Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

20 Temmuz 2008, Klistra(Gökyurt) gezisi.

Konu, 'Yerel/Bölgesel Bisiklet Grupları' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Toplamda 110 km. lik yolu "delici güneş"in altında "caydırıcı rüzgar"a karşı pedallayarak Gökyurt(Klistra) denen antik köyü ziyaret eden ironlar; bu geziyi başlangıçta 13, Klistrada +1 kişinin katılımıyla 14 kişi olarak gerçekleşdiler.

Fotoların devamını ve konunun yazısını "ironman arge yazı işleri şube şefliğinden" bekliyoruz.
    Saygılar.
    imza: ironman arge angaryalar kısım amirliği. :cool:

2. canmurad

canmurad Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar ,
    Mesut hocam bu işi gaz maz derken bana yıktı . Bu göreve layık olmaya çalışacağım . İşin güzel yanı bu gezilerin kahramanlarının hepsinin birbirinden güzel insanlar olması ...
    Gelelim fotolara . :)

Ekip başı Mesut hocam , arkasına aldığı demiryürekli gurupla sabah saat 06:30 da yollara düşüyor ..
    tabi 20-25 km lik bir rampa çıkacağımızdan benim gibi kimsenin haberi yok .
    "Bu rampa ne" diye sorduğumuzda
    "Buda rampamı bee" diyerek bisikletle uzaya çıkmış görüntüsü veren ironlarda var aramızda :)

Ama o rampaların sonundaki resimde gördüğünüz tatlı inişler yokmu ya herşeyi unutuyor insan .
    Bu arada ben çıkışlarda dezavantaj olarak gördüğüm kilomu inişlerde avantaja çevirip herkesi geçiyorum:)
    74.88 max hız

Seydişehir yolu 40. km den sola dönüyoruz .gördüğünüz gibi hiç bir yorgunluk belirtisi yok .
    Kendini feda ederek fotolarımızı çeken Mesut hocam kendine bu karede yer vermiyor ..

Ve orda gördüğümüz bazılarına göre porsuk, bazılarına göre kuzgun,bazılarına göre kokarca . bana görede ayı yavrusu olan mahlukat ..
    Bilen varsa yazsın hepimiz öğrenelim :)

Bir çocuk , kayalı köyünden ! belki bisikletim yoktur diye üzülüyordur ama , şehirdeki yaşayan insanların
    sahip olmadıkları o kadar güzel şeylere sahipler ki . ama bunu anlaması için galiba biraz büyümesi gerekir ..

Füze gibi giden bisikletlerin seslerinden ürkerek kaçan sığırlar..

Biz o kadar yer geçip görmediğimiz güzellikler ,bazılarının objektiflerinden kaçamıyor .
    Bakan gözle gören göz arasındaki fark bu galiba ...

Resmi ilk gördüğümde "Vay hocam tarihi para bulmuş haberimiz yok " diye düşünürken,
    uzun araştırmalar sonucu herhangi bir uygarlıkta kullanılmadığını anladım .
    meğerse av tüfeği mermisinin metal kısmıymış... :)

İşte gezinin en doyurucu anı :) Erdal abinin kekleri , Mesut hocamın yufkaları, önderin yumurtaları, Börekler kimindi acaba
    Diğerlerimizinde domates biber salatalık zeytin peynirleri ,harika bir sofra . Hani geçen gezide demiştim ya
    bir soğan eksik diye . bu sefer oda vardı . ikide soğan kırdık yanına..
    orman içi, tatlı su mükemmeldi..
    ( etli pilav yiyenler bu zevkin 100 de birini bile alamazlar )

Kayalı köyü . bizde üzüm koruğu derlerdi ama ,

Tarihin önemini belirten bir foto . Buğdaylar güneşten olgunlaşırken ironlarda yollarda pişerek olgunlaşıyor.
    Konyadan sevdiklerinize e-card olarakta gönderebilirsiniz .. :)

Ve klistra ... hakkında kısa bir açıklama yapmak görevimiz sanırım ..

Kilistra antik kenti Konya'nin 49 km güneybatısında Konya Meram ilçesi, Hatunsaray beldesine bağlı Gökyurt köyündedir.

TARİHÇE

Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu Kilistra'da Hellenistik ve Roma çağında (İ.Ö. 2. yy-İ.S. 3. yy) yerleşimin başladığı tespit edilmiştir.

Kazı esnasında doğu şırahanede eşik taşı olarak bulunan Roma devri bir devşirme mezar yazıtında Kilistra adının geçtiği görülmüştür.

Kilistra Bizan devrinde (İ.S. 8-13 yy) yoğun bir şekilde Kapadokya benzeri kaya oyuğu yerleşmelerine sahne olmuştur.

Sözü edilen Paulos'un seyahatleri sırasında uğradığı Anadolu kentlerinden Lystra aynı zamanda ünlü Kral Yolu üzerinde olup İkonion (Konya)-Pisidia Antiocheia (Yalvaç) arasında bulunmaktadır. Listra'dan Yalvaç'a giden haberci Paulos Kilistra'ya da uğramıştır. Haberci Paulos'un mektuplar gönderdiği Timoteos da Lystralıdır.

Kazı çalışmaları esnasında temizliği yapılan Sümbül'ini Kilise'nin bulunduğu mevkiye halen yöre halkının "Paulönü" demesi Paulos'un adının yaşatıldığının kanıtıdır.

Roma devrinde Hristiyanlığı kabul etmiş Lystra halkının Paganist (putperest) kitlelerin ve yağmacıların yoğun saldırılarına dayanamayarak çevresinde bulunan ve saklanmaya elverişli dağlık kesimler seçtikleri görülmektedir. Kurulan bu saklı kentlerden en önemlisi Kilistra'dır.

Gökyurt köyünün halen yaşayan halkı Kilisra antik kenti üzerine yerleşmiştir. Bizans döneminde yerli halkla Anadolu'ya gelen Türk'lerin birlikte yaşadıkları bazı bulgularından anlaşılmaktadır. Osmanlı döneminde ise daha çok hayvancılıkla uğraşan konar-göçer aşiretlerin iskan edildiği etnolojik bulgulardan tesbit edilmiştir.

İronlar bu bölgede gezilerini tamamlayarak dinlenmeye çekildiler ..
    Ufak bir anımı anlatmadan geçemeyeceğim,
    klistra antik kentini gezerken, baş ironlardan olan hasan (sgtalper) in suiletini gördüm, dedimki " gerçek iron bedenen olmasada ruhen bizimle olabiliyor"
    anaa bi baktım üzerime geliyor, besmele çekmemle birlikte selamıda verince . gerçekten hasan abi olduğunu anladım . meğer aksi istikametten gelerek bizi orda beklemiş. bizleri yalnız bırakmadığın için teşekkürler hasan abi ....

O taşların kayaların arasında, çıkan bu harkulade çiçek neyin tecellisi acaba ???

Ve dönüş yoluna geçmeden son foto ..

Hatunsaraya kadar normal yol gayet güzeldi. hatunsaraydan sonra ,Konya istikametine döndüğümüzde sıcağın en kavurucu anı ,
    rüzgarın karşımıza gelmesi ve tekrar rampaya sarmamız ,ironman olmak için yeni bir sınavın başlangıcı gibi bir şeydi. ama hepimiz o mücadeleyi kazanmıştık ve mutluyduk..
    Bu geziyi düzenleyen ,fotoları çeken ve bize eşlik eden bütün arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunarım ..
    Yeni gezilerde buluşmak ümidi ile hoşcakalın.......

3. mustafakaranfil

mustafakaranfil Yeni Üye

Seviye:
    Murat Abi Çok Güzel Bi Sunum Olmuş
    Emek Veren Karşılığını Alır
    Bu Geziye Katılamadığım İçin Cok Üzgünüm Sabah İlk İşim (Saat 8:30 Dan Bu Yana) Bu Resimleri Beklemek Oldu
    Herkesin Gönlüne Sağlık Cok Güzel Bi Gezi Olmuş Tarihle İç İçe
    Bütün Pazarım Hastanede Gecti Aklımlımda Sizlerle İdi

Murat Abi Çay Ve Sohbet İşi Ne Oldu ?

canmurad bunu beğendi.
  4. keremkeke

keremkeke Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok güzel resimler gerçekten harika ve tarihi bi gez olmuş

erdalku ve canmurad bunu beğendi.
  5. heisenberg3910

heisenberg3910 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gezinin en keyifli ve en yorucu anlarını karçırmışım.Gerçekten üzüldüm şimdi.
    Fotoğrafların hepsi birbirinden güzel.
    Canmurad abinin yorumu kusursuz.

Bir sonraki gezide sağlam lastiklerle görüşmek üzere:D

Bu arada;
    Benim de hedefim 70 km/s görmekti.
    Ama max hız 69.9 km/s :D :D :D
    Bir sonraki hedefim 74.9 km/s :D
    İleride işletmeci mi olacağım ne :D
    (espiri canmurad abiden çalıntıdır pardon alıntıdır :D )

canmurad bunu beğendi.
  6. komuta112

komuta112 Yeni Üye

Harika bir gezi olmuş. Aranızda olmak isterdim ama Beyşehirdeydim. Fotoğraflar ve yorumlar her zamanki gibi çok güzel. Ekipteki zenginliğin devamını dilerim..

canmurad bunu beğendi.
  7. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Sayın müdürüm,
    anlatım tarzını o kadar beğendim ki, bu yazıyı kendi kendime okurken kendimi tutamayıp öyle bir kahkaha atmışım ki, odadaki diğer insanlar başıma toplandı "ne oluyor sen böyle gülmezdin" diye..

Son söz:
    Sen bu işi benden daha iyi yapıyorsun.
    Eğer sen ilkokul mezunuysan ben de ana okulu mezunu olmaya karar verdim. :D :D

Yeni görevinde hayırlı muvaffakiyetlerinin devamını dilerim, küçüklerin gözlerinden varsa büyüklserinde ellerinden öperim. :)

8. canmurad

canmurad Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sayın Hocam,
    Ekip Liderim,
    Değerli Şefim,
    Kıymetli Organizatörüm,
    Gaza getirenim ,
    Sizlere ve arkadaşlara bir parça tebessüm ettirebildiysem ne mutlu bana . :)
    Son sözün özü ::D
    Bu işi benden iyi yapıyorsunlar la falan ben hala gaza gelmeye devam ediyorum ama mutluyum :D

Hocam iki üniversite bitirdim desem inanır mıydınız :eek: Herşeyi zaman göstersin dimi :)

Dilim çok bir iş yapmasada klavyem konuşuyor. Bu imkanlar olduğu sürece sizlerleyim .

Hürmetler saygılar bizden efendim :)

9. sercangedik

sercangedik Aktif Üye

Seviye:
    canmurad abı anlatım ıcın tesekkur ederım tum ıronlara saygılar sevgıler

canmurad bunu beğendi.
  10. canmurad

canmurad Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Karanfil abi çay işi ya yarın olur yada 15 gün sonraya sarkar.unutmadım ama herkesin musait olduğu bir anı bekliyorum..
    Bu konuda Konya başlıklı tanışma formunda duyuru yapalım.
    Zeki 74.9 a ulaşmayı istemen işletmecilik için değil , benim 74.88 i rekorunu kırmak içindir :)
    Komuta112 daha önce deseydin bizde beyşehire gelirdik :)
    Sercan en kısa zamanda aramıza bekliyoruz ve özlüyoruz :)

Son ricam .
    Geziye katılan diğer arkadaşlarda burda ufakta olsa anılarını paylaşır iseler , herşeyin çok daha güzel olacağına inanıyorum .
    Sevgiler ,Saygılar....

11. heisenberg3910

heisenberg3910 Forum Bağımlısı

Seviye:
    hehe yok abi 74.9 senin rekoru kırmak için değildi.70 yapmış kadar oldum.yavaş yavaş yükseliyim 75 olsun dedim.dolayısıyla 74.9 da kaldı :D

Gelelim geziye:
    yolculuk meram köprüsünde bir patlakla başladı.ardından rampalar...
    ve en eğlenceli kısım (benim için), 2 km boyunca rampa aşağı iniş.
    asıldım pedale, 68 cıvarında bir şeyler gördüm, hemen ardından bisiklet teklemeye başladı, ön aksamda problem var gibiydi.hafiften frene dokundum, duracaktım.yanımdan hızlı birşey geçti.bunun tren, uçak, hayır hayır süpermen de olmadığını, canmurad abinin olduğunu anladım :D durmaktan vazgeçtim, sallanaraktan tekrar tüm gücümle pedala asıldım :D ama tabi 21 vitesle nereye kadar.pedala basmamla beraber yanımdan 3-5 kişinin geçmesi bir oldu.yetişemeyeceğimi anlayınca geçtim arkaya büktüm boynumu yavaş yavaş 65-70 le geldim arkadan :D
    yol ayrımında yeni bir patlama ve ironlardan ayrıldık.lastik yama tutmadı.otostop çektik.mercedes vito yla geri dönüş yaptık :D

fazla uzattım gibi geldi.okumadan geçebilirsiniz.(sanırım bunu en başa yazmalıydım :D)

bir sonraki gezide görüşmek üzere

canmurad bunu beğendi.
  12. power_scott

power_scott Aktif Üye

Seviye:
    Bu güzel gezi için düzenleyenler olsun katılanları olsun buradan herkeze teşşekkür etmek istiyorum

canmurad bunu beğendi.
  13. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    süper fotolar, süppper ötesi bir anlatım
    süper insanlardan beklendiği gibi yani

soruya cevap: porsuk oluyor o hayvan
    (ben de sazan oluyorum sanırsam ama oluvereyim hadi be)
    :)

canmurad ve heisenberg3910 bunu beğendi.
  14. komuta112

komuta112 Yeni Üye

Beyşehire bir yakınımın düğününe gittim inşaallah uygun bir hafta bisikletle birlikte gideriz oradan da gölün öbür yakasına benim memlekete (Kurucuova'ya) geçeriz. Bilen varsa aramızda doğa tutkunlarının uğrak yeridir orası..

canmurad bunu beğendi.
  15. neco91

neco91 Yeni Üye

Seviye:
    ben NECATİ nasıl dayanabildim bu yolu bilmem
    ama varya şu konyayı görmeden önceki tepe :S:S:S
    yani küçücük rampa dediğin şey Mesut abiye söylüyorum bunu
    beni mahfetti
    tepeye vardığımda konyayı gördüm ya işte o an içimde bir umut bir kurtuluş
    oluştu
    neyse en azından Mesut abinin dediği tepe den sonraki iniş doğrulandı
    ne yazık ki rüzgardan dolayı pedala basmadan velespit aşağı bile inmedi :D
    sonunda koz ağaçdan geçerek eve giden yolu buldum :D

gezi için teşekürler :D

canmurad bunu beğendi.
  16. Selay Yaman

Selay Yaman Forum Bağımlısı

Seviye:
    Fevkaladenin Fevkinde :rolleyes: HARİKA bir Gezi olmuş Katılımcıların Ayaklarına sağlık..SAYENİZDE Bizde gördük O Muhteşem ötesi Güzellikleri..

Devamını diliyorum efm. Sevgiyle kalın..

canmurad ve Mesut Girgiç bunu beğendi.
  17. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Çok güzel bir gezi, müthiş fotoğraflar. Ayaklarınıza sağlık Ironlar :)

18. sercangedik

sercangedik Aktif Üye

Seviye:
    hehe yukardakını okurken eskı turlar geldı aklıma bu kucuk rampa lafı bana tanıdık geldı :D bende bır cok kucuk rampada:eek: mahvolmustum :D ıron1 e saygılar :)

19. Ahmet ERPINAR

Ahmet ERPINAR Kıdemli Üye

Seviye:
    Süper resimler ve süper bir anlatım birbirini tamamlamış.Emeği geçen herkese teşekkürler.Çok güzel bir geziydi.

canmurad bunu beğendi.
  20. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    iki üniversite lafına inanmazdım tabii.. ;) :)
    zira senin üç :eek: üniversite bitirmiş bir havan(argo manadaki hava değil, ilim-irfan atmosferi manasını kastediyorum) var.:cool:

Bizde herşeyi yutacak göz var mı? :)

canmurad bunu beğendi.