20 inc kadroya 27.5 jant var 26 takilirmi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
@Murat Cömez
Mariokaldato'nun traktör yorumuna karşı yazdım :) Alıntı yapmayınca karışıklık olmuş haklısınız. Yorumunuzu zaten gördüm ve katılıyorum.

28 jant tur bisikletimde birkaç ay önce jant seti sorunu yaşadım. İdareten 27.5 jant seti kullanmıştım. Ölçüde az fark olmasına rağmen bisikletten performans alamadığımı hissettim. Ekstra birşeyler deneyerek bisikletin tüm özelliğini ve hissini mahvetmeye gerek yok. 27.5 jant parçaları artık daha yaygın. Bulunduğunuz bölgede yoksa internetten temin edebilirsiniz.

Scudo

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisiklet dediğin iki tekerli götürgeç ise uyar... ama bisiklet dediğin dünya kültürünün en verimli makinelerinden biri, matematik eseri bişey ise uymaz ağalar beyler... diğer taraftan bu alet kullanıcısına her türlü yetkiyi verir, bilgisi deneyimi boyunca ... bilgin varsa yaparsın yoksa sora sora bağdat zor bulunur , önce bilgilenmek gerekir

karankabul

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Cube
@BF Okuru

ama o dediginiz tur bisikleti canti ,(idareten kullandim dediginiz) digeri 27.5" mtb canti.

27.5" olan,boyut olarak tur cantina gore kucuk olmasina ragmen,
(kutle dagilimi,kalinlik,teknoloji farkliligindan dolayi) tur cantiyla benzer eylemsizlik momentine sahipse, hem boyutu daha kucuk, hem eylemsizligi benzer oldugundan performans kaybi normal.

konu sahibi arkadasin sorusundaki 26 ve 27.5 mtb cantlari ise ,benzer eylemsizlik momentleri durumu...ustelik tur canti ile 27.5" cant arasi boyut farkindan %30 küsür daha az fark var burada. yani kiyaslar cok gecerli gelmedi bana.

selamlar...

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
@selim karan

Benim dediğimi tam anlamadınız sanırım :)
Orijinali 28 jant olan jant seti yerine 27.5 jant taktım dedim. Oran olarak aynı şekilde olmasa da benzer bir durum sonuçta. Arkadaşın bahsettiği konuda, daha küçük bir ölçüye geçiliyordu benimkinde de. Benim değişimde ölçü farkı daha az olsa da, kullanımda olumsuz görüşlerim olduğunu belirttim.

Sonuç olarak, bisikletin asıl ölçüleri dışında teker seti kullanıldığında verimsiz oluyor. Kıyaslar neden geçerli olmasın??

karankabul

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Cube
@Deniz Tezcan

maalesef forumda cok dusulen bir bilgi hatasini burada belirtmek durumundayim:

28 cant : 24.5"
27.5 cant : 23"
26 cant : 22" çapa sahiptir...

yani 28 yerine 27.5 takildiginda zannedildigi gibi arada 0.5" lik fark yoktur. arkadasin yapacagi degisiklik ifade ettiginiz gibi sizinkinden daha buyuk degil, daha kucuk (onceki mesajda belirttigim gibi %30 kusur kadar daha kucuk) bir degisiklik.

ustelik, tur-mtb cant degisikligi , mtb-mtb cant degisimi ve arada oldugu sanilan performans hususundaki kiyaslama ön koşulu icin: bkz. bir onceki mesajim...

ayrica;
ben de arkadasinki gibi bir degisim yaptim. aradaki degisimin (2 onceki mesajinizda dediginiz gibi) "performans kaybi" ve "bisiklet ozelliklerinin ve hissinin mahvolmasi" olarak aciklanabilecek bir durum olarak maalesef goremedim.

aramizdaki yorum farkini ve kiyaslamanin gecerliligini hususunu olayin sayisal verilerine ve "mantikta kiyasin kosullari" bahsine havale ediyorum :)

selamlar...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
@selim karan
Bilgi sahibi olduğunu sanıyorsunuz ama değilsiniz. Ya da benim demek istediğimi anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Çember ölçülerine bir göz atin 27.5 ile 28 jantın. Aynı değiller.

Benim dediğim şey farkın büyük veya küçük olması değil arkadaşın yapmak istediği ile. Durum aynı; olması gerektiğinden daha küçük janta geçiliyor, bendeki değişimde oran farkı daha az olmasına rağmen yine performans alamıyorum.
Ayrıca lastik ölçülerini bilmeden yaptığınız yorum yine tamamen yanlış oluyor da neyse. Okuduğunuzu da anlamıyorsunuz. Uğraşamam sizinle.

karankabul

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Cube
@Deniz Tezcan

verdigim cember olculeri bilgileri tamamen dogru :
28 cant: 622 mm = 24.5 inc.
27.5 cant: 584 mm = 23 inc.
26 cant: 559 mm = 22 inc. çapa sahip... biraz izan! ;)

bir cant ile baska bir cant karsilastirilacaksa ayni tip lastik olculeri takilmali, ben de buna gore aciklama yaptim.
lastik olculerinin bilinmemesi ise benim yazdiklarimi kuvvetlendirir. ama anlayacak modda degilseniz bilemem.

kaldi ki bu konuya yazdigim mesajlarda buna da degindim ve daha once bircok defalar,lastik olculerinin bu tur karsilastirmalardaki onemini forumda da yazdim,bilen bilir.

ama yazdiklarima herkes, her zaman akil erdirecek diye bisey yok tabi.

fazla soze gerek yok. "izan" sahiplerinin degerlendirmesine birakiyorum.

edit-1: ihtilaf durumunda yetkili mercii onceki mesajlardir.yeni bir cevap yazilmayacaktir.

edit-2: bir asagidaki mesajda, muhatabim, hala sansini zorlamaktadir. Oysa ki, bir insana "algilama seyivesi dusuk" demekle o insan oyle olmamaktadir. bir insanin dedikleri ortada ise o insan ancak bunlara gore deger kazanir ya da kaybeder.bunun da olcusu ancak ve ancak "izan" ve "basiret" sahiplerindedir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
Önceki mesajlarda yaptığım kıyaslama gayet net. Konuyu açan arkadaş 27.5 jant yerine "daha küçük" olan 26 jant takmaktan bahsediyor. Ben de 28 jant yerine 27.5 denedim, yani yine "daha küçük" jant setine geçtim. O kadar da net yazdım. Oranların birebir aynı olmadığını da yazdım. Benim yaptığım da aynı şekilde "orijinalden daha küçük" bir jant setine geçiştir. Sonuçta konular aynı, kıyas aynı.

Bundan sonra forumda algılama seviyesi düşük olanlara, okumamakta ısrar edenlere cevap yazmayacağım.

Naberland

Aktif Üye
Tepki
48
İsim
Osman Emre Metehan Altuntekin
Bisiklet
Bianchi
@erdogan.cil3
Ve Aleyküm Selam. Uymaz dedikleri şeyleri uyduran çok oldu.

• Beğen
Tepkiler: Tayfun Sezer