mehmet Ser

Forum Bağımlısı
Tepki
462
Bisiklet
Giant
Bencede 2. el fırsat bulun derim :) ;) nakit paranız varsa 0535 408 16 19 arayın sizi birine yönlendireyim. scoot carbon fox xt bisiklet alın 3.600 tlye

Tepki
20
önerileriniz için teşekkür ediyorum ama daha çok bu bisikletler üzerinde değerlendirme yaparsak kara ne olurdu?

emre karakoç

Daimi Üye
Tepki
212
Genelde 400-500 lira ile ne alayım diye sorular oluyor, nadiren iyi bir bütçeyle yardım isteyen geliyor:). Scott M kadro 17.4 inch sanırım ki sizin için en uygunu gibi. Large almayın kesinlikle. Scale 40 2010 ama donanımı daha iyi. Durduğu yerde eskirmi bunlar pek bilmiyorum. Lastiği saymazsak ben kullanarak 2 yıldır eskitemedim komponentlerimi.

Tolga Yücel

Forum Demirbaşı
Tepki
328
Bisiklet
Salcano
(link)
Bu bisikleti 2.200 gibi fiyata alabilirsiniz,geri kalan para cebinize kalır hemde forma kask vs alırsınız :) iyi forumlar..

dağhan yaşar

Aktif Üye
Tepki
12
şimdi soykan hocam,

27 vites ile 30 vites arasında en sert ve en yumuşak dişli bakımından fark yok. biliyorsun ki 27 vites bir bisiklette 27 farklı dişli oranı bulunmuyor bir çok oran birbirini tekrar ediyor ya da zincir tam çapraza alınamadığından bazı dişli kombinasyonları zaten kullanılamıyor. aslında 27 vites sana yaklaşık 18-20 farklı kullanılabilir oran veriyor. 30 vites bir bisiklet için de bunlar geçerli. yalnız sana daha fazla kullanılabilir oran veriyor bu sistem. asıl devrim özelliğinde olan ise 2X10 lu 20 vites bisikletler. viteslerin en alt ve en üst kombinasyonları yine çok fark etmezken kullanılabilir farklı vites oranları da diğerlerinden çok geri kalmıyor. buradaki asıl avantaj vitesi çaprazda kullanabilmene imkan tanıması yani boş vites oranlarını kazanman, aynakolun 2'li olması yani daha az ön vitesi kullanıp vites değişim zamanından kazanman (ön vitesin değişimi bilirsin ki arkaya göre daha uzun süren ve güç kaybı yaşatan bir olay) ve bir yaprak daha az yani daha hafif bir aynakolu çevirmen ( bu çok önemli, bisiklet biliyorum diyen bir çok kimsenin aklına gelmez belki ama haraketli parçalardan kazandığın küçük ağırlıklar bile sürüşünü en çok etkileyecek faktörlerden olacaktır).

eğer durumu anladıysan ben de bu işi biraz bilen biri olarak sana marka hikayeleri okumadan bir bisiklet tavsiye edeyim.

cannondale f3

-2x10lu vites
-headshok fatty maşa (bu maşayı bilmiyorsan da özelden sorabilirsin ki apayrı bir alettir)
-bb30 orta yatak sistemi (bu sistem de sana çok daha hafif, esnemez ve akıcı bir orta yatak sunuyor ve pedala güç aktarımı denen şeyin ne demek olduğunu çok daha iyi anlıyorsun)

varsa daha merak ettiğiniz bir şey özelden de sorabilirsin..

hadi iyi araştırmalar:)..

Tepki
20
Anlattığınız mantıklı görünüyör.Cannondale f3 benim bilgi sahibi olmadığım bir bisiklet.Sanırım gelecekte maşa değişimi ile ilgili(duyduğum kadarıyla 1.5 " diye bir şey vardı) bir sorun var.
Teşekkürler.

meteoksasoglu

Aktif Üye
Tepki
26
Bisiklet
Scott
bütçen varsa kesinlikle SCOTT 40 diyecektim ama kararını vermişsin, bisiklet parça ve özelliklerinden anlamam ama yaklaşık 2 aylık gün aşırı araştırmalarımdan edindiğim bilgi, alınabilecek en iyi üst düzey mtb markalarının başını çeken SCOTT ülkemizde değil ama dünyada hep 1 ya da 2. sırada gösterilen tek bisiklet markası.. ( bende scott aldım :D )