20 Nisan-5 Mayıs/ İstanbul-Bodrum Turu

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
Merhabalar,
beklenen gün geldi. Sırf böyle turlara çıkmak için bisiklet almıştım.
20 Nisan'da sınavlarımın bitmesi ile tura çıkıyorum.
Rotamı daha önce Sinop'a doğru çizmiştim. Yalnız yokuşlar ve mevsim beni vazgeçirdi.
Şu anda Tekirdağ-Çanakkale üzerinden bu turu yapmaya karar verdim.
Sınavlarımın yoğunluğundan dolayı bir türlü turun detaylarını tamamlayamadım. Tamamladıkça buraya eklemeleri yapacağım.
Öncelikle eksik olan aksesuarlarımı bir bir tamamladım. Şu anda birkaç tane bisikletimin yedek parçası kaldı. Onları da birkaç gün içinde tamamlayacağım.
Gideceğim tarih ve mekanların hava durumlarına baktım. Accuweather'dan aylık tablosunun çıktısını alacağım.
Yanıma Lonely Planet'in gezi kitabını da alacağım. Gittiğim yerlerde görülecek yerleri de gezeceğim. Günlük ortalama 50-60 km yapmayı düşünüyorum.
Konaklama çadırlı olacaktır. Yemeklerimi ise gittiğim yöredeki sıradan halkın yediği yemeklerden seçeceğim.
Lütfen turla, bisikletle ve bu rotayla alakalı fikirlerinizi paylaşınız.
http://img12.imageshack.us/img12/3018/istkabatepeeimli.jpg
http://img402.imageshack.us/img402/6403/26736467.jpg
Gökçeada için pek gezi yazısı okuyamadım ve nitelikli bir rota çizemedim. Böyle adanın her tarafını gezme isteğiyle çizilmiş rastgele bir şey oldu. Bunu sadeleştireceğim. Tavsiyelerinize açığım.
Çanakkale-Bodrum arasındaki rotama kabaca çizdim. Ona da birkaç gezi yazısı okuduktan sonra yarın şekil vereceğim. Tavsiyelerinize de açığım.
Saygılar.

Scudo

Murat Ekmekçi

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Sedona
tur sonrası tavsiyelerini duymayı isterim, umarım güzel, arkadan rüzgarlı, kazasız belasız, yağmursuz bir tur olur

• Beğen
Tepkiler: tahirkaya

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Çok güzel bir rota, keyifli bir tur olacağını düşünüyorum, şimdiden iyi yolculuklar...
Not: Özel mesaj kutunuz dolu olduğu için bana yazdığınız mesaja cevabım size ulaşmadı...

• Beğen

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
@Murat Ekmekçi

Teşekkürler. Turdan sonra yazımı paylaşmaya çalışacağım.

@M.Ozkul

Teşekkürler. Mesaj kutum şu anda boş.

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
İlk mesaj güncellenmeye kapandığı için turumun güncel durumunu burada bildiriyorum.

1.gün- Bakırköy-Silivri - 60 km
2.gün- Silivri - Tekirdağ - 73 km
3.gün- Tekirdağ - Şarköy- 68 km (Kumbağ yokuşu şimdiden gözümü korkuttu. Kendisi hakkında yorumlar çok fena :D)
4.gün- Şarköy - Bolayır - 44 (Koruma altındaki tarihi alan başlangıcı olduğundan nerede durabileceğimi tam kestiremiyorum.)
5.gün- Bolayır-Kabatepe -67 km (Yarımadanın kuzeyindeki yolu kullanacağım. Savaşın yoğun olarak geçtiği yerlerden geçeceğim. İnişli-çıkışlı bir yol. Biraz zor olacak gibi. Ama bir gün içinde Kabatepe'ye ulaşmak istiyorum.)
6.gün-Gökçeada içinde tur.

Çalışmanın devamı geliyor..

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
Umarım turunuz istediğiniz gibi gerçekleşir. Yapmak istediğiniz turun Gökçeadaya kadar olan kısmı bloğumda mevcut. Ayrıca forumda da olması lazım ama fotoğraflar silinmiş olabilir. Bloğumda İstanbul - Kumbağ:
(link)
Kumbağ - Gökçeada:
(link)
Gökçeada: (link)

• Beğen

Onur.Keser

Üye
Tepki
5
Bisiklet
Trek
böyle bir uzun yol yapma şsteği bende de var lakin zaman yok...keyifli bir gezi olacağa benziyor...şimdilik bakırköy-sarıyer arasına talim yapıyoruz...bakalım kısmet..:)

• Beğen

Onur.Keser

Üye
Tepki
5
Bisiklet
Trek
böyle bir uzun yol yapma isteği bende de var lakin zaman yok...keyifli bir gezi olacağa benziyor...şimdilik bakırköy-sarıyer arasına talim yapıyoruz...bakalım kısmet..:)

• Beğen

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
@Orhan Kılıç

Teşekkürler Orhan Bey.

Zaten blogunuzu okudum. Kumbağ ve Şarköy yokuşlarından da bahsetmişsiniz.

Ekleme: Araştırma yaparken 2002 yılında Suat Akdemir adında bir bisikletçi büyüğümüz "Sınırlar ve Kıyılar" isimli bisiklet projesi ile çok güzel bir tur yapmış.

Tur yazısını okumak isteyen olursa aşağıdaki linkten okuyabilir:

(link)

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
Şu anda turum devam etmekte. Assos'a kadar sıkıntısız bire şekilde geldim. Amacım en yakın İzmir'e kadar gitmek.

Çok güzel yerler gördüm ve güzel deneyimler yaşadım. İstanbul'a dönünce fotoğrafları ekleyeceğim.

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
Tebrik ederim. Sizinle bir turda tanışıp yaşadıklarınızı sizden dinlemeyi de çok isterim.

• Beğen

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
geliboludan vapur ile aktarma yaptın zannedersem...şarköy yokuşu nasıl yorucu mu??

• Beğen

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
@Bilal Demir

Teşekkür ederim. Olabilir tabi :)

@adnan kahveci

Eceabat-Çanakkale vapurunu kullandım elbette. Kumbağ ve Şarköy yokuşları ayrı bir macera oldu benim için. Kunbağ'da deniz manzarasında gideyim diye dağ yolunu seçmişim. Tozlu-topraklı bir yoldan çok dik yokuşları çıktım ve indim. Biraz yoruldum ama unutulmaz bir deneyimdi. Hele inişler süperdi.

Fotoğraflar ve gezi yazısını yakında ekleyeceğim.