Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

200 km tur bagaj + malzemeler

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Batuhan Ustaoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Batuhan Ustaoğlu

Batuhan Ustaoğlu Aktif Üye

Seviye:
    Merhba yine bi konuyla karsinizdayim :D

Konunun yerini arastirdim ama uygun bi yer goremedik eger varda tasirsinaniz sevinirim.

Yol bisikletimle genelde kisa ve hizli turlar yaparim ancak bu sefer 200 km civar bi tur yapmayi dusunuyorum.

Yanima almayi dusundugum malzemeler
    4 ic lastik
    Plastik levye
    Pompa
    Alyan takimi
    2 sulugum haricinde minik bi yedek su
    Gida takviyesi olarak
    Cikolata
    Kraker
    Biskuvi
    Minik sandvic
    Muz vs.

Gidayi kendim hallederim ama alet edevat olarak ne gotursem bilmiyorum
    Cunku temel olarak tamir islerini yapmama ragmen 200 km lik bi turda teknik olarak neye ihtiyac duyarim ve yapabilir miyim bilmiyorum.

Onerileriniz yaptiktan sonra bir konu da bunlari tasiyacagin canta.
    Sirt cantasi butun ihtiyaclari mi alir sanirim
    Ama inisler ve tirmanislar olacak. O yuzden rahat edebilir miyim bilmiyorum.

Bi baska secenek arka bagaj.
    Fazla esyam olmayacak o yuzden arka bagaj gereksiz olur gibime geliyor. O kadar yuk tasimayacagim.ayni zaman da hic kullanmaim ama manevra kabiliyetini hizini vs etkileyecegini dusunuyorum.

İstedigim methotun rahat olmasi en onemli etkenlerden biri.

Onun disinda turla ilgili cikis saatleri tempo, teknik konular ve her turlu dikkat etmem gereken nokta,unutmama gereken seyler hakki da tavsiyelerinizi bekliyorum.
    Konu yanlis yerdeyse tekrar ozur dilerim.

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Öncelikle 4 tane iç lastiğe hiç gerek yok bir tane yeterlidir olmadı 2 tane alın derim ama yama setiniz muhakkak olsun ve yapıştırıcısı mümkünse sıfır açılmamış olsun.(nedeni piyasadaki yama setlerinin yapıştırıcıları bir defa açılınca bir iki ay içerisinde kuruyor sonra lazım olunca işe yaramıyor)

2 suluk yeterlidir rotanız neresi, bilmiyorum ama bu memelekette nereye giderseniz gidin müsait aralıklarda ya çeşme ya benzinlik muhakkak olacaktır.Gıda işlerini de benzinliklerden yapabilirsiniz yanınıza aşırı fazla miktarda yiyecek almaya gerek yok onun yerine yükte hafif enerjide sağlam kuru yemiş daha mantıklıdır( kuru incir ,badem kuru üzüm ,ceviz içi,medine hurması,fındık gibi) muz da çok yük yapmayacaksa faydalı oluyor.

ben orta boy sele altı çantama pompa,yedek iç lastik(1 adet) zincir anahtarı olan(zincir anahtarı muhakkak olsun yanınızda) çakı alyan seti,yama seti ,yedek zincir baklası,mavic jantlar için teker göbeği anahtarı ile akort anahtarı (ikisi bütünleşik) çok rahat sığdırabiliyorum.Uzun turlarda su çantası kullandığım için ufak tshirt ve kapri eşofman altımı da su çantasının bölmesine yerleştiriyorum.

çıkış saati tempo ve teknik konular dediğiniz şey kişiye göre değişir bu tamamen sizin tecrübeniz, planlamanız, amacınız ile ilgili. 200 km yol 10 saatte de alınır 15 saatte de alınır.Biz Şerif Şentürk ile 6 saatte almıştık :) o zaman yemek yemeğe bile gerek kalmamıştı 2 soda, bir kola, 3 muz olay bitmişti :)

ulaş kaya ve ihtiyar bunu beğendi.
  3. Batuhan Ustaoğlu

Seviye:
    Cevabınız için çok teşekkürler.

Ben yanıma çanta alacagımdan boş kalmasın diye 4 iç lastik civarı düşünüyodum.Hemen yenisini takıp uğraşmamak için.Şanssız oldugum için her yere 2 iç lastikle giderim :D
    Ben de normalde sele altı taşıyorum.formanın sırtında pompa.çantada 2 iç lastik 1 yama takımı 3 plastik levye zaten tamamen kapatıyor.

Fazla çanta işine girişmeyeceğimi düşünelim.Benzinci gördükçe gıda alırım.Suları da aynı şekilde doldururum.Ordan tamam.

Dediklerimi aldıgımı farzedersek : zincir anahtarı ve yedek zincir baklası sanırım zincirde bi hasar meydana gelirse yenilemek için mi ?
    göbek ve akort anahtarıi ve bir iki şey aşinalıgım var el yatkınlıgım var ama gerektiği yerler ve kullanımından fazla anladıgımı söyleyemem.ne gibi durumlarda kullanacağım v.s ne önerirsiniz öğrenmem için ?
    ve minik bi çanta gibi bişeye daha ihtiyaç duyucam sanırım o ihtiyacı nasıl gidereyim ?

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    akort anahtarı ek zincir baklası benim fazladan taşıdıklarım zorunlu değil.kırk yılda bir defa işe yarar denk gelirse diye taşıyorum (hoş geçen sene 275 km lik İznik turunda 3 defa akort yapmam gerekti bir tel başı yüzünden :) ) ek bakla da çok elzem değil yine kırk yılda bir lazım olur zincir kırılır, en kötü ihtimal iki bakla eksik takarsınız yine durumu kurtarır gideceğiniz yere kadar sizi taşır.Zincir anahtarınız muhakkak olmalı ki eksik de olsa zinciri birleştirmek sıkıntı yaratmasın.

Çanta meselesine bir şey diyemeyeceğim çünkü yanınızda ne taşıyacagınızı bilmiyorum.Dediğim gibi ben pompa yedek lastik yama seti çakı alyan takımı akort anahtarı gibi pek çok şeyi sadece sele altı çantama sıgdırabılıyorum .

5. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Birden aklıma 0.5lt su ve birkaç atıştırmalıkla çıktığım 200+km turlar geldi:)(yedek lastik,yama takımı v.b yok)Diyeceğim;tedbirli olmakta fayda var ama malzeme işini çok da kafaya takmaya gerek yok.

6. Batuhan Ustaoğlu

Seviye:
    Ali dostum sen de iyi çıkmışsın :D işte insanın o an bisiklet aşkı gelince düşüyor yollara :D

Ferhat abi anladım sağolasın.Öyle turlara çıkanları görüyorum onlarca alet yedek parça bişeyler falan anlam veremiyodum abartı biraz ama önleminde faydası var tabi.
    Tırmanışlar var zincire yük binecek tabi zaman zaman.O yüzden ona ağırlık vereyim.

Araştırdıgıma göre powerlink denilen bi sistem var aletsiz olarak takmayı vs sağlıyor sanırım.benim ki standart 105 zincir diye hatırlıyorum.alacagım yedek bakla öyle mi olmalı öyle olursa nasıl bi kolaylık sağlar.o konuda bilgi verir misiniz ?

7. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ferhat Bey zincirden bakla eksiltildiğinde bir problem yaşanıyor mu? Dikkat edilmesi gereken bir durum var mı?

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    eksilen bakla sayısı çok fazla ise rublede büyük dişliye çıkamazsınız eğer bir yada iki bakla eksildiyse muhtemelen biraz aktarıcının bacağı gerilir ama tüm vitesleri kullanabilirsiniz.Sizi her halikarda gideceğiniz yere götürecektir.

Tamer KAMIŞLI bunu beğendi.
  9. sonalp

sonalp Yeni Üye

Seviye:
    En son İstanbul Eskişehir 254 Km yola (yol bisikleti ile) çıktım tek başıma, yanıma bir çift yeni iç lastik yama ve yeni yapıştırıcı, pompa, levyeler, alyan takımı, tornavida ve 5 tane powerbar aldım. Suluk almadım, 1.5 listrelik pet şişe aldım sürekli ( bitince çöpe)... 8 saat pedal bastım, 1 saat yemek arası ( 3 porsiyon makarna, irmik helvası ve koyu kahve). Şansa çok bozuk zeminli yollardan da geçmeme rağmen lastik patlamadı. ne kadar az yük o kadar az yorgunluk... Eskişehire vardığımda ilk iş don atlet tişört vs almak oldu :) o ayrı tabii.. Keyifli turlar...

10. Furkan D

Furkan D Aktif Üye

Seviye:
    oo sizinkinde masraf çok. ama mantıklı yanında eşya taşımaktansa. :)