Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

200 km Yol için günlük nekadar çalışmak gerekir ?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Tuncay K. tarafından paylaşıldı.

1. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    uzun turlara katılmak gibi düşüncem var. şöyle bakıyorum turlara en düşügü 200 km uzunlukta olabiliyor.

Acaba böyle bir 200 km'lik turu rahatça tamamlayabilmek için günde nekadar antreman veya günlük nekadar km yapmak gerekiyor ?

2. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    tuncay dostum...

önce bisikletin teknik özellikleri nedir.28 jant mı ?
    26 jant amortisörlü ise haliyle fark olacaktır ben 26 jant 200 km de kullandım 28 geçince 50 dakika fark yaptım eski halime tabi, 700 x32 teker kullanıyorum ve 28 jant yalnız bisiklet karbon idi mtb idi hibrite dönüştürüldü fox yüzlük maşa satıldı offroaddan sert araziden çıktım stabilize, sert düz toprak ve asfalt mekanlarım oldu seçenek fazla oldu hız geldi...tarzıma en uygunu cyclo cross bike .....tarz olarak zamana karşı iseniz antreman farklı olur ama konaklamalı tur anlayışında olursanız antreman farklı olur tur anlayışında uzun molalı düşünürseniz hafta içi 80-100 km lerde çalışma yapmak gerekecek tabi mola süreleri fazla olur ..hedef koyacaksınız avrupa yakada iseniz diyelim silivriye gideceksiniz ve döneceksiniz yolun durumu rampa durumu tekirdağa gittim silivride uzun hafif eğim rampalar mevcut..evet her işin başı çalışmak ...eğer 80 fazla gelirse 60 lar ile başlayacaksınız bi günde ve yavaş yavaş km ler arttırılacak birden yüklenmek metabolizmaya terstir sakatlanma olabilir...

Fuat Kaya ve Tuncay K. bunu beğendi.
  3. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba,

İstanbul'un neresindesiniz?
    Bu Pazar Karaburun yapmayı planlıyorum, eğer müsait olursanız beraber gidebiliriz. Bir iki arkadaş daha olur büyük ihtimal. Önümüzdeki haftalarda tur mesafesini artırmayı planlıyorum. Gezi tur organizasyonu bölümünde konu açtım...

Selamlar

4. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Önce 200 km. lik turlari rahatca(!) tamamliyabilenler öne ciksin! :islik:

Forumda anlatilanlar insanlari cok yaniltabilir. Anlatmaya deger görülenler, artik is rekabete dönüstügü icin cok anormal degerler. Yok bir günde 300-500 km. ortalama su kadar filan!
    Bunlarin hic birisi normal bisiklet kullanicilarinin ve bu degerlere ulasanlarin sürekli yaptigi seyler degil. Haftada 5 kere 200 km bisiklete binen insan ya tatildedir, ya da meslegi odur. Kimin o kadar cok zamani var?
    Normal olarak bu isi amatör sporcu olarak yapanlarin dahi, hafta ici antrenmanlari normal kosullarda 100 km. yi gecmez. Prolarin bile antrenman parkurlari pek nadir 100 km. yi gecer, ancak onlar sabah- ögle bindikleri icin yani 2 defa, 200 km. ye gelebilirler.
    200 km. tur yapmak isteyen kisinin, yani öyle saatlerce dinlenmesiz 7-8-9-10 saat bisiklete binecek kisinin önce bir kac sene bisiklet kullanmasi lazim. Hafta da 4-7 kere bisiklet antrenmani yapmasi lazim. Dinlenmesini, yemesini, icmesini bilmesi lazim.
    Forumda 200 km ve üzeri turlar yapanlarin yazdiklarini ince ince okuyun. Her birisi bir cevherdir. Hic birisi de 200 km. binecegim diye bisiklete baslamamistir. :)

5. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Evet , işin püf noktası burası ; zamanla sabırla oluyor . 200 km sürebilmek için önce 150 km ; 150 km sürebilmek için önce 100 km ; 100 km sürebilmek için önce 75 km vs .... sürebilmek gerekli . En aşağıdan sabırla başlarsanız zamanla sistemi oturtursunuz .

Örneğin ben yıllardır bisiklet sürerim ama hiç 200 km denemedim ; birkaç hafta antreman yapsam eminim ki sürerim . En son 1 Mayıs'ta tempolu 125 km ; 5 km yokuş finişli bir antreman yapmıştık , hiç zorlanmadım . Sabredersiniz olur .

Ama önemli olan 200 km sürmekten ziyade bu 200 km sonrası durumunuz , vücudunuzun kendini toparlayabilmesi vs ... çok uzun mesafe süren arkadaşlar gördüm , bu uzun turlardan sonra haftalarca kendilerini toparlayamadılar , darmadağın oldular

6. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    dostum değerli düşüncelerine katılıyorum...evet dediğin çok doğru 23 nisan 2103 de bi günde 215 km yi 13 .5 saatte sele üstünde tamamladım tabi mola süresi 1.5 saat oldu toplam 15 saat gitti sabah 09.00 akşam 24.00 ....ama buraya gelene kadar 2008 in martından bu yana yaptığım 200 km lerin haddi hesabı yok idi ilk zaman 200 gidemedim tabi 130 km ler de bitiyordum 1976 da başladım bisiklete ve uzun yollara,
    kısa ara verdim ama hep sele üstünde idim , kaç adet bisiklet eskittim unuttum. ..evet yaşımız ilerledi 56 ya basacağım 27 temmuzda bi 200 km daha patlatayım bu yaz ...bir gün belli olmaz tepem atar almanyaya bisiklet ile gelirim ..

Artık Yok, Edip Dinçer ve ihtiyar bunu beğendi.
  7. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Hos geldin sefalar getirdin! Bisikletin yaninda gitari da unutma!

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  8. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    valla olabilir ...deliyiz ya ...:rolleyes:

ihtiyar bunu beğendi.
  9. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Yorumlarınız için hepinize teşekkürler...

Bisikleti daha almadım. haftasonu kısmetse Merida Crossway 300 :D

Bende Farkındayım elbet bi anda 200 değil 100 km yol yapmak bile zordur. amacım sadece kondisyonumu artırmak...
    Böyle bi tur karşıma çıkıncada hiç düşünmeden rahatça katılayım istiyorum...
    Tabii bu süreç 1 ay mı olur 3 ay mı olur bilemiyorum. artık kendi durumum bunu belli edecektir.

Ama hergün elimden geldigince yaptıgım km'nin üzerine çıkmayı düşünüyorum.

ihtiyar ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  10. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Geçen arkadaşa merida speeder t2d aldık. Yola daha yakın bir tarz. Bunu da düşünebilirsiniz.

Samet Koç bunu beğendi.
  11. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    1 yil mi olur 3 yil mi olur demek istediniz herhalde!:confused:

Tuncay K. ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  12. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    200 km iyi bir hedef. Ancak hedefe ulaşmak için ölçülebilir değerlere sahip olmalısın. Ben ulaştım mı? hayır :) Ancak benim yaptığım tüm sürüşler Strava'da kayıtlı. Geriye dönüp baktığımda Haziran 2011'de başladığımı ve 24 Temmuz 2011'de Kudret abinin organize ettiği 70 km'lik Beşiktaş-Garipçe turuna katıldığımı görüyorum. Tabi bünye uygun olmadığından tur sırasında Garipçe yokuşlarında dur kalk yaparak, bazen de bisikleti elde taşıyarak turu tamamlamıştım (kilo 75, boy 162). Tur sonrasında 3-4 gün kendime gelemedim. Sonraki zamanda tek turlarımda 20 ile 50 km arası tur yapıyordum ve bu benim bünyeme uygun olan mesafelerdi. Ocak 2012'de kalp ameliyatı olunca Mayıs'a kadar ara verdim ve tabi sıfırlandım. İlk çıktığım turda 20 km, sonrakilerde 20-50 arası mesafe yaptım. Temmuz'da 70 km'yi denedim ve son 20 km'de bacaklarım pedal çeviremeyecek hale geldi. Benim yapabileceğim mesafeler 40-50 arasıydı, çünkü haftada bir veya nadiren iki defa turluyordum. Ekim ayında Atilla bisiklet takımına katılınca her hafta iki gün tur yapar oldum. Turlarım 50-70 km arası oldu. Bu düzen Ekim'den bugüne kadar sürdü. Takımda hafta sonu turlara aksatmadan katılan tek adam bendim şaka değil. Hatta genç arkadaşlardan Görkem (15 yaşında) bir sabah bana dedi ki sabah sabah geldin evinde yatsan daha iyi niye kendini yoruyorsun gibi bir şey. Hava buz gibi soğuk sarıp sarmalanmışım o da tabi gençliğin gücüyle yarı çıplak gelmiş. Bunlar bana daha çok şevk verdi. Bu yıl 2500 km yol yaptım (kilo 66). Çok mu? değil, örneğin Zafer Yalın 5000 km yol yaptı ama işi bu, yarışlarda zirveye oynuyor. Bu düzenli antrenmanlar ne getirdi? Artık tura çıktığımda 70-80 km beni kesmiyor, hatta ilk 40-50 km sonra bacaklarım açılmaya başlıyor, 100'ü geçmek istiyorum. Pazar günü 126 km yaptık. Bir-iki gün bacaklarımda kasılma sorunu oldu. Bir kaç kez tekrarlarsam bunun da olmayacağını hissediyorum. Ancak bir engel var ki ameliyat olmadan kurtulamayacağım. Ameliyata kadar 150'yi geçemeyeceğim. Sonrasında hedefim İstanbul-Ankara Ata'ya saygı turuna katılmak, 2 günde 400 km (10 Kasım). Strava'daki bilgilerim bir gelişme çizgisini göstermesi açısından yararlı olabilir: http://app.strava.com/athletes/1301946

13. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    bisikleti al, haftada bir uzun bir de kısa tur yapmaya çalış ama en az haftada bir kez sağlam bin, eylül ekim aylarına kadar 200km için hazır olursun bence, tabi aşırı kilo gibi sorunların yoksa.

Tuncay K. bunu beğendi.
  14. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    3 ay da olsa azim ile olacak is degil. Yaklasik alti ay once oyle bir manyaklik yaptim. 110 kg civariyken istanbuldan geliboluya gitmeye calistim. Ozamanda bisikleti alali 3 ay olmustu.

Ne oldu? Tekirdaga kendimi zor attim. Hayatimda okadar hirpalanmis hissetmedim kendimi.

4 gunde zor kendime geldim. Sag bilegimdeki sikinti yeni gecti, hic yuklenemiyordum uzerine.

15. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Dün bisikletimi aldım.

35 km civarı yol yaptım eve geldim perişan bi halde kendimi koltuğa attım.
    Sanki 10 kişiden dayak yedim :D

benım gözüme kolay geliyordu 60-80 hatta biraz zorlayarak 100 km ama işin içine girince hiçte bukadar kolay olmadıgını anladım.
    iyi bir çalışmayla belki 3 ay sonra 100 km yol yapılabilir... 200 ise anca 1 yıldan sonra belki :D

gözüm korktu :(

16. Samet Koç

Samet Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Yaklaşık 10 yıl aradan sonra ilk bisikletimi 25 şubat 2012 de aldım. Bisikleti aldığım yerden eve kadar 9 km lik bir sürüş yaptım. Ertesi gün ilk turuma katıldım (85 km) Son 10 km yi yerlerde sürünerek tamamladım desem yeridir. Her hafta sonları 40-50 km lik turlar yaparak devam ettim. Haziran-Ağustos ayları arası toplasam 200 km anca binmişimdir. Ama işin özü şurada koptu. Ağustosun başından itibaren Ramazan ayı içerisinde yaklaşık 20 gün boyunca her gün gece 12'den sabah 5'e kadar bisiklet kullandım. 35 km ile başlayıp en fazla 60 km ile geçirdim bu süreci. Ve daha sonrasında 100 km üzeri turlar yapmaya hazır hale geldim. Yılbaşına kadar 2-3 defa 100 km üzeri tur yaptım. Şubat ayında yine 80-90 km lik turlar yaptım. Mart ayının başından bu yana istisnasız haftada 3 gün olmak üzere bisiklete biniyorum. Çarşamba günleri 100+ tur perşemba akşamları yaklaşık 60-70 km ve cuma ya da cumartesi günleri 80-90 km lik turlar oluyor. 2-3 hafta önce 161 km lik tur yaptım 21 ortalama ile eve döndüğümde yorgunluk ağrı sızım yok idi. Geçen hafta yüklü tur bisikletim ile yaklaşık 1200 metre tırmanmalı 150 km yaptım. Yine ertesi gün bir şey yok. Yani işin özü planlı antrenman yapmaya bakıyor. İyi bir çalışmayla 1 sene sonra o kıvama gelebilirsiniz bence. Ama 30 ortalama beklemeyin kesinlikle. Ancak Ferhat abinin dediği gibi 20 ortalamayla 4-5 saat molayla olur.

17. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    tuncay dostum..
    arkada mesaj atmış idim dedimki önce 60 km ile başla diye anladığım kadarıyle 60 km dahi yapamazsın daha 35 km de kesilirsen 60 hikayedir ..bunun nedeni uzun zaman bisiklete binmedin ve vücut ham kaslar peynir gibi.. iyi bir çalışma için 3 ay yeterli değildir en az 6 ay ve de 1 yıl çalışacaksın 1 yıl sonra iyi bir uzun yolcu olursun ilk 35 kmde kesildiğine göre bir sistem koyacaksın hafta içi ve hafta sonu beslenmeye dikkat edeceksin erken yatıp kalkacaksın ...antreman başlamadan bir saat önce kahvaltı olacak antreman öncesi dışarda yemek yemek doğru değildir..gözün korkmasın asla limtlerini aşma yalnış olur evet bi daha 35 yap şimdi bakacaksın ki eskisi gibi 10 kişi dövmemiş seni ,neden çünki yolu vücut yedi..sonra 35 + 10 de 45 e çıkmaya çalış başardığın zaman km artacak yavaş yavaş geldinmi 60 a işte ondan sonra düzene girecek ve 60 ları tekrar edeceksin ama boşlarsan aynen başa dönersin..basamaklar kademe kademe çıkılır zirveye vardığın zaman arkana bakacaksınki 10 yıl geçmiş ve sen 10 yıl boyunca bisikletten düşmemişsin ..

ihtiyar ve Tuncay K. bunu beğendi.
  18. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    samet bey..
    akşam gece 24.00 den 05.00 kadar bisiklet kullanma olayı biraz fazla olmuş gerçi 20 gün dediniz.. hafta içi 3 gün çalışma periyodu yapabilirdiniz ya da ct- pazarları,20 günde olsa vücut 23.00 den sonra bence uykuya çekilmeli..kesin olarak erken yatar erken kalkarım ve yaşantım boyunca sigara taşımadım içki öyle aman aman devirmedim bü yüzden benim meslektaşlarım beni aforoz ettiler sen ne biçim müzisyensin diye müzisyenlerin hepsi demeyeceğim ama çoğunluğa yakını içkiçidir ve sigara gırla alırlar...evet uyuma vakti geldiği zaman kesin vücut sizi uyarır ve uyumanız lazım..sistemi ct -pazara kaydırarakta çalışmalara devam edebilirsiniz..ct günü 60 -80 km lik kısa mola anlayışı ve süratli sürme ve az yüklü olur tabi pazar ise 100 km relerde kalırsınız ne vakit kendinizi 100 artılara 160 km lere ( ki 160 km yapmışsınız )ve 200 km ye hazır hissedersiniz bir pazar bu işide yaparsınız sürenin uzun tutulması ve sizin ct- pazarları sık sık çalışmanız sizin kesin menfatinize olacaktır

Tuncay K. bunu beğendi.
  19. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Teşekkürler Kudret Abi :D

Aslında dün eve geldigimde özellikle bacaklarda biraz agrı oldu. zaten havaya diktim ayakları öyle dinlendim. vucutta biraz yorulmuştu.
    Bide sele'nin verdigi rahatsızlıgı eklemeliyim...

bunların dışında bugun ise gayet iyiyim... birazdan çıkıp çok uzun olmasada bisikletle dolaşıcam.
    Haftada 1 kere kadiköy turu düşünüyorum. o da gidiş geliş 60 km. (bunu haftaya cumartesi veya pazar yapmayı planlıyorum)

Aslında dün ben pendik sahilinden sonra zorlandım çok fazla. pendik tuzla yolunda bisiklet yolu yok. yollarda çok sayıda mazgal var.araçlar dibinizden gidiyor. (gerçi sorun olmuyor ama etkiliyor.)
    birde pendikten sonra sert rüzgar karşıdan esiyordu. normalin üzerinde bi güç tükettim.
    kadiköyden pendik'e kadar rahat şekilde gelmiştim aslında.

neyse bakalım 1 haftam nasıl geçecek :D

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  20. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    tuncay dostum çalışmalara devam zati başkada alternatifimiz yok..